Уроки виборів у Молдові

Країна має всі шанси нарешті вийти з затяжної політичної турбулентності

 

 

Роман Кот

 

Вперше на теренах СНД пост глави держави дістався жінці: за підсумками другого туру президентських виборів у Молдові перемогла Майя Санду, яка здолала свого опонента — чинного президента Ігоря Додона. Якщо їй, як новому президенту, вдасться сформувати навколо себе ще й дієву парламентську коаліцію, то Молдова має всі шанси нарешті вийти з затяжної політичної турбулентності.

…Проєвропейська позиція нового президента Молдови вже у найближчій перспективі дає підстави сподіватися на активізацію українсько-молдовських відносин…

Проєвропейська позиція нового президента Молдови, порівняно з орієнтованим значною мірою на Росію попередником, вже у найближчій перспективі дає підстави сподіватися на активізацію українсько-молдовських відносин. У цьому контексті оперативна реакція МЗС України та Офісу Президента заслуговує тільки на схвалення. За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, вже розпочалася підготовка до візиту Майї Санду в Київ. Водночас, внаслідок таких перестановок у керівництві сусідньої держави перед Україною відкриваються важливі перспективи.

Загальновідомо, що під час згаданих президентських виборів активно діяли спецслужби Росії. Зокрема, молдовський напрямок за традицією закріплювався за тією «баштою Кремля», виразником інтересів якої є заступник голови адміністрації президента Росії Дмитро Козак та ФСБ у зв’язці з СЗР РФ. Це і пряме фінансування передвиборної кампанії, і відрядження російських політтехнологів, і низка жестів політичної підтримки як то організація візитів І. Додона до Москви на передодні виборів. Це не дало очікуваних результатів через суб’єктивні, так і об’єктивні причини, як то економічний спад, неефективна боротьба з коронакризою тощо.

На поразці І. Додона дуже позначилося те, що йому протистояв інший проросійський кандидат — Ренато Усатий. Він пов’язаний з іншим угрупуванням, найбільш публічним представником якого до недавнього часу був Владислав Сурков та ГУ ГШ МО РФ (колишнє російське ГРУ). Нагадаємо, В. Суркова звільнили з посади помічника президента РФ 18 лютого ц. р. у зв’язку з провалом, на погляд Москви, нормандського саміту в Парижі, що відбувся 9 грудня минулого року, а також відсутністю подальших перспектив на українському напрямку. По суті, Р. Усатий виступив на виборах у якості кандидата-спойлера, який перебирав на себе частину голосів проросійського населення. Це не дало змоги І. Додону перемогти у першому турі.

Довідково:

За підсумками першого туру президентських виборів Майя Санду отримала 36,16 % голосів; Ігор Додон — 32,61 %; Ренато Усатий — 16,90 %.

У турі другому Р. Усатий, замість того, щоб виступити на підтримку чинного президента І. Додона, закликав своїх прихильників голосувати проти нього.

А напередодні виборів відбулося кілька вкидань з боку суперників. Серед іншого виділимо публікацію компрометуючих свідчень щодо кураторів молдовського напрямку в Росії.

Довідково:

19 жовтня ц. р. Центр «Досьє», що пов’язаний з колишнім російським олігархом Михайлом Ходорковським, спільно з асоціацією репортерів-дослідників RISE Moldova оприлюднили чергову частину доповіді «Как Кремль вмешивается во внутреннюю политику соседних стран». Вона базується на витоку робочих документів з секретаріату генерала російської зовнішньої розвідки Володимира Чернова, який очолює управління президента Росії з міжрегіональних і культурних зв’язків із зарубіжними країнами.

Автори доповіді з’ясували, що за час своєї політичної кар’єри І. Додон співпрацював з колишніми і чинними співробітниками російської розвідки. Також, за даними журналістського розслідування, у І. Додона є куратори з «молдовського відділу» Кремля. «Молдовським відділом» в управлінні В. Чернова керує ветеран російської розвідки Ігор Маслов. Він опікується не тільки І. Додоном, а й в цілому є куратором по Молдові в адміністрації президента Росії. У розслідуванні відзначається, що І. Маслов безпосередньо підпорядковується В. Чернову. Своєю чергою апарат В. Чернов надсилає документи до штаб-квартири СЗР РФ і заступнику голови адміністрації президента РФ Д. Козаку.

У відповідь, розпочинаючи з 20 жовтня, оприлюднюється низка заяв: директора Служби зовнішньої розвідки РФ Сергія Наришкіна та відставних молдовських силовиків — голови Профспілки працівників силових органів Республіки Молдова Юрія Чофу та екс-глави контрозвідки у Службі інформації і безпеки РМ Іона Маху. Там йдеться, що нібито США у випадку перемоги І. Додона готують для Молдови «революційний» сценарій». Важливо зазначити, що незадовго до цього і М. Санду, і Р. Усатий заявили про можливі фальсифікації на користь І. Додона та закликали своїх прихильників у разі виявлення таких виходити на протест.

…«Шизофренія» російської політики розпаляється з новою силою і спостерігається на всіх інших зонах турбулентності пострадянського простору: у Білорусі, Киргизії, Нагірному Карабаху та на українському Донбасі…

Зазначимо, що така «шизофренія» російської політики розпаляється з новою силою і спостерігається на всіх інших так званих зонах турбулентності пострадянського простору: у Білорусі, Киргизії, Нагірному Карабаху, та зазвичай на українському Донбасі. На це є кілька причин:

  • посилення кризових явищ в російській економіці, і як наслідок — скорочення видатків на силовий блок та необхідність конкурувати за бюджети;
  • імовірне погіршення стану здоров’я президента Росії В. Путіна, інформація про що все частіше з’являється у західних медіа.

Так, 6 листопада ц. р. одночасно два британські таблоїди — The Sun і Daily Mail, посилаючись на свої джерела в Кремлі, повідомили, що президент РФ готується до відставки через хворобу Паркінсона, ознаки якої нібито в нього зауважили ще п’ять років тому. Як повідомляється, вивчивши нещодавні відео з президентом РФ, спостерігачі побачили, як він постійного перебирав ногами, а руками міцно стискав підлокітник стільця. Крім того, пальці В. Путіна, коли він тримав ручку чи стискав чашку, за словами спостерігачів, помітно тремтіли.

Важливо зазначити, що на відміну від попередніх випадків, коли у західних ЗМІ з’являлася інформація про проблеми зі здоров’ям В. Путіна, цього разу Кремль зреагував практично одразу. Прес-секретар російського президента Д. Песков назвав підмічене «повною маячнею». На наш погляд, таку реакцію слід трактувати щонайменше як серйозне ставлення до подібних фактів.

Про можливу відставку російського лідера також може свідчити й те, що до російської Держдуми внесений для розгляду законопроект, за яким президент, звільнивши президентське крісло, стає довічним сенатором, завдяки чого дістає імунітет від кримінального переслідування. У першому читанні його ухвалили 17 листопада ц. р..

…Для України викладені тенденції створюють додаткові можливості для використання у власних інтересах протиріч, що виникли у середовищі російської еліти…

Для України викладені вище тенденції створюють додаткові можливості для використання у власних інтересах протиріч, що виникли у середовищі російської еліти. Це стосується цілої низки питань, розпочинаючи з перемовин в рамках Тристоронньої контактної групи і закінчуючи послабленням російського гібридного впливу всередині України.

Якщо ж повернутися до молдовського напрямку, то у недалекому майбутньому відкривається унікальне вікно можливостей для вирішення низки заморожених конфліктів на теренах СНД: реінтеграції в тій чи іншій формі Абхазії, Південної Осетії, і що особливо важливо для України — Придністров’я. Як показує нещодавній досвід Азербайджану в Нагірному Карабаху, у Росії все менше залишається можливостей і бажання відволікати обмежені ресурси на нові точки нестабільності.

…У Росії все менше залишається можливостей і бажання відволікати обмежені ресурси на нові точки нестабільності…

Суттєвою загрозою для реалізації подібного сценарію залишається інституційна слабкість та економічні труднощі, спричинені коронакризою в Молдові, Грузії, та, зрештою, і в Україні. Зважаючи саме на це, доцільно залучати до співпраці західних партнерів. Реалізація такого кроку в поєднанні з продовженням санкційного тиску в більш довготривалій перспективі дасть змогу суттєво послабити вплив Росії на важливих партнерів України на теренах СНД. Не кажучи вже про виведення відносин з Грузією і Молдовою на новий рівень.

 

Схожі публікації