Дискредитація України російськими ЗМІ в країнах Латинської Америки

Приклад Бразилії

 

Катерина Вакарчук

Фейкові новини, які щораз відчутніше вплітаються в системні процеси людського буття, сьогодні стали їх невід’ємною частиною, що впливає на сучасні міжнародні відносини. «Розкачування» свідомості мас та ідеологічне «прокачування мізків» населення відбувається і традиційними методами, і за допомогою сучасних технічних засобів. Так, вже стало популярним, впливаючи на суспільну думку населення, створювати через соціальні мережі віртуальні персонажі та боти, популяризувати «героїв», які очолюють ті чи інші процеси. Російсько-український конфлікт у цьому плані не виняток. Саме завдяки різноманітним каналам комунікації та передачі інформації подаються у найвіддаленіші куточки планети неправдиві дані про реальні факти російської агресії проти України.

Здавалося б такий далекий континент, як Південна Америка, але і туди дісталися «лабети Кремля» у вигляді пропагандистських каналів та брехливих видань! І вони вже не першій рік намагаються там підірвати міжнародний імідж України, дискредитувати образ її патріотів. Наприклад, такий російський телеканал, як Russia Today, вже майже 10 років віщує на іспанській мові і в Іспанії, і в країнах Латинської Америки, і в США. Саме цей телеканал найактивніше вкидає «потрібну» інформацію з метою дезінформувати аудиторію, у т. ч і в Південній Америці. І хоча в латиноамериканських країнах, зокрема в Бразилії чи Аргентині, існують найчисельніші українські діаспори, які б могли протистояти такому неподобству, та зробити цього вони поки що не можуть, бо не мають достатнього політичного впливу. Тим більше, що за останнє десятиріччя Україна скоротила свою присутність у згаданому регіоні, втративши до того ж деякі свої представницькі функції, що, відверто кажучи, є величезною помилкою в діяльності і української дипломатії.

Загалом, з початком війни з російським агресором у 2014 році Україна втратила міжнародну підтримку у Раді Безпеки ООН майже трьох десятків країн. Наша українська дипломатія, на жаль, знаходиться осторонь такого перспективного напрямку у зовнішній політиці. І хоча експорт з України до Бразилії за минулий рік зріс на 65 %, але це не можна вважати якимсь великим досягненням. Зрештою, в цій країні проживає близько 1 млн українців, функціонують суботні українські школи і спілки. Але вони не в змозі протистояти наративам російської пропаганди, якими активно дискредитується образ України, як незалежної та самостійної держави.

…Пропагандистські канали Кремля вже не першій рік намагаються підірвати міжнародний імідж України в країнах Південної Америки…

Не зважаючи на чималу в Латинській Америці кількість етнічних українців, про теперішню ситуацію в Україні місцеві жителі дізнаються з передач пропагандистського каналу Russia Today, який, наприклад, в тій же Аргентині транслюється на загальнонаціональному телебаченні. В інших державах регіону згаданий канал включений до пакетів кабельного телебачення, але також є досить популярним. Так, в Бразилії чимало організацій пропагують ідеї «руського світу», серед них такі, як «Россотрудничество», Spuntik Brasil, бразильські видання «Русская газета» та «Голос России», групи й асоціації російської діаспори. Навіть проводиться акція «бессмертный полк», до якої намагаються залучити ветеранів бразильського експедиційного корпусу, який брав участь у Другій світовій війні.

Щодо інших тамтешніх держав, то з такими, як Венесуела, Болівія, Нікарагуа чи Куба, Росія намагається підтримувати приятельські відносини, використовуючи для цього не тільки інформаційний чи ідеологічний фактори. Згадані країни підтримуються Росією на міжнародній арені, дістають від неї зброю та техніку, дешеві кредити тощо. Також Російська Федерація веде серйозну міграційну політику, а російські мігранти нерідко виконують пропагандистські функції, беруть участь у різноманітних мітингах, навмисне підбурюючи місцеве населення тощо.

Використання української символіки провладними активістами на мітингу в Сан-Паулу

Бразилія, яка тривалий час мала теплі та дружні відносини з Росією в період перебування у владі лівих сил, змінила свою політику з обранням президентом праворадикала-консерватора Жаїра Болсонару. Так, випадок, який стався наприкінці травня ц. р. на мітингу в Сан-Паулу на підтримку президента Бразилії Ж. Болсонару, продемонстрував прагнення Росії розхитувати ситуацію і вдаватися до провокацій. Як відомо, останнім часом політична та економічна ситуація в Бразилії дуже напружена, що пов’язано з наслідками епідемії COVID-19 та високим ступенем захворюваності в країні. Невчасне запровадження бразильським президентом карантинних заходів призвело до розколу політичних еліт. Не виключена можливість висунення імпічменту Ж. Болсонару, адже в країні проходять масові акції та протести представників і влади, і опозиції.

Так, під час однієї із таких демонстрацій провладні активісти використали українську символіку. Місцеві репортери поспішили повідомити, що прихильники президента Ж. Болсонару прийшли на мітинг «з неонацистською символікою» у вигляді червоно-чорного та синьо-жовтого прапорів з тризубом. Російські португальськомовні ЗМІ також підхопили антиукраїнські звинувачення, охоче розписавши такий факт у своїх найкращих пропагандистських ракурсах, попутно дискредитуючи не тільки українські символи державності, але і подаючи війну Росії на Донбасі, як суто внутрішній український конфлікт.

Посол України в Федеративній Республіці Бразилія Р. Троненко

Щоправда, цього разу офіційні українські кола, зокрема, український посол в Бразилії Ростислав Троненко вчасно зреагували на таку провокацію, офіційно вказавши на неприпустимість недостойної поведінки росіян. У місцевій пресі українські журналісти оприлюднили свою позицію, пояснивши читачам наскільки непорядно працюють їх російські «колеги».

Як зазначив посол України Р. Троненко, бразильцям часто бракує елементарних знань про Україну. Річ у тому, що у Бразилії, як і в більшості країн Латинської Америки, дуже потужні рухи лівих сил. Сьогодні бразильській президент представляє праві консервативні кола. Попередні представники влади, тобто, ті, хто сьогодні в опозиції, колись тісно співпрацювали з Росією. Вони і допомагають РФ дискредитувати образ України, використовуючи радянські штампи, називаючи українців «бандерівцями та націоналістами», які «руйнують» територіальну цілісність української держави. Одночасно намагаючись переконати бразильських громадян, що теж саме може статися і в Бразилії, якщо… Ж. Болсонару залишатиметься при владі.

Дуже часто в Бразилії учасники маніфестацій використовують прапори інших країн — США, Ізраїлю, Іспанії і синьо-жовто-зелений прапор самої Бразилії. А ось нещодавно почалося провокаційне використання українського прапора з тризубом. Наприкінці травня ц. р. відбулися зіткнення поліції із членами об‘єднаного антифашистського руху за демократію та колонами вболівальників трьох відомих місцевих футбольних клубів. Колотнечу між фанатами футбольних клубів та прихильниками президента Ж. Болсонаро спровокувала символіка європейських праворадикалів, яку вболівальники асоціювали з неонацистською.

Використання прапорів різних країн на маніфестаціях в Бразилії

Посольство України, наш посол офіційно надавали роз’яснення щодо цієї події на рівні МЗС Бразилії, військових і цивільних відомств, що відповідають за питання безпеки та громадський порядок. Також посольство України зазначало, що місцеві ЗМІ знайшли таки бразильця, який розмахував українськими прапорами під час маніфестації. Цікаво, що протягом останніх шести років він працює в Україні в безпековій агенції, одружений з громадянкою України, не має нічого спільного з «Правим сектором» і не асоціює символи з праворадикальними рухами. А ось згадані російські ЗМІ назвали його одночасно «донецьким ополченцем» і «українським націоналістом»…

Зрештою, португальськомовні ЗМІ Бразилії майже в усіх публікаціях подають Україну негативно. Друкують безпідставні закиди, що потім дуже важко заперечити. Посол Р. Троненко пояснює, що це класичні ознаки інформаційної війни проти України.

Не можна відкидати факт, що проросійські ЗМІ спотворюють інформаційний контент задля просування ідеї легітимізації анексії Криму, навіть запрошують бразильських офіційних осіб на півострів до участі в різноманітних заходах. Українське посольство за цим уважно слідкує, проводить роз’яснювальну роботу, нагадуючи, що відвідувати тимчасово окуповані Росією території потрібно в суворій відповідності до українського законодавства. Бразильські партнери повністю поділяють позицію української сторони, оскільки міжнародне право є частиною бразильського національного законодавства. Що ж до російської пропаганди, то вона, на жаль, ведеться цілеспрямовано, з використанням медіафейків з негативом про Україну, і не лише у Бразилії, а й за її межами. Мета — розпалити ворожнечу, викликати до України недовіру.

Зустріч президента України В. Зеленського із бразильським колегою Ж. Болсонару в жовтні 2019 року у Токіо

До речі, дехто з експертів вважає, що така російська політика, як у Бразилії, так і в цілому у Південній Америці, є реакцією на результативну зустріч у Токіо в жовтні 2019 року В. Зеленського із Ж. Болсонару, коли були досягнуті домовленості щодо конкретного наповнення стратегічного партнерства між Україною та Бразилією. Президент України під час зустрічі з бразильським колегою порушив низку економічних питань та ініціатив. Сторони наголосили, що прагнуть розширити товарообіг між країнами. В. Зеленський тоді зазначив, що «Бразилія — наш головний торговельний партнер у Латинській Америці. Вітаю розширення присутності бразильських компаній в Україні та українських — у Бразилії».

Українська сторона запропонувала відновити роботу міжурядової комісії, обговорила перспективу співпраці у космічній галузі, і запропонувала перезапустити спільний космічний проект з використанням космодрому «Алкантара». В. Зеленський висловив подяку за те, що Бразилія підтримує територіальну цілісність та суверенітет України. Ж. Болсонару запросив В. Зеленського до Бразилії та, своєю чергою, подякував за запрошення відвідати Україну вже наступного року. І якби не пандемія коронавірусу, то всі ці плани були б виконані з користю для обох країн.

* * * * *

До маніпулювання думками і поглядами вдавалися за всіх часів, однак у ХХІ ст. через появу соціальних мереж, міжнародних та глобальних медіа-ресурсів провідні країни світу мають більше можливостей впливати на різні політичні процеси. Часто внутрішньодержавні проблеми виходять на перший план та формують зовнішньополітичні процеси як всередині країни, так і поза її межами. Висвітлення будь-яких важливих подій, що відбуваються в глобальному світі, стало дуже швидким та оперативним, сучасні засоби зв’язку дозволяють це робити в режимі онлайн. Часто це робиться не тільки через офіційні чи приватні телеканали, а й за допомогою соціальних мереж. Так у спільнотах формується неправдиве відчуття реальності. Реальна політика стала медіативною, нагальні проблеми підміняються вигаданими, а популізм та підміна понять стають нормою.

…Без належного формування українського латиноамериканського зовнішньополітичного напрямку нашій країні не вдасться ефективно протидіяти російським фейкам, націленим на погіршення міжнародного іміджу України…

Щодо протидії російській пропаганді стосовно України, то слід вказати, що в Бразилії вже проводяться конференції на тему російської агресії проти України. З 2014 року комісія у закордонних справах та національної оборони Палати депутатів Національного конгресу Бразилії ухвалила два офіційних документи на підтримку суверенітету й територіальної цілісності України, і засудила російську агресію. Бразилія залишається єдиною з країн-членів БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай, Південна Африка), яка не голосує «проти» українських резолюцій в ООН, однак і не голосує «за». Щодо інших країн регіону, то там ситуація не така оптимістична. Тому без належного формування українського латиноамериканського зовнішньополітичного напрямку нашій країні не вдасться ефективно протидіяти російським фейкам, націленим на погіршення міжнародного іміджу України.

 

Схожі публікації