Роль розвідки в ракетно-ядерних перегонах між США та СРСР

Віктор Гвоздь про Манхеттенський проект і операцію «Енормоз»

 

 

У цьому сюжеті йдеться про те, хто і як почав розробляти новий вид зброї — атомної, — про спосіб її використання у можливих війнах і про переваги, які вона надає тим, хто нею володіє. Ясна річ, не можна оминути і роль розвідки, адже саме вона у такій «справі» стала практично визначальною. Зокрема, завдяки саме розвідникам Радянський Союз дістав доступ до атомних технологій.

— У 1941 році радянська розвідка доповіла про розробку атомної зброї в США, Великобританії і Німеччині, після чого такі роботи розпочалися і в СРСР, який вперше провів ядерні випробовування у 1949 році на полігоні в Семипалатинську, — розпочинає свою розповідь Віктор Гвоздь, президент Незалежного аналітичного центру геополітичних досліджень «Борисфен Інтел», журналісту Тарасу Шако.

Єлизавета і Василь Зарубіни, Гайк Овакімян, Симон Кремер, Клаус Фукс, Урсула Кучінські, Артур Адамс, Ян Черняк, Жорж Коваль, Маргарита Коньонкова, Джуліус і Етель Розенбергі і багато інших імен вчених та розвідників Ви знайдете в цій оповіді.

Що було далі у «атомних справах» і до чого це призвело, сьогодні добре відомо, включно з відмовою України від володіння ядерною зброєю. Але не менш цікаві і навіть повчальні у розповіді В. Гвоздя деталі про роботу розвідників і розвідувальних структур, яким довелося слідкувати за напрацюваннями іноземних таємних лабораторій та вчасно про них доповідати керівництву.

Глядачеві може бути цікавою і структура колишніх радянських розвідувальних органів 30-40-х років минулого сторіччя, назва кожного з яких так чи інакше окреслювала ті завдання, які їм визначалися. Це такі розвідувальні органи, як розвідка НКВС (політична), розвідка РКЧА (воєнна), розвідка Комінтерну (партійна) та розвідка прикордонна.

Із відгуків глядачів: «…Дуже цікаво, змістовно, крім того, Ви — добрий оповідач, якому глядач вірить! …А може цілий цикл передач, який «зав’язаний» на одну особу — авторський проект: Розвідка: таємниці та правда або керівник розвідки розповідає?..»

Такі змістовні коментарі підкреслюють актуальність порушеної теми і дають підстави для її продовження, не виключено, що і під спеціальною рубрикою. Бо завдяки цьому швидше усвідомимо у якому світі нам сьогодні випадає жити, вчасно реагуватимемо на здобуту розвідувальну інформацію і, в разі потреби, зможемо вчасно запобігати негараздам, які можуть нас спіткати за ініціативи закордонних «доброзичливців».

 

Дивитись повне інтерв’ю Віктора Гвоздя:

 

Схожі публікації