Піднесення Китаю як актора глобальної безпеки: наслідки для НАТО

Спільне дослідження Міжнародного інституту стратегічних досліджень та Інституту досліджень Китаю Меркатора

 

Британський аналітичний центр «Міжнародний інститут стратегічних досліджень» (International Institute for Strategic Studies, IISS), що спеціалізується на проблематиці в галузі геополітики, політики двосторонніх і багатосторонніх відносин та глобальних досліджень в галузі безпеки, а також німецький «Інститут досліджень Китаю Меркатора» (Mercator Institute for China Studies, MERICS), що вважається однією з провідних європейських установ з питань досліджень сучасного Китаю, опублікували спільне дослідження про сучасний Китай і про його вплив у світі і Європі — зокрема.

Жорстка конкуренція КНР зі США за домінування у світі, агресивна китайська політика щодо сусідів, зокрема в акваторії Світового океану, загрози для країн від китайської «м’якої сили» та примарна привабливість економічного співробітництва, що може стати поглинанням та закабаленням, вимушеність шукати компроміс між диктаторськими методами управління державою та її економікою, порушення звичних для Заходу демократичних принципів співіснування, — лише деякі з викликів співіснування західних країн із сучасним Китаєм.

У підсумковій декларації Лондонського саміту НАТО, що відбувся 4 грудня 2019 року, лідери НАТО чітко вказали, що Китай став новою стратегічною точкою уваги для Альянсу. «Ми усвідомлюємо, що зростаючий вплив Китаю та міжнародна політика представляють як можливості, так і проблеми, які нам, як Альянсу, необхідно вирішувати разом».

Незважаючи на обережний стиль формулювання, ця зміна у ставленні до проблеми віддзеркалює стурбованість членів НАТО геополітичним піднесенням Китаю і його можливостями. Особливо задля прогнозування його потуги, а також впливу на глобальний баланс сил. Сьогодні Китай не лише відіграє центральну роль у справах безпеки в регіонах Індійського та Тихого океанів, але також стає все більш помітним суб’єктом безпеки на східній периферії Європи. Як зазначив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, «йдеться не про переміщення НАТО до Південно-Китайського моря, а про врахування того, що Китай наближається до нас».

У спільному дослідженні «Піднесення Китаю як актора глобальної безпеки: наслідки для НАТО» провідний аналітик MERICS Хелена Легарда та науковий співробітник IISS Мейя Нувенс досліджують основні виклики, які ставить перед Альянсом Китай, та пропонують кілька напрямів дій, яких НАТО може дотримуватися. Автори відзначають: «…союзники погодились, що вирішення викликів, які ставить до НАТО Китай, є вимогою часу, і те, як швидко вони можуть досягти консенсусу щодо того, як саме це зробити, буде справжнім тестом для НАТО».

Довідково:

Міжнародний інститут стратегічних досліджень (International Institute for Strategic Studies, IISS) — дослідницький центр, що спеціалізується на проблематиці в галузі геополітики, політики двосторонніх і багатосторонніх відносин та глобальних досліджень в галузі безпеки.

Інститут заснований у 1958 році. Штаб-квартира розташована в Лондоні.

 

Довідково:

Інститут досліджень Китаю Меркатора (Mercator Institute for China Studies, MERICS) є провідним німецьким та найбільшим європейським аналітичним центром з ексклюзивним акцентом на Китай.

Некомерційна організація заснована у 2013 році компанією Stiftung Mercator, одним з найбільших приватних фондів Німеччини.

 

 

Схожі публікації