Про причини конфлікту Греції і Туреччини у Середземному морі

І про політичну роль Ангели Меркель

 

 

Тема очільництва Німеччини у Раді Європи, як провідної країни Євросоюзу, не може не привертати увагу політичних оглядачів та європейських ЗМІ. Але перш за все вони зосереджуються на позиції лідера ФРН, канцлера Ангели Меркель, яка сьогодні виконує одну з головних ролей у європейській геополітиці. Тим більше, що 2021 року у Німеччині відбуватимуться парламентські вибори, у яких А. Меркель не збирається брати участь, зокрема, не змагатиметься за крісло канцлера. Клубок поточних і майбутніх проблем вона пропонуватиме для розв’язання своїм наступникам, яких зараз не називає, хоча чудово усвідомлює ті проблеми, що на них чекають. Наприклад, останнім часом німецькі аналітичні центри і ЗМІ повідомляють про загострення конфлікту між двома країнами-членами НАТО, кожна з яких планує видобувати природний газ у Середземному морі. Ось що про це можна прочитати у поважних німецьких виданнях Bild і Tagesspiegel. Там відзначається, що саме А. Меркель доведеться вживати якихось заходів для запобігання ескалації напруженості та уникнення прямого військового протистояння. «Меркель, ймовірно, запобігла військовому конфлікту між Туреччиною і Грецією» — під таким заголовком 22 липня ц. р. вийшла стаття у Tagesspiegel. А найбільша за тиражем німецька Bild ще більш категорично заявила, що «Меркель зупинила військовий конфлікт між Грецією та Туреччиною».

Автори статей впевнено стверджують, що у суперечці двох країн навколо приналежності покладів середземноморського газу канцлеру А. Меркель вдалося припинити ескалацію, тобто, не дати можливості грекам і туркам вирішувати проблему за допомогою своїх збройних сил.

За інформацією Bild, бойові кораблі та літаки обох країн вже були готові до бойового застосування. Конфлікт через родовища, що розташовані поблизу невеликого острова у Середземному морі Кастеллорізо, виник давно. А ось з 21 липня, зазначає Tagesspiegel, активізувалося переміщення бойових кораблів турецьких ВМС в Егейському та у східній частині Середземного морів, на південь від грецьких островів Родос та Крета.

Кораблі ВМС Туреччини прямують у зону конфлікту

У регіоні також перебувають чимало кораблів ВМС Греції. Головний офіс прем’єр-міністра Греції Кіріакоса Міцотакіса повідомив 22 липня, що очільник грецького уряду у телефонній розмові поінформував канцлера Німеччини про переміщення бойових кораблів у регіоні.

Турецька влада, своєю чергою, оголосила, що дослідницьке судно Oruc Reis, починаючи з того ж вівторка, розпочне нові сейсмічні дослідження у східному Середземномор’ї, на південь від невеликого грецького острова Кастеллорізо. Острів знаходиться на відстані трьох кілометрів від південного узбережжя Туреччини. Фахівці підтвердили, що в цьому регіоні під морським дном дуже великі сировинні поклади. Саме тому і Туреччина, і Греція намагаються довести своє право на власну «виняткову економічну зону».

За підтримки бойових кораблів ВМС Туреччини, повідомляється у Bild, два турецьких бойових літаки виконали обліт острова Кастеллорізо, на що своїми діями відповіли літаки ВПС Греції. А вже під вечір 22 липня 18 турецьких бойових кораблів наблизилися безпосередньо до цього острова, у зв’язку з чим командування ВМС Греції у відповідь оголосило бойову тривогу та відрядило до регіону свої бойові кораблі.

 

Меркель телефоном спілкувалася з Ердоганом та Міцотакісом

Незадовго до того, як ситуація могла перейти до наступної фази, яка називається бойовою, федеральний канцлер Німеччини зателефонувала президентові Туреччини Реджепу Ердогану та прем’єр-міністру Греції Кіріакосу Міцотакісу. Що стало темою їх спілкування, здогадатися неважко. Але для цього потрібне офіційне підтвердження. Заступник прес-секретаря офісу федерального канцлера Ульріке Деммер ухилилася від прямої відповіді, тобто, не підтвердила посередницьку роль А. Меркель у врегулюванні конфлікту, коли ВМС Туреччини припинили маневрування. Хоча того ж таки 22 липня У. Деммер підтвердила, що «пані канцлер телефонувала Ердогану». Крім того, вона повідомила, що канцлер Німеччини «обмінялася думками з паном Міцотакісом» коли йшлося про події у Східному Середземномор’ї.

Заступник прес-секретаря федерального міністерства закордонних справ Німеччини Крістофер Бургер звернув увагу журналістів на промову федерального міністра закордонних справ Гайко Мааса у вівторок в Афінах, де той чітко довів позицію німецького уряду. Зокрема, що прогрес у відносинах Туреччини та ЄС можливий лише за умов, якщо турки припинять провокації у Середземному морі. Г. Маас вважає, що ЄС повинен брати участь у переговорному процесі зі стратегічно важливим партнером Туреччиною.

За деякою інформацією (інтернет-сторінка www.marinetraffic.com), дослідницьке судно Oruc Reis все ще знаходиться неподалік Анталії, що на півдні Туреччини. Греція наполегливо застерігала Туреччину, що відрядження нею морських суден для розвідки покладів природного газу у регіоні неприпустимі. Турецька телерадіокомпанія TRT повідомила, що сейсмологічні дослідження ще не розпочиналися.

Турецьке дослідницьке судно Oruc Reis

Анкара конфліктує з Афінами не лише через природний газ

Президент Туреччини Р. Ердоган якось ще у січні ц. р. повідомив, що Туреччина «якомога швидше» розпочне розвідку покладів природного газу у регіоні. З сусідньою Лівією вона свої плани погодила. Це також стосується багатого на поклади газу регіону, розташованого на південь від Крита, що, на переконання Греції, належить до її виключної економічної зони як країни-члена ЄС.

Згідно з турецьким юридичним трактуванням, такі острови, як Крит, знаходяться у складі територіальних вод, але вони не мають виключної економічної зони. Тим часом Анкара вже проводить без дозволу уряду Республіки Кіпр бурильні роботи морського дна біля берегів Кіпру. Країни Євросоюзу, з огляду на явний конфлікт інтересів між згаданими сусідами, створили правову базу для запровадження санкцій проти Туреччини.

Довідково:

Виключна (морська) економічна зона — це прилеглі до територіальних вод прибережної держави території моря і континентального шельфу, завширшки максимально до 200 морських миль від найближчої точки берегової лінії, в межах яких держава має виняткові права на розвідку, видобування і розпорядження всіма природними ресурсами даного регіону, на створення і використання штучних островів, безпечних для довкілля установок і споруд, а також на ведення наукових досліджень, і зобов’язана охороняти та підтримувати екологічний баланс і порядок у такій зоні.

На відміну від територіальних вод, по зовнішній межі яких у морі проходить державний кордон країни, ці території, фактично вже відкрите море і підпадають під встановлений у цій частині особливий правовий режим, відповідно до якого права та юрисдикція прибережної держави та права інших держав регулюються відповідними положеннями Конвенції ООН з морського права 1982 року. Тут дозволяється вільний прохід чи перебування будь-яких іноземних морських чи повітряних суден, проходження чи діяльність яких, а також людська діяльність не суперечить нормам міжнародного морського права.

* * *

Чергового загострення у відносинах між Туреччиною і Грецією, що могло перерости у збройне протистояння, в останній момент вдалося уникнути. Зрозуміло, що завдяки особистому втручанню канцлера Німеччини. Але обидві згадані тут країни, Туреччина і Греція, вкотре продемонстрували, що вони знову нехтують міжнародним правом та офіційними зобов’язаннями, надаючи перевагу своїм економічним інтересам. Геополітикою, складовою частиною якої є контроль простору, включно з природними ресурсами та можливостями їх використання, знову визначається пріоритетність у міжнародних відносинах. І якщо про це не оприлюднюється, то все одно роль і спроможність держави на міжнародній арені визначається її здатністю досягати бажаного у взаємовідносинах та стосунках з географічними сусідами. Навіть якщо для цього доведеться застосувати військову силу.

 

Схожі публікації