Як функціонує Бундесвер

…війська займаються своєю справою

 

 

Неофіційний переклад з німецької мови. Може бути використано в якості порівняння рівнів відкритості відомчої політики та європейських громадянських стандартів з реаліями та публічністю у ЗС України

 

На офіційній інтернет-сторінці федерального міністерства оборони Німеччини розміщена розлога інформація про збройні сили — Бундесвер — з оцінкою їх стану і перспективними завданнями в умовах поточних загроз і викликів, що особливо загострилися у попередньому році і у першій половині поточного. Перерва на відпустки влітку не може служити причиною для заспокоєння чи навіть якогось зменшення активності Бундесверу у справах з виконання покладених на нього завдань, відзначається у згаданій публікації.

Звернімо увагу, що 17 липня виповнився рік, як федеральний міністр оборони Німеччини Аннегрет Крамп-Карренбауер приступила до виконання своїх посадових обов’язків. У своїй минулорічній промові від 24 липня вона заявила, що Бундесвер знаходитиметься у особливому полі зору суспільства. І пообіцяла, що посилить присутність збройних сил не лише в інформаційному просторі, але й у суспільному житті країни — від поїздок у громадському та залізничному транспорті до офіційних церемоній на зразок складання присяги чи парадів, де військовослужбовці завжди будуть в уніформі. Таких, як заходи 12 листопада 2019 року з нагоди 64-річниці заснування Бундесверу, коли відбулися шість публічних урочистих загальнонаціональних церемоній перед Рейхстагом у Берліні.

Військовослужбовці Бундесверу можуть під час безкоштовного проїзду залізничним транспортом користуватися мобільним додатком для контролю коронавірусної інфекції. У Бундесвері для цього розроблене своє програмне забезпечення

З початком 2020 року вперше у історії Бундесверу військовослужбовцям в уніформі дозволено безкоштовно пересуватися національною залізницею. Така можливість сприйнята позитивно, послугами залізниці вже скористалися близько 300 тис. військовослужбовців. Вивчається можливість такого безкоштовного пересування залізницею на регіональному рівні. Уряд збирається закріплювати такі права військовослужбовців у спеціальному «солдатському законі».

У згаданій публікації зазначається, що таку публічну присутність військовослужбовців Бундесверу суспільство схвалює. Адже громадяни бачать чоловіків і жінок в уніформі, в якій вони виконують свої службові завдання нерідко у дуже жорстких умовах в усіх регіонах світу.

 

Посилення обороноздатності та ефективності ведення бойових дій

Діставши призначення на посаду міністра, А. Крамп-Карренбауер під час виступу у листопаді минулого року у Військовому університеті Мюнхена коротко оприлюднила основний курс своєї політики. Вона, як міністр, вважає, що Німеччина повинна більше приділяти уваги національним інтересам, а співпраця з партнерами в рамках Європейського Союзу і НАТО повинна бути більш ефективною, має підвищувати бойову готовність збройних сил та спроможність держави відповідати на різноманітні загрози. При цьому важливо, вважає німецький міністр, що Великобританія, не зважаючи на вихід з ЄС, залишається поважним партнером Німеччини. А підвищення готовності до адекватного реагування, до ефективних дій у сфері забезпечення політики безпеки країнами Європи є однією з найбільш важливих завдань Німеччини під час її головування в Раді Європи, що розпочалося з 1 липня ц. р.

У прес-заяві федерального міністерства оборони Німеччини з такого приводу вказується, що надалі Євросоюз, як спільнота цінностей, братиме на себе більше відповідальності за безпеку власну і одночасно всього світу. «…Ми посилюємо стійкість Європи та її готовність до дій», — зазначено у заяві.

 

Участь у миротворчих місіях продовжуватиметься, зокрема, буде надано більш конкретний мандат від ЄС на участь в місії EUTM Mali

Довідково:

EUTM Mali (European Union Training Mission in Mali) — багатонаціональна військова навчальна місія Євросоюзу зі штаб-квартирою в Бамако, Республіка Малі. 22 –країни-члени ЄС та 6 країн, які не є членами Євросоюзу, беруть участь у цій місії та доправляють військовослужбовців до Малі. Тренування і навчання підрозділів місцевої армії відбуваються з 2013 року на прохання уряду країни.

Якщо Європа намагається досягти такої поставленої мети, то їй слід долучатися до діяльності по інший бік своїх кордонів. Лише так можна запобігти загрозам щодо Європи. Це стосується, наприклад, регіону Сахель у Західній Африці, де ісламістські терористичні загони не погоджуються з легітимністю органів державної влади. Тому Бундестаг кілька місяців тому вирішив не лише продовжити ще на рік мандати двох місій Бундесверу в Малі, але й поступово їх розширювати на країни регіону G5 Sahel.

Довідково:

Оскільки у Африці тривалий час не вдається створити спільний дієвий апарат з питань дотримання безпеки, п’ять держав регіону Сахель, а саме Чад, Нігер, Малі, Буркіна-Фасо та Мавританія, заснували в 2014 році об’єднання G5 Sahel.

Наразі близько тисячі німецьких військовослужбовців перебувають у складі багатонаціональної місії ООН MINUSMA (фр. — Mission Multidimensionnelle Intégrée des Nations Unies pour la Stabilisation au Mali) та навчальної місії Євросоюзу EUTM Mali, що функціонує під прапором Євросоюзу за мандатом ООН.

Мандат навчальної місії Євросоюзу EUTM Mali став більш надійним і розширює підтримку та супровід підготовки малійських підрозділів. З цією метою чисельність місії збільшено на 100 чол. Хоча місія EUTM Mali, зазначається на сайті міністерства оборони Німеччини, залишається навчальною і такою, що не виконується у повному обсязі.

«Сили для ЄС та НАТО». За виконання визначених завдань відповідають сили Єврокорпусу

Інтегрування в НАТО та Європейський Союз

Військова міць Євросоюзу посилюватиметься внаслідок використання механізму Постійного структурованого співробітництва (PESCO). Як відомо, 25 держав Європи співпрацюють у механізмі PESCO у 46 проектах, у шістьох з них за координацію відповідає Німеччина. І в цьому напрямі Бундесвер робить свій внесок. Від цього виграє також НАТО, оскільки що більша опора Німеччини на Європу, то сильнішим стає трансатлантичний союз загалом.

Довідково:

Постійне структуроване співробітництво (Permanent Structured Cooperation, PESCO) є частиною Спільної політики безпеки та оборони Євросоюзу (Common Security and Defence Policy, CSDP), в якій 25 з 27 національних збройних сил виконують структурну інтеграцію.

«НАТО і особливо трансатлантичні відносини повинні залишатися наріжним каменем нашої архітектури безпеки», — заявила міністр А. Крамп-Карренбауер.

 

Більше інвестицій, більше закупівель

Після двох десятиліть скорочень та заощаджень Бундесверу по закінченні «холодної» війни нарешті з’явилися ознаки прогресу. У минулому році було подано та затверджено 31 парламентський законопроект про масштабні закупівлі. Зокрема, було вирішено придбати чотири багатоцільові бойові кораблі MKS 180 frigate з перспективою придбання ще двох суден. Поточні інвестиції склали близько 14 млрд євро.

Довідково:

Проект MKS 180 (Mehrzweckkampfschiff 180) — плановий клас фрегатів для ВМС Німеччини. Кораблі будуть найбільшими з часів Другої світової війни військовими кораблями, які увійдуть до складу ВМС Німеччини. Перший корабель заплановано ввести в експлуатацію до 2027 року.

На технічне обслуговування витрачено майже 4 млрд євро, близько 6 млрд євро — на військові закупівлі. Майже 2,7 млрд євро також були надані національним операторам-постачальникам, що займаються ремонтом техніки збройних сил (як держкомпанія HIL Heeresinstandsetzungslogistik GmbH), чи опікуються інформаційними технологіями (як держкомпанія BWI GmbH зокрема).

Так, протягом останнього півроку військо отримало фрегат, 7 вертольотів та транспортний літак, а також 42 одиниці бронетехніки та близько 500 військових транспортних машин. Крім того, щодня Бундесвер отримує до десяти абсолютно нових вантажівок, що відповідають вимогам з захисту довкілля. До слова, Бундесвер здатен виконувати свої міжнародні зобов’язання лише використовуючи сучасне ефективне обладнання.

Щодо бойової готовності, то міністр оборони не була задоволена її рівнем. Мається на увазі стан матеріального забезпечення військ та бойових систем, який у 2019 році був в середньому нижчим 70 %. На конференції Бундесверу в лютому 2020 року А. Крамп-Карренбауер зробила чітку заяву: «Наприкінці року наша матеріальна забезпеченість має бути кращою, ніж у 2019 році». Презентуючи зміст «Ініціативи оперативної готовності Бундесверу», міністр поставила конкретні завдання своєму відомству.

Через півроку генеральний інспектор Бундесверу генерал Еберхард Цорн, звітуючи про матеріальну готовність основних систем озброєння Бундесверу у першій половині 2020 року, заявив: «Матеріальна готовність 68 основних систем озброєнь Бундесверу дещо покращилася за останні шість місяців і зараз складає трохи більше 70 %». Однак в деяких сферах активність роботи не знижуватиметься, щоб до кінця року покращити, наприклад, ефективність та можливості застосування бойових машин піхоти Puma.

Довідково:

Puma — німецька бойова машина піхоти останнього покоління. Це проект спільного підприємства Projekt System & Management GmbH концернів Krauss-Maffei Wegmann та Rheinmetall.

 

Логістика ремонту бойової техніки Бундесверу залишається в руках федерального уряду

З іншого боку, була скасована напередодні запланована приватизація державного постачальника послуг з ремонту бойової техніки Бундесверу (HIL Heeresinstandsetzungslogistik GmbH). Держкомпанія, що відповідальна за технічне обслуговування важкої військової техніки, отримає інвестиції обсягом 160 млн євро і залишиться у розпорядженні федерального уряду. Таке урядове рішення підкріплене новим законом про закупівлю озброєння для закордонних місій Бундесверу. Для придбання нагально необхідної зброї та запасних частин тепер можуть застосовуватися витяги із законодавства Євросоюзу про закупівлі. Те ж стосується ключових технологій.

За тилове забезпечення Бундесверу і надалі відповідатиме федеральний уряд. Процесом з відновлення бойової техніки керуватиме Бундесвер у гнучкому режимі

Альтернативне рішення для Tornado

Винищувачі Бундесверу Tornado, що зараз стоять на озброєнні, з часом старіють. Їх виводитимуть з бойового складу до 2030 року. Машини такого типу сприяють, серед іншого, участі Німеччини в радіоелектронній війні та у консолідованому застосуванні ядерної зброї в рамках НАТО. Міністерство оборони Німеччини розробило проект застосування національних ВПС на термін, допоки новий німецько-французький винищувач останнього покоління (Next Generation Fighter, NGF) стане доступний з 2040 року. План стосується заміни винищувачів Tornado на винищувачі існуючих типів Eurofighter та F-18.

 

Дебати щодо бойового безпілотного літального апарату

Обговорення щодо можливого придбання озброєних дронів було гострим. Досвідчені експерти публічно обговорювали міжнародне право, конституційні, етичні та політичні вимоги. Таким чином, федеральне міністерство оборони Німеччини зробило свій внесок у виконання коаліційної угоди чинного уряду. Висновки подано до Бундестагу у формі звіту, що стало основою для ухвалення парламентом необхідних рішень.

 

Чисельність Бундесверу знову збільшується

Забезпечення особовим складом було однією з головних проблем міністерства оборони Німеччини протягом останніх років. Зараз спостерігається деяке з цим полегшення, планові показники з чисельністю засвідчили у травні ц. р., що вперше за останні роки не було потреби у реєструванні кадрового некомплекту. З 2016 року збройні сили Німеччини збільшилися приблизно на 9 тис. осіб, до 185 тис. осіб. Серед них — 22,8 тис. осіб жіночої статі. На цивільних посадах Бундесверу жінки становлять до 20 %. У 2027 році кількість особового складу Бундесверу повинна скласти 203 тис. осіб, що реально, з огляду на темпи призову на службу протягом останніх років. Бундесвер є другим найпопулярнішим роботодавцем для молоді після поліції, а як роботодавець для фахівців він вперше потрапив у топ-20. Варіанти кар’єри пропонуються не лише для тих, хто служить в уніформі, оскільки протягом наступних семи років для цивільних осіб повинно з’явитися 1800 додаткових робочих місць.

 

Більше коштів для особового складу Бундесверу

Йдеться не лише про залучення нових кадрів. Важливо також зберегти тих військовослужбовців та фахівців, які зараз служать чи працюють у військових структурах. Цьому сприяє закон про модернізацію зарплатних структур від 1 січня ц. р., який суттєво збільшив грошове утримання військовослужбовців. Серед інших пільг є надбавки за особливо складні умови служби, а також доплати за виконання службових обов’язків за кордоном. Крім того, підвищені компенсації для переїздів і, якщо посада вимагає постійної зміни місця розташування, — збільшено розміри надбавки та компенсації витрат за переміщення.

 

Боротьба з екстремістами

Особи, які викриті як екстремісти, ізолюються. Тут Бундесвер дотримується політики нульової толерантності. Саме тому, з метою виявлення екстремістів у Бундесвері, збільшується кількісний склад Служби військової контррозвідки.

Довідково:

Служба військової контррозвідки Німеччини (Militärische Abschirmdienst, MAD) — одна з трьох федеральних спецслужб Німеччини, підрозділ Бундесверу, що відповідає за військову контррозвідку. Штаб-квартира MAD розташована у Кельні. Служба має 12 територіальних підрозділів на всій території Німеччини і 40 мобільних підрозділів.

Центральний координаційний офіс у федеральному міністерстві оборони Німеччини з жовтня минулого року відповідає за збір і систематизацію висновків різних відомств та подає їх у піврічному звіті про екстремізм. Перший звіт надійшов у березні ц. р., наступний планується на осінь.

У міністерстві оборони Німеччини розроблений та у червні ц. р. представлений законопроект про внесення змін до різних положень, що регулюють стосунки між військовослужбовцями. Він юридично закріпить посилений контроль за екстремізмом у військах. Надалі командирам і начальникам надаватиметься більше можливостей для маневру при застосуванні заходів дисциплінарного впливу на своїх підлеглих. Уряд вже схвалив проект, він набуде чинності у наступному році.

 

Реформування Командування спеціальних сил

Після того, як у травні ц. р. у приватній оселі військовослужбовця зі складу Командування спеціальних сил (Kommando Spezialkräfte, KSK) були виявлені боєприпаси, вибухівка і зброя, міністр оборони А. Крамп-Карренбауер наказала спеціальній робочій групі перевірити це командування.

Міністр оборони Німеччини А. Крамп-Карренбауер оголосила про реформування Командування спеціальних сил (KSK)

Результати перевірки були представлені 1 липня ц. р. Внаслідок вжитих заходів друга рота з’єднання скорочується. Низка запропонованих превентивних заходів повинна запобігти таким випадкам. Якщо це не призведе до успіху, все Командування спеціальних сил буде реорганізоване. Перші підсумки такої роботи підбиватимуться наприкінці жовтня ц. р.

 

Реабілітація військовослужбовців-гомосексуалістів

Донедавна військовослужбовці-гомосексуалісти систематично піддавалися в Бундесвері дискримінації. Їм було важко просуватися по службі, домагатися успішних кадрових рішень. Цю несправедливість усунули лише у 2000 році, як визнала у березні ц. р. міністр А. Крамп-Карренбауер — «занадто пізно». У вересні минулого року вона наказала своєму відомству підготувати законопроект, зокрема про реабілітацію тих військовослужбовців, які постраждали і були засуджені у військах через свої нетрадиційні дії. Акцент робиться саме на цьому. Крім того, Центр військової історії та соціальних наук Бундесверу дістав замовлення на дослідження про показники гомосексуалізму у війську за період від 1955 року до кінця тисячоліття. Показники незабаром з’являться у відкритому доступі.

 

Допомога військового відомства у часи пандемії коронавірусу

Те, що Німеччина може покластися на свій Бундесвер, було доведено під час боротьби з коронавірусом. З виникненням пандемії у Німеччині міністр оборони видала наказ: «Виконати головне завдання. Надати допомогу у часи кризи. Організувати додаткові сили». Загалом близько 15 тис. військовослужбовців Бундесверу виявили готовність надати допомогу цивільним установам у справі подолання пандемії. Було опрацьовано більше ніж 700 запитів, отриманих з федеральних земель Німеччини та з місцевих муніципалітетів.

Мобільна бригада Бундесверу в роботі. Військовослужбовець санітарного підрозділу з Франкенбергу (Саксонія) виконує тестування у місті Гера (Тюрингія)

А. Крамп-Карренбауер кілька днів тому підбила остаточний підсумок про роботу її відомства: «Виконання завдань для нас щоразу ускладнювалося, але жодного разу не відмінялося». Вона запевнила: якщо ми будемо потрібні, то ми готові там бути.

 

Схожі публікації