Над прірвою

Глобальні світові проблеми і їх наслідки

 

 

Віктор Гвоздь
доктор військових наук

 

Кінець року — найбільш відповідальна пора для більшості аналітичних закладів, бо саме зараз, як правило, підбиваються підсумки їх річної діяльності. Не виняток і нинішній 2020-й, на який припав один з переломних рубежів сучасної історії. Його головною особливістю стало загострення всіх основних світових проблем критичного рівня. І що характерно: вони доволі глибокі, оскільки визрівали не один рік. Разом з тим, саме сьогодні несподівано проявився їх новий зміст і через епідемію COVID-19, і внаслідок цілої низки інших політико-економічних чинників. За аналізом розвитку такої ситуації, а також за оцінками різних експертів, такими найбільш значними геополітичними подіями 2020 року стали:

 

…Неготовність провідних міжнародних організацій до ефективної діяльності в умовах глобальних кризових ситуацій…

– неготовність провідних міжнародних організацій до ефективної діяльності в умовах глобальних кризових ситуацій. Це стосується як ООН та ОБСЄ, так і G7, G20 та ЄС. З початком епідемії COVID-19 вони скасували частину своїх заходів, почали зустрічатися у режимі відеоконференцій або взагалі самоусунулись від процесів з вирішення проблем світової чи регіональної безпеки. Крім того, епідемія послабила єдність Європейського Союзу, країни-члени якого не були одностайні щодо способів протидії COVID-19, зокрема, щодо виділення чи розподілу коштів на підтримку і відновлення європейської економіки.

Не були змістовними і рішення провідних міжнародних організацій з протидії пандемії, подолання її наслідків. По суті, вони лише тимчасово пригальмували кризові процеси, пов’язані з COVID-19, у спосіб надання допомоги найбільш постраждалим країнам, однак не запобігли другої хвилі епідемії, що мала ще більш відчутні негативні наслідки. Провідні держави світу не спромоглися об’єднати свої зусилля і у розробці ефективних медичних препаратів для лікування коронавірусної інфекції;

 

…Суперництво між США та КНР за вплив у світі, яке фактично переростає у нову глобальну «холодну війну»…

– суперництво між США та КНР за вплив у світі, яке фактично переростає у нову глобальну «холодну війну». При цьому суперництво сторін у торговельно-економічній та науково-технічній сфері доповнюється взаємним «демонструванням м’язів» і на стратегічному рівні, і зокрема у Азійсько-Тихоокеанському регіоні.

На початку 2020 року обидві країни повідомили, що збільшуватимуть свої ракетно-ядерні потенціали. Причина — взаємні звинувачення в агресивних намірах та спробах набути переваг у ядерній сфері. Водночас США і Китай почали проводити «симетричні» військові навчання у Східно-Китайському та Південно-Китайському морях і довкола Тайваню. До навчань залучаються потужні військово-морські угруповання у складі ударних авіаносних груп, літаки стратегічної і тактичної авіації;

 

…Якісно новий рівень конфронтації між США/НАТО і Росією…

– якісно новий рівень конфронтації між США/НАТО і Росією. Найбільша небезпека у тому, що сторони переходять до взаємного військового тиску в одних і тих же регіонах світу, практично в один і той же час демонструючи можливості своїх ракетно-ядерних сил.

З 2020 року США і НАТО, у відповідь на СКШН ЗС РФ на Західному напрямку, розпочали свої навчання Defender Europe, під час яких опрацьовували весь комплекс дій з відбиття ймовірної агресії Росії (включно з переміщенням американських військ до Європи та їх розгортання у передових районах).

В рамках цих та інших заходів США і Росія збільшували в Балтійському та Чорноморському регіонах кількість польотів своєї стратегічної авіації, під час яких екіпажі завдавали умовні удари по об’єктах супротивника. При цьому ВПС США виконують такі польоти над територією країн Балтії, Польщі та України з реальним бомбометанням на полігоні в Латвії — у напрямку Москви. А літаки дальньої (стратегічної) авіації Росії виконують польоти у повітряному просторі Білорусі і застосовують боєзапас на полігоні у Брестській області поблизу кордону з Польщею. Таке підвищення загроз збройних інцидентів між Росією та США/НАТО може призвести до масштабного зіткнення сторін, з цілком можливим застосуванням ядерної зброї.

Ще одним критичним чинником можна вважати заходи Росії та США з відновлення і модернізації тактичних ядерних потенціалів, демонстрації їх бойових можливостей, що знижує поріг ймовірного застосування ядерної зброї. З 2018–2019 років у збройних силах Росії почали відновлювати важкі артилерійські з’єднання, на озброєнні яких засоби з застосовування тактичних ядерних боєприпасів, а саме: самохідні 240-мм міномети «Тюльпан» та 203-мм самохідні гармати «Малка». У відповідь Сполучені Штати Америки на навчаннях в 2020 році вперше розгортали в Балтійському і Чорноморському регіонах тактичні ракетні комплекси HIMARS, які можуть виконувати пуски реактивних снарядів залпового вогню або балістичних ракет ATACMS дальністю до 300 км. Також США оголосили, що можуть розмістити у Європі гіперзвукові ракети з дальністю дії близько 1,6 тис. км;

 

…Демонтаж міжнародної правової бази, яка забезпечувала стратегічну стабільність у світі та контроль над озброєннями…

– демонтаж міжнародної правової бази, яка забезпечувала стратегічну стабільність у світі та контроль над озброєннями. З початку 2000-х років припинено дію договорів про звичайні збройні сили в Європі, про обмеження протиракетної оборони та про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності (РСМД). А у 2020 році США вийшли з Договору про відкрите небо, яким передбачалася можливість польотів неозброєних розвідувальних літаків у повітряному просторі країн-підписантів. Причиною стало грубе порушення цього договору з боку Росії.

Суттєві проблеми виникли також із пролонгацією Договору про заходи щодо подальшого скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО-3). Так, США наполягають на приєднанні до СНО-3 Китаю, який має стратегічну ядерну зброю. Однак Пекін від цього ухиляється. Крім того, США намагаються поєднати СНО-3 з Договором про РСМД, чим не задоволена Росія;

 

…Залежність геополітичної ситуації від тіньових та корупційних структур, які стають окремими центрами впливу…

– залежність геополітичної ситуації від тіньових та корупційних структур, які стають окремими центрами впливу. Досить виразною стає корупція у вищих органах влади та політико-бізнесових (олігархічних) колах провідних держав, через що їх політика починає визначатись не за національними, а за особистими інтересами корупціонерів, що стає однією з причин дестабілізації міжнародних відносин. Як приклад — корупційно-олігархічна система державної влади режиму В. Путіна в Росії, яка функціонує винятково в його приватних інтересах. Певним чином корупційною можна назвати і владу Д. Трампа в США. Так, Д. Трампа з найближчим його оточенням неодноразово обвинувачували у несплаті податків та у корупційних зв’язках з Росією. Саме і це і стало причиною «загравань» Д. Трампа з росіянами.

Звинувачували у корупції колишнього французького президента Н. Саркозі, про що у 2020 році відбувалися судові слухання. До речі, восени 2008 року Н. Саркозі, президент головуючою в ОБСЄ Франції, фактично допоміг Росії ухилитися від відповідальності за напад на Грузію. Сьогодні Росія вдається до кримінальних схем з метою підкупу європейських політиків і політичних сил задля вигідного впливу на їх проросійську політику;

 

…Загострення наявних і виникнення нових джерел напруженості у світі…

– загострення наявних і виникнення нових джерел напруженості у світі. Ускладнення соціально-економічних проблем в більшості країн світу внаслідок поширення епідемії COVID-19 спричинило зростання настроїв протесту серед місцевого населення. Приклад — масові виступи проти карантинних заходів у США та Європі.

Крім того, відчутне постійне поглиблення соціальної нерівності між бідними і заможними країнами, а також різними верствами населення у багатьох країнах світу, здійняло чергову хвилю тероризму та різноманітних заворушень на національному і релігійному підґрунті.

Більш детально тема тероризму розглядається у моїй попередній статті «Загроза ісламського екстремізму. Причини та наслідки для світу і України». Можна лише додати, що прояв екстремізму в Європі восени 2020 року став, по суті, найбільшим з часу проведення США та їх європейськими союзниками військових операцій в Афганістані, Іраку та Лівії у 2000-х – на початку 2010-х років. Водночас активізувалися ісламські екстремісти і на Північному Кавказі Росії.

Для США такою суттєвою проблемою стали масові протести афроамериканців, які вважають, що їхні права порушуються. У низці випадків протести переростали у бедлам, що змусило владу відновлювати правопорядок за допомогою підрозділів Національної гвардії. Заворушення у середовищі мігрантів спостерігались також в окремих європейських країнах. При цьому американські спецслужби встановили факт причетності до згаданих подій Росії, яка саме у такий спосіб намагалася послабити своїх західних супротивників.

Відчутно впливає на світову стабільність дефіцит продовольства, який відчувається через глобальні кліматичні зміни, що завдають збитків сільському господарству. Тому автоматично зростають ціни на продукти харчування, у низці країн їх просто не вистачає. Сьогодні це вже стало тим чинником, що збільшує кількість мігрантів та біженців, які наполегливо прямують до багатих країн, в тому числі до США і Європи, що також ускладнює вищезгадані світові проблеми.

Слід також сказати, що виникають нові і загострюються вже існуючі конфлікти у різних країнах та регіонах через те, що посилюється боротьба між провідними державами за переділення сфер впливу у світі, за доступ до ресурсів, через проблеми, пов’язані із наслідками епідемії, а також через різного роду внутрішні суперечності. Як приклад — збройні сутички на кордоні між Індією і Пакистаном; відновлення масштабних бойових дій між Азербайджаном і Вірменією довкола Нагірного Карабаху; масові акції протестів в Білорусі проти фальсифікації владою результатів президентських виборів; чергова революція в Киргизстані, як реакція на спроби його керівництва підтасувати підсумки парламентських виборів.

 

…Журнал Time назвав 2020 рік «найгіршим в історії після завершення Другої світової війни»…

В цілому всі такі події відчутно ускладнили ситуацію в світі та негативно впливають на розвиток світової економіки. За оцінками експертів МВФ, у 2020 році падіння світового ВВП становитиме близько 3 %. За прогнозами фахівців міжнародних фінансових інституцій, протягом найближчих п’яти років світова економіка може втратити близько 30 трлн дол. США. Зважаючи на це, авторитетний американський журнал Time назвав 2020 рік «найгіршим в історії після завершення Другої світової війни». На думку аналітиків цього журналу, рік можна порівнювати лише з часами Великої депресії 1930-х років.

 

…Виходячи з розглянутих фактів, експерти різних країн дійшли висновку, що вже у 2021 році цілком можлива глобальна криза…

Виходячи зі щойно розглянутих фактів, експерти різних країн дійшли висновку, що вже у 2021 році цілком можлива глобальна криза. Так, за оцінкою колишнього державного секретаря США Г. Кіссінджера, «ситуація у світі складається в точності, як перед Першою світовою війною, що є наслідком протистояння між двома найкрупнішими державами світу — США і Китаєм». Зважаючи на це, «планета рухається до нової світової війни».

В листопаді 2020 року аналогічну оцінку надав голова Комітету начальників штабів Великобританії Н. Картер. На його думку, «глобальна політична нестабільність та економічна криза через пандемію COVID-19 можуть призвести до третьої світової війни». Причиною він назвав збільшення кількості локальних конфліктів у світі, що створює ризики ескалації збройного протистояння регіонального і світового рівнів.

Такі ж прогнози подаються у звіті Воєнної розвідки Чеської Республіки (VZ) щодо розвитку ситуації в світі, оприлюдненому в листопаді 2020 року. На погляд чеських військових експертів, «сьогодні глобальний військовий конфлікт знаходиться на першій стадії», «…Формується світогляд тих, хто може та бажає взяти участь у такому конфлікті, а також визначаються технологічні інструменти ведення ними бойових дій». Підґрунтям для виникнення кризової ситуації Чеська розвідка вважає протистояння у трикутнику США — Китай — Росія. При цьому підтверджується факт падіння значення міжнародного права через відсутність мирного діалогу та зниження дієвості світових організацій в галузі колективної безпеки.

І, нарешті, за заявою виконавчого директора Всесвітньої продовольчої програми ООН Д. Бізлі, у 2021 році людству загрожує найважча гуманітарна криза з часів Другої світової війни. Загалом, від голоду може померти 270 млн людей. Своєю чергою, нестача продовольства спровокує нові конфлікти між різними країнами та групами населення за ресурси.

На цьому фоні в листопаді 2020 року, під час наради в оборонному відомстві країни, лідер КНР Сі Цзіньпін закликав командування і особовий склад збройних сил «не боятися смерті та готуватися до переможних війн, а також зосередити увагу на підготовці до бойових дій».

 

Звичайно, всі такі оцінки можуть бути перебільшені та певним чином емоційні за характером. Крім того, Дж. Байден, вступивши на посаду президента США, може змінити американську політику стосовно Китаю, надати їй більш конструктивний характер. Та все ж незважаючи на це, напружені відносини між США та Китаєм зберігатимуться, що продовжуватиме їх протистояння у військовій сфері. В той же час, оскільки Дж. Байден більш жорстко діятиме, стримуючи неоімперський курс Кремля, цілком вірогідно, що конфронтація між США та Росією посилюватиметься.

Оскільки відсутні реальні перспективи для світової економіки та більшості країн щодо швидкого подолання негативних наслідків епідемії COVID-19, то ускладнюватимуться і всі пов’язані з цим проблеми. І через все це дійсно зростатиме у світі конфліктний потенціал, а також підвищуватиметься загроза виникнення війн та збройних конфліктів.

 

…Україні не вдасться уникнути усіх цих негараздів, оскільки вона відчуває дію всіх глобальних світових проблем…

Україні не вдасться уникнути усіх цих негараздів, оскільки вона залишається на перетині інтересів Заходу і Росії та, певною мірою, Китаю, а також відчуває дію всіх глобальних світових проблем. Як і раніше, найбільшу небезпеку для нашої держави становитиме можливе розширення масштабів збройної агресії з боку Росії. З урахуванням розглянутих змін у ситуації в світі, такі дії росіян цілком ймовірні. Адже російське керівництво може намагатися відвернути увагу свого населення від внутрішньодержавних проблем, а також покращити своє стратегічне положення у військовому протистоянні зі США та НАТО. Про це свідчить відверте небажання Росії врегулювати конфлікт на Донбасі. Крім того, вона продовжує демонструвати свою силу Україні, нарощувати угруповання своїх військ та проводити військові навчання на українському напрямку.

Реальність таких загроз вимагає відповідної підготовки оборонної сфери України. При цьому слід брати до уваги як особливості сучасних збройних конфліктів (зокрема, довкола Нагірного Карабаху), так і класичні методи ведення повномасштабних війн.

До речі, факт «завершення циклу асиметричних війн та повернення до традиційних конфліктів з рівними супротивниками» констатується у новій програмі модернізації збройних сил Франції. Саме це і покладено в основу їх подальшого розвитку.

 

Схожі публікації