Про статистику коронавірусу у країнах, що розвиваються

Швейцарський погляд

 

 

Як вважають європейські аналітики, негативні наслідки такого глобального явища, як пандемія коронавірусу, виявилися непередбачуваною загрозою для національної безпеки навіть найбільш потужних країн світу, які зазнали втрат в економіці і геополітиці. І такі збитки неминуче впливатимуть на їх майбутні міждержавні стосунки. У одному з останніх аналітично-статистичних матеріалів швейцарського видання Neue Zürcher Zeitung (NZZ) йдеться про те, що перша хвиля міжнародної реакції на пандемію поступово набула більш виваженої форми, були визначені способи і терміни її подолання Після цього міжнародна спільнота нарешті звернула свою увагу на країни третього світу, де проблема пандемії не менш гостра, хоча її протікання має певні особливості внаслідок реального стану місцевої економіки та місця країн у світовій системі світоустрою, геополітичні впливи на них з боку держав-суб’єктів глобальної геополітики тощо. Автор матеріалу Ніколаї Телітц звертає увагу читачів на ситуацію з подоланням пандемії коронавірусу у Росії, Бразилії, Мексиці та Індії, де вона протікає інакше, ніж у країнах Європи. У Росії, наприклад, зареєстровано більше підтверджених випадків, ніж у будь-якій іншій країні Європи. Кількість випадків захворювання на коронавірус також стрімко зростає у Бразилії, Індії та у Мексиці. Чому саме так — поки що невідомо, зауважує кореспондент, повідомляючи одночасно, що у країнах, що розвиваються, стрімко збільшується число інфікованих, а дуже багато випадків не задекларовується.

Підтверджені випадки інфікування на коронавірус у певних країнах (станом на 16.05.2020).
Джерело: Johns Hopkins University, Financial Times

У країнах, що розвиваються, де спостерігається приблизно однакова картина розвитку захворювання, зростання випадків інфікування у початковій фазі пандемії було менш істотне, ніж у Європі чи у США. Проте, крива на графіку, що відображає стан інфікувань, поступово вирівнялася. А ось кількість інфікованих у Бразилії, Мексиці, Індії та Росії почала зростати безупинно. Щодо летальності, то ситуація знову повторюється: на початку крива кількості померлих у країнах третього світу більш полога, ніж в Італії чи у Німеччині, проте наразі вона вже їх наздоганяє. Бразилія також вже практично обійшла Німеччину, а кількість летальних випадків там все ще збільшується.

Кількість летальних випадків від коронавірусу у певних країнах (станом на 16.05.2020).
Джерело: Johns Hopkins University, Financial Times

Зрозуміло, що не можна не брати до уваги, що у цих країнах більше населення, ніж у європейських. Тому загальна кількість випадків там також може бути більшою. На поданому графіку привертає увагу горизонтальна крива, що подає швидкість збільшення летальних випадків. Хоча їх кількість у перерахунку на душу населення ще не досягла рівня європейських країн.

Однією з причин такого, зазначається у NZZ, може бути відсутність у держав необхідної кількості тестів. Навіть ті ж уряди Європи та США повідомляють про труднощі з тестуванням. А що вже казати про більш відсталі у цьому плані країни! Лише представники Росії заявили, що у них перевірено тестуванням стільки ж громадян, як і у європейських країнах. У Мексиці, Бразилії та Індії — навпаки. Зареєстрована там кількість захворювань та смертей є лише вершиною айсбергу. І т. зв. пікові показники хвороби у них ще попереду. Порівняльна статистика кількості тестувань у провідних європейських країнах, у США з тестуваннями у країнах, що розвиваються, демонструє наступна графіка NZZ.

Кількість тестувань у деяких вибраних країнах.
Джерело: University of Oxford, Covid Tracking Project, національні відомства у галузі охорони здоров’я (у Швейцарії — Федеральне відомство з охорони здоров’я, BAG)

На статистичні показники можуть впливати й інші фактори, що пояснюють національні особливості країн, що розвиваються. Ось у Бразилії спочатку на COVID-19 захворіли заможні жителі Ріо-де-Жанейро. Перші випадки мали місце переважно у багатих районах цього міста, де мешкають ті, хто може дозволити собі пересуватися країною і діставатися літаками Європи, де вони й заразилися цим вірусом. Захворіла спочатку невелика група людей, лише згодом вірус поширився на фавели, тобто, бідні квартали. У США і Європі — навпаки, більша частина населення досить мобільна, тому епідемія поширювалася швидше.

Довідково:

Фавела (порт. favela) — бразильський варіант нетрів, які зазвичай розміщені у передмісті. Будівельний матеріал для фавел зазвичай різноманітний, від цегли до сміття. Вони дуже щільно заселені, часто без каналізації, тому проблеми з гігієною у фавелах надзвичайні.

У справі подолання пандемії у таких країнах визначальне значення мають соціальні фактори. Тамтешній побут відрізняється від побуту в індустріально розвинених країнах. Проблеми розпочинаються буквально з миття рук, оскільки проточна вода часто не доступна.

Проблема Індії в тому, що всеохоплюючий карантин навряд чи можна запровадити для 1,3 мільярда її жителів. Одна така спроба тут вже була у березні ц.р., зазначає видання, але люди лише частіше виходили на з домівок, щоб запастися предметами першої необхідності. Багато з індійців страждають на хронічні захворювання, система охорони здоров’я там далека від належної, ситуація у подальшому може бути набагато драматичнішою.

Бразилія. З іншого боку, політика також може відігравати певну роль у подоланні пандемії. Зокрема, з огляду на місцеві особливості та ментальність населення, політичне керівництво може не так активно впливати на боротьбу з коронавірусом, як це робиться у багатьох індустріальних країнах. Президент Бразилії Жаїр Болсонару зневажливо назвав вірус «маленьким грипом», звільнивши свого критично налаштованого міністра охорони здоров’я.

Поведінка президента Мексики Лопеса Обрадора була такою ж. На публічних заходах він обіймався і розціловував своїх прихильників, повторюючи при цьому, що його чесність і обереги захистять від коронавірусу. Приклад лідерів наслідувало населення країн, що у кінцевому рахунку погіршувало епідеміологічну ситуацію.

У Росії, зазначає NZZ, кількість інфікованих громадян з летальними випадками різко зросла. Не змогли цього запобігти запроваджені владою рішучі заходи. Країна займає друге місце у світі за кількістю інфікованих. Незважаючи на це, президент В. Путін оголосив про соціальні послаблення у розпал в країні пандемії, що вилилося у безлад і плутанину. В якості однієї з причин вимушеного для Кремля рішення щодо виходу з карантину у розпал епідемії аналітиками називається необхідність для влади охопити роботою населення власної країни. Оскільки небезпеку для країни становлять навіть не фінансові збитки внаслідок карантину, а голодне і розлючене населення.

Швейцарське видання зазначає, що можна сумніватися у достовірності даних, що надходять з Росії. Адже з деяких її регіонів щодня подаються практично однакові цифри, офіційна кількість померлих разюче низька. Цілком можливо, що інформація не відповідає дійсності і країна постраждала навіть більше, ніж про це повідомляється офіційно.

Повідомлення про кількість тестувань, про локальну інфраструктуру та домінуючу місцеву політику можуть бути суттєво спотворені, робить висновок NZZ. Тому слід очікувати, що ситуація в таких країнах ще більше погіршиться.

 

Схожі публікації