Швейцарська Neue Zürcher Zeitung про динаміку подій з коронавірусом

Світовий і європейський досвід з подолання глобальної загрози

 

Сергій Польовик

Європейські ЗМІ, зокрема це підтверджує і швейцарська Neue Zürcher Zeitung (NZZ), пильно стежать за коронавірусом у Китаї, який забирає людські життя у різних регіонах, погрожуючи поширитися на інші континенти. З огляду на актуальність проблеми та на виявлені вже у Європі випадки захворювань, досить цікаво ознайомитися з аналізом вже напрацьованого світового і європейського досвіду з подолання цієї глобальної загрози, розміщеним у згаданому швейцарському виданні.

 

Де вперше виявлено вірус?

Всім вже відомо, що на початку січня ц. р. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила про небезпеку, яка спостерігається у китайському мегаполісі Ухань — захворювання легенів тамтешніх жителів, викликане коронавірусом нового типу (2019-nCoV). Перші такі випадки виявлено ще в середині грудня минулого року. Вважається, що коронавірус виник на оптовому ринку тварин і морепродуктів у місті Ухань, що на центральному сході Китаю, і до кінця січня ц. р. він перекинувся не лише на сусідні китайські провінції, а й на інші країни. Як вже стало відомо, місцевий лікар, який перший повідомив про нове захворювання, помер…

На сьогодні у Китаї коронавірус було виявлено у майже 40 тис. громадян. Зараження накрило всі регіони та провінції Китаю. Біля 800 інфікованих вже загинуло. Про першу смерть за межами Китаю повідомлялося ще 2 лютого. Кількість смертей, ймовірно, щораз збільшуватиметься. ВООЗ також застерігає, що це далеко не кінець. Особливість у тому, що у багатьох інфікованих людей збудники хвороби або взагалі були відсутні, або проявлялися лише легкі її симптоми, через що вони на них не зважали. За даними китайських експертів, якщо її початком брати 4 лютого ц. р., то епідемія досягне свого піку через 10–14 днів. Кількість коронавірусних інфекцій зараз перевищила кількість захворювань від ГРВІ (SARS), що спостерігалися 17 років тому. У 2002–2003 рр. на важкий гострий респіраторний синдром (SARS) захворіли 8096 осіб.

 

Як Китай намагається запобігти поширення вірусу

Будівництво нового лікарняного комплексу у м. Ухань

NZZ повідомляє, що у Китаї негайно вжили радикальних заходів: рішенням керівництва у провінції Хубей 45 млн осіб у понад десятках міст було ізольовано. Зачинили мегаполіс Веньчжоу — друге місто за межами провінції Хубей в центральному Китаї, яке відчуло дію коронавірусу. У всіх постраждалих містах призупинені авіаційні рейси, міжміські та місцеві автосполучення. Уряд продовжив канікули у навчальних закладах, скасував низку заходів зі святкування китайського Нового року. Це стосувалося і весіль, похоронних заходів, які порадили проводити в невеликих масштабах, уникаючи великої концентрації людей. Уряд також порекомендував китайцям утримуватися від закордонних поїздок. Також влада Китаю тимчасово заборонила торгівлю та перевезення диких тварин. Всі торговельні майданчики, від ринків свіжих продуктів до супермаркетів, ресторанів і інтернет-магазинів, припинили роботу.

Майже 6 тис. лікарів і медсестер з усієї країни терміново прибули у провінцію Хубей для лікування хворих. У м. Ухань також терміново збудували дві нові лікарні. Перша вже працює у напруженому режимі. У Китаї вже є аналогічний досвід, отриманий під час запобігання у 2003 році наслідків епідемії ГРВІ, коли всього за тиждень звели нову лікарню, де працювали 7 тис. лікарів і медичних сестер. До речі, там пролікувалася сьома частина всіх хворих на вірус SARS.

 

Чи виявлено вірус за межами Китаю?

Щонайменше у 24 країнах зареєстровано понад 300 випадків інфікування. У Європі це Франція, Великобританія, Італія, Німеччина, Бельгія, Швеція, Фінляндія та Іспанія.

Динаміка поширення коронавірусу 2019-nCoV (на 9 лютого ц. р.)

Як реагують на спалах хвороби у інших державах і компаніях?

Щораз більше країн намагаються ізолюватися. Австралія та Нова Зеландія заборонили подорожуючим повертатися з Китаю додому. США оголосили через вірус «надзвичайну ситуацію зі здоров’ям». Наразі китайським туристам не дозволяє приїжджати на свою територію Північна Корея. Філіппіни також зробили для китайців більш жорсткими правила відвідування. Італія, як і В’єтнам, відразу припинили авіасполучення з Китаєм. У Малайзії та Південній Кореї сотні тисяч людей підписують онлайн-петиції з вимогою заборонити громадянам Китаю в’їзд до країни. У Південній Кореї з’явилися навіть повідомлення про паніку і расистські інциденти з громадянами Китаю. Росія, Монголія та Китайський спеціальний адміністративний регіон Гонконг також щільно прикрили свої кордони. Тимчасово припинили усі авіарейси Іран, Індонезія та Ірак. Авіакомпанії Swiss Air, Lufthansa та Austrian Airlines, Qantas, British Airways, Air France, Finnair, American Airlines, United Airlines, Delta Airlines, Air Canada, Cat Canada, Pacific, Air India, SAS, Egypt Air, Turkish Airlines, іспанська авіакомпанія Iberia та ізраїльська El Al скасували всі рейси до КНР.

За повідомленням видання South China Morning Post, усі іноземці, які були в Китаї протягом останніх 14 днів, більше не можуть в’їхати до Сінгапуру.

Громадян Франції, які прибули з Китаю 31 січня, доправили на південь країни. Їх просто ізолювали на два тижні, пояснив міністр охорони здоров’я Франції. Одного з них вже доправили до лікарні у Марселі, оскільки виявили симптоми нової хвороби. Видання зазначає, що після двотижневої ізоляції у безпечному місці постраждалі люди одужають.

Щодо виробничих потужностей, які відкрили європейці у КНР, то вони також припинили свою роботу. Так, відома шведська меблева група Ikea тимчасово зачинила в Китаї всі свої універмаги, піклуючись про здоров’я покупців і працівників, як і американська технологічна компанія Apple. Зачинила свої 74 відділення в Китаї шведська група брендового одягу та косметики H&M. У місті Шеньян зупинені конвеєри трьох заводів німецького автомобільного виробника BMW та автоконцерну Volkswagen.

 

Ситуація у Швейцарії

Щодо самої Швейцарії, то видання зазначає, що на сьогоднішній день не було підтверджених випадків коронавірусної інфекції. Уповноважена лабораторія в університеті у Женеві вже виконала 130 аналізів «підозрілих» пацієнтів (станом на 3 лютого ц. р.). Всі тести були негативними.

Федеральне відомство з охорони здоров’я Швейцарії (BAG) постійно контролює ситуацію і в Китаї. Якщо підозра на захворювання буде підтверджена у Швейцарії, то негайно вступить в дію розроблений для таких випадків план подолання пандемії.

Для того, щоб мати можливість обмінюватися інформацією про вірус, Єврокомісія схвалила заявку від Швейцарії на участь у Системі раннього попередження та реагування ЄС (EWRS) щодо коронавірусу. Швейцарія також подала заявку на участь у Комітеті з охорони здоров’я ЄС.

За дорученням відомства BAG також була створена «гаряча лінія» для населення, на яку можна зателефонувати. BAG посилює вимоги щодо звітування лікарями та лабораторіями. Вони повинні повідомляти про випадки підозри на коронавірусну інфекцію протягом двох годин. На сьогоднішній день BAG не дає жодних конкретних рекомендацій для населення, окрім порад, що стосуються сезонного грипу. Відомство BAG також контактує з туроператорами, які організовували групові поїздки з гостями з Азії до Швейцарії. Заходи щодо обмеження в’їзду до Швейцарії, на зразок тих, що були вжиті в Лондоні, у Римі та в деяких країнах Південно-Східної Азії, наразі BAG не вживаються.

У одному з літаків, який приземлився у Франції з Китаю 2 лютого ц. р., перебувало близько 250 пасажирів, серед них п’ятеро швейцарців. За даними французької влади, у пасажирів не виявили жодних симптомів хвороби. Проте, вони змушені перебувати у карантині два тижні.

А хворий швейцарський стюард став причиною того, що 3 лютого в аеропорту Цюріха був введений план дій з надзвичайних ситуацій. Опівдні з’ясувалося, що у чоловіка звичайний грип. За даними швейцарського міністерства закордонних справ, у постраждалому китайському місті Ухань знаходяться вісім громадян Швейцарії.

 

Ситуація у Німеччині

У Німеччині (станом на 9 лютого ц. р.) зафіксовано чотирнадцять випадків зараження коронавірусом. Вірус був виявлений у двох пасажирів, які були вивезені з Ухань на літаку Бундесвера. 3 лютого міністерство охорони здоров’я федеральної землі Баварія повідомило про ще одного захворілого працівника автомобільного постачальника Webasto. Незадовго перед тим федеральне міністерство з охорони здоров’я повідомило про ще один такий випадок в Баварії, на цей раз захворіла дитина одного з працівників Webasto. Загалом таких заражених виявилося восьмеро. Як мінімум, один із працівників цієї компанії заразився під час спілкування з колегою з Китаю, яка відвідувала компанію у справах бізнесу. В Баварії це один з перших зафіксованих у світі випадків, коли зараження відбулося за межами Китаю.

Лікарі мюнхенської клініки Швабінг, клініки Шаріте у Берліні та Інституту мікробіології Бундесвера відзначають, що такі випадки вже було зафіксовано, коли у постраждалих людей є лише дуже легкі симптоми, зокрема такі як «легкий біль у горлі або легке загальне відчуття хвороби без підвищення температури». Усі команди лікарів спостерігають за десятьма підтвердженими випадками коронавірусу в Баварії.

У згаданої китайської співробітниці, яка привезла вірус з Китаю до Баварії, спочатку був легкий біль у горлі. Вона приймала парацетамол і тому для оточуючих здавалася здоровою. Лише згодом її стан погіршився.

Така ситуація свідчить, зазначається у виданні, що наразі мало відомо про можливі ризики та способи зараження. Вірус, мабуть, легко передається. І щойно починається захворювання, досить інтенсивного чхання або кашлю, щоб заразити сторонніх людей.

 

Як оцінює ситуацію ВООЗ

Генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейєс

Комітет з надзвичайних ситуацій Всесвітньої організації охорони здоров’я наприкінці січня ц. р. оголосив «надзвичайну ситуацію міжнародного масштабу зі збереження здоров’я» і дав конкретні рекомендації як запобігти подальшому поширенню епідемії. Фактично це означає, що понад 190 країн-членів ВООЗ координують свою діяльність, запобігаючи поширення епідемії.

Після оголошення міжнародного надзвичайного стану, генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейєс заявив, що кількість інфікованих за межами Китаю залишається відносно низькою. Але не відомо, яку шкоду вірус завдасть у країнах зі слабко розвиненою системою охорони здоров’я. Адже вірус може перекинутися на такі країни. Цей крок не слід сприймати як вотум недовіри Китаю, наголосив генеральний директор ВООЗ і висловив високу оцінку заходам, які вживають китайці.

У той же час генеральний директор ВООЗ застеріг, що країни, які бажають евакуювати своїх громадян з Китаю, повинні бути добре підготовленими, оскільки вони можуть завезти до себе вірус.

 

Що ми знаємо про вірус? Наскільки він є небезпечним?

Медична ілюстрація структури коронавірусу 2019-nCoV

Нещодавно виявлений вірус — це коронавірус, а тому належить до того ж сімейства вірусів, що і небезпечний збудник ГРВІ SARS. До цієї родини також належать нешкідливі віруси-збудники нежитю та збудники, що викликають шлунково-кишкові розлади. В даний час вважається, що новий вірус менш патогенний, ніж віруси SARS і MERS, від дії яких гине відповідно від менше 10 і аж до 34 % постраждалих. Під час пандемії SARS у 2002–2003 рр., що поширилася з Китаю по всьому світу, близько 8 тис. людей отримали легеневу інфекцію, майже 800 з них померло.

У випадку з вірусом 2019-нCoV наразі підозрюється рівень смертності близько 2 %. Якщо виявиться, що велика кількість людей має лише легкі форми захворювання, то це число може бути значно меншим. За чисельністю таких хворих і оцінюється небезпека збудника.

 

Хто — в небезпеці?

Віковий діапазон людей великий, охоплює від маленьких дітей до людей похилого віку. За даними ВООЗ, більшість постраждалих від коронавірусу — дорослі. Поки є більш уточнена інформація про перші 17 випадків смертей. Відповідно, це 13 чоловіків та 4 жінки. Більшість з них страждали на захворювання, які можуть вражати імунну систему. Останніми жертвами були 48-річна жінка та 53-річний чоловік, про попередні захворювання якого не було нічого відомо. П’ятеро інших людей за віком від 61 до 69 років, вісім жертв — 80 років і більше.

Рецептор, до якого міг би приєднатися вірус 2019-нCoV, виявляється частіше у чоловіків, ніж у жінок. Принаймні це показує аналіз китайських вчених, які досліджували на наявність збудника легені вісьмох осіб. Тобто, більшість відомих на момент дослідження пацієнтів були чоловіками, пишуть дослідники.

 

Джерело зараження

Вважається, що вихідним пунктом зараження є оптовий ринок ринку тварин і морепродуктів у м. Ухань, провінція Хубей у Китаї, де також продавалися живі тварини. Там вірус було виявлено, там він і перекинувся з тварини на людину. Досі ще незрозуміло, що то була за тварина. Однак вірус передається дуже швидко, імовірно, через краплинну інфекцію. Адже дехто з перших пацієнтів не мав контакту з ринком. Розрахунки на основі попередніх даних епідеміологів свідчать, що кожен випадок інфікованої людини призводить до зараження від 1,4 до 5,5 інших людей.

Також є дані, що інфіковані люди можуть бути заразними ще до того, як у них проявляться ознаки хвороби. Крім краплинних інфекцій, вірус також міг поширюватися через травну систему. Китайські дослідники також встановили, що у деяких інфікованих виникає лише діарея замість звичайного підвищення температури чи лихоманки.

 

Коли слід звертатися до лікаря?

За повідомленням ВООЗ, у легких випадках респіраторні захворювання, які викликають інфекцію 2019-нCoV, можуть проявлятися у вигляді нежитю і легкого кашлю. До більш гострих симптомів включають підвищення температури, лихоманку, кашель та утруднене дихання, включно з пневмонією.

За даними ВООЗ, необхідно звернутися до лікаря, якщо у вас розпочалася лихоманка або виникли проблеми з диханням. Важливо згадати чи не перебували ви в місцях ураження і чи не контактували з хворими. Якщо ви відчуваєте, що зі здоров’ям не все гаразд, то ВООЗ рекомендує залишатися вдома.

 

Наскільки ефективні препарати?

Як і щодо багатьох вірусних захворювань, не існує ефективного засобу запобігання такого виду грипу. Лікарі застосовують, як правило, підтримуючі терапії, що можуть лише сприяти одужанню. Китайські вчені кажуть, що їм відомі противірусні речовини, які допомагають впоратися з епідемією SARS та MERS, оскільки їх перевірили у клініці. Однак про остаточні результати, схоже, нічого невідомо. На думку китайських дослідників, внаслідок своєї структурної схожості віруси 2019-нCoV та SARS могли «стикуватись» в легенях людини до однакового рецептора. Команда китайських вчених-медиків ретельно вивчила ряд відомих антитіл, що ефективно знешкоджують збудник SARS, і з’ясували, що один із них також «зв’язав» 2019-нCoV. Тому він допоможе у справі створення засобу боротьби проти збудника грипу.

 

Чи можна зробити щеплення?

Щеплення проти нового коронавірусу ще не існує. Вакцину розроблять не раніше, ніж за рік. А тестувати її розпочнуть, мінімум, за кілька місяців. Над нею працюють кілька дослідницьких груп. Загальновідомий Всесвітній альянс CEPI вже готовий дещо тестувати.

Довідково:

СЕРІ (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations) — всесвітній державно-приватний альянс урядів, ВООЗ, Єврокомісії, науково-дослідних установ, антивірусної промисловості та приватних донорів, зокрема, фундації Bill&Melinda Gates Foundation, що має на меті створити дослідницьку мережу для розробки нових вакцин.

Тим часом, дослідникам австралійського Інституту Догерті вдалося виростити 2019-nCoV в лабораторних умовах. Тобто, вони повторили те, що вдалося зробити китайським фахівцям. Австралійці ж хочуть зробити вірус доступним для інших лабораторій у всьому світі, що прискорить його вивчення. Крім того, дослідники сподіваються розробити тест на антитіла. Це важливо для виконання вакцинації.

За деякими повідомленнями ЗМІ, італійські дослідники також виділили коронавірус. «Це важлива новина міжнародного рівня. Вона означає, що існує більше можливостей зрозуміти і вивчити вірус, щоб його приборкати», — вважає міністр охорони здоров’я Італії.

 

Як можна захиститись від вірусу?

Для захисту ВООЗ рекомендує дотримуватися ряду основних гігієнічних заходів. Зокрема, слід регулярно мити руки водою з милом або розчином на спиртовій основі. Якщо у вас виникає кашель, слід прикрити рота і носа хустинкою чи ліктем. А хустинку після цього слід викинути в закритому контейнері і вимити руки.

У зонах ризику ВООЗ також радить при приготуванні їжі ретельно термічно обробляти м’ясо та яйця. На ринках слід уникати прямого контакту як з тваринами, так і з поверхнями, на яких вони знаходяться чи знаходилися.

Також, на погляд британських лікарів, звичайні хірургічні маски не гарантують дійсно ефективного захисту від вірусів чи бактерій, оскільки ті досить активні і непомітні для ока. Водночас, у випадку правильного використання і регулярної зміни, маски зменшують ризик зараження, особливо при кашлі.

 

Чи часто небезпечні віруси від тварин?

Припускають, що джерело епідемії виникло на тваринному ринку міста Ухань. Наскільки небезпечний новий вірус («виникаюча хвороба»), з’ясовується з його вірулентності та здатності до поширення. Це саме те, що наразі з ним відбувається. Але вже зрозуміло: небезпечні збудники хвороб можуть виникати знову і знову, включно й ті, що можуть викликати масштабну епідемію.

Світові знайома схожа пандемія: у 2009–2010 рр. поширився так званий вірус свинячого грипу (відомим як вірус грипу H1N1). Він був відносно невразливим, із смертністю лише від 0,02 до 0,4 %. Однак легко передавався від людини до людини. Тому його поширенню не вдалося запобігти: лише через два місяці після першого повідомлення про випадки захворювання було зареєстровано 30 тис. випадків захворювання у 74 країнах. Через десять місяців пандемічний грип було підтверджено вже у 212 країнах.

Чи випадково в Азії з’являються такі нові збудники хвороби? Скоріш за все це пояснюється тими умовами, в яких фауна і люди проживають спільно у обмеженому просторі. Як наслідок, віруси легко циркулюють між видами тварин і змінюються генетично до такої міри, що врешті-решт заражають людину. Дуже небезпечно, коли це трапиться з особливо агресивним збудником, який до того ж має біологічну здатність згодом передаватись від людини до людини.

 

Схожі публікації