Нарощування стратегічних озброєнь чи ядерна гра Китаю?

КНР будує мережу нових ракетних шахтних пускових установок

 

 

 

У американських експертів з’явилися докази того, що Китай споруджує щонайменше 120 нових ракетних шахтних пускових установок (ШПУ), повідомляє у своєму дописі Андреас Рюш — власний кореспондент популярної швейцарської газети Neue Zürcher Zeitung. Оскільки у розпорядженні КНР раніше був лише відносно невеликий ядерний арсенал, то це можна вважати суттєвим його нарощенням.

Проаналізувавши комерційні супутникові знімки, американські експерти дійшли висновку, що Китай цього року почав будувати понад сотню нових ШПУ для ядерних ракет. Як повідомляла нещодавно The Washington Post, посилаючись на експертів Центру досліджень нерозповсюдження Джеймса Мартіна (James Martin Center for Nonproliferation Studies) в Монтереї (США), будівельні роботи в пустельній зоні на півночі Китаю поблизу міста Юмень у провінції Ганьсу можна добре розгледіти на супутникових знімках. Новобудови дуже схожі на вже існуючі в Китаї стартові майданчики для ракетних установок.

Для Китаю таке завершене будівництво стане історичним проривом. Адже, як вважається, у нього були відносно скромні запаси ядерної зброї, від 250 до 350 боєголовок. Кількість нових ракет, призначених для цих ШПУ, ще невідома. Їх число може бути значно меншим. Адже колись Китай розгортав макети ШПУ з тим, щоб дезорієнтувати вірогідного супротивника.

Місця будівництва нових ШПУ для міжконтинентальних балістичних ракет у Китаї

До речі, під час холодної війни Сполучені Штати Америки розробили план переміщення своїх міжконтинентальних балістичних ракет (МБР) у мережі ШПУ у своєрідній ядерній грі, щоб приховати від радянських військових фахівців та органів планування майбутньої війни реальну кількість та місце розташування своїх ракет.

Будівельним бумом намагаються підвищити довіру до ядерних стримуючих факторів Китаю, заявив дослідник Джеффрі Льюїс, експерт, що займається китайським ядерним арсеналом. Разом з колегами, які вивчали підозрілі місця, та з дослідником Декером Евелетом він вперше зауважив зміни на території Китаю. Дж. Льюїс охарактеризував масштаби забудови як «неймовірні».

Дж. Льюїс — директор програми нерозповсюдження в Центрі досліджень нерозповсюдження, що входить до складу Інституту міжнародних досліджень Міддлбері (Middlebury Institute of International Studies). Він уточнив, що «якщо до загального числа додати бункери, що будуються на інших майданчиках у Китаї, то загалом їх кількість складатиме близько 145 ШПУ». Про це йдеться в матеріалах, наданих The Washington Post. За його словами, «Китай розширює свої ядерні сили частково і як стримуючий фактор, який може ефективно протистояти першому удару США та забезпечити збереження у достатній кількості боєздатних ракетних комплексів, щоб згодом подолати американську протиракетну оборону».

Підсумки дослідження підтверджують нещодавні застереження представників Пентагону про швидке збільшення ядерних можливостей Китаю. Командувач Стратегічного командування США (USSTRATCOM) адмірал Чарльз Річард у квітні ц. р. заявив на слуханнях в Конгресі США, що в Китаї триває «інтенсивна експансія», яка включає розширення арсеналу МБР та нових мобільних ракетних установок, які можна легко приховати від супутників. Крім того, китайський флот представив нові підводні човни, спроможні нести на борту ядерну зброю.

Комерційна супутникова фотографія, зроблена 28 червня ц. р. над північно-західним Китаєм, показує можливий будівельний майданчик нової ШПУ для МБР з ядерною боєголовкою. Будівельний майданчик прихований під 230-футовим покривом ґрунту, що є звичною практикою маскування та спостерігається на інших китайських ракетних майданчиках

Проект будівництва ШПУ, про який йдеться, може забезпечити Китаю ще один засіб приховування найпотужнішої зброї. Зафіксовані на супутникових фотографіях майданчики розташовані на двох великих ділянках у пустелі, що на заході та південному заході від Юменя — міста, де проживає 170 тис. мешканців. Практично поруч з древнім китайським «Шовковим шляхом».

Відстань між ділянками — приблизно дві милі. Багато з них мають велике куполоподібне накриття, яке вже є на відомих будівельних майданчиках для ракетних ШПУ в інших частинах Китаю. Біля куполів можна спостерігати бригади будівельників, які монтують типове заглиблення у формі кола, а також встановлюють вже частково зведений центр управління.

Дж. Льюїс вважає, що виявлені ШПУ, ймовірно, призначені для китайської МБР, відомої як DF-41. Вона може нести кілька боєголовок і діставати цілі на відстані 9300 миль, тобто, потенційно становлять загрозу для всієї материкової частини США. Дж. Льюїс повідомив, що основні земляні роботи розпочалися у цьому році, хоча підготовка, ймовірно, велася заздалегідь.

Міжконтинентальні балістичні ракети нового типу DF-41 на параді в Пекіні. Ракети такого типу можуть розташовуватися у ШПУ, що будуються на півночі країни

Електронні листи та факси до китайського МЗС та посольства Китаю у Вашингтоні з проханням прокоментувати такі будівельні роботи залишилися без відповіді.

Представник міністерства оборони США відмовився коментувати супутникові знімки або обговорювати висновки американської розвідки, що стежить за ядерними програмами Китаю. Але прес-секретар міноборони США Джон Супл зазначив, що «в Пентагоні й раніше висловлювали занепокоєння збільшенням кількості ракетних шахт в Китаї. Цей потенціал, як ми передбачаємо, подвоїться чи збільшиться протягом наступного десятиліття».

Фахово підготовленим аналітикам Центру досліджень нерозповсюдження неважно виявити ШПУ для ракет. Вони вразливі, їх можуть знищити у перші години ядерної війни за допомогою ракет з точним наведенням. З цих причин Дж. Льюїс розглядає проект будівництва ШПУ в Китаї як частину розширеної стратегії стримування, оскільки його ядерний арсенал програє кількісно США та Росії, які в сукупності мають понад 11 тис. ядерних боєголовок.

Замість участі у недешевих збройних перегонах з Вашингтоном та Москвою, Китай ухвалив доктрину «обмеженого стримування», яка надає пріоритет «м’якому», але потужному ядерному арсеналу, що забезпечує Пекіну здатність завдати удару у відповідь будь-якому супротивнику.

Вірогідні місця будівництва ракетних ШПУ у Китаї

Фотографії проекту будівництва у провінції Ганьсу були передані Дж. Льюїсу та Д. Евелету комерційною супутниковою компанією Planet, яка забезпечувала безперервний потік оновлених зображень, що демонстрували зміни в обстановці відповідно до зміни часу на кожному з будівельних майданчиків. Виходячи з аналізу, за словами Дж. Льюїса, можна стверджувати, що «дуже велика вірогідність того, що Китай планує ядерну гру», в якій він приховує у мережі ШПУ відносно невелику кількість власних боєголовок. Проте, за його словами, раптова поява такої кількості нових місць запуску ракет у Китаї може прискорити діяльність американських чиновників з модернізації арсеналу США.

Дж. Льюїс вважає, що США «залучаються у збройні перегони, які значною мірою зумовлені американськими інвестиціями та протиракетною обороною». Пентагон оголосив, що планує масштабне оновлення засобів своєї ядерної зброї та систем їх доставки. Це відбуватиметься протягом наступних двох десятиліть. Програмою передбачається, серед іншого, розробка нової крилатої ракети повітряного запуску та, щонайменше двох нових типів боєголовок.

У лютому ц. р. державний секретар США Ентоні Блінкен пообіцяв, що адміністрація Байдена «здійснюватиме контроль над озброєннями, щоб зменшити небезпеку існуючого та зростаючого ядерного арсеналу Китаю». Він не пояснив, як це здійснюватиметься, але заявив, що адміністрація США намагатиметься «ефективно контролювати озброєння, що підвищить стабільність, прозорість та передбачуваність, одночасно знизить ризики витратних, небезпечних перегонів з нарощення озброєнь».

 

Схожі публікації