Ведення бізнесу в Китайській Народній Республіці для багатьох європейських компаній стало ризиком

Ведення бізнесу в Китайській Народній Республіці для багатьох європейських компаній стало ризиком

22.09.2022 р. «Luxemburger Wort», Люксембург 

Європейські країни продовжують уважно відслідковувати ситуацію в регіоні, зважаючи на економічний вплив Китаю та подальші перспективи розвитку співробітництва з ним.

Найбільш впливова німецькомовна газета Люксембургу «Luxemburger Wort» («Слово Люксембургу») 22 вересня ц.р. надрукувала редакційну статтю з інформацією з Пекіну стосовно стану справ та подальших варіантів розвитку економічної ситуації в Європі, з огляду на устремління Китаю та його агресивні економічні плани.

Китай є потужним економічним партнером, але він водночас є досить  суперечливим на Заході.
Foto: REUTERS

Видання зазначає з посиланням на агентство новин dpa у  Пекіні, що Китай втрачає свою привабливість як місце для бізнесу. Оскільки друга за величиною економіка віддаляється від решти світу, що знайшло своє підтвердження через пандемію, Європейська торгова палата (ЄТП) в Китаї заявляє, що «ідеологія перемагає бізнес». У новому документі під назвою «Стратегічне позиціонування», що був представлений у Пекіні в середу 21 вересня ц.р., висловлюється стурбованість «зростаючою політизацією» та зростаючими викликами для ведення бізнесу.

Йорг Вуттке

Президент Європейської торгової палати в Китаї Йорг Вуттке (Jörg Wuttke) заявив для журналістів, що «Китай вже більше не є таким привабливим, як раніше». На думку керівника представництва Європейської торгової палати у Китаї, «наразі у системі економічних відносин з Китаєм  мається багато проблем, ми втрачаємо передбачуваність, надійність і ефективність». Керівник ЄТП в Китаї вважає, що повернутися до необхідних реформ та стабілізувати китайську економіку, яка перебуває у стагнації, можливо шляхом врахування майже 1000 рекомендацій, сформульованих  у «Стратегічному позиціонуванні». «Китай може працювати краще, ми можемо працювати краще», зазначено у документі ЄТП у Китаї.

Доцільно враховувати, що на бізнес та розвиток економічної співпраці європейських країн з Китаєм суттєво впливає позиція керівних інституцій ЄС, зокрема Європарламенту. Після загострення обстановки навколо Тайваню, спричиненого візитом речниці Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі до цієї острівної країни, та військових навчань з бойовими стрільбами  навколо демократичного острова, влаштованими Пекіном, Європарламент висловив рішучу підтримку Тайбею. У Брюсселі депутати Європарламенту закликали Єврокомісію прискорити розгляд питання щодо оцінки впливу, проведення громадських консультацій та аналізу двосторонньої інвестиційної угоди з владою Тайваню, визначивши його як однодумця-партнера ЄС. А ті країни ЄС, які дотепер ще не мають торговельного представництва на Тайвані, повинні наслідувати приклад Литви, яка оголосила намір відкрити торгове представництво в Тайбеї восени 2022 року та зміцнити двосторонні відносини з Тайванем.

Хосе Казімір Морґаду

Серед чинників, що негативно впливають на розвиток відносин Китаю та Євросоюзу, є скандал, пов’язаний з діяльністю спецслужб ЄС, які намагалися діяти в Тайвані.

Зокрема, спецслужби Китаю тиждень тому встановили намір глави Розвідувального і ситуаційного центру Європейського Союзу Хосе Казіміру Морґаду (José Casimiro Morgado) здійснити таємний візит до Тайваню,  Пекін офіційно попередив Брюссель про можливі негативні наслідки, після чого візит керівника розвідувальної служби ЄС був скасований.

 

Багато великих компаній продовжують інвестувати

У той час як великі корпорації, перш за все німецькі компанії, такі як Volkswagen, Daimler, BMW і BASF продовжують інвестувати в розвиток економічного співробітництва, незважаючи на дискусію про надмірну залежність від Китаю, багато інших гравців на ринку проводять більш стриману політику. Наразі на початок нового бізнесу у Китаї вже практично ніхто не наважується. Президент ЄТП в Китаї Йорг Вуттке повідомив, що «більше не з’являються нові європейські компанії». Багато хто з них відразу звертається до інших країн, які є більш привабливими та менш складними.

Перше виробниче підприємство нового заводу німецького концерну BASF у Чжаньцзяні.
Фото: BASF

У «Стратегічному позиціонуванні» зазначається, що у штаб-квартирах європейських компаній відбувся «суттєвий поворот». А саме, «якщо раніше обговорення велися в основному про інвестиційні можливості, тепер вони зосереджені на створенні стійкості ланцюгів постачання, на подоланні шкоди у веденні бізнесу від репутаційних викликів, шляхів усунення збитків і важливості дотримання глобальних правил».

Обмеження на пересування та порушення прав людини

Йорг Вуттке також вважає, що обмеження на пересування та карантинні вимоги в Китаї ускладнили бізнес-процеси, оскільки більше не було можливості проводити особисті зустрічі. Замість того, щоб наразі просувати політику вакцинації в країні, Китай покладається на стратегію нульового рівня зараження вірусом COVID-19, що пов’язано з обов’язковим  карантином та ізоляцією від інших країн, що може тривати протягом значного часу і протягом наступного року. Президент ЄТП в Китаї Вуттке заявив, що «це справді викликає велике занепокоєння, тому що світ рухається вперед, а не чекає на Китай».

Крім того, у Китаю все частіше виникають репутаційні проблеми через побоювання щодо його можливого вторгнення на Тайвань, порушення прав людини та звинувачення в примусовій праці в Сіньцзяні (Xinjiang). Вуттке вважає, що «ще одним бар’єром, який впливає на наших акціонерів удома в Європі є глобальне негативне ставлення до Китаю».

Ланцюг несприятливих обставин

Президент ЄТП в Китаї вважає, що «деякі компанії починають звертати свій погляд на інші країни, політичні системи яких мають менш складні регламентуючі правила, щоб уникнути критики за діяльність на їх території». У європейських столицях існує більше негативних настроїв та протистояння щодо Китаю.

«Китай повинен створити необхідні умови, щоб дозволити компаніям проводити фідуціарні, тобто такі, що забезпечують коректні дії в інтересах юридичної особи-партнерів, передбачають добросовісні і розумні стосунки з ними, що не перевищують своїх повноважень.  Необхідно здійснювати незалежні перевірки їх операцій, щоби, спираючись на їх результатах, компанії могли продемонструвати відповідність міжнародному законодавству». Такі вимоги викладені в документі ЄТП в Китаї, також з огляду на зростаючі вимоги у своїх країнах щодо необхідності зберігати ланцюги поставок вільними від примусової праці.

Економіка протягом тривалого часу відігравала першорядну роль у Китаї та була передбачуваною, вважає Йорг Вуттке. «Але раптом ми маємо ланцюг нещасних обставин». Він визначив причинами ускладнень жорстку політику Китаю щодо нульової терпимості до Covid-19 без розробки стратегії виходу з пандемії та наслідків цієї стратегії в поєднанні з надмірними економічними труднощами, надмірною заборгованістю, кризою нерухомості, старінням населення і можливим власним дистанціюванням від глобалізації, оскільки Китай став достатньо сильним.

Способи ведення бізнесу з Китаєм.
Джерело: https://neoseo.com.ua/

Для більшості європейських країн економічні стосунки національних економік з Китаєм залишаються пріоритетом, саме тому, в очах європейців ця держава повинна бути стабільною та економічно успішною. Водночас європейці розуміють об’єктивні труднощі Китаю, з огляду на низку об’єктивних  та непередбачуваних обставин, пов’язаних насамперед з наслідками пандемії коронавірусу та непрогнозованою політикою Пекіну щодо нульової терпимості до неї на території всієї країни. Остання порушує економічні зв’язки та ланцюги поставок, що унеможливлює бізнес. Яскравим прикладом економічного локдауну є блокада світових комунікацій з Тайванем.

Окремим і найбільш важливим чинником, що впливає та принципово гальмує розвиток двосторонніх і багатосторонніх відносин з економікою Китаю, є часткова, але прогресуюча рецесія її економіки та політичні пріоритети й переконання Китаю під проводом її лідера Сі Цзіньпіна. Особливо тривожним для регіональної стабільності є його намір захопити Тайвань обов’язково до 2027 року. Президент Сі готується до чергового ХХ з’їзду Комуністичної партії Китаю, що відбудеться вже у жовтні ц. р. та намагається закріпити на ньому своє право керувати державою й надалі.

Китай залишається ключовим гравцем міжнародної політики у світі та відіграє все більшу роль для майбутнього економіки країн Європи.

https://www.wort.lu/de/business/china-verliert-als-wirtschaftsstandort-an-attraktivitaet-632accc6de135b92365a4d15

Схожі публікації