Україна — кандидат у члени ЄС

Вирішальний крок на шляху до Європи

 

 

Іван Січень

В червні 2022 року найбільш визначальною подією в історії України після набуття нею незалежності стало рішення керівництва ЄС щодо надання нашій державі статусу кандидата у члени Європейського Союзу. Тим самим був підтверджений європейський вибір України та відкритий шлях для її повноцінної інтеграції в Європу. Водночас була поставлена остаточна крапка на сподіваннях Москви повернути Україну до сфери свого впливу. Більш того, Росія фактично вступила у пряме протистояння не тільки з Україною, але й з усім Західним світом. Звичайно, нам все ще далеко до набуття повноправного членства в ЄС. Це складний і довгий процес. І нам ще багато чого треба зробити. Втім, вирішальний для України крок вже зроблений.

 

З самого початку проголошення своєї незалежності у 1991 році Україна стала на курс європейського та демократичного розвитку країни з кінцевою метою інтеграції в Європу. На жаль реалізація таких планів була ускладнена низкою проблем зовнішнього та внутрішнього характеру. В більшості своїй вони добре відомі, однак нагадаємо їх ще раз.

Так, до недавнього часу головною із перешкод на євроінтеграційному шляху України залишалось стримане ставлення до неї провідних країн-членів Європейського Союзу, які вважали її неготовою до вступу в ЄС. Крім того, згадані країни не бажали надмірно загострювати відносини з Росією, яка формально не виступала проти вступу України в ЄС, але вбачала у таких перспективах загрозу її інтересам. Бралася до уваги також і відсутність одностайної підтримки європейського курсу країни в українському суспільстві. Саме тому керівництво ЄС утримувалося від надання чітких гарантій Україні щодо її європейського майбутнього.

…Напад Росії на Україну у 2014 році став каталізатором процесу європейської інтеграції нашої держави…

Однак, це жодним чином не завадило Європейському Союзу розвивати багатогранне співробітництво з Україною. ЄС послідовно посилював таке співробітництво навіть в умовах російської агресії проти нашої держави. Більш того, напад Росії на Україну у 2014 році став каталізатором процесу європейської інтеграції нашої держави.

Як відомо, у 2014 році була укладена угода про асоціацію між Україною та ЄС, яка передбачала створення спільної зони вільної торгівлі. Наступним важливим кроком стало підписання у 2017 році угоди про безвізовий режим України і Європейського Союзу. Імплементація згаданих документів дозволила значно активізувати співпрацю сторін у політичній, економічній та гуманітарній сферах. При цьому ЄС став головним партнером України за обсягами зовнішньої торгівлі. Важливе значення для України має й фінансова допомога з боку ЄС.

Втім, до початку Росією повномасштабної війни проти України у 2022 році, Європейський Союз з тих же самих, що і раніше причин, практично не розглядав можливості надання нашій державі статусу кандидата на членство в ЄС. Війна знову внесла корективи у відносини між ЄС та Україною. Наразі надання Україні такого статусу є формою підтримки Європейським Союзом нашої держави у її протистоянні з Росією. Водночас демонструється єдність та твердість позицій ЄС і неспроможність Росії схилити його до жодних поступок, які допускалися раніше, в тому числі у відношенні України.

Саме це і показала одностайність лідерів ЄС при обговоренні українського питання на саміті Європейського Союзу 23 червня ц. р. В ході дискусії Україну підтримали навіть ті країни, які раніше виступали проти її приєднання до ЄС або пропонували надати їй статус кандидата з певними обмеженнями та умовами.

 

…Статус кандидата у члени ЄС має для України здебільшого символічне значення, як свідчення визнання нашої держави частиною Західного світу…

Поки що статус кандидата у члени ЄС має для України здебільшого символічне значення, як свідчення визнання нашої держави частиною Західного світу. Крім того, на світовому рівні остаточно спростовуються ствердження російської пропаганди про «нацистську Україну». Жодна з нацистських країн не була б запрошена до Європейського Союзу. І, навпаки, нацистською країною виглядає саме Росія, яка розпочала війну проти України та всього цивілізованого світу.

Водночас Україна отримує низку додаткових можливостей в плані поглиблення взаємодії з Європейським Союзом. Зокрема, це стосується: посилення підтримки Європейською комісією процесу українських реформ; набуття Україною права участі у програмах та ініціативах ЄС; підвищення привабливості української економіки для європейського бізнесу; поширення на Україну програми фінансової допомоги країнам, які готуються до вступу в ЄС. Брюссель також інвестуватиме кошти у післявоєнне відновлення України, що буде розглядатися як внесок у розбудову потенційного члена Європейського Союзу, а не третьої країни.

Все це сприятиме реалізації європейських перспектив України. Однак, спочатку нам треба стримати Росію та перемогти її. А ще — до кінця поточного року виконати сім ключових вимог ЄС, які включають: реформування Конституційного суду, згідно з рекомендаціями Венеціанської комісії; продовження реформ судової системи; посилення боротьби з корупцією; ухвалення закону про боротьбу з відмиванням коштів; імплементацію антиолігархічного закону; введення незалежного регулятора ЗМІ, узгодження законодавства про медіапослуги з європейськими нормами; завершення реформи законодавства про національні меншини.

 

…Росія робитиме все для того, щоб не допустити європейської інтеграції нашої держави…

І все це необхідно робити під час війни з Росією, яка і надалі робитиме все для того, щоб не допустити європейської інтеграції нашої держави. В тому числі шляхом її військового знищення та ліквідації української нації. Саме це Москва і намагається зробити зараз. Причому Росія, як завжди, демонструє відверто цинічну позицію та намагається приховати свої провали.

Так, як зазначалося вище, спочатку Росія нібито погоджувалась на вступ України до ЄС, хоча й створювала всі можливі перешкоди цьому процесу. З початком повномасштабної війни проти України російська правляча верхівка змінила свою позицію та виступила проти європейської інтеграції нашої держави. Як відомо, подібні зміни пояснювалися Москвою тим, що країни Європейського Союзу, які одночасно є членами НАТО, постачають зброю Україні, а тому між згаданими організаціями «немає принципової різниці». Тим паче коли ЄС розвиває власну військову складову.

І ось Росія знову заявляє про відсутність у неї заперечень стосовно приєднання України до Європейського Союзу. А що їй лишається робити, коли такі перспективи нашої держави стали цілком реальними. Своєю чергою, це стало відвертою дипломатичною поразкою Москви, яку вона намагається приховати від російського населення.

 

…Як показує досвід інших країн, розв’язання всіх необхідних питань для набуття повноцінного членства в ЄС потребуватиме значного часу…

Разом з тим Росія є лише частиною наших проблем, хоча й найскладнішою із них. Як показує досвід інших країн, розв’язання всіх необхідних питань для набуття повноцінного членства в ЄС потребуватиме значного часу, а саме — багатьох років, а то й десятиліть. Це стосується не тільки проведення реформ та забезпечення відповідності України критеріям Європейського Союзу, але й досягнення політичних компромісів з усіма учасниками організації.

Згідно з правилами Євросоюзу, всі принципові рішення щодо подальшої європейської інтеграції України мають прийматися членами ЄС одноголосно. При цьому деякі із них зберігають занепокоєність щодо можливості ускладнення ситуації в Європейському Союзі у разі вступу до нього України, або мають ті, чи інші суперечності з нашою державою. А тому, погодившись на надання Україні статусу кандидата у члени ЄС, вони можуть свідомо затягувати процес її європейської інтеграції, чи використовувати його як засіб впливу на неї.

Подібна ситуація зараз склалася довкола країн Західних Балкан. Те ж саме можна сказати про Туреччину, яка є кандидатом у члени ЄС з 1999 року, однак так і не вступила до нього. Втім, будемо сподіватися на те, що з Україною всього цього не трапиться. Бо у нинішньому положенні України, яка, по суті, відіграє роль «східного щита» Європи від російської навали, подвійне ставлення до неї з боку Європейського Союзу буде означати підрив ним власних принципів.

…Лише від України залежатиме те, чи зможе вона втілити в життя свій європейський вибір. Тим паче, що вона вже заплатила за нього кров’ю…

Очевидно, що це розуміють і в ЄС. Згідно з висновками Європейської ради, які були ухвалені за результатами засідання 23 червня ц. р., Європейський Союз, як і раніше, твердо прихильний наданню подальшої військової допомоги Україні для реалізації нею свого невід’ємного права на самооборону від російської агресії та захисту своєї територіальної цілісності і суверенітету. Крім того, лідери низки європейських країн вже виступили з ініціативами щодо застосування спрощеної процедури прийняття України до ЄС.

В цілому ж, лише від України залежатиме те, чи зможе вона втілити в життя свій європейський вибір. Тим паче, що вона вже заплатила за нього кров’ю.

 

Схожі публікації