Санкції проти міста Зассніц. Як все таки можна зупинити «Північний потік-2»

США погрожують новими санкціями навіть німецьким містам та державним установам. Багатомільярдний проект може перетворитися на інвестиційну руїну

 

 

Чорні труби, які ще кілька місяців тому планувалося прокласти в Балтійському морі, нині лежать на набережній. Сотні їх — в порту, тисячі — поза ним на завантажувальній станції. Вони свідчать про геополітичний конфлікт між Москвою і Вашингтоном — боротьбу за газ, гроші та владу.

Труби в порту Мукран на острові Рюген мали бути використані для будівництва «Північного потоку-2», завдяки якому Росія намагається подвоїти власні потужності для прямого постачання газу до Німеччини. У «Північного потоку-2» чимало супротивників, насамперед серед американців. Вони ініціювали санкції, які заморозили будівництво, і тепер намагаються перетворити цей інфраструктурний проект на відверту невдачу. З цією метою Конгрес США розробляє новий закон про санкції.

Судно «Академик Черский» в порту Мукран на острові Рюген

Поза увагою американців не залишилося навіть те, що у німецькому порту Мукран пришвартовано два судна з великими кранами, на яких поруч з німецьким майорить російський прапор. Це — російські «Фортуна» та «Академик Черский». Вони повинні завершити будівництво «Північного потоку-2». Незважаючи на суму витрачених коштів.

Прокладання останньої ділянки трубопроводу повинно розпочатися протягом найближчих тижнів. А сам «Північний потік-2» планують ввести в експлуатацію наступного року. Зрозуміло, якщо все піде за планом.

І саме цьому намагаються завадити США, погрожуючи усім, хто допомагає російським судам. Ніхто, хто безпосередньо чи опосередковано бере участь у проекті, від закладів громадського харчування до агента з перестраховування, не може почувати себе в безпеці.

 

Довгий список санкцій США

Президент США Дональд Трамп нещодавно знову згадав Німеччину: «Чому Німеччина платить Росії мільярди доларів за енергію, а ми тоді повинні захищати Німеччину від Росії? Як це має працювати? Це не працює».

…Після багаторічних суперечок розпочалась фінальна боротьба за «Північний потік-2»…

Нервовість зростає в європейському енергетичному секторі. Імовірно, що американці зможуть таки досягти свого. Після багаторічних суперечок розпочалась фінальна боротьба за «Північний потік-2».

Довга рука наддержави простягається до ратуші міста Зассніц, аж до столу його бургомістра Франка Крахта. Оскільки місту належить 90 % акцій у порту Мукран, а сам Ф. Крахт є співзасновником та партнером порту, він може незабаром потрапити до списку санкцій США.

Ф. Крахт усвідомлює ситуацію та заявляє, що «…будуть виголошені не лише загальні економічні штрафи, але й персональні санкції… Це означає, що я більше не можу подорожувати до США. Наприклад, відвідати Порт-Вашингтон у штаті Вісконсін — місто-побратим міста Зассніц».

Сполучені Штати Америки проти Франка Крахта — це приклад тих абсурдних випадків, які зараз створює драма «Північного потоку-2». Федеральний уряд Німеччини також побоюється, що німецькі чиновники можуть потрапити у поле зору геополітичних країн-гігантів. «З урахуванням поданого проекту нових санкцій, адміністративні дії державних органів Німеччини, у зв’язку із завершенням будівництва та експлуатацією трубопроводу, також можуть потрапити до переліку тих, кого ці санкції стосуються безпосередньо», — констатує уряд ФРН у конфіденційній оцінці ситуації. Міська адміністрація також є таким «державним органом», — «Було б дивним, якби санкції були спрямовані також проти установ (дружніх) урядів або навіть проти самих урядів».

 

Порушення міжнародного права

Траса трубопроводу «Північний потік-2»

Більша частина недобудованої ділянки траси (а це близько 160 км, яких не вистачає для завершення двох паралельних трубопровідних ліній довжиною 1,2 тис. км кожна), розташована в Данії. За даними Федерального відомства з мореплавства та гідрографії Німеччини (Bundesamt für Seeschifffahrt und Hydrographie, BSH), в ексклюзивній економічній зоні біля німецького узбережжя і, тобто, в зоні відповідальності BSH, не прокладено ще 16,5 км трубопроводу.

Перед управлінням гірничих робіт міста земельного значення Штральзунд поставлене завдання вилучити з документації цю частину трубопроводу, тобто оголосити його «в порядку», якщо він буде завершений. Такі маніпулювання німецької сторони також можуть привернути до себе увагу американців. Яким чином гірничий орган міста Штральзунду планує уникнути санкцій — зрозуміти неможливо. Поки що влада на цей запит не відповідає.

На погляд федерального уряду та багатьох експертів, санкції США, що повинні застосовуватись у випадку продовження будівництва «Північного потоку-2», є порушенням міжнародного права. Тому що ці «вторинні санкції» спрямовані на компанії, які фактично не підпадають під юрисдикцію США. Проте, ці юридичні заперечення не впливають на ефективність каральних заходів.

 

Завершення будівництва газопроводу — це змагання з часом

У грудні минулого року звичайної загрози санкцій з боку США було достатньо, щоб вигнати суда-трубоукладники швейцарської спеціалізованої компанії Allseas, які раніше були замовлені консорціумом Nord Stream 2 AG. Власне, прийнятий у той час закон передбачав перехідний період. Але цього терміну було б достатньо для Allseas, щоб виконати прокладання 6 % рештки маршруту та завершити проект. Саме тому республіканський сенатор Тед Круз написав листа, погрожуючи власнику Allseas зруйнувати його бізнес. Компанія негайно припинила свою роботу і відкликала свої суда.

Тому росіянам довелося залучити свої, менш пристосовані до такої роботи суда- трубоукладники. Фахівці-інсайдери повідомляють, що «Академик Черский» технічно модернізують для швидкого укладання труб.

Для цього потрібно було встановити на судно нову техніку для зварювання труб під водою. Російському «Газпрому», колишньому власнику «Академика Черского», нещодавно довелося скасувати запрошення до участі в тендері на надання послуг страховій компанії, яка повинна була забезпечити страхування модернізації корабля додатковим зварювальним обладнанням. Тим часом «Газпром» вже не зазначений в якості власника судна, а натомість ним володіє спільне підприємство (joint venture) двох дочірніх підприємств. Вірогідно, росіяни вжили захисних заходів проти санкцій США.

…Законопроект США про санкції передбачає, що запропоновані зміни повинні застосовуватися заднім числом до дати набрання чинності першим законом про санкції від грудня минулого року…

Завершення будівництва трубопроводу — це змагання з часом. Але американці висунули певне застереження, як зазначає федеральний уряд Німеччини у своїй оцінці ситуації: «Законопроект США (про санкції) передбачає, що запропоновані зміни повинні застосовуватися заднім числом до дати набрання чинності першим законом про санкції від грудня минулого року». Цей крок може змусити компанії припинити роботу з консорціумом Nord Stream 2 AG ще до прийняття нового закону США.

Страховики вже зараз дуже стривожені. Вони завжди швидко реагують, коли виникають нові ризики. «Це можна було побачити на прикладі Ірану. Американці ще не висували санкцій проти країни, а страховики вже вийшли», — зазначає інсайдер.

Безумовно, до проекту «Північний потік-2» залучені німецькі страхові компанії. Проте, вони не роблять офіційних заяв.

 

Забезпечити дотримання санкції

«Газпрому» та Nord Stream 2 AG буде складно закінчити проект. Навіть якщо зі структурними та будівельно-технічними перешкодами вдасться впоратися, ризики залишаться. Наприклад, компанія Nord Stream 2 AG повинна надати органам влади докази того, що трубопровід відповідає всім технічним вимогам. З цією метою компанія найняла сертифікаційну компанію DNV GL, яка з’явилася внаслідок об’єднання Det Norske Veritas та Germanischer Lloyd.

Довідково:

DNV GL — глобальна компанія, яка пропонує свої послуги в галузі морської економіки, нафтогазовій промисловості та енергетичному секторі. Чи може DNV GL, якій компанія Nord Stream 2 AG оформила доручення провести сертифікацію, дозволити собі потрапити до списку санкцій США?

Речник DNV GL заявив на запит із цього приводу, що всі договори, закони та торгові норми виконуються і що існує система для забезпечення дотримання умов для запобігання санкціям. Проте, інсайдери галузі мають сумніви, що компанія DNV GL залишатиметься непохитною.

Зрештою, існує ще й інший варіант: якщо DNV GL вирішить відійти від своїх зобов’язань, принаймні, данські органи, що надають ліцензії, визнають її заміну. Адже вони не вимагали створити окреме класифікаційне товариство при затвердженні будівництва «Північного потоку-2». «Компанія Nord Stream 2 AG повинна лише забезпечити дотримання стандартів, на основі яких було надано дозвільну документацію», — заявив речник Енергетичної агенції Данії (Energistyrelsen).

Це означає, що для Nord Stream 2 AG, в разі необхідності, існує можливість обрати інше класифікаційне товариство. Галузеві фахівці повідомляють, що російська сторона вже порушила питання щодо можливості найняти російську сертифікаційну організацію.

 

Чи може «Північний потік-2» залишитися недобудованим?

Велика кількість компаній, які беруть участь у проекті «Північний потік-2», може потрапити до поля зору Сполучених Штатів. Залежно від тлумачення проекту нових санкцій, галузеві інсайдери налічують таких — від 40 до 100. Якщо більшість з них зупинять свою діяльність через загрозу американських санкцій, то може статися те, що ще кілька місяців тому російська сторона вважала неможливим. А саме, що «Північний потік-2» залишиться недобудованим. Проект вартістю 9,5 млрд євро перетвориться на інвестиційну руїну, поховану на морському дні.

…Проект вартістю 9,5 млрд євро перетвориться на інвестиційну руїну, поховану на морському дні…

Перспектива провалу проекту відчутно вплинула б на ціни енергоносіїв у Європі. За прогнозами науково-дослідницького Інституту з вивчення економіки енергетики при Кельнському університеті (EWI), ціни на газ в ЄС значно знизяться, якщо б трубопровід вдалося завершити. Менеджер та керівник ринків газу з EMI Сімон Шульте вважає, що окрім Німеччини, яка безпосередньо підключена до трубопроводу, найбільше від проекту виграють країни, які пов’язані з німецькою газовою мережею, зокрема такі як Польща, Данія і Нідерланди.

Завдяки добре інтегрованому ринку газу в ЄС, позитивні ціни та ефекти впливу на добробут можуть бути перерозподілені в межах Європи. Згідно з підрахунками EMI, це означало б для європейських споживачів підвищення загального добробуту на кілька мільярдів євро на рік. Такі показники становили б 4,8 млрд євро у 2021 році, 3,8 млрд євро у 2030 році і 2,7 млрд євро у 2040 році.

«І навпаки, це також означає, що якщо «Північний потік-2» не буде добудований, європейські споживачі втратять ці переваги. Обсяги газу, які не поставлятимуться «Північним потоком-2», будуть покриватися за рахунок імпорту російського газу через Україну та додатково — скрапленого природного газу (СПГ) з-за кордону, що призведе до відповідного підвищення цін», — пояснює С. Шульте. Американці, які самі є експортерами СПГ, сподіваються отримати частину бізнесу, висуваючи гасло: «нафтогазова компанія з Х’юстону у Техасі Freedom Gas замість газопроводу з Росії».

Європейські компанії, які беруть участь у фінансуванні проекту «Північний потік-2», стурбовані таким станом справ. Вони вважають, що у випадку застосування санкцій з боку США, це буде «чітким кроком у напрямку ескалації із подальшим значним втручанням у суверенітет ЄС та енергетичну безпеку», — заявив керівник енергетичної компанії Uniper Андреас Шіренбек.

Окрім Uniper, що у німецькому Дюссельдорфі, фінансовими інвесторами у проекті є французька багатонаціональна компанія, що працює в електроенергетиці Engie, австрійська нафтова компанія OMV, транснаціональна корпорація голландського та британського походження Shell та компанія з розвідки, видобутку та транспортування природного газу і сирої нафти Wintershall Dea (Кассель, Німеччина).

Аналітики зазначають, що всі компанії-учасниці проекту «Північний потік-2» глибоко інтегровані у бізнес-процеси з російським «Газпромом» та зацікавлені у завершенні будівництва.

Тим часом, бургомістр міста Зассніц Ф. Крахт вважає, що переконати американців не застосовувати санкції може федеральний уряд Німеччини. Він заявив наступне: «Я очікую чіткого зобов’язання щодо завершення проекту. Ми не можемо дозволити нікому диктувати, хто пришвартований у наших портах».

 

Оригінал публікації на сторінках Handelsblatt.
Авторський переклад «Борисфен Інтел»

 

Читайте по темі на сторінках Deutsche Welle:

«У ФРН критикують плани США щодо санкцій проти «Північного потоку-2»

«Нові санкції США проти «Північного потоку-2». Що кажуть у Берліні»

 

Схожі публікації