Референдум в Росії і «вічний Путін»

Огляд німецькомовних ЗМІ

 

 

 

 

 

Die Presse, Австрія

Тихий опір Путіну щодо його пожиттєвого терміну правління

Засоби масової інформації Європи уважно відслідковують тему так званого референдуму в Росії, який відбудеться найближчим часом. Так, кореспондентка австрійської Die Presse Ютта Зоммербауер повідомляє, що умовно опозиційні політичні партії в Росії, зокрема «Яблоко», мають намір бойкотувати голосування за конституцію Володимира Путіна, яке розпочнеться наступного тижня. Вони вважають референдум «незаконним шоу», яке має на меті згодом узаконити вже визначений курс на його довічне президентство.

В окупованому Криму «інформацію про голосування» 1 липня за зміни до конституції РФ правоохоронці рятують від дощової зливи

Обмеження через пандемію коронавірусу майже скасовані, Росія стоїть перед фіналом політичного сезону, а саме — всенародним голосуванням за конституційні зміни, завдяки яким президент В. Путін може залишатися на посаді до 2036 року. Тижневе голосування розпочинається 25 червня і закінчується 1 липня. Виступів опозиції проти цього проекту у публічному просторі майже не чутно. У Москві та в інших містах Росії, незважаючи на запроваджені значні послаблення карантинного режиму, все ще існує заборона на публічні зібрання.

____________________________

 

Die Presse про некоректну рекламу Росії та образу Австрії

Кремль виступає за конституційну реформу в Росії та зневажливо згадує Австрію

Австрійська Die Presse не пропустила повз увагу рекламний відеоролик, що демонструвався в Росії, де автори некоректно апелювали до маленької Австрії, зневажливо подаючи її в якості аргументу в агітаційній пропаганді.

Порівняння Росії з Австрією в офіційному рекламному ролику напередодні голосування сприймається як некоректне, зазначає видання. У 45-секундному відео глядачі бачать багаторазового чемпіона Європи і світу Євгена Плющенка, його дружину Яну Рудковську та семирічного сина Олександра, який завдяки відомим батькам набув популярності в Росії та ще й дістав прізвисько «Гном Гномич».

«Маленька Австрія»

Олександр спочатку шукає і знаходить на глобусі Росію. Його мама каже: «Поглянь, яка велика наша країна порівняно з маленькою Австрією! У нашій великій країні ми живемо, ходимо до школи, виховуємо дітей та маємо всі права». І нашвидкоруч тлумачить зміст російської конституції.

…Кремль форсовано готує громадську думку щодо голосування за зміни до конституції, які дадуть В. Путіну змогу залишатися на посаді президента до 2036 року…

Хлопчикові, який, «у рамках конституції», хоче запросити додому своїх друзів, батько лаконічно зауважує, що це питання слід обговорити на сімейній раді. Немає жодного сумніву, що відома сім’я виступить за проведення референдуму на користь путінської реформи конституції. Голос за кадром повідомляє: «Наші вибори є майбутнім наших дітей», після чого фінальний кадр ролика нагадує про дату голосування — 1 липня.

Відеоролик Є. Плющенка — одне з багатьох відеозвернень, за допомогою яких зараз Кремль форсовано готує громадську думку щодо голосування за зміни до конституції, які дадуть В. Путіну змогу залишатися на посаді президента до 2036 року.

«Багата Австрія»

Окрім виказаного незадоволення використанням дитини в якості політичного інструменту пропаганди, опозиційний політик Олексій Навальний у соціальній мережі критично висловився про зневажливу характеристику «маленької Австрії». Йшлося, зокрема, про рівень національних багатств Австрії та Росії.

Опозиційний політик Михайло Ходорковський, який вимушено перебуває у вигнанні, саркастично написав у Twitter: «Поглянь, Сашко! Наша батьківщина у 200 разів більша за Австрію. Проте мінімальна зарплата у нас вдесятеро менша, аніж там».

____________________________

 

Neue Zürcher Zeitung, Швейцарія

Слабкий опір опозиції в Росії

Швейцарська Neue Zürcher Zeitung та австрійська регіональна газета Tiroler Tageszeitung на початку червня ц. р. розмістили публікацію під заголовком «Російські опозиціонери закликають протестувати проти «вічного Путіна».

Зокрема, представники опозиції закидають В. Путіну те, що він прагне залишитися при владі у спосіб повалення конституції країни, зазначається у згаданих виданнях.

В. Путін вже два десятки років при владі і знову намагається балотуватися на посаду президента

Російські опозиціонери закликають протестувати проти президента В. Путіна. Оскільки масові публічні виступи заборонені через карантин, російські опозиціонери провели акцію протесту в Інтернеті і виклали плакати з листівками «Ні вічному Путіну!». Опозиція вказує, що В. Путін пробує залишитися у кріслі президента, поваливши для цього конституційний лад. 1 липня, зазначається у виданнях, пройде референдум, що внесе найбільші в історії Росії зміни до її конституції. Голосування розпочинається 25 червня та подається як «народне волевиявлення» щодо забезпечення вічного перебування В. Путіна при владі.

Основна мета поправки до Основного закону РФ — обнулити попередні терміни В. Путіна на посаді. Нагадаємо, що конституцією дозволяється лише два терміни поспіль. Для 67-річного колишнього керівника спецслужб фразу у конституції щодо термінів «один за одним» трактували як «один раз», щоб він, після перерви міг керувати ще два терміни. Але спеціально для В. Путіна вставлено пасаж, що його попередні роки на посаді не зараховувалися. Це дає йому можливість повторно балотуватися на виборах у 2024-му та 2030-му роках і, можливо, він залишатиметься на посаді до 2036 року.

В. Путін може залишитися на посаді президента Росії до 2036 року

Минуло вже понад двадцять років відтоді як В. Путін вперше став президентом. Він очолює найбільшу у світі за площею державу від 1999 року, — спочатку в якості глави уряду, а пізніше, як президент з перервою та перебуванням на посаді прем’єр-міністра у 2008–2012 роках.

Зміни до конституції російський парламент ухвалив у прискореному темпі взимку цього року загалом лише підписом В. Путіна вони були прийняті та стали чинними. Проте, він підкреслював, що потрібно, щоб підтвердив ці зміни і російський народ. У зв’язку з пандемією коронавірусу Кремль змушений був відмовитися від проведення референдуму, запланованого на 22 квітня, а на початку червня В. Путін визначив нову дату референдуму.

____________________________

 

Bild, Німеччина

Щодо участі колишніх українців у референдумі Путіна

Найбільша німецька щоденна ілюстрована газета-таблоїд Bild присвятила темі референдуму в Росії статтю під назвою «Нові росіяни повинні забезпечити владу Путіну». Під рубрикою «Референдум за конституцію стане фарсом» йдеться про те, що 200 тис. українців, які у спрощеному і прискореному режимі отримали російські паспорти, раптово отримали право голосувати на референдумі за зміни у конституцію РФ.

В. Путін вдається до екстремальних методів з метою забезпечити собі додаткові голоси в голосуванні на референдумі

Видання зазначає, що 1 липня «довготривалий» президент Росії В. Путін намагатиметься створити умови для свого наступного 16-річного перебування на посаді. Шляхом проведення «конституційного референдуму» він планує обнулити час власного попереднього перебування на посаді президента Росії.

Проте, зазначає Bild, ситуація може ускладнитися. Лише 44 % росіян, відповідно до актуального опитування, висловилися за нову конституцію. 56 % — проти неї, або ще не визначилися.

Ситуація, коли результати референдуму не гарантовані на користь Кремля, керівництво країни не влаштовує. Тому В. Путін вдається до екстремальних методів з метою забезпечити собі додаткові голоси в голосуванні на референдумі. Саме таким додатковим важелем впливу на результати голосування для В. Путіна можуть стати голоси «нових росіян» з числа українців зі Сходу України та з Криму, якім в екстреному порядку видають російські паспорти.

____________________________

 

Der Standard, Австрія

Про референдум в Росії

Австрійська Der Standard під рубрикою «Референдум» розмістила статтю власного кореспондента у Москві Андре Балліна під назвою «Путін намагається голосуванням провести конституційну реформу у своїх інтересах».

Російський президент поспішає: Кремль намагається використати зниження рівнів захворюваності на коронавірус, перш ніж стануть помітними негативні економічні наслідки.

В. Путін вирішив: референдум щодо змін у конституцію РФ повинен відбутися 1 липня

Кремль вважає, що з коронавірусом в Росії покінчено. Протягом травня, за повідомленням офіційних джерел, відзначалося незначне зменшення кількості інфікованих, від 11 тис. до 8 тис. осіб щоденно. Про лише двохпроцентний щоденний приріст кількості інфікованих повідомила Анна Попова, керівник Федеральної служби з нагляду за захистом прав споживачів та добробуту людини, а практично — головний державний санітарний лікар Російської Федерації. За її словами на відеоконференції за участю В. Путіна, згідно зі статистичними даними, кожний хворий на коронавірус інфікує менше, ніж одну іншу особу.

Виходячи з таких показників, В. Путін вирішив, що слід негайно втілити тимчасово відкладений через пандемію політичний проект. Тому в понеділок, 1 липня, відбудеться «всенародне волевиявлення щодо змін до конституції».

Реформування конституції РФ ініціював на початку року особисто В. Путін, обґрунтовуючи це необхідністю збалансувати розподіл влади. Але підсумком такого реформування є продовження його перебування на посаді президента, яке мало закінчитися у 2024 році. Водночас реформою забезпечується ще більша концентрація влади у руках президента.

Парад як подвійний символ

…Військовий парад у Москві перетворився на символ перемоги не лише над гітлерівською Німеччиною, але і над коронавірусом…

Керівник Кремля поспішає. Він намагається забезпечити якомога більшу кількість голосів аби надати новій конституції достатньої легітимності. Дата голосування — 1 липня — також обрана не випадково. За тиждень до голосування, 24 червня на Красній площі він розпорядився провести військовий парад, який мав відбутися 9 травня. Як, власне, парад, так і голосування на референдумі припадають на робочий день — середу. Але Кремль оголосив ці дні вихідними. Військовий парад таким чином перетворився на символ перемоги не лише над гітлерівською Німеччиною, але і над коронавірусом. З цим пов’язуються також сподівання, що кількість нових інфікованих до кінця червня зменшиться. А також те, що ейфорія на основі патріотизму стимулює багатьох виборців брати участь у голосуванні.

Для того, щоб досягти максимального результату, росіянам надається можливість голосувати вже з 25 червня, тобто наступного дня після військового параду. В. Путін обґрунтував продовження терміну референдуму на тиждень «турботою про здоров’я громадян». На його погляд, у такому форматі голосування небезпеку інфікування виборців буде мінімізовано. Водночас, зазначає Der Standard, спостерігати за перебігом голосування буде важче.

Суперечливі статистичні дані

Запроваджені заходи безпеки свідчать, що Кремль не впевнений, що з вірусною інфекцією вдалося впоратися. Фактично останнім часом кількість нових інфікованих у Росії збільшується щодня ледве не до 9 тис. осіб.

Великою проблемою є достовірність статистичних даних. У Москві, першому епіцентрі поширення коронавірусу, кількість інфікованих є більш-менш коректною. Проте у регіонах країни ситуація інакша. У кавказькій республіці Дагестан дійшло до заворушень, після того як місцевий міністр охорони здоров’я змушений був вказати, що офіційне число інфікованих значно менше від фактичного. Сотні летальних випадків від COVID-19 тут зареєстровані як смерть від простого запалення легенів.

Не виключено, зазначає видання, що аналогічні маніпуляції з кількістю захворювань відбуваються також і в інших регіонах країни. Мета очевидна: не викликати незадоволення у Москві.

…Кремль не має можливості затягувати з голосуванням, оскільки достеменно ще невідомі економічні втрати внаслідок пандемії…

З іншого боку, Кремль не має можливості занадто затягувати з термінами голосування, оскільки дотепер достеменно ще невідомі економічні втрати внаслідок пандемії. Багато росіян сподіваються, що після поступового послаблення карантину економіка країни швидко відновиться.

Сумне пробудження, пише Der Standard може статися влітку, якщо країну накриє велика хвиля банкрутств.

Втрата популярності Путіна

Рейтинг популярності В. Путіна вже зараз на рекордно низькому рівні. На запитання до росіян: «якому політику вони довіряють», лише 27 %, відповідно до даних Всеросійського центру вивчення громадської думки (ВЦИОМ) у квітні ц. р. (нових результатів в центрі поки немає), назвали прізвище Путіна. Травневі цифри, опубліковані незалежною аналітичною дослідницькою організацією «Левада-Центр», підтверджують, що В. Путін втрачає популярність. Згідно з даними центру, довіряють главі Кремля лише 25 % російських громадян.

Проте, як вважає соціолог Андрій Колесніков з Московського центру Карнегі, цього цілком вистачить для того, щоб отримати необхідну більшість на референдумі. Залежність громадян від держави через кризу пандемії лише зросла, потенціал для мобілізації чиновників та державних службовців внаслідок цього зріс більше, ніж зазвичай. Крім того, додає А. Колесніков, у випадку необхідності, будуть результати пораховані так, як потрібно.

 

Схожі публікації