Росіяни вже планують літній похід проти України

Росіяни вже планують літній похід проти України

Про деякі висновки війни

«Defence24.pl», Польща 

Практично напередодні травневих знаменних днів, що пов’язані з Другою світовою війною, науково-аналітичний центр RUSI оприлюднив матеріал під заголовком «Операція Z: Смертельні муки імперської ілюзії». Його автори — Джек Уотлінг і Нік Рейнольдс — пояснюють, чому нинішнє російське вторгнення до України зазнає невдачі, а також як надалі розвиватиметься російсько-українська війна, йдеться в статті польського аналітика Яцек Раубо, що розміщена на сайті defence24.pl.

Джерело: «Defence24», фото Sztab Generalny Ukrainy/Facebook, https://defence24.pl/

Він пише, що автори у своєму дослідженні вказують: так чи інакше, але російські нападники планували закінчити воєнні дії у квітні й провести з такого приводу відзначення своєї перемоги одночасно з парадом 9 травня. «В Кремлі були переконані, що військові цілі будуть досягнуті за короткий проміжок часу, без великої воєнної мобілізації. На зразок одного з етапів «кримської операції» 2014 року». Але відчутний спротив українців поламав плани росіян. У матеріалі RUSI звертається увага, що початок нападу нагадував класичну військову операцію російських збройних сил, коли взялися руйнувати систему протиповітряної оборони за допомогою безпілотних літальних апаратів, а ​​також обстрілювати ракетами цілі на українському боці. Одночасно колони військової техніки почали швидко наближатися до столиці України, захоплювати Гостомель і розташований біля нього аеропорт.

 Уотлінг і Рейнольдс наголошують, що розроблені командуванням росіян плани дій за три дні до їх виконання першими отримали саме їх десантні частини. А механізовані підрозділи військ і росгвардії отримали їх за добу до початку нападу. Як наслідок, дії підрозділів не були узгоджені, як не були опрацьовані й варіанти вторгнення. Через що деякі російські підрозділи, зокрема, росгвардії, опинилися попереду основних сил, але не мали з ними зв’язку і не змогли за дві доби наблизитись до передмістя Києва, як для них планувалося.

Знищений танк російської армії приблизно в 40 кілометрах на захід від Києва, 7 квітня 2022 року.
Джерело: сайт «RUSI», фото Zuma Press / Alamy / Сергій Чузавков, https://rusi.org/

Українські військові, обороняючись, скористалися недоліками російських нападників і, ізолюючи їхні підрозділи та частини, методично їх знищували. Подальші бої на київському напрямку показали, що у росіян не вистачало сил для захоплення столиці України. Крім того, росіяни не сподівалися від української воєнної розвідки такої професійності. Адже завдяки точним розвідданим артилерійське ураження було досить влучним. До того ще й місцеве населення окупованих росіянами територій активно допомагало покращувати ситуативну обізнаність українських командирів. Також Україна ефективно поєднала дію безпілотних систем та сил спеціальних операцій, через що росіяни почали не довіряти один до одного. Були у них втрати у їх військових колонах через широковідомі засідки, про що йшлося у військових сюжетах (розміщених у соцмережах), де головну роль відводилося ПТУР та іншому легкому озброєнню бронетехніки. Однак, як вважають згадані експерти RUSI, надзвичайно ефективною була саме українська артилерія. У російських артилеристів були проблеми з наведенням на цілі, що не можна сказати про українську артилерію. Українські військові своїми протитанковими ракетами стримували просування росіян, а потім їх знищувала артилерія.

Також росіяни змушені були не лише обмежувати переміщення своїх новітніх систем радіоелектронної та протиповітряної оборони, але й, побоюючись їх втратити, залишати їх у своєму тилу. Тому їх ефективність була низькою. Отож, через тиждень після початку нападу на Україну дія російської РЕБ на українські радіолокаційні системи значно зменшилася.

Відступивши від нападу на Київ, росіяни аж ніяк не припинили вторгнення в Україну. Проте їхній гучний відхід майже від воріт української столиці показав, що агресору не вдалося провести складну багатодоменну операцію, пов’язану із захопленням чи ізоляцією столиці атакованої країни. Україна продемонструвала, що багаторічна оборонна підготовка, нехай навіть і недосконала в багатьох відношеннях, все ж дозволила державі визнати свої оборонні потреби.
Джерело: «Defence 24», фото UAWeaponsTracker/Twitter
 

У своєму дослідженні автори пишуть, що Україна зробила оборону Києва пріоритетною. Внаслідок цього до столиці підвели додаткові сили та ресурси, яких бракувало іншим регіонам бойових дій. Як наслідок, оборона на півдні чи на Донбасі повинна була дати час для того, щоб консолідувати українські зусилля. Проте всі розуміли, що Україні на першому етапі бракує ресурсів для протистояння російським нападникам, тому вони можуть таки захопити великі території. До того ж українське військо зазнало чималих втрат у протистоянні агресії, зокрема, і серед залучених до бойових дій українських спеціалістів. Та завдяки саме зусиллям захисників, які стримували просування росіян, вдалося виконати необхідну мобілізацію резерву. Крім того збільшилася кількість ударів по російських колонах постачання, що знизило ефективність логістики агресора. На погляд українських командирів, російська техніка успішно вступала до бою з українцями, але, на щастя, переваги втрачалися внаслідок її невмілого застосування.

Щодо подальшого перегрупування у росіян та їх наступу на Донбасі, то Уотлінг і Рейнольдс вважають, що це може свідчити про протистояння між ФСБ і військовими. Швидше за все, на їх погляд, перші плани значною мірою складалися особами зі спецслужб. Однак із призначенням генерала Дворнікова відповідальність за подальшу воєнну діяльність перекладається на збройні сили. У такому разі аналітики RUSI припускають можливе посилення мобілізації російських ресурсів для більш тривалої воєнної кампанії в Україні. Тобто, військові виконуватимуть вторгнення протягом тривалого часу, навіть влітку. Тому вони ризикнули зайнятися консолідацією сил та ресурсів перед нападом на Донбас, навіть якщо їм було відомо, що це дасть змогу Заходу надати Україні необхідну підтримку. Тож Росія вже може планувати систематичне і планомірне руйнування української території з її відчутними втратами. Отож битву за Донбас не варто розглядати як вирішальну для всієї війни. Обидві сторони готуються до тривалого збройного конфлікту.

Місто Волноваха знищено на 90 %.
Джерело: «Defence 24», фото Генеральний штаб України / Facebook

У аналізі RUSI також порушується тема агітаційного і інформаційного впливу на російське суспільство. Уотлінг та Рейнольдс вважають, що російська влада не була готова до повної його консолідації навколо вторгнення. І сьогодні докладається чимало зусиль, щоб контроль над соціальними дебатами в Росії був максимальний, з великою дозою військової мобілізації. У першому випадку завдання ФСБ — підвищити рівень контролю за спілкуванням громадян у Росії та наситити життєвий простір громадян, які не згодні з Кремлем, страхом правових наслідків і стеження. Трансформація меседжу також помітна в позиціонуванні НАТО як ворога. Це дуже важливо, якщо росіяни прагнуть подавати для світу свою картину війни. Також змінено посилання на культурний код, що подає пропагандистське бачення т.зв. Великої Вітчизняної війни, тобто Другої світової війни очима радянського наративу. У цьому ракурсі парад 9 травня 2022 року може подаватися не як пункт завершення роздумів про вторгнення в Україну, а породжувати нові емоції для подальших кампаній.

У більшій частині свого аналізу Уотлінг і Рейнольдс ведуть мову про наслідки війни для російської промисловості та економіки, зазначаючи, що бойові дії вплинули на виробництво зброї. Для росіян припинилося постачання важливих комплектуючих для ракет, зв’язку тощо. Вони можуть спробувати налагодити таке постачання за допомогою санкціонованого державою крадіжок технологій та розвідки, але тривалість відтворення такого може позначитися на військовій ефективності. Проте стабільно високі ціни на газ і нафту дають Росії змогу почуватися оптимістом. Та Москва таки повинна визнати свою слабкість у використанні цього двосічного меча. Бо, б’ючи по економіці Заходу та його суспільству, можна змусити припинити надання допомоги Україні, але в той самий час з’являються думки у західних країнах, атакованих такою зброєю, про необхідність вийти з-під залежності від Росії. Так чи інакше, Кремль вже усвідомлює, що зробив неправильні припущення щодо ставлення до України, а також до західних країн, які згідні застосувати санкції.

Військовий звіт – 75-й день війни, 9 травня 2022 року (польською мовою).
Джерело: «Defence 24», https://defence24.pl/geopolityka/raport-z-wojny-75-dzien-walk-9-maja-2022-r

 

Показуючи, що НАТО підтримує Україну, повинні знати, застерігають автори дослідження, що Москва зможе дестабілізувати ситуацію в інших регіонах Європи, включно з Балканами. Однак слід також пам’ятати, що російські проблеми у збройній кампанії в Україні виливаються в стратегічну позицію Росії що до інших суб’єктів. Наприклад, якщо росіяни використовуватимуть більше своїх ракетних систем в Україні, вони не будуть включені в плани стримування НАТО, не кажучи вже про делікатне питання відносин з Китаєм та ширшого позиціонування Росії в Азії.

Підготував Олег Махно

https://defence24.pl/geopolityka

https://defence24.pl/geopolityka/rosjanie-planuja-juz-letnia-kampanie-przeciw-ukrainie

У заголовку матеріалу колаж з сайту «Defence 24», Роберт Сухі

Схожі публікації