У війні в Україні США переслідують три стратегічні цілі

У війні в Україні США переслідують, передовсім, три стратегічні цілі

10.05.2022 р. «Focus», Німеччина

Автор: запрошений гість видання Габор Штайнгарт (Gabor Steingart)

Провідну роль у стримуванні агресії Росії в Україні відіграє український народ. Керівництво країни на чолі з Президентом Володимиром Зеленським згуртувалося та об’єднало зусилля українського суспільства на справедливу визвольну війну із загарбниками, що стало головною несподіванкою та прорахунком Кремля.

Водночас, Україні надають суттєву військову та консультативну допомогу партнери-країни Заходу на чолі зі США та Великобританією, до яких активно долучилися Австралія, країни Балтії, Болгарія, Польща, Румунія Словаччина, Чехія тощо.

Проте провідну роль у наданні допомоги Україні відіграють саме США. Зокрема, щойно підписаний президентом Джо Байденом документ про пільгове надання військової допомоги Україні, так званий Другий ленд-ліз, суттєво впливає на військові спроможності ЗС України та здатний призвести до докорінного зламу у розстановці сил на полях російсько-української війни.

Німецьке видання «Focus» 10 травня ц.р. надрукувало статтю відомого німецького журналіста, письменника та видавця Габора Штайнгарта (Gabor Steingart), в якій автор розкриває інтереси США у війні, що розпочала Росія в Україні, визначає їх цілі та наміри.

Президент США Джо Байден.
Джерело: Evan Vucci/AP/dpa

Автор зазначає, що у той час як канцлер Німеччини Олаф Шольц вагається і сумнівається, президент США Джо Байден енергійно ставить свої ставки за світовим ігровим столом. У війні в Україні Сполучені Штати Америки стали хрещеним батьком уряду Президента Зеленського. Передусім США переслідують три стратегічні цілі у війні, зазначає видання.

Німеччина, яка за своєю політичною ДНК є пацифістською державою, насамперед думає про два основних ризики, коли йдеться про війну в Україні, а саме, про ризик розв’язання світової війни та втрату рівня власного добробуту.

Зважаючи на наш власний історичний досвід і військове безсилля Бундесверу, зазначає «Focus», необхідно визнати, що війна це є не випробування, а реальна загроза. Або, як одного разу сказав публіцист і стратегічний радник Джона Маккейна Роберт Каган (Robert Kagan): «Якщо у вас немає молотка, ви ніде не хочете бачити цвяха».

Президент США Байден потужно ставить свої ставки за світовим ігровим столом

Америка, войовнича за своєю внутрішньої структурою, дивиться на той самий перебіг подій іншими очима. Принаймні політичне та військове керівництво США звикло оцінювати ризики, щоб використовувати наявні можливості. Кругозір осіб, які приймають політичні рішення у США, звужений до розмірів існуючих шпарин і можливостей. Німецький канцлер Шольц вагається і сумнівається, зазначає аналітик, його невпевнене намацування власного політичного курсу є дзеркалом нашої німецької душі, зазначає Габор Штайнгарт, і, водночас, виразом обмежених можливостей сучасної Німеччини.

Президент США, навпаки, енергійно розміщує свої ставки на світовому ігровому столі. Для США війна в Україні, тим більше, що вона відбувається далеко від власної країни, є навчаннями, що тривають десятиліття, в яких змінюються лише назви місць подій і дислокації сил протиборчих сторін. Кожен американський президент в першу чергу бачить у війні можливості для себе, а саме для зміцнення власної влади, отримання нових союзників і забезпечення додаткового багатства.

Три стратегічні цілі

Тож, після короткого вагання, Сполучені Штати Америки прийняли виклик від Володимира Путіна. Почалася прихована війна, яка має всі ознаки типової проксі-війни та переслідує три стратегічні цілі.

Довідково. Проксі-війна

Проксі-війна (англ. proxy war), або «Посередницька війна» — це ведення війни під прикриттям, в якій дві держави воюють не безпосередньо, а використовуючи деякі треті країни як сторони в конфлікті в якості своїх союзників (сателітів), надаючи їм рішучу допомогу фінансами, технікою, військовими кадрами (радниками) тощо.

Посередницькі війни були типовими конфліктами під час холодної війни, коли дві ядерні наддержави, СРСР і США уникали безпосереднього зіткнення, що загрожувало ескалацією ядерної війни. До посередницьких воєн часто відносять Корейську, В’єтнамську, Ангольську, Афганську війни.

[згорнути]

Ціль 1: керування подіями в інтересах репутації Президента.

Байден хоче змусити забути про ганьбу від поспішного виведення контингенту США з Афганістану і відбілити свій імідж, який був зіпсований конкурентом Трампом.

Ціль 2: Російська Федерація має бути ослаблена у військовому плані

Військове ослаблення Російської Федерації поставлено за мету для США у військовому протистоянні, запропонованому Москвою.

Ціль 3: режим санкцій проти Росії зміцнює економіку США

Третя ціль США передбачає розрив існуючих зв’язків між західними економіками та авторитарними режимами в Росії та в Китаї.

 «Байдену потрібно розраховувати, як далеко він може зайти в Україні»

Навіть у США деяким людям стає незручно від думки, що Байден, який отримав лише легкі політичні поранення в Афганістані, може зайти занадто далеко зі своєю таємною війною в Україні. Репортер Білого дому від видання CNN Stephen Collinson повідомив, що «Байден повинен добре рахувати, як далеко він може зайти в Україні, не перетнувши червону лінію, яку Путін ніколи точно так і не визначив».

Джерело: «LIGA.net», колаж Маргарита Ретуева, https://www.liga.net/

Необхідно визнати, зазначає німецьке видання, що через цю проксі-війну в Україні США стали хрещеним батьком уряду Зеленського. Глави урядів у Києві та Вашингтоні, як сказали б американці, є «братами по зброї» (brothers in arms).

Висновок автора: Якщо дії американського хрещеного батька будуть йти добре, Зеленський отримає Нобелівську премію миру. Якщо все піде не так, ми всі будемо у складі армії Путіна.

 

________________________________

 

Німецькі аналітики стурбовані роллю США у війні в Україні, оскільки розуміють, що саме від них залежить майбутнє, стабільність і добробут самих німців.

Меркантильність та національний економічний егоїзм як риса національного характеру німців проектується на політику найбільшої потуги світу США та різко контрастує з нею. Вашингтон, на відміну від Берліну, зайняв рішучу й однозначну позицію на підтримку України у війні з Росією. Німеччина розуміє, що внаслідок непевної політики канцлера Шольца втрачає роль економічного локомотива в Європі та перестає бути абсолютно надійним партнером у відносинах з іншими державами світу.

Останні хаотичні рухи вищого воєнно-політичного керівництва Німеччини, зокрема категоричний повороту у риториці Шольца у бік підтримки України, відрядження до Києва Федерального міністра закордонних справ Німеччини та намагання заладнати напруженість у відносинах з Президентом Зеленським після неприйняття у Києві Федерального президента Німеччини Франк-Вальтера Штайнмаєра, свідчить про нездатність Федерального уряду Німеччини та особисто Олафа Шольца створити умови для стабільного функціонування держави за умов сучасних загроз і викликів.

Важке озброєння, яке стало причиною політичної кризи та послаблень особистих позицій Шольца, дотепер Україні не поставляється. Існують лише обіцянки його поставляти, через певний тривалий термін, який може бути критичним для боєготовності ЗС України у протистоянні з агресором Росією.

Роль США у війні в Україні зрозуміла і прозора. Роль Німеччини залишається невизначеною, як і її політичне майбутнє на мапі Європи.

Про автора. Габор Штайнгарт

Габор Штайнгарт — один із найвідоміших журналістів Німеччини.

Він публікує інформаційний бюлетень The Pioneer Briefing. Однойменний подкаст є провідним щоденним оглядом Німеччини з питань політики та бізнесу.

Від травня 2020 року Штайнгарт працює зі своєю редакцією на кораблі «The Pioneer One». До заснування компанії Media Pioneer Штайнгарт від 2010 до 2018 року був головою правління Handelsblatt Media Group та головним редактором однойменного видання Handelsblatt, що висвітлює економічні новини.

У 2018 році заснував власну медіа — компанію, яка видає новини, друкує коментарі та інтерв’ю. Штайнгарт вказує, що «свобода вираження поглядів — це не дар, це обов’язок».

[згорнути]

https://www.focus.de/politik/experten/gastbeitrag-von-gabor-steingart-im-ukraine-krieg-verfolgen-die-usa-vor-allem-drei-strategische-ziele_id_96939439.html

У заголовку матеріалу колаж з сайту «Rebel», http://www.rebelnews.ie/

Схожі публікації