Військові маневри замість привітань

Щодо майбутніх відносин із Китаєм нової адміністрації США

 

 

Die Zeit, Німеччина

Про відносини між США і Китаєм йдеться у статті журналіста-міжнародника Маттіаса Наса, яка нещодавно з’явилася у популярному німецькому виданні Die Zeit під заголовком «Військові маневри замість привітань. Розрядки у відносинах між Китаєм і США за нового президента США Джо Байдена не відчувається. Навпаки, зараз потрібні сильні адвокати».

Саме на такі оцінки стосунків між двома згаданими державами, зауважує автор, американські дипломати чекали попередні чотири роки. Не в останню чергу тому, що Дональд Трамп зневажливо ставився до діяльності держдепартаменту США, а призначені ним міністри ще й сприяли його регресу, зокрема, внаслідок масового скорочення робочих місць. Щоправда, багато досвідчених службовців держдепартаменту без ентузіазму сприйняли залишення Д. Трампом посади президента…

А ось новий президент США Джозеф Байден, своєю чергою, нещодавно висловив свою повагу тим службовцям, які залишалися на робочих місцях. Зустрівшись з ними, Дж. Байден так сказав співробітникам зовнішньополітичного відомства: «Це було кілька складних років для вас. Я вірю в вас, я довіряю вам».

Також Дж. Байден сказав, що США повинні «повернути до себе довіру та відновити моральний авторитет». Тому він налаштований відродити колишні союзи, щоб США знову брали активну участь у світових організаціях, з яких вийшли за часів Д. Трампа. Дж. Байден чинитиме спротив «просуванню авторитаризму», маючи на увазі не лише Росію, але й (і перш за все) Китай, який він вважає найбільш небезпечним супротивником Америки.

Виступ президента США Дж. Байдена перед співробітниками держдепартаменту США, 4 лютого ц. р.

Свого часу Дж. Байден, в якості сенатора та віце-президента США, тривалий час опікувався зовнішньою політикою своєї держави. І заслужив повагу колишніх і майбутніх дипломатів, а також тих, хто сьогодні претендує на робоче місце у згаданому держдепартаменті.

 

За Дж. Байдена відносини США з Китаєм не стануть кращими

Колись Дж. Байден був однодумцем зі своїм попередником щодо ключових питань зовнішньої політики. Наразі вже ніхто у Пекіні не повинен мати ілюзій стосовно того, що за Дж. Байдена в американсько-китайських відносинах стане простіше, ніж за Д. Трампа. Навпаки, вважає автор статті, якщо з приходом Дж. Байдена щось, що називається принциповістю, і повернеться до Білого дому, то через це стосунки між Пекіном та Вашингтоном, швидше за все, погіршаться.

Безумовні свідчення цього спостерігалися вже під час першої телефонної розмови між новим державним секретарем США Ентоні Блінкеном і політиком-міжнародником найвищого рангу Китаю, членом Політбюро ЦК КПК Яном Цзечі, який застеріг адміністрацію Дж. Байдена, щоб та не намагалася переступати «червоні лінії» і втручатися у внутрішні справи Китаю. Як сказав Я. Цзечі, Америці слід «виправити свої недавні помилки». Отож зрозуміло: Китайська Народна Республіка рішуче відстоюватиме свої «ключові інтереси».

Держсекретар США Е. Блінкен і член Політбюро ЦК КПК Ян Цзечі (архівне фото)

Одним із таких важливих «ключових інтересів» китайське керівництво вважає єднання нації. Саме тому Пекін не сприймає критику його ставлення до уйгурів в регіоні Сіньцзян, різко реагує на міжнародну підтримку демократичного руху в Гонконгу та незалежності Тайваню. Однак з усіх таких питань позиція Вашингтона, скоріш за все, залишатиметься незмінною, вважає німецьке видання, бо «Трамп завжди намагався домовитися про усунення причин конфлікту, а от Байден — ні».

 

Головним випробуванням може стати напруженість навколо Тайваню

На засіданні у Сенаті Конгресу США Ентоні Блінкен однозначно підтримав свого попередника Майка Помпео, який назвав жорстоке придушення Пекіном уйгурів «злочином проти людства» та «геноцидом». Е. Блінкен також виступив на боці опозиції в Гонконгу, яка переслідується за новим законом КНР про національну безпеку.

Проте першим великим випробуванням для Пекіна і адміністрації Дж. Байдена можуть стати пов’язані з Тайванем події. Під керівництвом китайського лідера Сі Цзіньпіна вимога про возз’єднання КНР з «відокремленою провінцією» стає щоразу більш рішучою. Щодо переважної більшості тайванців, то вони навіть чути нічого про це не бажають, відзначається у Die Zeit. А радник президента США з питань національної безпеки Джейк Салліван вкотре запевнив, що острівна республіка може сподіватися на «міцну, як скеля» підтримку з боку США.

Немов би перевіряючи рішучість у такому питанні Вашингтона, керівництво КНР через три дні після інавгурації Дж. Байдена демонстративно переправило два десятки військових літаків через зону ППО Тайваню. А китайські пілоти літаків-бомбардувальників імітували атаки на американський авіаносець USS Theodore Roosevelt під час його слідування разом з кораблями супроводу до Південно-Китайського моря.

Стратегічний бомбардувальник Н-6 ВПС НВАК у супроводі тайванського винищувача F-16, 10 лютого ц. р.

Про розрядку напруженості не може бути й мови

Таку реакцію Дж. Байден і нова адміністрація у Вашингтоні спровокували запрошенням представників Тайваню до столиці США на президентську інавгурацію. Адже після розриву дипломатичних відносин з Тайбеєм у 1979 році жоден його представник не потрапляв на сходи Капітолію під час церемонії приведення до присяги нового президента США.

У статті Die Zeit констатується, що стосунки між Пекіном та Вашингтоном наразі дуже напружені. І в цей же час керівництво Китаю зі скандалом розпрощалося з адміністрацією Д. Трампа: наступного дня після зміни адміністрації у Вашингтоні Китай заборонив в’їзд до країни М. Помпео (державному секретарю з адміністрації Д. Трампа) та 27-ми іншим американцям і їхнім родичам. Крім того, компаніям і установам, пов’язаним з цими особами, більше не дозволяється у Китаї вести бізнес.

Відразу ж після зміни адміністрації у Вашингтоні Китай запровадив санкції проти колишніх американських високопосадовців

Таким чином, зазначається у статті Die Zeit, про розрядку напруженості між Пекіном та Вашингтоном не може бути й мови. Експерт Девід Шамбо, професор Університету Джорджа Вашингтона, радить не забувати про необхідність уникати конфлікту між Сходом та Заходом: «З Радянським Союзом ми навчилися виважено сприймати холодну війну». Наразі саме для таких викликів всі потребують фахових дипломатів. Посилення рівня мотивації та лояльності у держдепартаменті США, на що, напевно, сподівався під час зустрічі з американськими дипломатами Дж. Байден, не завадить.

* * * * *

Реакція експертів з питань Китаю та ЗМІ Німеччини на перспективи американсько-китайських відносин після приходу до влади адміністрації Дж. Байдена свідчить, що у Берліні не вірять у конструктивний розвиток подій, і що напруженість у стосунках між головними геополітичними суперниками, США і Китаєм, послабиться.

Іншим потужним державам-суб’єктам та менш впливовим державам світу випало лише спостерігати за геополітичним суперництвом двох центрів світової потуги та підлаштовуватися під створені ними обставини. А ось на розрядку напруженості між США і Китаєм найближчим часом сподіватися не випадає.

 

Схожі публікації