Реакція Німеччини на отруєння Олексія Навального

Припинення будівництва «Північного потоку-2» могло би стати чітким сигналом для В. Путіна, що таке отруєння обов’язково матиме наслідки

 

 

У європейських ЗМІ вкрай негативно оцінюються події, пов’язані з отруєнням російського опозиційного політика Олексія Навального, про що свідчать офіційні результати дослідження фахівців у спеціалізованій лабораторії Бундесверу.

 

Die Presse, Австрія

Австрійська Die Presse повідомляє, що у діях Москви з отруєння О. Навального ЄС вбачає порушення міжнародного права. А Берлін має намір провести консультації зі своїми союзниками щодо висновків.

Верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель вважає, що застосування хімічної зброї є відвертим порушенням міжнародного права. Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн минулого тижня назвала отруєння «мерзенним і боягузливим вчинком». За словами офіційного представника Ради національної безпеки США Джона Улліота, США «надзвичайно глибоко стурбовані» та мають намір у подальшому співпрацювати із союзниками.

Також й інші держави, зазначає видання, насамперед Франція, Великобританія та Канада різко реагують на події, вимагаючи від Москви швидкого розслідування. НАТО також оголосило про проведення консультацій з цього приводу.

Поліція у Берліні охороняє вхід до приймального відділення клініки Charite, де перебуває О. Навальний

У виданні окремо розповідається про позицію канцлера Німеччини Ангели Меркель, яка охарактеризувала такі московські дії як «спробу вбивства шляхом отруєння». Таким чином, зазначає Die Presse, канцлер Німеччини забезпечує особисто собі посилену захисну позицію. Вона визначила випадок з отруєнням О. Навального надзвичайною справою і вступила у прямі конфронтаційні стосунки з Росією. Хоча практично одночасно на зустрічі з виборцями у своєму виборчому окрузі заявила, не зважаючи на американські санкції, про зацікавленість у завершенні проекту «Північний потік-2».

Німецький федеральний уряд вважає «беззаперечно доведеним», що О. Навального було отруєно хімічною речовиною з категорії бойових отруйних газів «Новачок». Це встановила спеціальна лабораторія Бундесверу. Наразі, зазначає видання, Берлін має намір провести консультації з союзниками щодо висновків із ситуації, що склалася навколо Росії.

____________________________

 

Neue Zürcher Zeitung, Швейцарія

Швейцарське видання Neue Zürcher Zeitung (NZZ) також повідомляє про отруєння російського опозиційного політика нервово-паралітичним газом «Новачок». Німецький уряд рішуче засудив напад на політика, критично налаштованого до Кремля, і вимагає, щоб російський уряд «якнайскоріше пояснив події, що відбулися».

Федеральне міністерство закордонних справ Німеччини викликало посла Росії у Берліні для надання пояснень. Проте він, не маючи конкретних аргументів на захист своєї позиції і повторюючи позицію МЗС Росії, лише застеріг уряд Німеччини від надмірної політизації цього питання.

Канцлер Німеччини А. Меркель, зазначає швейцарське видання, заявила ввечері 2 вересня, що виникають «дуже складні запитання, на які може і повинен дати відповідь лише уряд Росії».

У Neue Zürcher Zeitung зазначається, що з дивовижною регулярністю противники режиму у Росії стають жертвами нападів. Зокрема, у 2018 році у Великобританії ледве пережив напад із застосуванням «Новачка» колишній російський подвійний агент Сергій Скрипаль. Роком раніше опозиційний публіцист Володимир Кара-Мурза ледве не загинув після отруєння невідомою субстанцією. У 2006 році опозиціонер та критик Кремля Олександр Литвиненко помер у Лондоні після контакту з високорадіоактивним полонієм.

Керівництво Єврокомісії. Урсула фон дер Ляєн

Дії Росії із застосуванням бойової отрути нервово-паралітичної дії, розповідається у швейцарському виданні, обурили міжнародну спільноту. NZZ також посилається на слова речника Ради національної безпеки США Джона Улліота, який сказав, що з точки зору Кремля, «…отруєння Олексія Навального є цілком слушним», і що необхідно працювати із союзниками та міжнародною спільнотою, аби притягти до відповідальності винних за злочин у Росії.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, зазначає NZZ, має намір обговорити із союзниками можливі наслідки ситуації.

____________________________

 

Обурені коментарі та статті з різкою критикою дій Росії щодо отруєння О. Навального з’явилися також в австрійській редакції телевізійних новин ORF, популярних щоденних німецькомовних виданнях Tagesschau, Tagesspiegel, південно-німецьких Süddeutsche Zeitung, Franffurter Allgemeine Zeitung, радіотелевізійній компанії Італії RAI, німецькому інформаційному порталі RND та інших поважних європейських ЗМІ.

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung , Німеччина

Європейські ЗМІ обговорюють питання можливого пов’язання випадку з отруєнням О. Навального та подальшими стосунками Німеччини і ЄС з Росією.

Так, німецьке видання Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) зазначає, що припинення будівництва газопроводу «Північний потік-2» могло би стати чітким сигналом для В. Путіна, що отруєння О. Навального обов’язково матиме наслідки. Проте вважає, що Захід має й інші засоби впливу на московський режим.

Розмірковуючи про причину конфлікту О. Навального з керівництвом Кремля, видавництво звертає увагу, що на початку 2017 року у поле зору О. Навального та його команди потрапила розкішна вілла в італійській Тоскані, а також земельна ділянка навколо неї у сотні гектарів. Відповідно до проведених досліджень встановлено, що це майно могло бути переданим колишньому президентові Росії Дмитру Медведєву. Нерухомість перебувала у власності певного холдингу на Кіпрі, проте детальне вивчення організації, що мала промовисту назву «Фонд підтримки соціально значущих державних проектів», засвідчило, що насправді вона управляє елітною нерухомістю та землями на кілька сотень мільйонів євро в Росії, та якими, як достовірно доведено, користується згаданий Д. Медведєв.

Насправді, зазначає видання FAZ, російським державним службовцям вже багато років не дозволяється мати у приватній власності майно в західних країнах. Така позиція було офіційно оприлюднена взимку 2011–2012 рр. після протестів проти В. Путіна та правлячої партії «Единая Россия» з тим обґрунтуванням, що держслужбовці не повинні бути вразливими до можливого тиску з боку Заходу.

Згідно з розслідуванням команди О. Навального, Д. Медведєв не єдиний представник політичної еліти Москви, який своїми регулярними фінансовими внесками, що не відповідають рівню доходів, робив інвестиції у нерухомість Західної Європи.

 

Гроші, що виникли внаслідок кумівства та корупції.

Саме це є принциповим вихідним пунктом, якщо йдеться про те, як саме Німеччина та ЄС можуть відреагувати на отруєння О. Навального, зазначає видання. Можливо, пише FAZ, це також було б у дусі О. Навального, який у минулому неодноразово висловлювався щодо необхідності запровадження західних санкцій проти Росії. Він виступав проти санкційних заходів щодо певних галузей економіки, оскільки це також вплине на населення в Росії, але вимагав більш жорстко діяти стосовно головних бенефіціарів режиму, які через банки та приховані холдингові структури на Заході відмивають гроші, отримані завдяки корупції та кумівству.

А. Меркель: Росія повинна надати пояснення стосовно нападу та отруєння О. Навального нервово-паралітичним газом

Крім того, існують зв’язки і зобов’язання державних та контрольованих державою російських енергетичних компаній у Західній Європі, нагадує FAZ. Зокрема, нафтовий концерн «Роснефть», головою наглядової ради якого є колишній канцлер Німеччини Герхард Шредер, вже тривалий час інтенсивно розбудовує свій бізнес у Німеччині. Помітну роль виконує у «Роснефти» Ігор Сечин, близький соратник Путіна, проти якого США та Канада ввели санкції на початку російської агресії проти України у 2014 році. Як і газова компанія «Газпром», «Роснефть» часто виступає інструментом зовнішньої політики Росії. У самій Росії І. Сечін відомий своїми жорсткими діями проти критиків та конкурентів, зокрема й з числа еліти.

____________________________

 

Інформаційний портал RND, Німеччина

Не менш важлива фактура матеріалів інформаційного порталу RND, який, серед іншого, зосередився на висвітленні реакції провідних німецьких політиків на отруєння О. Навального.

Голова Комітету Бундестагу з зовнішньої політики від партії «Християнський демократичний союз» (ХДС) Норберт Реттген, з огляду на можливі реакції у Німеччині та в ЄС, пропонує, що «…все повинно бути перевірено». Якщо зараз дійшло до завершення газового проекту «Північний потік-2», то це буде максимальним підтвердженням і заохоченням для В. Путіна продовжувати саме цю політику.

Партія «Зелених» вже закликала скасувати німецько-російський проект газопроводу. А. Меркель заявила під час візиту минулого тижня до свого виборчого округу, що хотіла б завершити проект.

Н. Реттген також вимагає припинити «спеціальні стосунки» між Єлисейським палацом у Парижі та Кремлем, між президентом Франції Е. Макроном  та В. Путіним. Йдеться про провідні країни і про те, що Європа поводить активну зовнішню політику проти Росії. Н. Реттген нагадав також, що проект «Північний потік-2» реалізується всупереч позиції більшості європейських країн.

Деякі союзники Німеччини, а також ЄС і НАТО підтримували позицію федерального уряду Німеччини. Майже тиждень тому Генеральний секретар НАТО Є. Столтенберг повідомив, що можливі наслідки будуть обговорені з іншими партнерами НАТО. Він заявив ще 2 вересня у Брюсселі, що «НАТО розглядає кожне застосування хімічної зброї загрозою міжнародному мирному співіснуванню та безпеці».

Верховний представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Ж. Боррель підкреслив, що Європейський Союз у найбільшій мірі засуджує замах. Він чітко заявив, що йдеться про замах на життя та вимагав від Росії розслідування та засудження винних.

Керівник фракції Народної партії Німеччини в Європарламенті та заступник керівника партії ХДС Манфред Вебер вбачає у подальшому «надмірно суттєве додаткове ускладнення стосунків з Росією». Він заявив у інтерв’ю для видань медіа групи Funke, що на такі події повинні спільно та рішуче реагувати європейська та західна спільнота.

І нарешті, про майже завершений газопровід «Північний потік-2» у Балтійському морі. Дотепер Німеччина підтримувала проект в ЄС, не підтримувала масову критику як з боку Європейської комісії, так і з боку країн Центральної та Східної Європи. Хоча очевидно, що він в першу чергу служить геополітичним цілям. У середньостроковій перспективі трубопровід дозволить Росії оминути Україну при експортуванні російського газу до Європи. Для України це означає не лише фінансові втрати, але, перш за все, погіршення ситуації з безпекою: дотепер Москва залежала від безперебійного транзиту свого газу через Україну. Тепер Україні, у випадку подальшої дестабілізації ситуації або навіть ескалації конфлікту, буде завдано величезної шкоди.

На початку минулого тижня канцлер А. Меркель висловилася за завершення будівництва «Північного потоку-2». Якби федеральний уряд відмовився від цього проекту, це був би для Кремля найбільш чіткий сигнал, як економічно, так і символічно, що обурення від нападу та отруєння О. Навального не залишиться без наслідків. Режим В. Путіна, зазначається у виданні, внаслідок таких вжитих заходів не змінить свого характеру. Але Росія знаходиться не у вакуумі і повинна зважати на економічні інтереси своїх прихильників. Таким чином, санкції можуть змінити баланс витрат і вигод Кремля у випадку намірів здійснювати нові акти насильства.

 

Схожі публікації