Отруєння Навального і зупинка будівництва «Північного потоку-2»

Загострення ситуації в ЄС та Німеччині щодо можливих і необхідних дій на противагу Росії

 

 

Німецькомовні ЗМІ описують події, що через Росію перетворюють Німеччину на центр, де визначаються подальші перспективи європейської та трансатлантичної єдності, здатність ЄС та НАТО протистояти загрозам з боку тієї ж Росії. Йдеться про зухвале знищення Кремлем російських опозиціонерів і критиків. Наприклад, отруєння Олексія Навального може назавжди припинити будівництво стратегічно важливого для Кремля газопроводу «Північний потік-2».

Канцлер Німеччини А. Меркель досі виступала за будівництво цього газопроводу, щоб отримати економічні і геополітичні дивіденди від співробітництва з Росією, перетворити Німеччину на монополіста на газовому ринку в Європі.

А ось президент США Д. Трамп рішуче виступав проти «Північного потоку-2» та не лише погрожував, а й реально застосовував санкції проти учасників проекту та пов’язаних з ним юридичних осіб. До того ж на обох політиків справляли вплив різноманітні чинники міжнародної політики. Окремий з таких чинників — особисті стосунки А. Меркель і Д. Трампа з В. Путіним.

Архівне фото будівництва газопроводу «Північний потік-2» в Балтійському морі

У згаданих ЗМІ сьогодні підкреслюється, що Д. Трамп особисто неприязно ставиться до А. Меркель, часом намагається принизити її роль як керівника країни-лідера ЄС, примусити її за допомогою фінансових важелів та погроз виконувати трампові політичні забаганки. Він не бажає опинитися у якійсь залежності від політичних ініціатив А. Меркель, яка на завершенні своєї політичної кар’єри намагається зберегти єдність членів ЄС. Тому нещодавно виголошена А. Меркель думка на зустрічі з виборцями у федеральній землі Мекленбург-Передня Померанія про необхідність завершити будівництво газопроводу не сподобалася Д. Трампу.

Канцлер Німеччини, як країни, що головує в Раді ЄС, визначила термін для Москви у кілька днів для надання пояснень з приводу факту отруєння О. Навального та для розслідування злочину. У протилежному випадку А. Меркель обіцяла, що змушена буде вдатися до проведення консультацій з міжнародними партнерами про адекватне реагування на дії Москви.

Але обурення міжнародної спільноти, викликане доведеним фактом застосування Росією бойової отруйної речовини класу «Новачок» на борту літака проти О. Навального, не залишає поля для маневру ані Д. Трампу, ані А. Меркель.

Австрійська Die Presse нещодавно відзначила, що врешті-решт А. Меркель долучилася до принципової позиції, висловленої федеральним міністром зовнішніх справ Німеччини Гайко Маасом і визнала, що неможливо виключати втрати внаслідок санкцій проти «Північного потоку-2». Відповідно до заяв її урядового речника Штефена Зайберта, вона більше не заперечує, що проект «Північний потік-2», в якому бере участь також австрійський концерн ÖMV, постраждає від вірогідних санкцій проти Росії.

Видання також звертає увагу, що федеральний міністр закордонних справ Австрії, представник коаліційної Австрійської народної партії (ÖVP) Александер Шалленберг виступив проти розхитування ситуації навколо проекту та за завершення будівництва газопроводу. Очевидно, що Австрія, її інтереси та потужності промислового комплексу занадто глибоко інтегровані із проектом газопроводу і, взагалі, прив’язані до справи співробітництва з Росією, аби висловлюватися проти інтересів Москви та відмовлятися від власних економічних зисків.

Тим часом, констатує Die Presse, Росія намагається демонструвати спокій та незворушність стосовно перспектив завершення будівництва газопроводу. Відповідаючи на запитання чи вбачає Кремль конкретні ризики від припинення будівництва, речник російського президента Д. Пєсков коротко відповів — «Ні».

Не залишилася поза увагою австрійського видання й позиція Східного комітету німецької економіки, який застерігає про можливі негативні, насамперед, іміджеві наслідки для Німеччини від зупинки будівництва газопроводу. Голова комітету Олівер Гермес зазначив, що для ЄС і для Німеччини зупинка будівництва означатиме «суттєві іміджеві втрати, як для регіону з надійними дотепер іноземними інвестиціями».

Довідково:

Східний комітет німецької економіки (Ost-Ausschuss der Deutschen Wirtschaft, ОА) є поважною регіональною ініціативою німецької економіки для 29 країн Центральної Європи, Східної та Південно-Східної Європи, Південного Кавказу та Центральної Азії.

OA призначений для взаємодії між компаніями-членами для підтримки проектів, організації ділових контактів та вирішення питань щодо виходу партнерів на ринок. У тісному обміні з федеральним урядом Німеччини та урядами країн-партнерів ОА працює над усуненням торгових бар’єрів та покращенням економічних умов у регіоні. Він підтримується шістьма провідними німецькими бізнес-асоціаціями і налічує близько 350 компаній-членів.

Президент США Д. Трамп також почав рішуче висловлюватися про події, що пов’язані з отруєнням О. Навального, та нагадав, що «він був першим, хто виступав проти газопроводу» і сьогодні підтримає запровадження санкцій стосовно Росії, які не дадуть завершити його спорудження.

Норберт Рьоттген (ХДС) має слово у німецькому Бундестазі

Також німецькі ЗМІ ставлять питання, чи взагалі настільки потрібний цей газопровід для Німеччини? І чи доцільно, з моральної точки зору, його використання? Зокрема, південно-західнонімецька Süddeutsche Zeitung зазначає, що німецький політик, голова комітету Бундестагу із зовнішньої політики Норберт Рьоттген  виступив з критикою свого однопартійця по Християнсько-демократичному союзу (ХДС), федерального міністра економіки Німеччини Петера Альтмайєра. Бо той скептично ставиться до санкцій проти Росії. В інтерв’ю агенції RTL Н. Рьоттген нагадав, що шість років тому П. Альтмайєр визнав запровадження санкцій проти Росії через анексію Криму. А сьогодні своїми виловлюваннями він суперечить власним діям, які втілював у життя протягом останніх шести років.

На погляд Н. Рьоттгена, зупинка спорудження «Північного потоку-2» буде дієвим засобом впливу на В. Путіна. Він вважає, що «Путін це розуміє. Оскільки у цьому випадку йдеться про його власний бізнес та про політику його влади». Єдина причина, за якої реалізується прокладання газопроводу в Балтійському морі, — «дати Росії можливість відрізати Україну від постачання російського газу». Тому В. Путін й надалі дестабілізуватиме Україну та поширюватиме свої впливи далі на Захід та на Європу, зазначив Н. Рьоттген. З огляду саме на таку причину, «газопровід є шкідливим, непотрібним та владно-політичним проектом».

Герхард Шрьодер, колишній федеральний канцлер Німеччини, тепер — керівник Ради керуючих «Північного потоку-2»

У популярному німецькому виданні Spigel пишеться, що отруєння О. Навального призвело до непевності у внутрішній політиці Німеччини. Діаметрально протилежні позиції між правлячою коаліцією та опозицією щодо доцільних дій ФРН у відповідь на злочинну поведінку Росії, протиріччя серед самої коаліції та серед позиції окремих політиків не мають жодного впливу на поведінку лише однієї знакової фігури у Німеччині — Герхарда Шрьодера. Він робить сентиментальні заяви про особисте життя та відволікає увагу від проекту «Північний потік-2», хоча має до нього безпосереднє відношення. Йому неважко вплинути на ситуацію з будівництвом газопроводу, але він не робить цього.

Така позиція колишнього канцлера Німеччини пояснюється просто: він у повній залежності від Москви і ніколи не наважиться перечити політиці В. Путіна. Навіть якщо доведеться поступитися інтересами Німеччини та власним іміджем. Втім, його це також не турбує.

Звертаючи увагу на активну позицію депутата Бундестагу від ХДС Н. Рьоттгена, у статті видання зазначається, що він намагається отримати додаткову популярність та підтримку у боротьбі за посаду голови Християнсько-демократичного союзу. Тому Н. Рьоттген і вимагає негайно припинити будівництво газопроводу між Росією та Німеччиною і може, вважає видання, врешті-решт мати рацію.

Члени партії «Зелених», зазначає Spigel, підтримують таку позицію, вважаючи, що вже час остаточно вирішувати, що може бути більш важливим: захист навколишнього середовища внаслідок відмови від атомної енергії та використання викопних ресурсів чи дотримання норм моралі, з огляду на ситуацію з російським газом?

Ситуація з позицією ЄС та Німеччини щодо можливих і необхідних дій на противагу Росії загострюється. Протягом тижня буде остаточно визначено позицію Росії, яка принципово не йде на жодні компроміси та традиційно не визнає своєї провини, так і позицію міжнародної спільноти, у якої немає одностайності.

 

Схожі публікації