«Ненавиджу путінську Росію», заявив російський олігарх, відмовляючись від російського громадянства

Олег Тіньков: «Я не можу і не хочу асоціюватися з фашистською країною, яка розпочала війну з мирним сусідом і щодня вбиває невинних людей»

 

 

Іdnes.cz, Lidovky.cz, ČTK, Чехія

В одному з матеріалів чеського ЗМІ Іdnes.cz під рубрикою «Справи закордонні» розповідається, як один з відомих бізнесменів відмовляється від російського громадянства. Це — про Олега Тінькова, який входить до дванадцяти найбагатших росіян, і як він зараз реагує на російсько-українську війну. «Я не можу і не хочу асоціюватися з фашистською країною, яка розпочала війну з мирним сусідом і щодня вбиває невинних людей. Мені соромно і далі користуватися цим (російським) паспортом. Сподіваюся, що багато відомих російських бізнесменів зроблять так, як я, щоб послабити режим (президента Володимира Путіна) та його економіку та, зрештою, призвести до його поразки. Ненавиджу путінську Росію, але підтримую тих росіян, які однозначно виступають проти цієї безглуздої війни!», — написав Тіньков в Instagram.

Далі чеський автор допису, посилаючись на ВВС, повідомляє своїм читачам, що Тіньков — один із перших з групи російських бізнесменів, які відкрито виступили проти війни і критикують російську армію. Ще у квітні йому довелося продати свою частку в ТКС, що контролює «Тінькофф Банк» (дванадцятий за розміром активів банк Росії) групі «Інтеррос» Володимира Потаніна. «Я не бачу, щоб хтось виграв від цієї божевільної війни! Гинуть невинні люди і солдати. Генерали прокинулися з похмілля і зрозуміли, що їхня армія — відстій… І як у них може бути хороша армія, коли все інше в країні за ціною лайна, коли вся країна потопає в кумівстві, лакеях і раболепстві?» — дивується Тіньков, вказуючи на хронічну корупцію, пов’язану з більш ніж двома десятиліттями путінізму.

Винесений у заголовок вираз Тінькова «Ненавиджу путінську Росію» привернуло увагу західної спільноти, тим більше, що бізнесмен звертається до «колективного Заходу» у тому числі з проханням дати Путіну шанс відступити, зберегти обличчя та зупинити цю бійню, бо «хоча в Росії є «дебіли, які малюють Z», дев’яносто відсотків росіян налаштовані проти війни».

Російський бізнесмен, засновник «Тінькофф Банка» Олег Тіньков

Кількість налаштованих проти війни росіян — тема окрема, і її не слід вважати якоюсь визначальною, що може вплинути на поточний стан справ. Принаймні, зараз, бо якщо вона і вийде на порядок денний, то не найближчим часом — точно. Хоча в РФ були поодинокі антиурядові виступи. Про них також з’являється інформація, зокрема, у тих самих чеських ЗМІ. Як, наприклад, у Lidovky.cz, ČTK, де розповідається про одного з російських військових пенсіонерів — Віталія Вотановського, жителя міста Краснодар, колишнього підполковника, який служив у ВПС РФ. «Путін одноосібно знищив військово-мобілізаційний ресурс країни. Цей ідіот ввів нас у конфлікт з усім світом. Він створив ситуацію, за якої ми не зможемо перемогти», — нарікає пенсіонер з приводу нападу росіян на Україну. Та чи хтось чує таких у російському суспільстві, чи є такі, хто стане з ним поруч? А якщо і готовий противитися такому «русскому миру», то чи усвідомлює загрозу власному існуванню?

Зрештою, можна було б зрозуміти і підтримати цього сміливця, якби не його фраза «Він створив ситуацію, за якої ми не зможемо перемогти». Тобто, автор був би задоволений, якби мобресурс зберігся і це могло б забезпечити перемогу. В даному випадку перемогу над Україною…

І ось далі саме про найбільш свіжі новини з такої тематики знову ж таки з західних ЗМІ. З’ясовується, що у Кремлі вже намагаються запобігти можливому невдоволенню представників російського суспільства. Зрозуміло, що у звичний тамтешній спосіб, про який здогадатися не важко, тим більше тим, хто ще пам’ятає процеси будівництва «розвинутого соціалізму» на просторах СРСР. За даними прес-агенцій, повідомляється у тому ж Lidovky.cz, президент Росії Володимир Путін запропонував позбавляти російського громадянства за «дискредитацію армії», за заклики до порушення територіальної цілісності Росії, а також за участь у діяльності організацій, визнаних російською владою «небажаними». Відповідну пропозицію поправити закон про громадянство, схвалену на даний момент депутатами в першому читанні, глава держави вніс до нижньої палати російського парламенту — Держдуми.

Президент РФ запропонував позбавляти російського громадянства за «дискредитацію армії»

— Якщо люди, які присягали на вірність Росії і при отриманні громадянства обіцяли дотримуватися наших законів, їх порушили, то вони вже добровільно розірвали договір з державою, яким забезпечується їм захист і громадянські права, що дає державі право скасувати рішення про надання громадянства, — заявив журналістам глава комітету Держдуми з безпеки Василь Піскарьов.

Звернімо увагу: пункти про покарання за «дискредитацію» армії або «поширення неправдивої інформації та брехні» про збройні сили з’явилися в російському кримінальному кодексі після нападу російських військ на Україну. Загалом російська влада вважає «дискредитацією» та «брехнею» будь-яку критику дій збройних сил, згадки про військові звірства, у яких підозрюють російських військових, або навіть просто антивоєнні гасла. Той же Піскарьов зазначив, що російська влада наразі заборонила діяльність 67 іноземних «неугодних» організацій. «Насправді їх набагато більше. Ці громадські організації ведуть активну антиросійську діяльність, розпалюючи міжнаціональну та різноконфесійну ворожнечу. Вони втручаються у вибори, схиляють підлітків до вживання наркотиків і деструктивної діяльності, пропагують гомосексуалізм, а також збирають гроші для ворога», — зазначив цей депутат.

Глава комітету Держдуми РФ з безпеки Василь Піскарьов

В даний час часто згадується одне з російських прислів’їв — «Перекласти з хворої голови на здорову». Випадок з висловлюванням Піскарьова з тієї ж серії, тобто, свою провину і непорядність російські законотворці приписують іншим, своїм опонентам. І при цьому не звертають увагу на алогічність своїх тлумачень. Бо для них головне — запаморочити свідомість російського суспільства. Як це здійснювалося колись, коли Радянський Союз уже позбавляв громадянства своїх критиків і дисидентів, про що пишеться у матеріалі чеських авторів. «Рішення Путіна у зв’язку зі «спецоперацією» в Україні критикують також колись лояльні до глави Кремля особи. Та сама російська співачка Алла Пугачова, яку Путін назвав еталоном професіоналізму з нагоди її 70-річчя, нещодавно також вирішила дистанціюватися від Путіна. На її переконання, на війні в Україні російські хлопці гинуть за «примарні цілі». Незабаром за таку позицію її чоловіка, гумориста Максима Галкіна, внесли до списку «іноземних агентів». До речі, згідно з новою поправкою до закону, навіть прокремлівський модератор Володимир Соловйов може втратити російське громадянство. Бо його заяви про некомпетентних сановників у лавах армії Російської Федерації, мабуть, не витримали б заборони на її дискредитацію, зауважується у загаданій статті. У жовтні, наприклад, російські ветерани звинуватили президента Путіна в тому, що він війною в Україні забив останній цвях у труну «і без того слабкої російської армії. Вона була приречена на провал від початку вторгнення». Але ось що цікаво: колишні російські військові, які наважуються відкрито критикувати Кремль, стикаються з опором не лише влади, а й своїх колишніх соратників. Така собі внутрішня міжусобиця, що свідчить про проблемність російського суспільства, яке ось вже скільки часу намагається існувати саме за заборонними принципами. А це шлях в нікуди…

Підготував Олег Махно

Схожі публікації