До керівництва європейських країн приходить розуміння необхідності зупинити загрозу від Москви

Німеччина і Франція врегулювали суперечку щодо проекту майбутнього винищувача

 

 

 

Die Welt, Німеччина

Війна Росії в Україні набуває нових форм і перспектив розвитку. Після завершення самітів G7 та G20, чергового, вже сьомого засідання контактної групи країн щодо надання допомоги обороноздатності України («Рамштайн»), керманичі Кремля вимушено вживають заходів у відповідь. Їх мета полягає у створенні асиметричних загроз колективному Заходу на чолі зі США та Україні задля досягнення прийнятних для Москви рішень і створення паузи у війні, яку росія програє. Останній ультиматум росії з вимогою до України перейти до переговорів з Москвою у термін до кінця листопада ц. р. та погрозою знищити повністю енергетичну інфраструктуру України до кінця року, якщо переговори не розпочнуться, остаточно засвідчив наміри росії у війні проти України. Москва намагається знищити Україну як державу, як суб’єкт міжнародного права та як нового лідера демократичного світу. Подальше існування України та її перемога над росією у війні неминуче призведе до дезінтеграції державного утворення під назвою Російська Федерація та до ліквідації її сьогоднішніх правлячих еліт. Наслідки для глибинного народу росії також будуть глобальними, оскільки йому доведеться пройти етапи повернення до цивілізованих форм існування, на зразок тих, що проходив народ Німеччини після завершення Другої світової війни. Тепер денацифікація відбуватиметься саме в росії.

…Боротьба у Конгресі США триває, промосковське лобі працює на повну потужність, виконуючи побажання та вказівки керівництва Кремля…

Реакція США та Заходу на останній ультиматум росії публічно не оголошувалася, очевидно, вона існує та реалізується закритими каналами міждержавного спілкування Заходу з Москвою. Відповідь Вашингтона ускладнюється приходом до влади у нижній палаті Конгресу США, Палаті представників, незначної більшості промосковськи налаштованих представників Республіканської партії, яку наразі поки що очолює колишній президент США та великий друг путіна Дональд Трамп. Примітно, що оприлюднений напередодні голосування до Конгресу США лист дванадцяти політичних організацій і бізнес-структур США, відображає точку зору практично всього спектру політичних уподобань Республіканської партії. Її зміст полягає у вимогах припинити військову і фінансову допомогу США Україні у війні проти загарбника Росії, оскільки для США існують більш важливі завдання. Палата представників Конгресу США опікується фінансовими питаннями, тому теоретично може вплинути на рішення законодавчого органу США щодо видатків на допомогу Україні.

Відповідь Джо Байдена і Конгресу США щодо продовження підтримки України вже пролунала, обсяги допомоги Україні не зменшаться. Практичним кроком, що підтверджує такий намір, став запит адміністрації США до Конгресу щодо виділення на допомогу Україні ще у цьому році 38 млрд доларів США, на що не можуть вплинути республіканці. Такі обсяги є суттєвим внеском США в оборонні спроможності та забезпечення бюджету України на весь 2023 рік. Боротьба у Конгресі США триває, промосковське лобі працює на повну потужність, виконуючи побажання та вказівки керівництва Кремля.

…Стійким залишається перелік країн-друзів України, які розуміють рівень ризиків і загроз, що виходять від сьогоднішньої росії…

Привертає увагу, що протягом візиту до Києва новообраного прем’єр-міністра Великої Британії Ріші Сунака (Rishi Sunak) у переговорах з Президентом України досягнуто домовленостей щодо суттєвої і швидкої підтримки України системами озброєння, насамперед протиповітряної та протиракетної оборони, боєприпасами, засобами обігріву та іншими засобами, зокрема й фінансовими.

Продовжують надавати суттєву допомогу Україні країни Балтії, Польща, Чехія, Швеція, Фінляндія та інші. Таким чином, стійким залишається перелік країн-друзів України, які розуміють рівень ризиків і загроз, що виходять від сьогоднішньої росії, тобто країн, які не заангажовані московськими перспективами якогось, насамперед економічного співробітництва з Москвою, та вільними від корупційних зобов’язань їх керівників.

Водночас, все більш виразно в Європі виявляються країни з орбіт впливів росії, що відверто підтримують Москву в її війні проти України. Останніми проявами таких промосковських дій стали повідомлення щодо досягнення офіційних міжурядових домовленостей між росією та Іраном щодо будівництва Тегераном заводу з випуску безпілотних літальних апаратів у росії на замовлення Москви. Очевидно, бойові дрони Ірану, надані росії раніше, вже вичерпані, наразі їх недостатньо для подальшого терору мирного населення в Україні. Тому у Москви виникла потреба у нарощування ударного потенціалу для знищення об’єктів на території України за рахунок розгортання виробництва дронів у самій росії, а не перевезення їх літаками з Ірану, як це було раніше.

…Все більш виразно в Європі виявляються країни з орбіт впливів росії, що відверто підтримують Москву в її війні проти України…

Ще одним проявом недружніх до України дій можна вважати несподівану домовленість країни-члена Євросоюзу та НАТО — Угорщини — з тим же Іраном щодо співпраці начебто у галузі розвитку сільського господарства. Новина стосовно такого рішення Угорщини призвела до шоку у правлячих колах ЄС, оскільки такий намір Будапешту йде у розріз зі скоординованою політикою ЄС щодо Ірану, який перебуває під міжнародними санкціями та здійснює сумнівну політику, намагаючись створити власну ядерну зброю. А заявлений намір співробітництва у галузі сільського господарства може передбачати розвиток та застосування БПЛА, частину номенклатури яких можуть приховано виробляти для потреб росії у війні проти України. Проте, такі підозри поки що не підтверджені, тоді як неадекватна позиція Угорщини щодо війни росії в Україні та підтримки комерційних відносин з її партнером і постачальником смертоносної зброї — Іраном — сумнівів не викликає.

Тим часом в Європі триває настрій остраху перед зимою без російського газу, перед необхідністю втрати частини свого звичного комфорту у повсякденному житті через здорожчання життя, зокрема зростання вартості комунальних послуг та цін на нафтопродукти, вимушеність до обмежень у побутових витратах та незвичної економії у задоволеннях. Розуміння неминучості впливів на попереднє життя кожного європейця війни, яку розпочала росія проти України, приходить до європейців повільно і поступово.

Проте, війна консолідує європейські політичні еліти та представників провідних промислових корпорацій, які вимушені швидше знаходити компроміси у непримиримих раніше суперечках, та призводить до прийняття конструктивних рішень в галузі безпеки і оборони.

Німецьке впливове видання Die Welt 18 листопада ц. р. надрукувало редакційну статтю з посиланням на видавництва dpa та Reuters, присвячену віднайденню компромісу між Німеччиною і Францією щодо побудови європейського літака-винищувача у рамках реалізації міжнародного проекту FCAS.

Довідково:

FCAS (Future Combat Air System) — перспективна європейська авіаційна інтегрована бойова система з елементами, що розробляються компаніями Dassault Aviation, Airbus, Indra Sistemas і Thales Group. FCAS складатиметься з системи озброєння наступного покоління (NGWS), а також інших повітряних засобів у майбутньому оперативному бойовому просторі. Компоненти NGWS включатимуть дистанційно керовані БПЛА (дрони), а також винищувач нового покоління (NGF) — реактивний винищувач шостого покоління, який до 2040 року замінить нинішні французькі літаки Rafale, німецькі Typhoon та іспанські EF-18 Hornet.

У суперечці навколо спільного німецько-французького проекту FCAS досягнуто політичної згоди, зазначає видання. Від 2040 року бойова машина, розроблена в рамках проекту, повинна замінити існуючий сьогодні винищувач Eurofighter. Париж підкреслює, що у подальшому лідерство в реалізації спільного проекту переходить до Франції.

Суперечка навколо проекту FCAS була однією з причин нестабільності відносин між Німеччиною та Францією, проте на цьому напрямі сторонами наразі досягнуто прогресу. Федеральне міністерство оборони Німеччини в Берліні та Єлисейський палац у Парижі оголосили в п’ятницю 18 листопада ц. р. ввечері щодо досягнення політичної домовленості з подальшого розвитку і реалізації багатомільярдної системи повітряного бою.

Модель винищувача FCAS на презентації у Парижі в лютому 2020 року

З Берліну повідомлялося, що прогресу у проекті FCAS після інтенсивних переговорів вдалося досягти порозуміння з представниками промисловості та виробництва. Водночас на високому урядовому рівні було підтверджено, що проект, загальне керівництво яким здійснює французька сторона, перебуватиме під державним контролем. Таким чином, було підтверджено продовження робіт з розвитку цього проекту європейського винищувача. У Єлисейському палаці у Парижі особливо підкреслюють, що провідна роль в реалізації проекту перейшла до Франції.

Федеральний міністр оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт (Christine Lambrecht, СДП) заявила, що «політична єдність навколо проекту FCAS є видатним кроком саме у цей відповідальний час та важливим свідченням ефективного німецько-французько-іспанського співробітництва». Очільниця військового відомства Німеччини вважає, що «така співпраця посилює військові спроможності Європи та забезпечує важливі новітні досягнення для нашої та європейської промисловості».

Крістіне Ламбрехт: «Політична єдність навколо проекту FCAS є видатним кроком саме у цей відповідальний час»

Франція у тексті заяви, що пролунала практично одночасної з повідомленням з Німеччини, також схвально відреагувала на досягнення політичної єдності навколо проекту та визначила її важливим кроком вперед та сигналом співробітництва з Німеччиною, а також з Іспанією, яка також залучена до реалізації проекту. Зокрема, в урядових колах у Парижі пролунала заява, що «на шляху до створення європейських військово-повітряних сил майбутнього було ще раз продемонстровано, що спільно ми можемо протистояти значним сучасним викликам».

Демонстративне відео застосування новітнього винищувача NGF в рамках проекту FCAS

Німецьке видання відзначає, що останнім часом доля проекту викликала занепокоєння через напруженість між Німеччиною та Францією. Адже компанії Dassault та Airbus, що брали участь у розробці проекту новітнього винищувача, не могли домовитися щодо розподілу завдань, переговори з виробниками з цього приводу тривали більше року. Наразі представник концерну Airbus підтвердив досягнення порозуміння та висловився про це як про відповідальний етап реалізації важливого європейського оборонного проекту. Після завершення кількох формальних кроків контракт між промисловістю та трьома країнами-партнерами буде готовий до підписання, зазначає Die Welt.

«Цим рішенням ми забезпечуємо майбутнє Люфтваффе»

Федеральне міністерство оборони Німеччини повідомило, що завершення політичних переговорів відкрило шлях до підписання контрактів з промисловістю. Угода була досягнута незадовго до зустрічі між прем’єр-міністром Франції Елізабет Борн (Élisabeth Borne) і Федеральним канцлером Німеччини Олафом Шольцем (СДП), що відбудеться наступного четверга, 24 листопада, в Берліні. Після тимчасового скасування роботи франко-німецької ради міністрів, що мало місце наприкінці жовтня ц. р., обидві країни знову намагаються знайти точки дотику і порозуміння у спірних питаннях, зазначає Die Welt.

Інспектор ВПС Німеччини генерал-лейтенант Інго Герхарц (Ingo Gerhartz) заявив стосовно досягнення прориву у переговорах з проекту FCAS, що «цим рішенням ми забезпечуємо майбутнє Люфтваффе і технологічну сталість Німеччини… У майбутньому ми повинні об’єднати різні підходи в Європі в один проект».

Інспектор ВПС Німеччини генерал-лейтенант Інго Герхарц

Новітній винищувач системи FCAS повинен бути готовим до бойового застосування від 2040 року та має замінити існуючий літак Eurofighter. Новий винищувач призначений для виконання бойових завдань у поєднанні з неозброєними та озброєними безпілотними літальними апаратами БПЛА, тому він є чимось більшим, ніж новий бойовий літак. Загальні витрати на проект оцінили в тризначну мільярдну суму. До проекту залучено промисловість Німеччини, Франції, а також Іспанії.

Ще одним предметом суперечок були права використання бойової системи, що фінансується за гроші платників податків за умов значних технологічних та економічних стрибків.

* * * * *

Протиріччя між провідними країнами Євросоюзу відходять на другий план та поступаються компромісам і конструктивним рішенням, з огляду на виклики і сучасні загрози національній безпеці європейських країн. Проект FCAS є свідченням вимушеної прискореної кооперації та договороспроможності державних структур і військових корпорацій, які змушені були досягти компромісу на тлі загроз від війни росії в Україні, а також демонстративних вторгнень літаків ВПС РФ у повітряний простір країн ЄС. Розуміння необхідності зупинити загрозу від Москви приходить й до керівництва країн ЄС, зокрема щодо постачань до України сучасних типів бойової техніки. Відповідно до останніх повідомлень, Німеччина передає Україні ефективні системи протиповітряної оборони, боєприпаси, розглядається питання щодо постачання сучасних танків.

…Загроза від війни росії в Україні, зважаючи на можливі наслідки, стосується всіх країн Європи та країн-членів НАТО…

Загроза від війни росії в Україні, зважаючи на можливі наслідки, стосується всіх країн Європи та країн-членів НАТО, що було продемонстровано внаслідок провокативного ракетного удару росії по Польщі. Ще одним свідченням глобальної загрози від сучасної росії стало застосування ракети з імітатором ядерного боєзаряду, збитої над Києвом в останньому масовому ударі по Україні.

Незважаючи на політичні потуги прихильників путіна у Конгресі США та наміри заблокувати надання фінансової і військової допомоги Україні на законодавчому рівні, у США є сталим розуміння, що агресора потрібно зупиняти. Поки це ще можливо, зупиняти в Україні, не доводячи ескалацію війни до глобальних вимірів. Москва розраховує на нерішучість Заходу і НАТО, небажання прямого військового протистояння з Кремлем та неготовність ризикувати звичними благами цивілізації через війну в «далекій Україні».

Очевидно, що рішучість і усвідомлення серйозного характеру загроз можуть прийти до заколисаного стабільним і мирним життям ліберального Заходу занадто пізно, після перших ядерних вибухів та початку глобальної війни. І тоді вже буде неважливо, на якому континенті та в якій країні ця ядерна війна розпочнеться. Україна надає світу шанс зупинити дику та агресивну росію, людиноненависницьку філософію її кремлівського фюрера. Бажано, щоби такий шанс був використаний, а прозріння народів світу настало своєчасно.

 

Схожі публікації