Китай розпочав військові навчання з метою блокування Тайваню

Китай розпочав військові навчання поблизу Тайваню

04.08.2022 р. «Die Zeit», Німеччина

Протягом останніх днів увага міжнародної спільноти була прикута не лише до війни Росії проти України, а й до тривалого та непримиримого конфлікту між Китаєм та острівною державою Тайвань. Причини такої уваги і напруженість відносин між неспівставними за розмірами та військовою потугою противниками полягає у геополітичній важливості острова Тайвань для міжнародних гравців провідних країн світу, з огляду на надзвичайну концентрацію виробництва високоякісних напівпровідників та мікросхем, які використовуються у виробництві переважної більшості країн світу.

Китай, який вважає Тайвань власною територією та обіцяє захопити його силою, вкрай негативно поставився до анонсованого і здійсненого, не зважаючи на протести з боку Пекіна, офіційного візиту спікера Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі до столиці острівної держави. Війська Народно-визвольної армії Китаю (НВАК), яка є найбільшою за чисельністю армією у світі, блокували міжнародні шляхи сполучень з Тайванем. І хоча візит Ненсі Пелосі завершився без ускладнень для міжнародної безпеки та військового протистояння між Китаєм і США поки не відбулося, напруженість в регіоні зберігається.

Ненсі Пелосі завершила свій візит на Тайвань.
Літак зі спікером Палати представників Конгресу США вилетів з тайбейського аеропорту Суншань.
Джерело: © Annabelle Chih/​Getty Images

Німецьке видання «Die Zeit» 4 серпня ц. р. надрукувало редакційну статтю, присвячену розвитку ситуації навколо Тайваню після завершення візиту високопосадовиці зі США, яка є третьою за рангом посадовою особою в адміністрації президента Джо Байдена.

Зокрема, видання зазначає, що, як і було оголошено, Китай розпочав військові маневри навколо острівної демократичної республіки Тайвань. Китайське державне телебачення CCTV повідомило в онлайн-мережі Weibo, що Китай почав анонсовані військові маневри поблизу Тайваню. Вони мають на меті здійснити морську та повітряну блокаду острова.

Аналітики роблять висновки, що блокада острова призведе до зупинки торговельних шляхів та зашкодить виконання зобов’язань між контрагентами за торговельними договорами. Це означатиме порушення економічних схем та завдасть удару по економіці Тайваню, яка орієнтована виключно на експорт власної високотехнологічної продукції. Оскільки тайванські мікрочіпи використовуються у широкому спектрі застосування, як цивільного, так і виробництва військової техніки і озброєння, запинка сполучення з Тайванем може призвести до серйозних порушень у виробничих і торговельних процесах інших країн світу.

Наскільки такі вірогідні наслідки конфлікту між США і Китаєм вигідні цим найбільш потужним геополітичним гравцям світу, поки залишилося незрозумілим. Офіційні коментарі США і Китаю не описують таких зацікавленостей сторін, обмежуючись загальними тезами сторін про демократію та необхідність дотримання політики «єдиного Китаю».

Китайський військовий гелікоптер в четвер пролітає над китайським островом Пінтань (Pingtan) поблизу Тайваню.
Джерело: © Hector Retamal/​AFP/​Getty Images

Тим часом, зазначає німецьке видання, Міністерство оборони Тайваню заявило, що уважно стежить за ситуацією. Збройні сили острівної держави будуть діяти за принципом «готуватися до війни, не бажаючи війни». Вони також не шукатимуть жодної «ескалації конфлікту». Як повідомляється, військові маневри триватимуть до неділі, 7 серпня ц. р.

Видання «Die Zeit» зазначає, що таким чином уряд Китаю реагує на візит до Тайваню провідного американського політика Ненсі Пелосі, що відбувся у вівторок і середу поточного тижня. Спікер Палати представників США була найвищим представником США, який відвідав Тайвань за 25 років. Уряд у Пекіні, який вважає Тайвань частиною території Китаю, гнівно відреагував на візит і оголосив великі військові маневри.

Раніше державні ЗМІ Китаю повідомляли, що ці військові маневри були спрямовані на морську та повітряну блокаду демократичної острівної республіки, а також відпрацьовується можливе військове захоплення Тайваню. За сценарієм навчань планується проведення тестових пусків ракет і бойові стрільби.

Країни АСЕАН застерегли від конфронтації

Міністри закордонних справ держав Південно-Східної Азії (АСЕАН) раніше застерегли від проведення Китаєм військових маневрів навколо Тайваню. Міністри на зустрічі в столиці Камбоджі Пномпені (Phnom Penh) заявили, що нинішня ситуація може призвести до «помилкових розрахунків, серйозної конфронтації, відкритих конфліктів і непередбачуваних наслідків між великими державами». Тепер, вважають міністри країн АСЕАН, необхідно уникати будь-яких «провокаційних дій».

Вранці 2 серпня міністри закордонних справ Асоціації держав Південно-Східної Азії (АСЕАН)
розпочали перші заходи у рамках 55-ї зустрічі міністрів закордонних справ АСЕАН (АММ-55).
Фото: Кореспондент Радіо голос В’єтнаму у Камбоджі

На події навколо Тайваню відреагувала також Федеральний міністр закордонних справ Німеччини, представниця партії «Зелені» Анналена Бербок (Annalena Baerbock), закликавши до деескалації напруженості. Під час візиту до Канади вона заявила, що візити на зразок приїзду Пелосі до Тайваню «не можна використовувати як привід для військових погроз». Зміна статус-кво Тайваню, за словами німецького міністра, «може відбутися тільки мирним шляхом і за взаємною згодою всіх учасників».

На тлі нинішньої напруженості представник Тайваню в Німеччині Джи-Вей Ши (Jhy-Wey Shieh) ініціював візит до його країни делегації Бундестагу. В інтерв’ю німецькому виданню «Tagesspiegel» він заявив, що «застереження щодо поїздок на Тайвань повинні бути зняті». Він запропонував відправити до Тайваню офіційну делегацію Бундестагу на чолі зі спікеркою німецького парламенту, представницею Соціал-демократичної партії Німеччини Бербель Бас (Bärbel Bas). Тайванський дипломат вважає, що така ініціатива «виходила би не від парламентських фракцій політичних партій, а від Бундестагу як такого, як незалежного законодавчого державного органу, який представляє народ і не підпорядковується уряду».

_______________________________

Ситуація навколо Тайваню матиме також впливи на ставлення провідних країн світу до війни Росії в Україні. Очевидно, що США, зважаючи на власні геополітичні та економічні інтереси, не бажають поступатися та віддавати технологічно розвинений Тайвань на поталу Китаю, адже там працюють великі гроші та залучені інтереси найбільших гравців світу, окрім США і Китаю та в яких також закладені інтереси США. Демонстративний візит Ненсі Пелосі до острова засвідчив жорстку позицію Вашингтона до Китаю, не зважаючи на всі його погрози та демонстративні військові маневри. Водночас, не зважаючи на заяви Пелосі, що США забезпечать допомогу Тайваню з огляду на агресію Китаю, справжні цілі та результати її візиту до Тайваню наразі невідомі.

Привертає увагу, що деякі політичні лідери країн світу, зокрема Федеральний міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок, обережно висловлюються щодо перспектив захоплення Тайваню Китаєм, не виключаючи такого перебігу подій та застосовуючи термін щодо «двосторонньої погодженості».

На тлі війни Росії в Україні, що призвела до гострого протистояння заходу з Росією та виснажила військові і фінансові ресурси США та їх союзників, навряд чи Вашингтон реально піде на відверту військову конфронтацію з ядерним Китаєм. Як і Китай не ризикне на війну зі США, зважаючи насамперед на низькі показники розвитку економіки Китаю, загрозу її стагнації та політичну нестабільність перед черговими виборами і з’їздом КПК. Такий перебіг подій може означати певне зниження обсягів та темпів військової допомоги США та країн Заходу для України.

Таким чином, візит та наполегливість спікера палати представників Конгресу США до Тайваню може мати для України не дуже бажані наслідки. Хоча, це й не дивно, адже провідні гравці світу завжди діють насамперед у власних національних інтересах.

Тим часом деякі міжнародні компанії вже демонтують та вивозять з острова свої технологічні лінії з випуску мікрочіпів. Відповідних заходів вжили і самі США.

Визначені Китаєм зони для навчань знаходяться довкола Тайваню і місцями перекривають ділянки,
які Тайвань вважає своїми територіальними водами,
подекуди – впритул до важливих портів.
Керівництво Тайваню звинувачує Китай у де-факто блокаді.
Джерело: Guardian graphic/ Source: Xinhua

Морська та повітряна блокада острова означатиме, що вироблена на Тайвані продукція мікроелектроніки не зможе дістатися до закордонних замовників, будуть порушені виробничі ланцюжки та канали реалізації товарів з надвисокою додатковою вартістю, тобто зупиниться бізнес з Тайванем.

З огляду на таку ситуацію, не виключається, що неофіційно визнано претензії Китаю на Тайвань та припускається його анексія. Наслідки такої анексії будуть згубними як для Тайваню, так і для міжнародних транснаціональних корпорацій. Зокрема, й для України.

https://www.zeit.de/politik/2022-08/taiwan-china-beginn-militaermanoever

Схожі публікації