Світ не повинен залежати від протистояння Китаю і США

За підсумками перших днів роботи Генеральної Асамблеї ООН

 

 

Засідання Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй у Нью-Йорку є важливими подіями у житті міжнародної спільноти, під час яких визначаються пріоритети у діяльності основних геополітичних гравців світу. Початок роботи Генеральної Асамблеї ООН у цьому році свідчить про гострі протиріччя між основними світовими конкурентами.

Німецька Süddeutsche Zeitung оперативно аналізує перебіг відкриття Генеральної Асамблеї ООН, зокрема позиції лідерів провідних країн, оприлюднені на цьому форумі.

У виданні вказується, що президент Франції Е. Макрон звернувся до присутніх представників держав з пропозицією створити нові союзи, що допоможуть уникнути наслідків від протистояння Пекіна та Вашингтона, їх своєрідного, як він назвав, «танцю на два кроки». Останній з таких «кроків» — заклик Д. Трампа до ООН притягнути Китай до відповідальності за поширення коронавірусу.

 

Позиції лідерів країн світу

 

Франція

Президент Е. Макрон у своєму зверненні до світової спільноти закликав не намагатися стояти осторонь, коли триває відверта боротьба між Пекіном і Вашингтоном. Він вважає, що необхідно створювати якість нові альянси, а Європа повинна виступити в ролі генератора нових пропозицій. Бо рано чи пізно, а ліки від пандемії коронавірусу таки будуть створені, але навряд чи вдасться знайти «диво-ліки», що зможуть запобігти дестабілізації сучасного світу. Спричинена пандемією економічна криза вимагає, щоб країни по-справжньому співпрацювали. Е. Макрон заявив, що він вірить у науку та знання і засуджує дезінформаційні кампанії стосовно пандемії, включно з атаками на Всесвітню організацію охорони здоров’я ООН, які проводять президенти США. До слова, Е. Макрон у цій фразі не називав прізвища нинішнього американського президента.

Президент Франції категорично виступив проти виходу США з «ядерної угоди» з Іраном та запровадження щодо нього нових санкцій. Величезний з цього приводу тиск США не припинив дестабілізуючу діяльність Ірану і не гарантує, що він не матиме ядерної зброї. Отож Франції, Німеччині і Великобританії доведеться і далі разом працювати, щоб підписана у 2015 році «ядерна угода» з Іраном була реалізована.

Довідково:

«Ядерна угода» з Іраном — Спільний всеосяжний план дій (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA). Підписана у Відні у липні 2015 року між Іраном, групою «5+1» (п’ятьма постійними членами Ради Безпеки ООН: США, Росією, Китаєм, Францією, Великою Британією, а також Німеччиною) та ЄС.

 

США

Президент США Д. Трамп нещодавно знову висунув серйозні звинувачення на адресу Китаю у зв’язку із поширенням коронавірусу. У своєму відеозверненні до Генеральної Асамблеї ООН 22 вересня ц. р. він заявив наступне:

— Ми повинні притягнути націю до відповідальності, яка випустила цю пошесть у світ, — Китай… Китайський уряд і Всесвітня організація охорони здоров’я, яка практично контролюється Китаєм, помилково заявили, що немає доказів передачі інфекції від людини до людини.

Він переконаний, що китайський уряд «міг, але не зупинив глобального поширення «китайського вірусу». Д. Трамп також нагадав, що «ці обидві сторони стверджували, що люди, які хворіють без симптомів, не передають вірус до інших людей. Д. Трамп наполягає на тому, щоб ООН притягнула Китай до відповідальності за свої дії.

Також Д. Трамп заявив, що через 75 років після завершення Другої світової війни та заснування ООН цивілізований світ знову опинився у стані глобального протистояння і змушений вести виснажливу боротьбу з невидимим ворогом, тобто, «китайським вірусом», який забирає людські життя у 188 країнах світу. У самих США пандемія призвела до найбільшої мобілізації з часів Другої світової війни.

— Ми створимо та розповсюдимо вакцину, — пообіцяв президент США, — здолаємо вірус, покінчимо з пандемією і вступимо в нову еру безпрецедентного процвітання, співпраці та миру.

За даними Університету Джона Хопкінса в Балтиморі, у США пандемія стала причиною смерті близько 200 тис. осіб. Крім того, було зареєстровано понад 6,8 млн підтверджених заражень збудником SARS-CoV-2.

Д. Трамп критикував Китай з приводу екологічних проблем, за які той несе відповідальність. А ті, хто критикує «виняткові» екологічні досягнення США у галузі навколишнього середовища, водночас ігноруючи значне забруднення природи у Китаї, вважає президент США, насправді не переймаються проблемами довкілля:

— Вони просто хочуть якось покарати Америку. І я з цим не згоден.

Раніше, зазначає німецьке видання, США піддавалися критиці через їх вихід з Паризької кліматичної угоди, переговори про яку вів Б. Обама, попередник Д. Трампа.

Довідково:

Паризька угода — домовленість в рамках Рамкової конвенції ООН про зміну клімату (UNFCCC) щодо заходів зі зменшення викидів діоксиду вуглецю. Паризька угода повинна прийти на зміну Кіотському протоколу 1992 року. Текст угоди погоджений на конференції учасників UNFCCC в Парижі та ухвалений консенсусом у грудні 2015 року.

 

Китай

Президент Китаю Сі Цзіньпін не мав можливості безпосередньо відреагувати на закиди Д. Трампа, оскільки його відеопромова також записувалася заздалегідь. Він підтримав принцип багатосторонності і застеріг від спроб «політизувати» пандемію. За його словами, Китай — країна мирна і аж ніяк не зацікавлена у веденні з ким-небудь гарячої чи холодної війни.

— Ми і надалі працюватимемо над забезпеченням миру у світі, — пообіцяв Сі Цзіньпін. — Разом ми можемо для всіх цей світ покращити.

Також Сі Цзіньпін пообіцяв, що Китай докладатиме більших зусиль для запобігання кліматичним змінам. КНР має намір досягти кліматичного нейтралітету «до 2060 року». Водночас, зазначається у Süddeutsche Zeitung, пік викидів вуглекислого газу настане раніше — до 2030 року. Поки що Китай не визначив свою мету з досягнення кліматичної нейтральності. До слова, Європейський Союз на своєму віртуальному саміті понад тиждень тому закликав Китай, як найбільшого виробника вуглекислого газу, досягти цієї мети до 2050 року, але не пізніше 2060 року.

Кліматична нейтральність означає, вказується у Süddeutsche Zeitung, що використання палива або діяльність людини не впливає на концентрацію вуглекислого газу в атмосфері і, отже, не шкодить кліматові.

 

Іран

Президент Ірану Х. Роухані у своєму виступі гостро критикував США за їх вихід з «ядерної угоди» та за запроваджені стосовно його країни нові санкції. Він порівняв їх з вбивством американськими поліцейськими афроамериканця Дж. Флойда. За емоційним висловом іранського президента, «…коліно на горлі громадянина США є тим самим, що й коліно імперіалізму на горлі незалежних держав».

Президент Х. Рухані запевнив, що Іран не коритиметься такому стану, оскільки «життя під санкціями — складне, але ще складніше — життя без незалежності».

 

Росія

Російський президент В. Путін, зазначається у Süddeutsche Zeitung, своєю промовою популяризував створену в Росії вакцину проти коронавірусу. Росія готова безкоштовно щеплювати вакциною всіх співробітників ООН, пообіцяв В. Путін, вважаючи, що його країна стала першою у світі, якій вдалося таку вакцину зареєструвати. І запропонував проводити онлайн-конференції на найвищому рівні для країн, зацікавлених у спільній розробці вакцини. Хоча, як відзначається у німецькому виданні, багато хто з експертів досить критично сприймають російську вакцину, оскільки її ще належним чином не протестували.

 

Генеральний секретар ООН

Відкриваючи у Нью-Йорку дебати, Генеральний секретар ООН А. Гутерреш закликав міжнародну спільноту до співпраці і солідарності. Зважаючи на небезпечні наслідки пандемії коронавірусу, він так і сказав:

— Ми повинні йти вперед зі смиренням і бути об’єднаними. Ми повинні діяти солідарно.

Крім того, А. Гутерреш вимагав від світової спільноти долучитися до «керованої наукою» боротьби з вірусом. Генеральний секретар ООН говорив і про епічну кризу в галузі охорони здоров’я, яка пов’язана з економічною кризою, а в певних місцях відчутно позначається на правах людини.

— Вперше за 30 років бідність знову зростає, — констатував він. — Націоналізм ще більше погіршив наслідки від вірусу. Криза демонструє, що солідарність також відповідає інтересам держав.

Генсекретар застеріг і від холодної війни між США та Китаєм. Потрібно зробити все, зазначив він, щоб уникнути подальшої ескалації.

— Ми рухаємося у дуже небезпечному напрямі. Наш світ не може гарантувати собі майбутнє, де дві найбільші економіки світу розділяють Землю.

На його думку, це може стати причиною технологічного та економічного розриву, який може перерости у військове протистояння.

* * * * *

Загалом у згаданому німецькому ЗМІ зазначається, що на тлі пандемії коронавірусу цьогорічні дебати в ООН відбуваються у формі, яку можна назвати безпрецедентною. Більшість спікерів із 193 держав-членів ООН виступають не у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку, а у форматі трансляції попередньо записаних відеовиступів.

Канцлер Німеччини А. Меркель на початку поточного тижня надіслала віртуальне привітання з нагоди 75-ї річниці ООН, у якому розкритикувала одноосібні національні зусилля держав, виступаючи одночасно за транскордонну співпрацю та взаєморозуміння. А федеральний міністр закордонних справ Німеччини Г. Маас представлятиме Німеччину аж 29 вересня.

 

Схожі публікації