Відкритий лист: Заради трансатлантичної безпеки зупиніть «Північний потік-2»

Від ідеї до реалізації проект «Північному потоку-2» повністю суперечить інтересам Європи

 

 

Проект «Північний потік-2» повністю не відповідає інтересам Європи. Про що йдеться у відкритому листі 114 міжнародних експертів, опублікованому в американському журналі Newsweek 17 вересня ц. р.

«Ми — група чинних і колишніх дипломатів, військових і розвідників, а також експертів, які присвятили свою кар’єру підтримці трансатлантичної безпеки. Ми походимо з країн, розташованих по обидва боки Атлантики, і представляємо широкий спектр політичних партій.

За останнє десятиліття уряд Російської Федерації вчинив цілий ряд зловмисних дій, спрямованих на зміну ліберальних демократичних норм в Європі і Північній Америці», — так розпочинається лист. Експерти вказують, що отруєння лідера російської опозиції Олексія Навального свідчить, що Москву «не відлякують» дії і заяви Заходу, і вона відмовляється припинити свій «дестабілізуючий політичний авантюризм» всередині країни і за кордоном.

«У світлі цієї останньої зловмисної акції, яка, на нашу думку, могла бути здійснена або санкціонована тільки Кремлем, ми закликаємо Європейську комісію і уряди всіх країн-членів Європейського Союзу, а також США і Канаду, Норвегію, Велику Британію, Україну, Грузію та Молдову, негайно вжити заходів, щоб зупинити підтримуваний Кремлем трубопровід «Північний потік-2», — йдеться далі в листі.

Автори також оприлюднюють чотири головні тези про проект. По-перше, на їхню думку, «Північний потік-2» — це не європейський проект. «Цей проект не був призначений для обслуговування європейців. Від ідеї до реалізації проект повністю суперечить інтересам Європи. Він на 100 відсотків належить контрольованому Кремлем Газпрому», — упевнені експерти.

По-друге, якщо «Північний потік-2» буде введений в експлуатацію, це надасть Кремлю технічну можливість припинити або значно скоротити транзит газу по українській трубопровідній мережі, що завдасть шкоди українській економіці і усуне важіль стримування від подальшої російської агресії з метою дестабілізації України.

По-третє, «Північний потік-2» суперечить заявленим самим Європейським Союзом цілям енергетичної безпеки.

По-четверте, Москва «вже давно розглядає великомасштабні державні проекти, такі як «Північний потік-2», як стратегічні канали для збагачення олігархів і друзів Путіна».

З огляду на такі аргументи, експерти закликають уряди трансатлантичної спільноти:

  • Використовувати всі можливі міжнародні правові та санкційні інструменти, щоб гарантувати, що запропонований Кремлем проект газопроводу «Північний потік-2» ніколи не буде введено в експлуатацію.
  • Вжити спільних заходів щодо розгляду питання про скорочення обсягів нафти, що імпортується країнами з російських державних підприємств.
  • Розпочати діалог для вироблення нових трансатлантичних політичних норм, спрямованих на те, щоб після державної служби деякі колишні західні чиновники не змогли стати добре оплачуваними провідниками політики російського впливу.

«Ми усвідомлюємо, що такі кроки потребуватимуть поступок з обох боків Атлантики, але ми впевнені, що коли йдеться про протистояння агресивній поведінці Кремля, разом — ми сильніші», — завершують автори листа.

 

Схожі публікації