G7 виступає проти відокремлення Китаю від світової торгівлі
Die Zeit, Німеччина
Увага світової спільноти прикута до підсумків саміту передових країн світу G7, що відбувався в Японії. Зустріч лідерів семи найбільш економічно розвинених країн світу, які на тлі ядерних загроз світу з боку росії показово зустрілися у постраждалій від ядерного бомбардування Хіросімі, мала принципове значення. Деякі експерти у США вважають, що провальний для кремля перебіг війни росії в Україні практично не залишає путіну інших варіантів, окрім застосування тактичної ядерної зброї, якими б не були для нього наслідки. Недекларованими наслідками саміту G7 в Японії мають стати відповіді на актуальні запитання стосовно того, чи вдасться втримати москву від цього фатального рішення силам міжнародної коаліції на чолі зі США, чи відіграє у такому стримуванні позитивну роль Китай, як він це публічно декларує, чи будуть створені нові форми міжнародних союзів держав, включно із країнами Глобального Півдня та колишніми радянськими республіками,та які реальні обриси матиме конфігурація нового світоустрою.
Вкотре на міжнародній арені привернув увагу своєю політичною позицією федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц. Зокрема, лідер найбільш економічно розвиненої країни Європейського Союзу заявив, що спільнота передових країн світу наразі виступає проти відокремлення Китаю від глобальної торгівлі. На думку канцлера Німеччини, хоча провідні демократичні країни із занепокоєнням спостерігають за активним озброєнням Китаю, але ніхто з провідних держав світу не хоче зупиняти торгівлю з Китаєм.
Як повідомляє німецьке видання Die Zeit у своїй редакційній статті, на саміті семи провідних демократичних індустріальних країн світу G7 у Хіросімі Олаф Шольц заявив після обговорень з колегами доцільної політики щодо Китаю, що у політиків було «дуже чітке розуміння» стосовно цього питання. G7 не домагається виключення Китаю зі світової торгівлі: «Тут ніхто не виступає за відокремлення» (Decoupling).
За словами Шольца, країни G7 вважають, що Китай повинен мати позитивний розвиток, водночас, проте треба враховувати те, «щоби такий розвиток був вбудований у міжнародний порядок». Це означає, що міжнародних правил повинні дотримуватися всі держави. Шольц звернув увагу на те, що країни G7 дуже детально обговорили ситуацію в Індо-Тихоокеанському регіоні.
Таким чином, визнаючи геополітичні амбіції Китаю, лідер Німеччини вважає, що іншим країнам-суб’єктам міжнародного права ці амбіції необхідно контролювати або підпорядковувати загальновизнаним нормам.
Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц під час зустрічі глав держав і урядів G7 в храмі Іцукусіма в Хіросімі.
Джерело: © Michael Kappeler/dpa
Спільнота країн G7, зазначає Die Zeit, заявила у так званій Хіросімській візії щодо ядерного роззброєння (G7 Leaders’ Hiroshima Vision on Nuclear Disarmament), що «прискорене нарощування ядерного арсеналу Китаєм без забезпечення транспарентності та повноцінного змістовного діалогу» становить загрозу глобальній та регіональній стабільності.
У дискусії щодо глобальних економічних питань члени G7 обговорили, як у світі створити більш стійкі міжнародні економічні відносини. Зокрема, вважається, що необхідно забезпечити «уникнення односторонніх залежностей і забезпечити зменшення їх впливів там, де вони все ще існують сьогодні». Важливою частиною цього завдання є співпраця з багатьма країнами, які мають значні обсяги сировини, зокрема з країнами Південної Америки, Африки та Азії.
З огляду на зростаюче військове суперництво із КНР, США зайняли агресивний курс щодо Китаю і на економічному фронті. Вашингтон намагається перекрити поставки до Китайської Народної Республіки новітніх комп’ютерних технологій, зокрема чіпів. Однак тісні економічні зв’язки з Китаєм важливі для багатьох європейських країн, зокрема і для Німеччини, зазначає Die Zeit.
Серед європейців також існує занепокоєння щодо можливої ескалації конфлікту через Тайвань, який Китай вважає самовідокремленою територією та намагається повернути її під свій контроль, у тому числі військовим шляхом. Тому такі країни, як Німеччина, покладаються на стратегію мінімізації ризиків, намагаючись диверсифікувати важливі ланцюжки постачань.
* * * * *
Зважаючи на помірковану позицію федерального канцлера Німеччини Олафа Шольца та з огляду на перспективи подальших відносин Німеччини з Китаєм, зокрема в економічній галузі, доцільно очікувати, що Німеччина і в подальшому буде балансувати між узгодженим з партнерами загальним економічним курсом і запровадженими проти росії санкціями та національними інтересами Німеччини.
За межами заяв Шольца залишилася хоча й не економічна, але нагальна для всіх майбутня політика Німеччини в галузі забезпечення глобальної безпеки та стримування росії від застосування зброї масового знищення проти України.
Підготував Сергій Польовик