Сінгапур — ворота до Азії

За матеріалами німецьких ЗМІ

 

 

Аналітичні центри та провідні видання Німеччини відслідковують розвиток ситуації у регіонах світу, який відчутно позначається на розстановці геополітичних сил та стосунках провідних гравців світу. Одним з таких регіонів вважається Азійсько-Тихоокеанський, зокрема, його провідні країни на чолі з Китаєм. Так, німецька Frankfurter Allgemeine Zeitung друкує редакційний аналітичний матеріал про Сінгапур, називаючи його «Воротами Азії».

Сінгапур розташований у південній частині Малайського півострова у Південно-Східній Азії. Протягом кількох століть він був логістичним центром і воротами до Азії, зазначається у статті німецького видання. Сьогодні в сучасному мегаполісі торгують нафтою, пшеницею і цінними паперами, виконуються операції з сотнями мільярдів доларів, що надходять із США, Європи, Китаю, Індії та Південно-Східної Азії. Тут налагоджене виробництво напівпровідників і аерокосмічних двигунів, ведуться новітні науково-технічні дослідження: відновлювані джерела енергії, автономне керування транспортними засобами, фінансові технології тощо.

Аби мати безпосередній доступ до азійських ринків у Сінгапурі заснували і зареєстрували свої штаб-квартири тисячі компаній та корпорацій. А один з найкращих аеропортів регіону дає змогу дістатися до всіх цих ринків з будь-якого кутка світу за 3–5 годин перельоту. Також у Сінгапурі побудований другий у світі за величиною контейнерний порт. Тому місто-держава вважається ще й центральним транспортним, логістичним та торговим центром регіону АСЕАН.

Морський порт Сінгапуру

Сінгапур, як важливий торговий центр у Південно-Східній Азії, вигідний також через практично відсутні мовні бар’єри, добре підготовлену робочу силу, низький рівень бюрократії, політичну стабільність та близькість до дешевих місць кінцевого виробництва продукції, зокрема в Індонезії і Малайзії.

 

Регіон АСЕАН

Загальна кількість населення у десяти країнах-учасницях Асоціації держав Південно-Східної Азії (АСЕАН) — 650 млн осіб. Щорічний загальний приріст ВВП — 5 %, завдяки чому регіон АСЕАН вважається одним з найбільш швидкозростаючих у світі. Понад третина світового судноплавства користується Малаккською протокою та прилеглим Південно-Китайським морем.

Довідково:

Асоціація держав Південно-Східної Азії, АСЕАН (Association of South East Asian Nations, ASEAN) — геополітична економічна міжнародна організація, до якої входять 10 країн, розташованих в Південно-Східній Азії. Заснована у серпні 1967 року.

Гасло організації: «Одне бачення, одна ідентичність, одна спільнота» (One Vision, One Identity, One Community). Мета — прискорити економічний розвиток та соціальний прогрес в краïнах-учасницях, зберегти мир та стабільність в регіоні, а також надати змогу у мирний спосіб розв’язувати спірні питання. Країни-учасниці проголосили статус блоку як без’ядерний.

Штаб-квартира — Джакарта, Індонезія. Країни-учасниці: Філіппіни, Малайзія, Індонезія, Сінгапур, Таїланд, Бруней-Даруссалам, В’єтнам, Лаос, М’янма, Камбоджа. У Папуа-Нова Гвінея статус краïни-спостерігача.

 

 

Основні економічні показники країн-учасниць блоку АСЕАН
(за даними Всесвітньої організації торгівлі, станом на 2019 рік)

Скорочення:
Gesamtfläche — загальна площа
Bruttoinlandsprodukt BIP — валовий внутрішній продукт, ВВП
Gesamtbevölkerung — загальна кількість населення
Einwohnerzahl, EW — кількість мешканців

Регіон АСЕАН розташований у геостратегічно важливому місці між Тихим та Індійським океанами, Китаєм і Індією, генерує близько 8 % світової економічної продукції, що забезпечує вигідні інвестиційні умови. Загалом десять країн-учасниць АСЕАН у 2018 році залучили спільними зусиллями прямі іноземні інвестиції у кількості 155 млрд дол. США, що більше за такий показник Китаю. У регіоні активно розвивається економіка. ВВП на душу населення зростає в середньому на 5 % з кінця 1970-х років, що становить світовий рекорд. АСЕАН є третім за обсягами одержувачем прямих іноземних інвестицій після США та Китаю.

Держави АСЕАН уклали у 2020 році всеосяжну Угоду про регіональне економічне партнерство (Regional Comprehensive Economic Partnership, RCEP) з п’ятьма іншими країнами Азії та Тихого океану, включно з Китаєм. Таким чином, вона стала другою за своїми обсягами торговою угодою у світі.

Збільшення загального ВВП (трлн дол. США) та ВВП на душу населення (дол. США) від 2000 року
Джерело: Секретаріат АСЕАН

До речі, завдяки своєму розташуванню у центрі регіону АСЕАН Сінгапур сьогодні уклав з країнами по всьому світу 26 угод про вільну торгівлю. Багато іноземних компаній керують звідси усіма продажами та сервісною діяльністю у Південно-Східній Азії. У Сінгапурі представлені відомі на міжнародних ринках німецькі компанії. Це такі, як логістичний гігант в галузі пакування фармацевтичних товарів Uhlmann, машинобудівельна компанія з федеральної землі Баден-Вюртемберг Trumpf, постачальник автомобілів та машинобудування Mann+Hummel тощо. Керівники компаній та їх представництв у регіоні вважають, що німецька промисловість все більше зосереджується на Південно-Східній Азії, намагаючись бути ближчою до ринків, що розвиваються.

 

Договір про зону вільної торгівлі між Сінгапуром і ЄС

У взаємному партнерстві і торгівлі в Європі та в Азії зацікавлені як Європейський Союз, так і країни АСЕАН, зазначається у статті Frankfurter Allgemeine Zeitung. У Сінгапурі сьогодні мають представництва понад 10 тис. підприємств з країн ЄС, які керують своїм бізнесом у Південно-Східному та Тихоокеанському регіонах. Передусім Європа вважає Сінгапур регіоном, у який вигідно вкладати кошти. Рік тому, тобто наприкінці листопада 2019-го, набула чинності угода між ЄС та Сінгапуром про зону вільної торгівлі. На той час президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер заявив, що вона є першою двосторонньою торговою угодою між Європейським Союзом та країною Південно-Східної Азії, що виконує роль наріжного каменю у справі побудови надійних зв’язків між Європою та одним з найбільш динамічних світових регіонів.

Для Асоціації промислових і комерційних палат Німеччини (DIHK), на переконання її директора з питань зовнішньої економіки Фолькера Трайєра, «в даний час у Південно-Східній Азії економічна ситуація розвивається позитивно». І є всі підстави для такого твердження, погоджується німецьке видання. Адже угода з Сінгапуром є важливим елементом для економічних відносин між ЄС і Азією, з ратифікацією якої компанії зможуть отримати вигоду внаслідок усунення торгових бар’єрів на ринках, що розвиваються.

Протягом наступних п’яти років майже всі чинні сьогодні тарифи будуть скасовуватися. Нещодавно товарообіг між ЄС і Сінгапуром становив близько 53 млрд євро, а обіг з надання послуг сягнув 51 млрд євро на рік.

Сінгапур є, безумовно, найбільшим торговим партнером ЄС у Південно-Східній Азії. За річним звітом Світового банку Doing Business 2020 , місто-держава Сінгапур посідає друге місце і, отже, «є одним з найлегших місць у світі для ведення бізнесу».

В той же час у виданні зазначається, що Німеччина за таким критерієм Світового банку посідає лише 22-е місце. А за оцінкою «Індексу сприйняття корупції 2019» (Corruption Perceptions Index 2019) від Transparency International, Сінгапур є однією з країн світу, де майже практично немає корупції, і посідає за таким критерієм четверте місце після Данії, Нової Зеландії та Фінляндії (Німеччина — на 9 місці).

Надходження інвестицій в регіон АСЕАН протягом 2005–2018 рр., млрд дол. США
Джерело: Секретаріат ASEAN

До речі, Рада економічного розвитку Сінгапуру (Singapore Economic Development Board) підрахувала, що свої офіси в Сінгапурі відкрили понад 2 тис. компаній німецькомовних країн. Зокрема, у сферах охорони клімату та навколишнього середовища, машинобудування, автомобільної і харчової промисловості, виготовлення елітних напоїв, спеціальних хімікатів, медичних технологій, техніки четвертого покоління.

У підтримці цих високотехнологічних галузей важливу роль виконують економічні та податкові стимули, інформацію про які можна знайти на місцевих веб-сайтах Ради економічного розвитку Сінгапуру, Грошово-кредитного управління, Морського та портового управління та агенції «Підприємства Сінгапуру».

Сталі ключові сектори відкривають перспективу для інвесторів. До найбільш перспективних напрямків інвестування відноситься:

– захист навколишнього середовища
– об’єкти індустрії та виробництва
– машинобудування
– автомобілебудування та супутні товари
– виробництво продуктів харчування та напоїв
– виробництво товарів з текстилю
– електроенергетика
– відновлювальна енергетика
– розвиток об’єктів інфраструктури

Основні ринки в регіоні АСЕАН

Наразі, вказується у статті німецького видання, десятки тисяч провідних дослідників працюють у регіоні над перспективними завданнями майбутнього. Як і Силіконова долина в Каліфорнії, Сінгапур є своєрідним магнітом для найбільш видатних розумів. Він наполегливо вкладає кошти у створення високоякісної продукції та для підтримки фонду наукових талантів. Цей пул наукових геніїв сьогодні забезпечує місту-державі міцний фундамент з постачання людського капіталу та є надійним джерелом робочої сили для місцевих компаній.

Конструктивну позицію обрав уряд Сінгапуру, який на постійній основі підтримує та сприяє розвиткові високотехнологічних галузей. Зокрема, для німецького бізнесу цікаві технології безпілотних автомобілів, які з 2016 року є частиною міського транспорту. Не випадково, що таку технологію вперше застосували саме в Сінгапурі, а не в Америці чи Європі. Адже тут, поруч з побутовими таксі Uber, існують гіганти у своїх галузях, такі як Google, або автомобільні компанії-гіганти на зразок BMW і Daimler. Автомобільні компанії-гіганти, зокрема з Німеччини, працюють над впровадженням самокерованих транспортних засобів.

Довідково:

У Сінгапурі населення становить 6 млн осіб. За оцінкою міжнародної консалтингової компанії KPMG, місто посіло у 2020 році перше місце в «Індексі готовності до використання автономних транспортних засобів» (Autonomous Vehicles Readiness Index, AVRI-2020).

У статті зазначається, що у регіоні АСЕАН налічується 360 млн користувачів Інтернету, 90 % з яких підключаються до мережі переважно через свої мобільні телефони. Це створює оптимальні умови для постачальників послуг електронної комерції. Зокрема, ще у 2016 році керуючий директор концерну BMW Group Asia Аксель Паннес заявив, що його концерн тісно співпрацює з Наньянським технологічним університетом у Сінгапурі у справі випробування та розробки технологій для автономних та підключених до мережі автомобілів. Він прогнозує, що ці машини будуть доступні у продажу вже до 2025 року, адже Сінгапур, як мегаполіс майбутнього, є одним з найбільш прийнятних місць для тестування повністю автоматизованих транспортних засобів.

Як згадувалося вище, до блоку АСЕАН не входить Китай, який є країною-підписантом Угоди про регіональне економічне партнерство (RCEP) та низки інших договорів з країнами регіону. Вочевидь, активність Китаю у регіоні уважно відслідковують США, Росія, Індія, Австралія та інші країни-гіганти. Адже Китай чи не єдина у світі держава, яка за підсумками 2020 року залишиться з позитивними показниками в національній економіці. Країни-сусіди сподіваються на перспективне співробітництво з економікою Китаю, тому намагаються встановити або зберегти позитивні відносини з таким лідером регіону. Помітна роль належатиме і політиці США з приходом до влади президента-демократа Джо Байдена. Водночас, у зовнішньополітичних стосунках Китаю з країнами-сусідами відбуваються деякі зміни. Такі стосунки стають більш жорсткими і прагматичними. Насамперед у справі з відстоювання інтересів Китаю у регіоні Південно-Китайського моря, у взаємозв’язках зі Сполученими Штатами та іншими океанськими державами, зокрема з Австралією, як партнером США.

Отож геополітичне суперництво у такому регіоні триватиме. А Євросоюз та, зокрема Німеччина будуть серед найбільш активних учасників такого процесу.

 

Схожі публікації