Китай та довкола нього. Дещо про економічні аспекти

За матеріалами Neue Zürcher Zeitung — NZZ Asien

 

Сергій Польовик

 

 

Саміт «ЄС-Китай» перенесено через коронавірус

Китай відмовляється брати участь у заході вищого рівня «ЄС-Китай», що призначався на 14 вересня ц. р. у Ляйпцігу, Німеччина. Про це повідомляється у спеціалізованому періодичному виданні NZZ Asien швейцарської газети Neue Zürcher Zeitung. Офіційною причиною відмови стала пандемія коронавірусу. А домовлялися про такий саміт кілька днів тому у телефонній розмові федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель і лідер КНР Сі Цзіньпін.

Аналітики NZZ вважають, що на цьому саміті обидві сторони могли б налагодити більш ефективні економічні стосунки. Тим більше, що і саміт, і підписання на ньому двосторонніх договорів під час головування Німеччини в Раді ЄС (з липня ц. р.). Ще у квітні минулого року ЄС та Китай домовилися підписати до кінця 2020 року на саміті у Ляйпцігу амбітний договір про захист інвестицій. У виданні повідомляється, що представники обох сторін працювали над погодженням тексту договору ще з 2014 року.

Європейська асоціація роботодавців та лобістів у виданні Business Europe у січні ц. р. дала чітко зрозуміти у своєму дослідженні «Комплексна стратегія ЄС щодо відновлення відносин з Китаєм», що окрім амбітних цілей з доступу до ринків, питань передачі технологій або вільного руху капіталу, у угоді мали бути положення про чесні й рівноправні контракти з компаніями, та про механізми врегулювання суперечок.

____________________________

 

На острові Хайнань з’явиться перший морський порт для вільної торгівлі Китаю

Китай послідовно реалізовує стратегічну ініціативу «Пояс і шлях», нарощує інфраструктурну базу на континентальній частині країни і на прилеглих островах. Для цього КНР намагається створити сприятливі для міжнародної торгівлі умови і вносить зміни у своє законодавство.

NZZ Asien повідомляє, що близько двох років тому лідер Китаю Сі Цзіньпін оголосив про початок будівництва на острові Хайнань, що на півдні Китаю, зони вільної торгівлі і морського порту вільної торгівлі з незалежним митним режимом.

Довідково:

Хайнань — провінція, розташована на однойменному острові на півдні Китаю. Столиця і найбільше місто — Хайкоу. Населення — 9,4 млн осіб.

Площа регіону — 35 тис. кв. км, він відомий як «Гаваї Китаю». З 1988 року вважається незалежною провінцією, до цього він належав південно-китайській провінції Гуандун.

Представники китайської влади на прес-конференції для ЗМІ 9 червня ц. р. презентували проект такого будівництва, що складається з 69 заходів. У 2050 році проект має бути повністю реалізований. Основна увага надаватиметься просуванню екологічних проектів, налагодженню туризму, розвитку сегменту споживання, створенню високотехнологічних центрів.

До Хайнаню переселяться близько 1 млн висококваліфікованих фахівців. Китай визначив, що максимальна ставка їх податку на доходи фізичних осіб становитиме 15 %, за умови, якщо вони проживатимуть на острові принаймні 183 дні на рік. Також передбачається, що ставка податків для компаній не повинна перевищувати 15 %. Це буде майже на рівні Гонконгу (де податок становить 17 %) і значно нижче, ніж на материку. Крім того, скасовується мито та акцизний збір на імпортну сировину, на матеріали, що використовуються для переробки, на легкові автомобілі та яхти, а також на товари, придбані місцевими жителями. Також буде полегшене розселення іноземних постачальників послуг. І, нарешті, буде поступово лібералізуватися обіг капіталу.

На прес-конференції представники китайської влади неодноразово підкреслювали, що такий проект свідчить про економічну відкритість Китаю. Такими заявами, зазначає NZZ Asien, влада Китаю відповідає на вимоги Брюсселя та Вашингтона бути відкритими до співпраці.

До речі, китайська сторона пообіцяла створити на острові Хайнань «правову систему на рівні світових стандартів». Для чого, ясна річ, потрібен час та довіра інвесторів.

____________________________

 

Парламент В’єтнаму ратифікував угоду про вільну торгівлю із Євросоюзом

8 червня ц. р. депутати парламенту (Національної асамблеї) В’єтнаму ратифікували угоду про вільну торгівлю із Європейським Союзом (EU-Vietnam Free Trade Agreement, EVFTA), а також угоду між ЄС та В’єтнамом про захист інвестицій (EU-Vietnam Investment Protection Agreement, EVIPA). Обидві угоди були ратифіковані Європейським парламентом дещо раніше, у лютому ц. р., і повинні набути чинності до серпня ц. р.

Новими угодами буде скасована значна частина перепон у торгівлі та інвестуванні. В’єтнам протягом найближчих п’яти років сподівається збільшити свій експорт до ЄС на 40 %, особливо текстилю. Натомість постачальникам з ЄС полегшать доступ до третього за величиною споживчого ринку в Південно-Східній Азії з населенням 96 млн осіб.

Для компаній Швейцарії (що не входить до ЄС) такі угоди створять, порівняно з постачальниками з ЄС, певну складність. Швейцарії буде необхідно підписати прямий договір про вільну торгівлю із В’єтнамом. Переговори про його підписання хоча і відбуваються, але останнім часом сповільнюються, зазначає NZZ Asien.

 

Схожі публікації