Битва за Донбас. Продовження

Особливості ситуації та перспективи її розвитку

 

 

Іван Січень

Нещодавно міністр закордонних справ Росії С. Лавров виступив з заявою щодо пріоритетів «спеціальної операції» в Україні, якими були названі «повне звільнення ДНР та ЛНР». Як відомо, такий термін Росія вигадала для своїх намірів окупувати Донецьку та Луганську області України у межах їх адміністративних кордонів. При цьому Москва жодним чином не збирається повертати Україні окуповані території Харківської, Запорізької та Херсонської областей. Більш того, в міру можливостей Росія намагатиметься захопити й сусідні з ними райони України. Втім, заява С. Лаврова має знаковий характер. По суті, Кремль вперше відкрито визнав неспроможність російських військ одночасно проводити декілька наступальних операцій на лініях фронту в Україні. Своєю чергою, це є свідченням фактичного перелому у війні та її переходу у наступну — позиційну фазу.

 

…Росія вперше відкрито визнала неспроможність своїх військ одночасно проводити декілька наступальних операцій в Україні…

Звичайно Росія все ще зберігає сили для продовження війни проти України. Цілком ймовірним є захоплення нею Сєвєродонецька, де точаться вуличні бої, та Лисичанська. Після цього Москва, вочевидь, зосередить сили на взятті під свій контроль Слов’янська та Краматорська. Більш того, Росія може здійснити спробу провести повторний наступ на Чернігів, Суми та Київ, хоча наразі вона не має для цього необхідних сил.

Разом з тим тільки для забезпечення наступальних дій оперативно-тактично рівня в районі Сєвєродонецька та Лисичанська командування ЗС РФ було змушене перекинути боєздатні підрозділи з інших ділянок фронту, а також використати останні підготовлені резерви. Однак досягнуті локальні результати не мають жодного реального військового значення та мають лише внутрішньополітичну важливість для Москви.

…Попри досить скромний характер досягнутих результатів, Росія платить за них високу ціну як у військовій, так й в економічній сферах…

Попри досить скромний характер подібних «досягнень», Росія платить за них високу ціну як у військовій, так й в економічній сферах. Насамперед такою ціною є виснаження російських військ в результаті втрат в особовому складі та техніці. Втрати окупантів щоденно оприлюднюються  Генеральним штабом ЗС України і дійсно вражають своїми масштабами. А для їх поповнення Росія вже проводить приховану мобілізацію та знімає зі зберігання морально й технічно застарілі озброєння.

Зокрема, ще 8 травня ц. р. в Росії був оголошений призов резервістів «БАРС» (бойового армійського резерву сил). Наразі з них формуються резервні частини другої черги, які направляються на фронт. Крім того, скасовані вікові обмеження на службу за контрактом. До речі, контрактників починають набирати хіба що не силою із застосуванням погроз на рівні місцевої влади. Ще однією формою прихованої мобілізації є оголошення додаткового набору чоловіків на службу у поліцію, оскільки її особовий склад значною мірою задіяний в Україні, де зазнає втрат, а також залучається до посилення охорони різного роду об’єктів та несення служби на блокпостах.

Але, якщо солдатів та сержантів ще якось можна набрати та досить швидко підготувати, то з офіцерським складом все набагато складніше. В особливості в умовах масового вибуття зі строю саме цієї категорії військовослужбовців через бойові втрати. А їх швидка заміна можлива лише за допомогою призову відставників, більшість з яких не може брати повноцінну участь у бойових діях через часткову втрату навичок та фізичної форми.

Про нестачу техніки у ЗС РФ було вже багато сказано, у тому числі в наших попередніх статтях. Звернемо увагу, що зняті зі збереження застарілі танки Т-62 почали залучатися російським військовим командуванням на другорядних напрямках, де успішно знищуються силами оборони України. Зі збереження знімаються також БМП-1, які фарбуються та називаються «новою» чи «модернізованою» технікою.

А тут ще і санкції, які завдають колосальних збитків Росії та підривають її можливості ведення війни. Як повідомлялося у ЗМІ, прийнятий ЄС 30 травня ц. р. шостий пакет санкцій передбачає введення ембарго на дві третини імпорту російської нафти на суму понад 20 млрд доларів.

…Максимальне збільшення російських втрат є головним завданням української армії на Донбасі…

Максимальне збільшення російських втрат і є головним завданням української армії на Донбасі. З цією метою ЗС України продовжують застосовувати ефективні методи бойових дій, які включають жорстку оборону на одних та маневрену — на інших напрямках у поєднанні з переходом до контратак, де це є можливим.

Так, сили оборони України жорстко утримують рубежі на Донбасі, хоча й подекуди відступають під тиском переважаючого противника. Водночас ЗС України продовжують активні дії зі сковування противника на півночі Харківської області та вже поставили під загрозу його комунікації біля Ізюму. Фактично стримано просування ворога зі згаданого міста на південь в напрямку Слов’янська та на південний захід в напрямку Барвінкове. Стримано просування противника і на Запоріжжя. На Херсонському напрямку проводиться контрнаступ. При цьому збереження особового складу та техніки має вищий пріоритет для командування ЗС України, ніж втримання окремих населених пунктів у невигідних для себе умовах.

Окрім нанесення втрат противнику, наведений підхід дозволяє вигравати час для накопичення резервів захисників України. Це стосується як Збройних сил, так і Національної гвардії та Сил територіальної оборони. До речі, згідно з офіційними повідомленнями, більша частина з понад тридцяти територіальних бригад із глибини України знаходяться на лінії фронту. Замість них формуються нові з’єднання.

…Вагому роль у зміцненні обороноздатності України відіграють наші західні партнери…

Як відомо, вагому роль у зміцненні обороноздатності України відіграють наші західні партнери, насамперед — США, Великобританія, Польща, Словаччина, Литва, Франція та Данія. Їх важкі озброєння, які були передані Україні, зокрема — далекобійні гаубиці, танки, бойові броньовані машини, БПЛА та інша техніка, озброєння і боєприпаси вже застосовуються на фронті або використовуються для укомплектування резервів. Завдяки цьому поступово компенсується перевага Росії над Україною у зазначених озброєннях, яку вона поки що зберігає, в особливості — на Донбасі.

Ще більше зброї почне надходити до України вже протягом найближчого часу з початком реалізації Сполученими Штатами програми ленд-лізу для нашої держави. Зокрема, вона включатиме передачу Україні систем залпового вогню дальністю дії понад 60 км, що дозволить завдавати ударів не тільки по позиціях противника на лінії фронту, але й по його тилах та транспортних комунікаціях. До того ж США переходять від постачань зброї Україні за допомогою транспортних літаків до використання вантажних суден, які систематично прибувають до європейських портів. Нові логістичні можливості значно збільшують обсяги зброї, техніки та різних припасів, які доставляються до України.

Важливе значення має згода Данії передати Україні протикорабельні ракети з радіусом дії 300 км. Отримання таких ракет дозволить розблокувати одеські порти загрозою знищення кораблів Чорноморського флоту Росії, після чого втратить своє значення головна база ЧФ РФ у Севастополі.

…В цілому наведені обставини створюють сприятливі умови для переходу України у контрнаступ вже літом поточного року…

В цілому наведені обставини створюють сприятливі умови для переходу України у контрнаступ вже літом поточного року. Разом з тим це буде складним завданням і потребуватиме значних зусиль та ресурсів. На жаль не обійдеться без нових жертв та руйнувань цивільної інфраструктури. Однак без цього перемога неможлива.

 

Перша частина доступна за посиланням:
«Битва за Донбас. Другий етап війни: хід та наслідки»

Схожі публікації