Аналіз загроз національній безпеці Німеччини

Звіт Федерального відомства охорони конституції (BfV) за 2020 рік

 

 

 

Федеральне відомство охорони конституції Німеччини (Bundesamt für Verfassungsschutz, BfV) у червні 2021 року оприлюднило річний звіт про стан такої діяльності у 2020 році. Звіт надав громадськості федеральний міністр внутрішніх справ Німеччини Хорст Зеєхофер і президент Федерального відомства охорони конституції Німеччини Томас Хальденванг.

У документі міститься інформація про антиконституційні течії у країні, про організації та угруповання, які налаштовані проти мирного демократичного правопорядку, а також про шпигунство проти Німеччини і незаконний обіг зброї. Окремі явища відповідно структуровані, ідеологічно та стратегічно оцінені, зокрема у розділах «Тенденції розвитку» та «Потенціал загроз». Звіт про захист Конституції у 2020 році суттєво допомагає виявляти рівень загроз стосовно держави та суспільства.

Федеральний міністр внутрішніх справ Німеччини Хорст Зеєхофер і президент Федерального відомства охорони конституції Німеччини Томас Хальденванг

У вступному слові Хорста Зеєхофера, федерального міністра внутрішніх справ, будівництва та захисту батьківщини Німеччини, зазначається, що «у рік пандемії наша демократія зіштовхнулася з абсолютно новими політичними та соціальними проблемами. Незважаючи на екстремальні побутові обмеження, що виникли під час боротьби з пандемією, німецьке співтовариство залишається напрочуд стабільним. Державні установи функціонально спроможні, а суспільство — стійке». Але пандемія таки позначилася на діяльності Федерального відомства охорони конституції. Екстремісти, організовуючи акції протесту проти державних запобіжних заходів стосовно коронавірусу, сподіваються вплинути на громадськість. Міністр повідомив, що цей процес відслідковується належним чином.

Також, за його словами, зростає кількість правоекстремістських кримінальних та насильницьких злочинів (приблизно на 5 %). Сумним рекордом правого екстремістського насильства став напад в м. Ганау 19 лютого 2020 року, коли загинуло дев’ятеро людей. Федеральний уряд негайно створив урядовий підкомітет у боротьбі з правим екстремізмом і расизмом, який згодом опрацював цілу низку запобіжних заходів. Серед них передбачається і боротьба з антисемітизмом. Шляхом заборони трьох правих екстремістських угруповань (Combat 18 Deutschland, Nordadler і Sturm-/Wolfsbrigade 44) Федеральне відомство охорони конституції також надіслало чіткий сигнал правим екстремістським угрупованням, що їм немає місця в Німеччині.

Федеральний міністр внутрішніх справ Німеччини Хорст Зеєхофер

Щодо поведінки правих організацій «Громадяни рейху» (Reichsbürger) та «Самоврядовці» (Selbstverwalter), то вона досить активна. Оскільки їх члени категорично не сприймають державу (Німеччину) та діяльність державного керівництва, зауважив міністр, то вони регулярно вдаються до провокацій, підчас яких часто переступають поріг, після якого настає кримінальна відповідальність. Тому у березні 2020 року було заборонено діяльність угруповання «Об’єднані німецькі народи та племена» (Geeinte deutsche Völker und Stämme), яке проповідувало антидержавні, расистські, антисемітські та ревізіоністські ідеї. Пов’язаних з такою діяльністю осіб довелося навіть роззброїти чи відкликати їхні дозволи на зберігання і застосування зброї.

Кількість лівих екстремістських злочинів у 2020 році досягла нового максимуму. В частині суспільства спостерігається відверта радикалізація, що зорієнтована на насильство. Акти такого насильства стають все більш масовими і цілеспрямованими. Загалом останніми роками спостерігається перехід від демонстрації «масової войовничості» до актів насильства, до яких вдаються невеликі терористичні законспіровані угруповання.

Міністр повідомив, що «постійною загрозою для нашого вільного способу життя залишатиметься ісламістський тероризм. Німеччина, як частина єдиної європейської зони, також постраждала від терористичних атак, нещодавно здійснених у таких сусідніх з нею країнах, як Франція та Австрія». Так, про це свідчить напад з ножем зі смертельним наслідком у Дрездені на початку жовтня минулого року. Щоправда, спостереження свідчать, що у 2020 році потенціал прихильників салафістів вперше припинив своє зростання.

Звіт про захист конституційного ладу Німеччини, 2020 рік

Федеральне відомство охорони конституції Німеччини продовжує визначати причини виникнення загроз, викриває злочинні мережі, займається розслідуваннями. Щодо інших держав, то їх структури вдаються до таємних і не завжди законних методів з отримання необхідної інформації і, як вважає міністр, нерідко за рахунок Німеччини. Вони спрямовують на це чималі фінансові видатки і серйозні організаційні зусилля. Міністр вказує, що «окремі держави також намагаються цілеспрямовано організовувати кампанії з дезінформації для того, щоб вплинути на формування потрібної суспільної думки, дестабілізувати наше розмаїте суспільство». Тут береться до уваги цифровізація, створення мереж і домашніх офісів, що відкривають додаткові можливості спецслужбам для кібершпигунства та кібератак на політику, адміністрацію, бізнес та науку. В рамках альянсу «Ініціатива захисту економіки» (Initiative Wirtschaftsschutz) держава, бізнес та наука вже об’єдналися для спільного аналізу ризиків загроз та захисту від них.

Німецькі фахівці переконані, що ефективна боротьба з екстремізмом та тероризмом можлива лише в рамках збалансованої та сучасної законодавчої бази. З цією метою вони ініціювали внесення необхідних змін до ухваленої урядом Німеччини у жовтні 2020 року постанови з метою адаптації федерального закону про конституційний захист.

Досвід минулих років свідчить, що Федеральне відомство охорони конституції Німеччини стало одним із стовпів національної архітектури безпеки, на який можна покластися навіть за часів важких криз, і воно робить необхідний внесок у справу гарантування безпеки та свободи суспільства.

Шпигунська діяльність Російської Федерації на території Німеччини

 

 

 

Схожі публікації