Китай (中国) сьогодні

Огляд подій (21.05–27.05.2018)

 

І. Основні події та тенденції у розвитку ситуації в Китаї та довкола нього

Одним із основних напрямів дій Китаю зі зміцнення своїх позицій у світі залишається участь країни у роботі впливових міжнародних організацій.

20–21 травня ц. р. міністр закордонних справ Китаю Ван І взяв участь у зустрічі глав зовнішньополітичних відомств «Великої двадцятки» (G20) у Буенос-Айресі (Аргентина). В ході заходу він виступив з промовою щодо ролі G20 у побудові нової системи міжнародних відносин, заснованої на принципах, які дозволяють кожній країні користуватись рівними привілеями у відносинах зі всіма партнерами.

За словами Ван І, «Велика двадцятка» є прикладом практичної реалізації такого механізму, що означає значний прогрес у сфері формування системи глобального управління у світі. Як відмітив глава зовнішньополітичного відомства КНР, це створює нову платформу для макрополітичної координації зусиль країн та регіонів в інтересах забезпечення стратегічної безпеки, росту світової економіки, а також становлення людської спільноти з єдиною долею та спільними інтересами.

Крім того, Ван І зробив наголос на важливому значенні інших міжнародних інститутів, у т. ч. ООН як ядра сучасних багатосторонніх форматів вирішення глобальних та регіональних проблем, а також Світової організації торгівлі як багатосторонньої та взаємовигідної торговельної системи. Водночас він підтвердив незмінність прагнень КНР щодо захисту миру на всій планеті, внесення вкладу у глобальний розвиток та забезпечення міжнародного порядку.

В рамках саміту G20 у Буенос-Айресі Ван І зустрівся з главами зовнішньополітичних відомств низки інших країн, зокрема Великобританії — Б. Джонсоном, ФРН — Х. Маасом, Італії — А. Альфано, Нідерландів — С. Блоком, Австралії — Д. Бішоп та ПАР — Л. Сісулу. Обговорювались актуальні питання двосторонніх відносин.

Зустріч глав зовнішньополітичних відомств «Великої двадцятки» (G20) у Буенос-Айресі (Аргентина)
Зустріч глав зовнішньополітичних відомств «Великої двадцятки» (G20)
у Буенос-Айресі (Аргентина)

Водночас 21–22 травня ц. р. у Пекіні відбулось 13-е засідання секретарів Рад безпеки країн-членів Шанхайської організації співробітництва (ШОС), яке стало першою зустріччю у такому форматі після вступу до організації Індії та Пакистану. На зустрічі головував член Державної ради КНР, міністр громадської безпеки країни Чжао Кечжі. Обговорювалися поточні аспекти у розвитку безпекової обстановки в регіоні, а також напрями співробітництва сторін у сферах боротьби з тероризмом, сепаратизмом, екстремізмом, організованою злочинністю та незаконним обігом наркотиків.

Під час розгляду згаданих питань був відмічений факт зростання викликів і загроз світовій та регіональній безпеці, які підривають стабільність країн-членів ШОС. З огляду на це була визнана необхідність зосередження зусиль сторін на побудові комплексної системи колективної безпеки, в т. ч. у рамках реалізації Конвенції ШОС по протидії екстремізму (була підписана 9 липня 2017 року в Астані). Крім того, учасники засідання привітали ініціативу Казахстану щодо запуску на площадці ООН Кодексу дій щодо створення миру, вільного від тероризму.

Засідання проводилось у рамках підготовки саміту ШОС на рівні глав держав-членів організації, яке планується у китайському місті Ціндао в червні ц. р. Зокрема, у ході саміту планується прийняття Програми співробітництва ШОС з питань боротьби проти тероризму, сепаратизму та екстремізму на 2019–2021 роки. Зважаючи на важливість згаданих питань, глави делегацій країн-членів ШОС були прийняті Головою КНР Сі Цзіньпіном.

У Пекіні відбулось 13-е засідання секретарів Рад безпеки країн-членів Шанхайської організації співробітництва (ШОС)
У Пекіні відбулось 13-е засідання секретарів Рад безпеки країн-членів Шанхайської організації співробітництва (ШОС)

ІІ. Стратегічна ініціатива КНР «Пояс і шлях» у контексті китайських та регіональних інтересів

Побудова «Поясу і шляху» підкріплюється послідовними заходами Китаю з розвитку відповідної транспортної інфраструктури. Одним із елементів такої інфраструктури є космічна радіонавігаційна система «Бейдоу», що є другою за потужністю із таких систем у світі після американської GPS. Протягом 2018 року Китай планує запустити ще 18 супутників «Бейдоу-3», які будуть обслуговувати країни та регіони вздовж «Поясу і шляху». До кінця 2020 року буде введена в дію всесвітня система з 35 супутниками, що надаватиме послуги з навігації та точного часу.

 

В рамках «Поясу і шляху» триває активний розвиток співробітництва між Китаєм та країнами колишнього СРСР, що створює пряму конкуренцію російським інтеграційним ініціативам на пострадянському просторі. Зокрема, КНР планує вкласти 270 млн дол. США у агропромисловий комплекс Білорусі. Насамперед ці кошти будуть спрямовані на реалізацію програми високотехнологічного агропромислового виробництва в країні. Кредит отримає «Белагропромбанк», а контроль за його використанням здійснюватимуть міністерства сільського господарства та фінансів Білорусі. Раніше Мінськ та Пекін вже домовилися про надання Білорусі 20 млн дол. США на будівництво житлового комплексу у науковому комплексі «Великий камінь». Кошти виділяються Китаєм безповоротно.

 

ІІІ. Інші тенденції та події, що позначаються на ситуації в Китаї та довкола нього

3.1. Політика. Розвиток міжнародного співробітництва КНР

КНР та США продовжують активний діалог з вирішення проблем у відносинах між двома країнами. Так, на зворотному шляху з Аргентини міністр закордонних справ КНР Ван І зупинився у Вашингтоні, де відбулась його зустріч з державним секретарем США М. Помпео. Під час переговорів глави китайського та американського зовнішньополітичних відомств дійшли згоди стосовно основних завдань КНР і США, які потребують першочергового вирішення. Зокрема, серед них були відмічені: посилення взаємної довіри на вищому та інших рівнях; поглиблення співробітництва у всіх сферах; відкриття ринків та зняття митних обмежень; налагодження більш ефективної координації зусиль з урегулювання ситуації довкола Корейського півострова, а також в інших кризових регіонах світу, в т. ч. в Афганістані та Сирії. Головним результатом зустрічі стало підтвердження представниками двох країн інтересів одна одної, а також важливість відмови від торговельних війн.

Міністр закордонних справ КНР Ван І зустрівся у Вашингтоні з державним секретарем США М. Помпео
Міністр закордонних справ КНР Ван І зустрівся у Вашингтоні
з державним секретарем США М. Помпео

Триває також розвиток співробітництва між Китаєм та провідними країнами Європейського Союзу, який є найбільшим торговельним партнером КНР. 24 травня ц. р. у Пекіні відбулась зустріч Голови КНР Сі Цзіньпіна та Федерального канцлера ФРН А. Меркель. Лідери двох країн відмітили пріоритетний характер китайсько-німецьких стосунків, а також визначальну роль ФРН у виході Китаю на ринки ЄС. В цьому зв’язку відносини КНР та Німеччини були названі зразком ефективності двосторонньої співпраці, обоюдного виграшу та реалізації взаємних інтересів. Основними з таких інтересів залишаються торгівля, інвестиційна діяльність та участь Пекіну та Берліну у побудові багатополярного світу. По суті візит А. Меркель до КНР після її переговорів з президентом РФ В. Путіним у Сочі 18 травня ц. р. став ще одним підтвердженням пошуку Німеччиною нових конфігурацій точок дотику з іншими центрами сили у умовах ускладнення відносин між Європою та США.

Зустріч Голови КНР Сі Цзіньпіна та Федерального канцлера ФРН А. Меркель у Пекіні
Зустріч Голови КНР Сі Цзіньпіна та Федерального канцлера ФРН А. Меркель у Пекіні

3.2. Економіка. Окремі аспекти економічної ситуації в КНР

Основою економічного росту КНР є вдале поєднання планових та ринкових принципів організації роботи фінансового, промислового та сільськогосподарського комплексів країни. В травні ц. р. Державною радою Китаю була завершена робота над розробкою п’ятирічного фінансового плану розвитку країни на період 2016–2020 років. План розроблений виходячи з потреб економіки КНР, основних аспектів реформи фінансової системи країни, а також особливостей макроекономічної ситуації в світі.

Згідно з документом, до 2020 року передбачається виведення фінансової системи Китаю на якісно новий сучасний рівень, що дозволить оптимізувати грошово-кредитну політику країни та забезпечити стабільність внутрішніх цін на основні види товарів. За рахунок цього будуть вирішені проблеми недоліків фінансових регуляторів КНР, а також розподілу повноважень між різними фінансовими органами центрального та місцевого рівнів.

 

Водночас тривають заходи керівництва КНР з оптимізації структури китайської економіки. Згадане питання розглядалось 25 травня ц. р. на засіданні Державної ради Китаю. Під час заходу глава китайського уряду Лі Кецян підвів підсумки реалізації комплексного плану реструктуризації китайської промисловості та поставив завдання на перспективу. За словами прем’єра Держради КНР, зусилля уряду з проведення структурних змін економічного комплексу Китаю вже дозволили забезпечити його високоякісний розвиток. Разом з тим, Лі Кецян зробив наголос на необхідності підвищення ефективності системи управління економікою країни, посилення підтримки інноваційних галузей, санації збиткових підприємств та надлишкових потужностей, а також розширення зовнішньоторговельних зв’язків.

Глава китайського уряду Лі Кецян на засіданні Державної ради КНР 25 травня ц. р. у Пекіні Глава китайського уряду Лі Кецян на засіданні Державної ради КНР 25 травня ц. р. у Пекіні
Глава китайського уряду Лі Кецян на засіданні Державної ради КНР 25 травня ц. р. у Пекіні

Послідовні зусилля керівництва КНР з підтримки економіки країни сприяють успішній діяльності всіх її секторів. Свідченням цього є послідовне зростання доходів державних підприємств країни. Протягом перших чотирьох місяців поточного року згаданий показник зріс на близько 20 % та у сукупності склав 234 млрд дол. США.

 

3.3. Питання безпеки та силові структури

Ситуація довкола Корейського півострова. Незважаючи на певні позитивні зрушення у вирішенні проблеми денуклеаризації КНДР, дане питання зберігає складний та суперечливий характер. Так, 24 травня ц. р. президент США Д. Трамп заявив про можливу відмову від зустрічі з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином, яка попередньо планувалася 12 червня ц. р. у Сінгапурі. За заявою державного секретаря США М. Помпео, причиною такого рішення стала «відсутність впевненості в успішності переговорів». На підтвердження цього він послався на факт невиконання Пхеньяном попередніх домовленостей з Вашингтоном щодо створення спільних підготовчих груп для проведення саміту. В той же час М. Помпео підтвердив готовність Д. Трампа зустрітись з Кім Чен Ином у випадку виникнення необхідних умов для цього.

 

Готовність до проведення саміту була підтверджена також і керівництвом Північної Кореї. 25 травня ц. р. Міністерство закордонних справ КНДР заперечило наявність ворожих намірів Пхеньяну у відношенні США та висловило жаль щодо відмови Вашингтону від переговорів на вищому рівні. При цьому були висловлені наміри КНДР докласти всіх можливих зусиль для збереження миру та стабільності на Корейському півострові, а також сісти за стіл переговорів зі США у любий момент часу. З метою демонстрації таких намірів у присутності журналістів зі США, Китаю, Росії, Великобританії та Південної Кореї 24 травня ц. р. був демонтований ядерний полігон Пунгері. Хоча, як відмічає низка експертів, ліквідація полігону була суто показовою акцією, оскільки він вже фактично був зруйнований у ході ядерних випробувань. Крім того, для обговорення питань продовження мирного діалогу 26 травня ц. р. у демілітаризованій прикордонній зоні у Пханмунджомі відбулася зустріч президента Південної Кореї Мун Чже Іна з лідером КНДР Кім Чен Ином, а наступного дня — зустріч делегації США з представниками КНДР.

Демонтаж ядерного полігону Пунгері у Північній Кореї, 24 травня ц. р. Демонтаж ядерного полігону Пунгері у Північній Кореї, 24 травня ц. р.
Демонтаж ядерного полігону Пунгері у Північній Кореї, 24 травня ц. р.

Основні події в регіоні у військовій сфері

КНР-США. Поряд зі збереженням торговельно-економічних суперечностей між КНР та США, окремою проблемою у відносинах сторін залишається боротьба за вплив в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. Зокрема, це стосується мілітаризації Китаєм спірних островів в Південно-Китайському морі, що викликає негативну реакцію Сполучених Штатів Америки. Так, у відповідь на розміщення Китаєм протикорабельних та протиповітряних ракетних комплексів на островах Спратлі (Наньша) у Південно-Китайському морі, США відмінили запрошення КНР до участі у міжнародних військово-морських навчаннях RIMPAC (проводяться два рази на рік; Китай брав участь у навчаннях в 2014 та 2016 роках).

 

3.4. Наука та технології

Розвиток авіакосмічних технологій КНР засвідчує вихід країни на провідний світовий рівень у цій сфері. У травні ц. р. в Китаї були завершені робочі випробування прототипу першого самостійно розробленого авіадвигуна CJ-1000AX. Двигун створений китайською компанією AECC Commercial Aircraft Engine для пасажирського реактивного літака С919 національного виробництва. Літак здатний створити конкуренцію основним європейським та американським літакам такого класу, а саме — Airbus А320 та Boeing 737.

В Китаї завершені робочі випробування прототипу першого самостійно розробленого авіадвигуна CJ-1000AX
В Китаї завершені робочі випробування прототипу першого самостійно розробленого авіадвигуна CJ-1000AX

Поряд з цим, 21 травня ц. р. у рамках реалізації програми космічних досліджень з космодрому Січан у точку Лагранжа L2 (місце рівного тяжіння Землі та Місяця) був запущений супутник-ретранслятор «Цюецяо». Космічний апарат призначений для забезпечення зв’язку з місячним зондом, який планується направити на зворотну сторону супутника Землі наприкінці 2018 року. Супутник розроблений Китайською корпорацією космічної науки та техніки за сприянням нідерландських науковців, які надали допомогу у створенні радіотехнічного обладнання.

Китай запустив супутник-ретранслятор «Цюецяо» для забезпечення зв’язку із зворотною стороною Місяця
Китай запустив супутник-ретранслятор «Цюецяо» для забезпечення зв’язку із зворотною стороною Місяця

ІV. Стан та перспективи співробітництва між КНР і Україною

КНР та Україна здійснюють активний розвиток співпраці у всіх сферах, включаючи нафтогазову галузь. 18 травня ц. р. китайська нафтосервісна компанія Zhongman Petroleum and Natural Gas Group відкрила в Україні дочірнє підприємство «Чжунмань Юкрейн» з уставним капіталом 30 млн грн. Zhongman є учасником двох тендерів українського акціонерного товариства «Укргазвидобування» на буріння свердловин. За їх результатами передбачається підписання двох контрактів на суму 981 млн грн (37,5 млн дол. США). На сьогодні Zhongman є другим китайським підрядчиком «Укргазвидобування», який заснував свою філію в Україні. У вересні 2017 року власне представництво в нашій державі було відкрито китайською компанією Xinjiang Beiken Energy Engineering.

 

contador de visitas

Схожі публікації