Китай (中国) сьогодні

Огляд подій (26.03–01.04.2018)

 

І. Основні події та тенденції у розвитку ситуації в Китаї та довкола нього

Важливою подією у КНР став щорічний форум на високому рівні «Розвиток Китаю 2018». У заході взяли участь близько 100 представників керівництва найкрупніших світових компаній, впливових науково-дослідних установ, а також провідних міжнародних організацій.

Під час зустрічі з учасниками форуму прем’єр Державної ради КНР Лі Кецян зробив наголос на намірах КНР, як найбільшої країни, що розвивається, активно переймати передові іноземні технології та досвід управління, розширювати співробітництво у сфері виробництва, науки і техніки. Крім того, Китай і надалі спрощуватиме доступ на свій ринок для зарубіжного бізнесу та покращуватиме інвестиційний клімат в країні.

У наведеному контексті Лі Кецян приділив окрему увагу торговельним суперечностям між КНР та США. За його словами, проблема торговельного дисбалансу двох країн може бути вирішена лише на основі прагматичних і раціональних підходів сторін, нарощування обсягів торговельно-економічної взаємодії, а також вирішення існуючих складнощів шляхом переговорів.

Прем’єр Держради КНР Лі Кецян із учасниками форуму «Розвиток Китаю 2018», Пекін, 26 березня ц. р.
Прем’єр Держради КНР Лі Кецян із учасниками форуму
«Розвиток Китаю 2018», Пекін, 26 березня ц. р.

Водночас Лі Кецян відкинув звинувачення на адресу КНР у крадіжках іноземних технологій та порушеннях прав інтелектуальної власності. Згідно з його ствердженням, Китай буде тісно співпрацювати з усіма країнами світу і міжнародними організаціями у боротьбі проти промислового шпигунства.

У ході форуму виступили також інші представники китайського уряду. Зокрема, віце-прем’єр Держради КНР Хань Чжен висловив впевненість у спроможності Китаю забезпечити високоякісний економічний розвиток країни. В цьому плані КНР не тільки докладатиме зусиль із забезпечення зростаючих потреб китайського народу, але й спільно з народами інших країн сприятиме формуванню світової спільноти зі спільною долею для всього людства.

Віце-прем’єр Державної ради КНР Хань Чжен
Віце-прем’єр Державної ради КНР Хань Чжен

Учасники форуму схвалили дії китайського уряду з проведення реформ та посилення відкритості економічної системи країни, а також висловили впевненість у позитивному впливі розвитку КНР на світову економіку. Поряд з цим було відмічене важливе значення транснаціональних компаній у згаданих процесах.

 

ІІ. Стратегічна ініціатива КНР «Пояс і шлях» у контексті китайських та регіональних інтересів

Китайське видавництво Commercial Press оприлюднило щорічну доповідь «Пояс і шлях 2018»
Видавництво Commercial Press оприлюднило щорічну доповідь «Пояс і шлях 2018»

25 березня ц. р. китайське видавництво Commercial Press оприлюднило щорічну доповідь стосовно китайської ініціативи «Пояс і шлях — 2018», яка містить узагальнену інформацію про досягнення, досвід та плани розвитку співробітництва у згаданому форматі. Головним редактором доповіді є професор Партійної школи при ЦК КПК Чжао Лей, а у її розробці взяв участь Центр досліджень стратегії народної дипломатії Китайської народної спілки дружби із зарубіжжям.

Особливістю цьогорічного документу є визначення системи оцінки проектів «Поясу і шляху», яка включає в себе 6 індексів першої категорії, 19 індексів другої категорії та 81 індекс третьої категорії. З урахуванням цих індексів пропонується перелік конкретних заходів з попередження ризиків та поглиблення інтеграції у різних сферах, що дозволить забезпечити стабільне та упорядковане будівництво «Поясу і шляху».

 

З метою вдосконалення роботи «Поясу і шляху» в квітні ц. р. у китайському місті Гуанчжоу планується проведення Форуму глобального управління на високому рівні 2018 року. Основним питанням порядку денного заходу є обговорення шляхів поглиблення взаємодії між країнами-учасницями китайської ініціативи в інвестиційній сфері. Організатором форуму є Китайський центр міжнародних економічних обмінів.

 

ІІІ. Інші тенденції та події, що позначаються на ситуації в Китаї та довкола нього

3.1. Політика. Розвиток міжнародного співробітництва КНР

Одним із основних пріоритетів зовнішньої політики Пекіну залишається розвиток та зміцнення впливових міжнародних організацій з провідною роллю КНР.

26 березня ц. р. у Пекіні був проведений міжнародний форум «ШОС: новий розвиток у нову епоху». Учасники заходу обговорили широке коло питань, пов’язаних з поглибленням співпраці в рамках організації та з її партнерами. При цьому були відмічені успіхи у діяльності ШОС, яка вже стала одним із найбільш авторитетних учасників сучасної системи міжнародних відносин та може слугувати прикладом для інших міжнародних структур. Виходячи із потенційних можливостей ШОС представники країн-членів організації дійшли згоди щодо необхідності зосередження зусиль на зміцненні регіональної взаємодії у політичній, безпековій, економічній, культурній та гуманітарній сферах. Крім того, була досягнута згода щодо поєднання стратегій розвитку ШОС та «Поясу і шляху».

Міжнародний форум «ШОС: новий розвиток у нову епоху», Пекін, 26 березня ц. р.
Міжнародний форум «ШОС: новий розвиток у нову епоху»,
Пекін, 26 березня ц. р.

Водночас 26–27 березня ц. р. у китайському місті Ченду відбулась 10-а зустріч глав відомств по інтелектуальній власності країн-членів БРІКС. Основним питанням порядку денного було визначення цілей та принципів взаємодії сторін у згаданій галузі. За результатами розгляду даного питання учасники зустрічі прийняли спільну декларацію, яка передбачає налагодження взаємодії між країнами БРІКС у захисті прав інтелектуальної власності, в т. ч. розробку необхідної нормативно-правової бази, обмін інформацією та підготовку фахівців. На думку представників країн БРІКС, реалізація наведених планів сприятиме створенню позитивного клімату для взаємної інвестиційної діяльності та економічного розвитку.

10-а зустріч глав відомств по інтелектуальній власності країн-членів БРІКС, Ченду, 26–27 березня ц. р.
10-а зустріч глав відомств по інтелектуальній власності
країн-членів БРІКС, Ченду, 26–27 березня ц. р.

На цьому фоні досить неоднозначний характер зберігають відносини між КНР та США як двома провідними державами світу. 26 березня ц. р., коментуючи рішення США щодо введення мит на товари китайського виробництва, МЗС КНР звинуватило Вашингтон у проведенні політики економічного шантажу та гегемонізму. Було наголошено на тому, що Китай не хоче вести торговельну війну зі США, однак не боїться її.

Разом з тим, Китай та США продовжують активний діалог на різних рівнях з метою пошуку шляхів вирішення існуючих проблем. Зокрема, можливості врегулювання суперечностей між двома країнами обговорювались під час зустрічі прем’єра Державної ради КНР Лі Кецяна та делегації американських конгресменів 27 березня ц. р. у Пекіні. Учасники переговорів підтвердили надзвичайну важливість даного питання, що є наслідком взаємопов’язаності китайської та американської економік, які здійснюють визначальний вплив на світові економічні процеси.

Зустріч прем’єра Державної ради КНР Лі Кецяна із делегацією американських конгресменів, Пекін, 27 березня ц. р.
Зустріч прем’єра Держради КНР Лі Кецяна із делегацією
американських конгресменів, Пекін, 27 березня ц. р.

3.2. Економіка. Окремі аспекти економічної ситуації в КНР

Свідченням збереження позитивної динаміки розвитку китайської економіки є стабільне зростання ВВП країни. Прогнозується, що в першому кварталі поточного року валовий внутрішній продукт Китаю збільшиться на 6,8 %. Водночас, в січні–лютому ц. р. доходи промислових підприємств країни зросли на 16,1 % у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. В цілому протягом двох перших місяців поточного року промислові підприємства Китаю зі щорічним доходом понад 20 млн юанів (близько 3,2 млн дол. США) отримали прибуток в обсязі 969 млрд юанів (155 млрд дол. США).

 

Разом з тим, об’єктивним наслідком зростання китайської економіки є підвищення рівня потреб країни в енергоносіях. З огляду на це, а також в інтересах посилення енергетичної безпеки КНР, здійснюються заходи з нарощування видобутку сланцевого газу на власній території. Так, в березні ц. р. китайська нафтохімічна корпорація Sinopec ввела в дію першу чергу виробничих потужностей для видобутку сланцевого газу на родовищі Фулінь в районі м. Чунцін (південно-західний Китай) потужністю 10 млрд куб. метрів за рік. Загалом на сьогодні у КНР видобувається близько 150 млрд куб. метрів природного газу на рік, що поки що не дозволяє самостійно забезпечити газові потреби країни, однак підвищує конкуренцію на китайському газовому ринку. В свою чергу це створює загрозу російським газовим проектам у КНР, в т. ч. може знизити рентабельність перспективного російського газопроводу «Сила Сибіру».

Видобуток природного газу у Китаї не дозволяє самостійно забезпечити потреби країни
Видобуток природного газу у Китаї не дозволяє самостійно забезпечити потреби країни

Крім того, керівництво КНР продовжує докладати зусиль з розширення торговельно-економічних зв’язків з іншими країнами. Наприкінці березня ц. р. у Сеулі був проведений 13-й раунд переговорів щодо створення зони вільної торгівлі між Китаєм, Японією та Південною Кореєю. Розглядались питання торгівлі послугами у телекомунікаційній та фінансовій сферах, а також управління інвестиційною діяльністю. За результатами зустрічі відмічений прогрес в узгодженні позицій сторін у згаданих сферах.

13-й раунд переговорів щодо створення зони вільної торгівлі між Китаєм, Японією та Південною Кореєю, Сеул, 23 березня ц. р.
13-й раунд переговорів щодо створення зони вільної торгівлі між Китаєм, Японією та Південною Кореєю, Сеул, 23 березня ц. р.

3.3. Питання безпеки та силові структури

Ситуація довкола Корейського півострова. Загострення економічних проблем у КНДР внаслідок міжнародних санкцій змушують Пхеньян до діалогу з провідними країнами АТР щодо пошуку шляхів вирішення безпекових проблем регіону. В цьому плані показовий характер мали зустріч та переговори Голови КНР Сі Цзіньпіна та лідера Північної Кореї Кім Чен Ина 26–28 березня ц. р. у Пекіні. Обговорювались питання розвитку зв’язків між двома країнами, а також перспективи денуклеаризації Корейського півострова.

Лідери Китаю та КНДР висловили наміри продовжити розвиток дружніх відносин на основі спільної історії та сьогоднішніх інтересів сторін. Водночас Кім Чен Ин погодився з можливістю відмови від ядерної зброї, якщо США та Південна Корея приймуть умови КНДР щодо роззброєння та «створять атмосферу стабільності та спокою в регіоні».

Зустріч Голови КНР Сі Цзіньпіна та лідера Північної Кореї Кім Чен Ина, Пекін, кінець березня ц. р.
Зустріч Голови КНР Сі Цзіньпіна та лідера Північної Кореї Кім Чен Ина, Пекін, кінець березня ц. р.

Зміни у позиціях КНДР викликають стримано позитивну реакцію США. За заявою Білого дому, ситуація довкола ядерної проблеми Корейського півострова розвивається у «правильному напрямі». Виходячи з цього була підтверджена готовність президента США Д. Трампа зустрітись з лідером КНДР Кім Чен Ином.

 

Основні події в регіоні у військовій сфері.

КНР. Політичні та економічні заходи Китаю зі зміцнення своїх позицій в АТР супроводжуються посиленням китайської військової активності в регіоні. 26 березня ц. р. було проведене навчання ударного компоненту ВПС НВАК за участю дванадцяти стратегічних бомбардувальників H-6K (копія радянського Ту-16).

ВПС НВАК провели навчання за участю дванадцяти стратегічних бомбардувальників H-6K

Здійснюється також підготовка до широкомасштабних навчань ВМС НВАК у Південно-Китайському морі. За даними космічної розвідки США, на переході до району проведення навчань відмічене корабельне угруповання у складі понад 40 бойових одиниць, включаючи авіаносець, кораблі супроводження та підводні човни. Навчання є відповіддю на плани США, Південної Кореї та Японії провести власні масштабні навчання в районі Корейського півострова в квітні цього року.

ВМС НВАК готуються до широкомасштабних навчань у Південно-Китайському морі
ВМС НВАК готуються до широкомасштабних навчань
у Південно-Китайському морі

КНР-Пакистан. Згідно з повідомленням китайських та пакистанських ЗМІ, Пекін поставив Ісламабаду ключові елементи обладнання для балістичних ракет з бойовими частинами, що розділяються, та блоками з індивідуальним наведенням. Тим сам був наданий поштовх розвитку ракетної програми Пакистану, що може суттєво підвищити його можливості з нанесення ударів по противнику. За оцінками експертів, передача Китаєм ракетних технологій Пакистану стала відповіддю на проведення Індією в січні ц. р. випробувань нової твердопаливної МБР Agni-5 з дальністю дії 5 тис. км. З огляду на збереження напруженості у китайсько-індійських та пакистансько-індійських відносинах, за рахунок такого кроку Пекін намагається утримати перевагу у балансі сил в регіоні.

 

3.4. Наука та технології

Збільшення обсягів пасажирських та вантажних потоків у КНР викликає необхідність прискорення інноваційного розвитку транспортної системи країни.

Так, у другій половині березня ц. р. були проведені дослідні випробування першого реактивного пасажирського літака власної китайської розробки ARJ21-700. Літак здійснив декілька рейсів на регіональних лініях у Внутрішній Монголії (Північний Китай). Тим самим була продемонстрована можливість його експлуатації в умовах КНР. За результатами випробувань були підготовлені доповіді всіх зацікавлених сторін щодо вдосконалення літака та можливостей його використання у регулярних авіаційних сполученнях.

Перший реактивний пасажирський літак власної китайської розробки ARJ21-700
Перший реактивний пасажирський літак власної китайської розробки ARJ21-700

Водночас 31 березня ц. р. у м. Шанхай була введена у дослідну експлуатацію перша автоматична лінія рельсового транспорту з безпілотними потягами. Лінія має довжину 6,7 км і включає шість станцій. Відповідальність за технічне обслуговування лінії несе китайська фірма Shanghai Keolis, створена компанією Shanghai Shentong Metro Group спільно з французькою групою Keolis. Лінія обладнана системою управління рухом APM (Automated People Mover), що забезпечує високий рівень безпеки транспортних перевезень, а також знижує споживання електроенергії.

У Шанхаї введена у дослідну експлуатацію перша автоматична лінія рельсового транспорту з безпілотними потягами, 31 березня ц. р.
У Шанхаї введена у дослідну експлуатацію перша автоматична лінія рельсового транспорту з безпілотними потягами, 31 березня ц. р.

Крім того, до 2020 року Китай планує приступити до масового виробництва «розумних» автомобілів, здатних взяти на себе більшу частину функцій водія. Головним розробником нової техніки є китайський авто концерн GAG, який працює спільно з національними компаніями BAIC Group та Baidu, а також інтернет-гігантом Tencent.

 

ІV. Плани та перспективи співробітництва між КНР і Україною

Важливе значення для України має розширення ознайомленості потенційних інвесторів з економічними можливостями нашої держави. Одним із кроків у вирішенні даного питання стала участь представників компаній «Нафтогаз України» та «Зоря-Машпроект» у міжнародній виставці CIPPE-2018, яка пройшла у Пекіні 27–29 березня ц. р. CIPPE-2018 є найавторитетнішим заходом у сфері нафти, нафтохімічних технологій та устаткування. В рамках виставки була представлена інформація щодо «Нафтогазу», який є ключовою структурою в нафтогазовому секторі України, та стратегії розвитку газової галузі України до 2020 року.

Участь представників України у нафтогазовій виставці CIPPE-2018 у Пекіні

Набуває подальшого поглиблення також і співпраця між КНР та Україною у високотехнологічних галузях, у т. ч. телекомунікацій. Так, китайська компанія ZTE відкриває довгострокову фінансову лінію для «Укртелекому» на суму 10 млн дол. США. Зазначені кошти виділятимуться на фінансування спільних українсько-китайських проектів, зокрема, розширення покриття оптичного доступу українських споживачів до мережі Інтернет.

Китайська компанія ZTE відкриває довгострокову фінансову лінію для «Укртелекому»
Китайська компанія ZTE відкриває довгострокову фінансову лінію для «Укртелекому»

 

Схожі публікації