Саміти ASEAN та G20 у контексті інтересів Німеччини та України

Саміти ASEAN та G20 у контексті інтересів Німеччини та України

13.11.2022 р. «Die Zeit»,  Німеччина

Засоби масової інформації Німеччини повідомили про відбуття Федерального канцлера Німеччини Олафа Шольца до участі у важливих міжнародних заходах. Загалом після короткотривалого бліц-візиту Шольца до Пекіна і зустрічі з лідером Китаю Сі Цзіньпіном глава уряду Німеччини знову від’їжджає за кордон. Німеччина, як країна ЄС і НАТО, інтегрована до процесів консолідованої міжнародної політики впливу на Росію з боку Заходу з метою припинити війну в Україні та досягти миру на континенті, що відповідає також й національним інтересам Німеччини.   З огляду на умови та форми міжнародних контактів, що склалися внаслідок пандемії коронавірусу та які все більше переходять у формат дистанційного спілкування, потрібні були вагомі причини для закордонних візитів Олафа Шольца. Адже тривалі поїздки керівника уряду протягом гарячої фази війни Росії проти України, з огляду й на зростання внутрішніх проблем у Німеччині, сприймаються неоднозначно як серед партій правлячої коаліції, так і в колах німецької опозиції.

Вочевидь, такі вагомі підстави у Олафа Шольца були. Його одноденний бліц-візит до Китаю аналітики пов’язували з намірами Німеччини встановити новий рівень економічних відносин з Китаєм та знайти у Пекіні нового стратегічного партнера на заміну політичному банкроту Росії. Заради цього був організований демарш Шольца всередині Німеччини, що призвів до входження потужного китайського логістичного оператора на ринок контейнерних перевезень у порту Гамбург. Шольцу довелося докласти значних зусиль для лобіювання такого рішення в уряді Німеччини та отримати значну дозу критики на власну адресу через припущення про ризики виникнення додаткової економічної залежності країни від Китаю.

Ще одним неофіційним підсумком візиту Шольца до Пекіну може бути негласне погодження позицій ЄС і Китаю щодо спільної політики у регіоні та в Європі, зокрема й з огляду на війну Росії в Україні та втрату Москвою реальних важелів впливу на ситуацію на Далекому Сході. Економіка Китаю потребує підтримки з боку ЄС. Шольц виступав в якості політичного представника Євросоюзу з поки що невстановленим за змістом і обсягом мандатом. Прогресуюча залежність Росії від Китаю та перетворення її на сировинний придаток більш економічно потужного китайського сусіда призводять до необхідності також і для Європейського Союзу рахуватися з новими геополітичними реаліями та формувати нові інституційні та двосторонні відносини з Китаєм.

Ще одним каменем спотикання для німецької політики та економіки стала невизначеність перспектив розвитку високотехнологічних виробництв у Німеччині, пов’язаних із загрозою нападу Китаю на Тайвань та анексію демократичного острова, що призведе до порушення логістичних ланцюгів.

Наслідки візиту Шольца до Китаю публічно поки що не розкриваються, проте незаперечною є стурбованість Німеччини рівнем  її співробітництва з Китаєм, перспективами розвитку економіки та відстоювання національних інтересів у відносинах Китаю з ЄС.

Видання «Die Zeit» 13 листопада ц. р. у редакційній статті відзначає, що важливим заходом міжнародного життя, що відбудеться днями та в якому візьме участь керівник Федерального уряду Німеччини Олаф Шольц,  стане саміт двадцяти найбільш економічно розвинених країн світу G20 в Індонезії, на острові Балі. Шольц, використовуючи нагоду поїздки до регіону, планує здійснити також візити до низки країн Південно-Східної Азії, зокрема до В’єтнаму та Сінгапуру. Протягом саміту на Балі передбачаються зустрічі Шольца з президентом США Джо Байденом та президентом Китаю Сі Цзіньпіном.

Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц на військовому майданчику аеропорту Берлін-Бранденбург (BER) відбуває літаком ВПС Німеччини  Airbus A340 до В’єтнаму.
Джерело: © Kay Nietfeld/​dpa

Фом Мінь Чінь
Нгуєн Фу Ченг

Відносини Німеччини з країнами регіону Південно-Східної Азії важливі також з точки зору національних інтересів України, оскільки з В’єтнамом, Сінгапуром та іншими країнами Азії Україна намагається підтримувати позитивний баланс відносин, з огляду на розвиток військово-технічного співробітництва, ВТС, перспективи гуманітарної та економічної співпраці.

Спочатку Шольц летить до В’єтнаму з діловою делегацією у складі дванадцяти чоловік, де в неділю у столиці країни Ханої (Hanoi) він зустрінеться з прем’єр-міністром Фом Мінь Чінем (Phạm Minh Chính) і генеральним секретарем Комуністичної партії Нгуєн Фу Ченгом (Nguyễn Phú Trọng). У В’єтнамі основна увага буде зосереджена на обговоренні перспектив того, як Німеччина може звільнитися від економічної залежності від Китаю та більше зосередитися на інших азіатських країнах.

Відвідування нових друзів? Федеральний канцлер Олаф Шольц із Фом Мінь Чінем, прем’єр-міністром Соціалістичної Республіки В’єтнам.
Джерело: © Kay Nietfeld/​dpa

В’єтнам має тісні зв’язки як з Китаєм, так і з Росією, зазначає німецьке видання. Росія є основним постачальником зброї до В’єтнаму. Обидві країни також співпрацюють у розробці газових і нафтових родовищ біля в’єтнамського узбережжя. Крім того, у В’єтнамі діє понад 150 інвестиційних проектів за участю російських компаній.

Як і Китай, В’єтнам також є однією з країн, які не засудили агресивну війну Росії проти України під час голосувань у Генасамблеї ООН.

Третя поїздка до Азії за одинадцять місяців

Роберт Хабек

У понеділок Шольц вирушить далі до Сінгапуру, де разом з Федеральним міністром економіки Німеччини Робертом Хабеком (Robert Habeck) візьме участь в Азійсько-Тихоокеанській конференції німецького бізнесу. На конференції також має йти мова про економічну залежність Німеччини від Китаю та перспективи її зменшення.

На зустрічі G20 на Балі канцлер Шольц обговорить перебіг війни в Україні, енергетичну та продовольчу кризи та стан світової економіки, зокрема, зустрінеться з президентом США Джо Байденом і главою держави КНР Сі Цзіньпіном. Президент Росії Володимир Путін скасував особисту участь у саміті і відправляє замість себе міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова.

Це третя поїздка канцлера до Азії за одинадцять місяців, відзначає «Die Zeit». На відміну від своїх попередників на посаді канцлера Німеччини, Шольц свідомо відвідав як першу азіатську країну не автократично керований Китай, а демократичного партнера G7 Японію, чергова поїздка до Пекіна відбулася лише через шість місяців. У травні ц. р. у Берліні відбулися урядові консультації з другою економічно сильною країною Азії, Індією.

https://www.zeit.de/politik/2022-11/olaf-scholz-asienreise-vietnam-singapur-bali

__________________________________________

 

Німецьке видання «Die Zeit» надрукувало також редакційну статтю щодо участі президента США Джо Байдена у саміті G20, в якому він візьме участь після завершення роботи саміту ASEAN, що відбувається наразі у Камбоджі. Президент США Джо Байден передбачає також, серед інших, окрему зустріч на полях саміту з канцлером Німеччини Олафом Шольцом та лідером Китаю Сі Цзіньпіном.

Прем’єр-міністр Камбоджі Гун Сен вітає президента США Джо Байдена на саміті АСЕАН у Пномпені.
Джерело: © Saul Loeb/​AFP/​Getty Images

За повідомленням президента Джо Байдена, США мають намір протидіяти зростаючому впливу Китаю в Азії та розширити співпрацю з країнами об’єднання держав  Південно-Східної Азії АСЕАН. З цією метою Байден перевів відносини з країнами АСЕАН на рівень всеосяжного стратегічного партнерства. Він заявив на саміті глав держав і урядів у столиці Камбоджі Пномпені, що «АСЕАН перебуває в центрі індо-тихоокеанської стратегії мого уряду».

Байден говорив на саміті про «нову еру кооперації». Її метою є створення індо-тихоокеанського простору, «вільного та відкритого, стабільного та процвітаючого, безпечного» та здатного захистити свої цінності. Байден також торкнувся теми актуальної кризи у М’янмі після військового путчу а також сумнівних територіальних претензій Китаю у Південно-Китайському морі, які спричиняють постійний конфлікт між Китаєм та декількома державами об’єднання  АСЕАН.

Китай висуває претензії на віддалені райони в акваторії Південно-Китайського моря, де територіальні претензії на окремі острови, атоли та рифи мають також інші країни-члени  АСЕАН. Багатий на корисні копалини морський регіон спричиняє третину світових морських транспортних перевезень.  Міжнародний арбітражний суд у Гаазі  відхилив у 2016 році претензії Китаю на регіон як неправомочні. Ця країна, як і США та інші південно-східні азійські держави, оспорює свої права на регіон та минулого року заключила договір про всеохоплююче стратегічне партнерство з країнами об’єднання АСЕАН, членами якого є Бруней, Індонезія, Малайзія, Філіппіни, Сінгапур, Таїланд, В’єтнам, Камбоджа, Лаос, М’янма та Східний Тімор.

Байден вимагає більших політичних свобод у Камбоджі

Гун Сен

Протягом свого візиту до Камбоджі президент США Байден висловив прем’єр-міністру країни Гун Сену (Hun Sen) стурбованість щодо участі Китаю у будівництві та використанні військово-морської бази у Камбоджі.  Білий Дім повідомив після зустрічі президента США на полях саміту АСЕАН, що Байден підкреслив «значення повної відкритості дій військових Китайської Народної Республіки  у військово-морській базі Реам (Ream

Військово-морський об’єкт у Камбоджі стане другим аванпостом Китаю за кордоном.
Пекін вже має базу ВМС у східноафриканській країні Джібуті, проте база в Камбоджі стане першою у стратегічно важливому для КНР регіоні – Індійсько-Тихокеанському.
Джерело: https://news.liga.net/

Відповідно до непідтверджених повідомлень ЗМІ, Камбоджа передала Китаю частину військової бази у Таїландській затоці в оренду на термін більше 30 років, відповідно до таємної частини міждержавного договору. Мова може йти про другу, слідом за Джибуті в Африці військово-морську базу Китаю, створену для підтримки дій Китаю у Південно-Китайському морі. Камбоджа спершу заперечила інформацію у повідомленнях ЗМІ, але пізніше визнала, що Китай надає допомогу країні у поточному будівництві військово-морської бази.

Протягом зустрічі з прем’єр-міністром країни Гун Сеном  Байден також висунув вимогу щодо звільнення активістів, які були заарештовані за політично вмотивованих звинувачень. Він особливо підкреслив ім’я камбоджійсько-американської  активістки в галузі дотримання прав людини та адвокатки Теарі Сен (Theary Seng), яка має подвійне громадянство обох держав. Байден також вимагав від Гун Сена, який перебуває при владі від 1985 року, дозволити більше політичних та цивільно-громадських просторів свободи до початку виборів у країні, що мають відбутися наступного року.

Прем’єр-міністр Японії засудив ракетні випробування, здійснені Північною Кореєю

Фуміо Кішіда

Важливою темою на переговорах в рамках зустрічі на вищому рівні країн ASEAN, були систематичні пуски ракет та підвищена небезпека здійснення ядерного випробування, що виходять від Північної Кореї.

Кім Чон Ин
Юн Сок Йоль

Прем’єр-міністр Японії Фуміо Кішіда (Fumio Kishida) заявив на саміті, що політика Північної Кореї під керівництвом Кім Чон Ина (Kim Jong Un) становить серйозну загрозу для міжнародної спільноти. Прем’єр-міністр Японії Кішіда та президент Південної Кореї Юн Сок Йоль (Yoon Suk Yeol) висловили також побажання провести переговори з Байденом щодо Північної Кореї. Відразу після зустрічі ASEAN Байден має намір відбути на саміт G20, що відбудеться на індонезійському острові Балі, де він, серед інших запланованих заходів, вперше зустрінеться з лідером та керівником Китаю Сі Цзіньпіном.

 

 Саміти найбільш розвинених країн світу ASEAN  та G20 відбуваються на тлі війни Росії в Україні та мають відобразити ставлення міжнародної спільноти до держави-терориста Росії. Найменшим кроком у цьому напрямі було би виключення Росії з переліку країн-учасниць G20 та формування нового пакету міжнародних санкцій щодо Москви. 

 Україні доцільно активніше працювати з країнами-партерами у Південно-Східній Азії, зокрема з Китаєм, Японією, Сінгапуром та В’єтнамом. Напрацьовані дипломатичні відносини та рівень двостороннього співробітництва з цими країнами, а також набуття Україною суб’єктності у міжнародній політиці обумовлюють проактивну позицію України у регіоні та у світі. 

 

https://www.zeit.de/politik/ausland/2022-11/asean-gipfel-joe-biden-partnerschaft-suedostasien-china

 

Схожі публікації