Короткий огляд тематики, що висвітлюється у окремих німецькомовних ЗМІ

01–02 квітня 2020 р.

Коронавірус

Die Presse, Австрія

Дональд Трамп попереджає США про національну катастрофу

Президент США Дональд Трамп закликав найпотужнішу націю світу готуватися до наступних днів і тижнів, «яких ми дотепер не бачили ще ніколи». Пік епідемії, спричиненої коронавірусною інфекцією захворювання легень Covid-19, ще попереду та досягне своїх максимальних показників через 2–3 тижні, заявив президент США. Принаймні до цього часу, заявив Д. Трамп, кількість нових інфікованих буде швидко зростати, так само як і кількість померлих.

____________________________

Коронавірус на авіаносці США

Командир авіаносця ВМС США USS Theodore Roosevelt звернувся до командування за допомогою у зв’язку зі спалахом коронавірусу на борту корабля. Зокрема, капітан авіаносця, що перебуває у морі ізольовано від бази ВМС США  Гуам, Бретт Круазьє просить звільнити корабель від екіпажу. Ситуація на борту постійно погіршується. Однак командування ВМС США і міністр оборони країни Марк Еспер відмовили в евакуації екіпажу.

Авіаносець ВМС США USS Theodore Roosevelt

Капітан ураженого коронавірусом авіаносця, повідомляє австрійське видання, який з минулого тижня дрейфує поблизу острова Гуам з екіпажем на борту, потрапив у складну ситуацію. За повідомленнями San Francisco Chronicle та New York Times, капітан Б. Круазьє звернувся листом до командування ВМС у зоні Тихого океану та до центрального керівництва у Вашингтоні, в якому вказує, що на даний час немає стану війни, тому американські моряки не повинні помирати.

У ЗМІ вже тиждень тому повідомлялося, що вірус на кораблі, де знаходиться понад 5 тис. чоловік екіпажу та льотного складу, поширюється невпинно. Спочатку йшлося про 150–200 випадків захворювання, але як і що коїться насправді, поки що невідомо. Капітан корабля обгрунтовує своє прохання умовами несення служби на судні, зокрема: побутові умови, коли члени екіпажу розташовуються щільно в каютах і місцях виконання службових обов’язків, спільні душові, санітарні приміщення, загальні зали їдалень, місць для відпочинку. У таких умовах, констатує капітан, неможливо дотримуватися правил дистанціювання.

Повідомляється також, що останнім місцем швартування авіаносця був В’єтнам. Чи екіпаж був інфікований саме там, поки не встановлено.

Крім авіаносця USS Theodore Roosevelt ще на трьох кораблях ВМС США зафіксовано випадки зараження коронавірусом. Це десантний корабель USS Boxer, що перебуває поблизу Сан-Дієго, корабель берегової охорони USS Coronado (також неподалік від Сан-Дієго) та ескадрений міноносець Ralph Johnson, дислокований в Еверетті, штат Вашингтон. Там сталося кілька десятків таких заражень.

____________________________

США: Коронавірус зробив в усьому світі в’язниці порожніми

Переповненість та обмежений доступ до ліків перетворюють в’язниці на зони підвищеного ризику. Що раз більше країн достроково звільняють в’язнів.

Тюрма на острові Райкерс у Нью-Йорку

…Тюрма на острові Райкерс у Нью-Йорку, що розташована між Квінсом та Бронксом, з епідеміологічної точку зору донедавна була взірцевою. Але два тижні тому один з ув’язнених підхопив коронавірус. Керівництво тюрми та місцева влада жодних заходів не вжили. До кінця того ж тижня кількість інфікованих зросла до 29. Зараз їхня кількість сягає понад сотню.

Відповідальний за стан справ у місцях обмеження волі у Нью-Йорку фахівець-медик Росс Макдоналд у своєму Twitter написав, що «насувається шторм». Фахівці у галузі медицини єдині у думці, що у випадку, якщо не будуть вжиті заходи, в’язниці Райкерс, а також багатьом іншим в’язницям у США загрожує гуманітарна катастрофа.

Все розпочинається із засобів для дезінфекції рук, які, з огляду на високий вміст у них спирту, у більшості в’язниць заборонені. До речей, яких постійно бракує, належать також мило, гаряча вода, миючі засоби, а також свіжі рушники для рук.

Організація, що виступає за права ув’язнених, Worth Rises застерігає, що керівники місць обмеження волі дбають насамперед про свою фінансову вигоду, а не про здоров’я ув’язнених. Це вже призводило до спалахів інфекційних хвороб, зокрема гепатиту С, проте керівництво закладів не поспішало вживати необхідних заходів.

____________________________

Папа Римський закликає до загального примирення через коронавірус

Папа Римський Франциск, через пандемію коронавірусу, закликав негайно припинити всі війни у світі і встановити мир. Він рішуче виступив з таким закликом у неділю, після аналогічного звернення Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша. Генсек ООН запропонував створити гуманітарні коридори, як він їх назвав — дипломатичні, якими надаватиметься допомога тим людям, яких спіткала коронавірусна біда.

____________________________

Перші особи держав — на карантині

Прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху через коронавірус змушений відсиджуватися вдома. За офіційним повідомленням, у одного із його співробітників виявився позитивний результат на тестування коронавірусу. Повідомляється також, що одночасно з прем’єр-міністром Ізраїлю на карантині знаходяться кілька його підлеглих.

У австрійському виданні повідомляється, що прем’єр-міністр Ізраїлю, після прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо, федерального канцлера Німеччини Ангели Меркель та прем’єр-міністра Великобританії Бориса Джонсона, вже четвертий керівник уряду, який змушений ізолюватися у такий спосіб внаслідок пандемії.

____________________________

Франція: Медицина погано оснащена, щоб підтримати заклик Макрона до «війни» з коронавірусом

У згаданому виданні розміщений матеріал власного кореспондента у Парижі Рудольфа Балмера, у якому розповідається про реальний стан медичного забезпечення у Франції та про неготовність медиків до проголошеної президентом Еммануелем Макроном «війни» з коронавірусом. Так, повідомляється, що вжиті у французькій медицині заходи з економії коштів сьогодні не дають змоги подолати пандемію коронавірусу. До речі, представники французької медичної галузі кілька місяців виходили на символічні страйки, щоб звернути увагу на погіршення умов своєї праці, насамперед у відділеннях лікарень з невідкладної допомоги. Уряд надавав фінансову підтримку, проте незначну, зазначає видання, і у ситуації з кризою Covid-19 настала відплата.

____________________________

Особливий шлях: Курс Швеції не є небезпечним

Голова Агенції громадського здоров’я Швеції Йохан Карлсон

У деяких скандинавських країнах по-своєму сприймають проблеми коронавірусу. Так, голова Агенції громадського здоров’я Швеції Йохан Карлсон не підтримує запровадження обмежень для подолання пандемії. Швеція продовжує рухатись власним шляхом у подоланні коронавірусу. Відповідальні відомства продовжують свою роботу. В телеінтерв’ю Й. Карлсон заявив, що він не вірить в ефективність заборони пересувань та виходу з приміщень на вулицю.

____________________________

Süddeutsche Zeitung, Німеччина

Китай: Дивна статистика коронавірусу у Пекіні

Згідно з офіційною статистикою, влада Китаю під час гострого спалаху пандемії врешті-решт відпускала додому пацієнтів, які отримали позитивний тест на коронавірус, але не мали явних симптомів захворювання.

Сьогодні прем’єр-міністр Китаю Лі Кецян попереджає органи регіональної влади що вони зобов’язані повідомляти про випадки нових чи повторних інфікувань та тестами перевіряти громадян, у яких не спостерігаються симптоми.

У місті Ухань, зазначає німецьке видання, справжня кількість смертей внаслідок пандемії може бути значно більшою, ніж повідомляється офіційно. Тобто, статистика Китаю щодо кількості жертв пандемії викликає сумнів. Зокрема, в Ухані, де було зафіксовано перший випадок коронавірусу і де мешкає понад 11 млн жителів, офіційно повідомлялося про 2 548 смертей. Водночас, зазначає німецьке видання, коли почали видавати родичам урни з рештками померлих, то щоденно це було близько 500 урн з кожного із 7 великих місцевих крематоріїв.

Якщо зважати на такі підрахунки, зазначається у виданні, то внаслідок захворювання лише в Ухані могло померти до 46,8 тис. осіб.

____________________________

Tages-Anzeiger, Швейцарія

США: Трамп очікує до 240 тис. смертей

У США при тестуванні на коронавірус отримали позитивний результат 184 тис. осіб. Це на 21 тис. випадків більше, ніж днем раніше. 700 громадян померло. Такі показники за один день є у США найвищими. Президент США закликав американське населення, з огляду на поширення коронавірусу, бути готовими до зростанням кількості смертей потягом наступних двох тижнів. У заяві Білого дому у вівторок ввечері лунало: «Я хотів би, щоби кожний американець був готовий до складних днів, що на нас чекають». Д. Трамп вважає, що американська нація на порозі серйозного випробування на стійкість.

Посилаючись на новинну агенцію Reuters, швейцарське видання повідомляє, що Білий дім, незважаючи на вжиття заходів зі стримування коронавірусу, передбачає кількість померлих внаслідок пандемії у США від 100 тис. до 240 тис. осіб. Такі прогнози повідомила у вівторок ввечері у Вашингтоні координатор робочої групи Білого дому щодо стримування епідемії лікар Дебора Біркс. За її словами, триває напружена робота з запобігання збільшення кількості уражених і померлих. Проте, так звана пропускна спроможність лікарських установ обмежена.

Президент США заявив також, що без жорстких заходів з протидії коронавірусу прогнозована про кількість померлих могла становити 1,5–2 млн осіб. У самому Нью-Йорку ситуація вже загрозлива, зазначає видання. Пол Хейзер, директор хірургічного відділення у університетського медичного центру і лікарні Брукдейл, в інтерв’ю для видання Bild повідомив, що іноді до них поступають пацієнти з легкими симптомами і лише з ускладненим диханням. Але протягом кількох наступних годин вони помирають. Це насправді новини, що шокують, водночас кількість нових інфікованих зростає експоненційно, зазначається у виданні.

____________________________

Геополітика

Die Presse, Австрія

Північна Корея знову виконала тестовий запуск ракет

Північна Корея вже четвертий раз поспіль протягом місяця на своєму східному узбережжі запустила у неділю вранці ракети у відкрите море. За повідомленням генерального штабу збройних сил Південної Кореї, це були дві балістичні ракети меншої дальності. Обидві ракети пролетіли близько 230 км.

Північна Корея виконала четверті за місяць ракетні випробування

У австрійському виданні зазначається, що відповідно до резолюції ООН, самопроголошеній ядерній Північній Кореї заборонено випробування балістичних ракет такого радіусу дії, які, відповідно до конструктивного виду, можуть містити ядерні бойові частини.

Верховне командування Південної Кореї засуджує дії сусідньої держави. Так само як і тестові ракетні випробування, проведені тиждень тому. Насамперед, з огляду на пандемію коронавірусу. Вважається, що у той час, коли весь світ має труднощі через Covid-19, військові акції Північної Кореї є зовсім неприйнятними. Тому їй слід негайно припинити такі тестові випробування.

Видання також повідомляє, що міністр оборони Японії Таро Коно, якого цитує новинна агенція Kyodo, заявив, що його країна ретельно вивчатиме, чому Південна Корея так часто кидає виклик міжнародній спільноті.

Як і попередні тести, пуски двох ракет виконані у напрямку Японського моря (у корейському поданні — Східного моря). Експерти вважають, що Північна Корея, можливо, здійснила випробування нової ракетної системи з твердопаливним двигуном.

Ці ракетні пуски Північної Кореї можуть вважатися спробою покращити рівень власного військового озброєння, у той час як її переговори зі США щодо ядерного роззброєння постійно гальмуються.

Пхеньян, зазначається у виданні, протягом багатьох років розробляє та модернізує ракети, які можуть бути оснащені ядерними боєголовками. Через це він і підпадає під жорсткі міжнародні санкції.

____________________________

Süddeutsche Zeitung, Німеччина

Представнику Бундестагу Німеччини доручено розробити антикризову концепцію для НАТО

Німецький політик, колишній керівник Федерального міністерства внутрішніх справ та Федерального міністерства оборони Німеччини Томас де Мезьєр відповідає за розробку концепції посилення політичної взаємодії в рамках НАТО. Як повідомляють у колах НАТО, разом з представником США Весом Мітчеллом, він очолить експертну групу з десяти осіб. Розроблений під їх керівництвом так званий процес рефлексії серед членів НАТО повинен зміцнити єдність і політичну роль Альянсу та посилити координацію союзників.

Це також підтвердив Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Група під патронатом Є. Столтенберга повинна подати пропозиції щодо посилення взаєморозуміння та співпраці в рамках Альянсу у термін до чергової зустрічі НАТО на вищому рівні, яка відбудеться наступного року.

Глави держав та урядів НАТО домовились про створення такої групи на ювілейному засіданні у грудні минулого року з нагоди 70-ї річниці заснування Альянсу. У той час це вважалося невеликим проблиском надії. Термін «Група рефлексії» створено на пропозицію Федерального міністра закордонних справ Німеччини Хайко Мааса. Це як реакція на жорстку позицію до європейських партнерів з боку президента США Д. Трампа та на нещодавні висловлювання президента Франції Е. Макрона щодо «смерті мозку НАТО».

Співголови робочої групи НАТО Томас де Мезьєр і Вес Мітчелл

У групі по п’ять чоловіків та жінок. Співголова робочої групи, представник США В. Мітчелл до лютого 2019 року очолював відділ Європи у держдепартаменті США та був на цій посаді відповідальним також за НАТО. 43-річний політик захистив докторську дисертацію у Берліні, вважається «переконаним трансатлантистом» і відзначився протягом свого перебування на посаді прагненнями покращити відносини Вашингтона з урядом Угорщини. Францію представлятиме колишній міністр закордонних справ Юбер Ведрін. Єдиною представницею східноєвропейських країн у групі буде Анна Фотига, яка репрезентує в Європарламенті праву націоналістичну партію Польщі PiS. Представниця Італії Марта Дассу у 2011–2014 роках була заступницею міністра закордонних справ своєї країни. Серед решти учасників групи — Ерна Верхаген є керівницею державної пошти Нідерландів, британський історик Джон Бью та експерт у питаннях боротьби з тероризмом Аня Дальгаард-Нільсен з Данії. Канадійка Грета Боссенмайєр останнім часом була радником з питань безпеки прем’єр-міністра Канади Дж. Трюдо. Представник Туреччини Такан Ільдем тепер як заступник Генерального секретаря НАТО відповідає за комунікації Альянсу з громадськістю.

 

Схожі публікації