Жорстка заява США щодо Німеччини

США дедалі більше сумніваються у надійності Олафа Шольца

15.09.2022 р. «Die Welt», Німеччина

Від початку вторгнення Росії в Україну у лютому ц. р. та формування коаліції країн Заходу на чолі зі США щодо спротиву Москві та надання допомоги в обороні Україні, особливе місце займає Німеччина. Оскільки ця країна ЄС є також членом НАТО і партнером США, уряд у Берліні не має можливості великого маневру у виборі рішень, що можуть суперечити консолідованому курсу партнерів на допомогу Україні. Водночас Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц, який представляє Соціал-демократичну партію Німеччини (СДП), наполегливо уникає прямої допомоги Україні з наданням важкого озброєння та сучасних систем ведення наступального бою. Така політика уряду Німеччини спостерігається ще від часів початкового етапу вторгнення Росії в Україну, коли керівництво Бундесверу виділило на допомогу Україні лише сталеві шоломи, засоби медичного захисту та інше спорядження нелетальної дії.

Берлін всіляко намагається й досі уникати надання Україні сучасних танків, засобів протиповітряної оборони, систем ракетного озброєння, постійно вигадуючи обґрунтування, на зразок схеми «кругового обміну» системами озброєнь між країнами-членами НАТО, внаслідок якого Україні мають перейти зразки озброєнь попередніх модифікацій та, як правило, колишнього радянського виробництва. Шольц знаходить причини для відтермінування постачань взагалі, з огляду на начебто необхідність забезпечити бойову готовність власних збройних сил та не послабити фланги НАТО тощо.

Оборонні підприємства місяцями виставляли на продаж важку техніку в Києві.
У канцелярії накопичуються заявки на експорт зброї на 3,5 млрд євро.
Але Шольц відмовляється давати дозвіл із новими поясненнями.
Джерело: Dursun Aydemir/picture alliance/AA; Silas Stein/picture alliance/dpa; Ralph Zwilling/picture alliance; Philipp Schulze/

Навіть протягом виконання домовленостей у межах згаданого «кругового обміну» Німеччина не завжди дотримувалася своїх зобов’язань, зокрема з Польщею, що викликало обґрунтоване обурення у Варшаві.

Головний партнер Німеччини  — США, тривалий час не реагували на дивну політику уряду Олафа Шольца та його особисті заяви з поясненнями політики затягування надання ефективної допомоги Україні. Проте наразі з боку США вперше на офіційному рівні пролунала критика нерішучих дій Берліна, який продовжує затягування надання допомоги Україні, тепер вже й з оборонною зброю.

Впливове німецьке видання «Die Welt» неодноразово друкувало критичні статті стосовно політики Шольца, що опосередковано відстоює інтереси Москви. 14 вересня видання надрукувало статтю власних кореспондентів Клауса Гайгера (Klaus Geiger), Грегора Швунга (Gregor Schwung) та Даніеля Фрідріха Штурма (Daniel Friedrich Sturm) з аналізом політики уряду Олафа Шольца та останніми політичними заявами США.

Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц.
Джерело: Bernd von Jutrczenka/dpa/picture alliance; Arno Burgi/ZB/picture alliance; Montage: Infografik WELT

Привертає увагу, що критичні вислови Посольства США у Німеччині пролунали після тривалої півторагодинної телефонної розмови Шольца з Путіним, яку апріорі засуджували партнери по НАТО, вважаючи її безперспективною та  двозначною, з огляду на узгоджену й консолідовану позицію Заходу щодо стримування Росії у війні з Україною. Відсутність просувань та подальших переговорних перспектив з Путіним пізніше підтвердив і сам Олаф Шольц, заявивши за наслідками перемовин з ним, що погляди і ставлення керівника Кремля до війни в Україні не змінилися. Вірогідно, така наполегливість канцлера Німеччини у пошуках якихось перспектив у стосунках з Путіним роздратувала Вашингтон та призвела до першої публічної критики глави уряду Німеччини.

Терпінню американців прийшов кінець, зазначає німецьке видання. Довгий час Федеральний уряд Німеччини ховався за наративами про поставки зброї обов’язково синхронно зі США. Проте наразі лише одним реченням офіційний Вашингтон нівелював головний аргумент канцлера Шольца.

Емі Гутманн

У неділю 11 вересня ц. р. ввечері, зазначає «Die Welt»,   Надзвичайний і Повноважний Посол США у Німеччині Емі Гутманн (Amy Gutmann) раптово з’явилася на німецькому телебаченні та дала своє перше інтерв’ю після вступу на посаду в лютому ц. р. Загалом Посли рідко висувають публічні вимоги і ще рідше вони критикують перед аудиторією країну перебування. Але саме це і зробила Гутманн. Починаючи свою заяву, вона спочатку привітала те, що Німеччина робить для України, але відразу заявила, що її очікування від Німеччини ще вищі. Вона очікує, що Берлін «візьме на себе більш лідерську роль». Більше вона нічого не додала до сказаного, навіть коли її про це запитали.

Джон Кірбі

Довгий час уряд Байдена без коментарів погоджувався з тим, що Берлін ховався за Вашингтоном. Але з огляду на військові успіхи України у війні проти Росії наразі простежується нова динаміка, зазначає видання. Зокрема,  речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі (John Kirby) заявив у вівторок 13 вересня ц. р.: «Я думаю, що те, що ви спостерігаєте, безперечно, є зміною, динамічним імпульсом у діях збройних сил України, особливо на півночі».

Зараз цілком очевидною є зміна американської оцінки політики Німеччини щодо України, зазначає видання. За інформацією неназваних представників урядових кіл США, наданою на запит «Die Welt»,   зазначено, що «поки що Німеччина робила те, про що ми просили, навіть якщо інколи це могло би відбуватися швидше». «Але зараз настав час, коли кожен союзник повинен визначити, що він може зробити, щоб допомогти Україні перемогти».

Уряд Байдена розглядає нерішучий курс Олафа Шольца як не просто стилістичну непорозумілість. Вашингтон ставить під сумнів принципову лояльність канцлера Німеччини до Києва. Представники уряду США заявили, що «ми з самого початку говорили, що Україна має перемогти». Натомість у Німеччині досі лунають голоси, які лише кажуть, що Україна «не може програти». Такі думки націлені проти канцлера Шольца, вважає німецьке видання. Адже від початку війни він уникав чітких заяв про те, що Україна повинна перемогти у війні. На запитання WELT, чи дотримується Шольц своєї думки, неназваний речник Федерального уряду повідомив, що в позиції Німеччини нічого не змінюється.

 «У нас є сумніви»

Але Вашингтон все чіткіше дає зрозуміти, що його терпіння щодо Німеччини закінчується. Уряд Байдена побоюється, що так званий «переломний момент», проголошений Шольцем, закінчиться раніше, ніж він почнеться. Неназвані представники уряду США повідомили, що «ми аплодуємо переломному моменту, але зараз настав час його реалізувати. Проте у нас є сумніви». Зокрема, виникає запитання, чи Федеральний уряд Німеччини має намір модернізувати Бундесвер у тривалій перспективі і чи здатний він витримати тиск населення з огляду на енергетичну кризу, що насувається взимку.

Сполучені Штати Америки місяцями спостерігали за Шольцом, зазначає «Die Welt». Лише під тиском США Німеччина поставила Україні важке озброєння, а пізніше погодилася на поставку реактивних систем залпового вогню. Зовсім недавно канцлер відмовився постачати бойові машини піхоти «Мардер» і бойові танки, мотивуючи це тим, що США також не постачали ці види озброєння. Однак через два дні після інтерв’ю посла Емі Гутманн в неділю 11 вересня ц. р. Сполучені Штати Америки ненав’язливо спонукали канцлера розібратися у цьому питанні.

Шольц заблокував постачання Україні танків Leopard 2.
Джерело: P. Schulze/M. Kappeler/K. Nietfeld/picture alliance/dpa; Montage: Infografik WELT

Своїм дописом у Твіттері посольство США в Берліні розвіяло головний аргумент Олафа Шольца проти поставок танків Україні, лаконічно повідомивши, що «рішення про форму допомоги в кінцевому підсумку приймає кожна країна самостійно». З чисто юридичної точки зору це банальність, адже Німеччина є суверенною державою, тому Федеральний уряд Німеччини не повинен запитувати у Вашингтона, що саме він може постачати Україні.

Водночас, з питання поставки зброї Україні, Олаф Шольц завжди наголошував, що діє в ногу зі Сполученими Штатами Америки. Він заявив у понеділок 12 вересня ц. р., що «залишається на позиції, якої уряд Німеччини дотримувався від самого початку, таким же буде його ставлення і в майбутньому, а саме, Німеччина не намагатиметься діяти наодинці».

Слова канцлера можуть свідчити про те, що за лаштунками між Берліном і Вашингтоном існують тверді домовленості з цього приводу. США не виступали з критикою дій Берліна, вірогідно ще й для того, щоб не порушити гармонію між двома союзниками. Однак цим дописом у Твіттері уряд США вперше дистанціювався від наративу про необхідність поставки зброї обов’язково в синхронному режимі.

У Вашингтоні не бажають, щоби це зрозуміли як вказівку Німеччині на поставку Україні бойових танків. Неназвані представники з урядових кіл США повідомили виданню «Die Welt», що «це неправда, що ми повідомили Німеччині, про необхідність постачати танки Україні». Навіть у самому уряді США точаться суперечки, чи бойові танки зараз є найкращою допомогою для України.

З урядових кіл США повідомили, що «мова йде про більше, ніж про таке розуміння проблеми». У Вашингтоні вважають, що Німеччина повинна не тільки заявити, що вона хоче бути провідною державою, але й продемонструвати такий намір. «А тепер, зазначають у Вашингтоні, це означає необхідність надати допомогу Україні». Іншими словами, зазначає німецьке видання, Сполучені Штати Америки більше не хочуть підштовхувати канцлера Німеччини на кожному кроці. З точки зору США, Шольц має йти вперед, як це було і завжди раніше.

США більше не хочуть прикривати Берлін

Сигнал Федеральному уряду Німеччини чіткий. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг нещодавно надіслав повідомлення, яке чітко визначає, що Альянс більше не надаватиме Німеччині підтримки. Минулої п’ятниці, 9 вересня ц. р., під час виступу разом із держсекретарем США Ентоні Блінкеном він заявив, що вважає поразку в Україні більшою загрозою, ніж планове заповнення складів зброї країн НАТО. Іншими словами, країни НАТО повинні постачати зброю в Україну, а не накопичувати її для малоймовірного нападу на власну територію.

Держсекретар Штатів Ентоні Блінкен і Генсек НАТО Єнс Столтенберг провели розмову
про укріплення східного флангу НАТО і відповідь Росії на вторгнення в Україну.
Джерело: фото Getty Imageshttps://www.pravda.com.ua/

Федеральний міністр оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт (Christine Lambrecht) проігнорувала заяву Столтенберга. У програмній промові через три дні вона щоправда заявила, що Німеччина також повинна бути «провідною державою» в Європі також і у військовому сенсі. Однак вона відхилила вимогу щодо поставки танків Україні, аргументуючи це тим, що існує домовленість в рамках НАТО щодо посилення східного флангу, до якої є дуже серйозне ставлення. Пані міністр заявила, що вона «не готова ставити під сумнів національну оборону та оборону Альянсу». То ж вона використала саме той аргумент, який щойно використав керівник  НАТО. Відтепер США і НАТО, ймовірно, вже більше не погодяться з ним, а навпаки радикально будуть викривати невідповідність німецьких аргументів.

Міністр оборони Крістін Ламбрехт (SPD) має відповісти на запитання в Бундестазі.
При цьому вона потрапляє в нові протиріччя в уже менш жорсткій політиці уряду щодо України.

Зрештою Ламбрехт сердиться.
Джерело: dpa, https://www.welt.de/

Та позиція Олафа Шольца поки що не змінюється і набуває все більш незвичних форм. Зокрема, 15 вересня ц. р. надійшло повідомлення про заяву канцлера, в якій він стверджує, що успішний контрнаступ на сході України став можливим саме внаслідок незначних поставок німецьких самохідних гаубиць, зенітних танків, реактивних систем залпового вогню та іншого обладнання. Жодна інша країна, що надають військову підтримку Україні, собі таких заслуг не приписувала.

Мотиви дій Олафа Шольца приховані за десятиліттями співробітництва Німеччини з Росією Путіна, доброзичливими стосунками з ним колишнього багаторічного канцлера Німеччини Ангели Меркель та, вочевидь, існуючими іншими неявними причинами. Та Шольц вимушений реагувати на дійсність та долучитися до міжнародної підтримки України з боку Заходу. Інакше для нього особисто та уряду Німеччини, який він очолює, можуть настати небажані і складні часи. Втрата підтримки з боку США і НАТО може означати кампанію посиленого тиску на Німеччину з метою зберегти єдність Альянсу та припинення гри Німеччини на два фронти.

Німеччина коливається між Росією і демократією, між спокусами ефемерних економічних статків і стабільності за російські гроші та збереженням статусу провідної країни Євросоюзу.

Вибір жорсткий і недвозначний.

https://www.welt.de/politik/ausland/plus241058233/Ukraine-Hilfe-USA-zweifeln-an-Verlaesslichkeit-von-Olaf-Scholz.html

Схожі публікації