Захід переоцінив власні сили

Дебати з приводу подій довкола Афганістану

 

 

 

В чому причини незадовільних підсумків участі колективного Заходу у миротворчій місії в Афганістані, яка відбувалася під проводом США з метою зупинити хаос і насильство сил «Талібану»? Вони надавали місцевим силам сучасну зброю і вчили нею користуватися, щоб допомогти їм захистити власну країну. На це все пішло 20 років, щонайменше 1 трлн доларів США та, головне, вартувало життя тисячам військовослужбовців з багатонаціонального миротворчого контингенту. У підсумку всі намагання міжнародної спільноти встановити мир у цьому вибухонебезпечному регіоні світу були марними. Народ, озброєний по-сучасному, багатократно переважаючи сили «Талібану», не взявся відстоювати свою незалежність, склавши зброю перед наступом агресивних талібів.

Власний кореспондент німецького видання Frankfurter Allgemeine Zeitung Ніколас Буссе викладає свої міркування і щодо причин провалу міжнародних зусиль, і щодо уроків для майбуття цієї країни. Автор пише, що Німеччина є одним з учасників провалу місії в Афганістані. І це негативний показник міжнародної політики Заходу загалом і для федерального канцлера Ангели Меркель — зокрема.

Невдача в Афганістані має свої конкретні причини, визнає Ангела Меркель. Зокрема, доповідаючи про них у Бундестазі, вона вказала, що у Німеччині свого часу не було проведено чесних дебатів про доцільність розміщення підрозділів національних військ у горах Гіндукушу. І висновки з цього необхідно зробити обов’язково.

Федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель доповідає у Бундестазі про ситуацію в Афганістані, 25 серпня ц. р.

Щодо подій у самій Німеччині, то вони загострюються ще й тому, що за місяць, а саме 26 вересня, розпочнуться, як їх називають, «Великі вибори» до Бундестагу і деяких земельних парламентів. А на Ангелу Меркель чекає політична пенсія. Новий німецький парламент призначить наступного канцлера. Прорахунки уряду Меркель та її особисті помилки наразі безпощадно використовують політичні опоненти партії ХДС, яку тривалий час очолювала Ангела Меркель і, ясна річ, сповна відповідала за зовнішньополітичний курс своєї країни.

І хоча висновки запізнілі, зазначається у німецькому виданні, але наразі пані канцлер має рацію. Провал Німеччини в Афганістані сьогодні настільки очевидний, що дає змогу опозиції казати про «зовнішньополітичну катастрофу» (Анналена Бербок, партія «Зелені»), про «безвідповідальність та нездатність діяти» (Крістіан Лінднер, лідер «Вільної демократичної партії Німеччини») чи про «найчорніший час» з усього терміну повноважень Ангели Меркель (Дітмар Герхард Барч, фракція партії «Ліві» у Бундестазі). Звичайно, такі заяви опозиції лунають через передвиборну кампанію.

Автор статті вказує, що протягом останніх двадцяти років у Німеччині жодного разу не було чесних і обґрунтованих дебатів про справжній стан справ у Афганістані та його політичні перспективи. Адже саме Бундестаг переважною більшістю голосів, зокрема й під час зміни коаліцій, неодноразово подовжував місію військ Бундесверу. І нікого не цікавили подробиці, коли минулого року президент США Дональд Трамп уклав угоду з талібами, яка сьогодні стала початком завершення модернізаційного проекту Заходу з в горах Гіндукуш.

Німеччина стала другим за величиною постачальником військ для міжнародної операції «Рішуча підтримка» в Афганістані

Річ у тому, зазначається в статті Frankfurter Allgemeine Zeitung, що місія в Афганістані давно перестала вважатися пріоритетом німецької політики. На певному етапі Німеччина стала другим за величиною постачальником військ для цієї міжнародної місії, оскільки інші країни вже повністю або частково припинили свою участь у миротворчій операції. Але в німецьких планах не було нічого, крім туманного сподівання, що міжнародній спільноті все ж таки вдасться забезпечити проведення вільних виборів в Афганістані. Сьогодні ситуація стала більш очевидною. Але уряди не можуть бути провидцями, зазначається у статті німецького видання, вони повинні діяти, зважаючи на поточну ситуацію.

Федеральний уряд Німеччини, керівництво США, НАТО та багатьох інших учасників подій можна звинувачувати у тому, що вони неправильно оцінювали події чи прогнозували їх розвиток. Але проблеми місії розпочалися не з початком поточного року, а причини стосуються не лише спецслужб, яких наразі всі почали звинувачувати.

…Захід переоцінив силу свого впливу та свої спроможності для здійснення геополітичних змін…

В Афганістані, як і в інших країнах, вказується у Frankfurter Allgemeine Zeitung, Захід переоцінив силу свого впливу та свої спроможності для здійснення геополітичних змін. Вивчення причин і наслідків таких подій для зовнішньої політики Німеччини є першорядним обов’язком.

Цілком очевидно, що консолідовані зусилля служб розвідки міжнародного співтовариства потрібно вдосконалювати і модернізувати, щоб вони більш відповідально ставилися до виконання своїх обов’язків. Адже за прорахунки як військових аналітиків, так і політичного керівництва держави завжди розплачуються своїм життям люди.

За прорахунки як військових аналітиків, так і політичного керівництва держави завжди розплачуються своїм життям люди

Проблема з Афганістаном відкрила очі на недоліки, що існують не лише у системі розвідки. Вони мають місце і у справі використання розвідувальної інформації для ухвалення політичних рішень, у оцінці зовнішньополітичних пріоритетів окремих держав Європи. Надмірне бажання покластися на традиційно потужні спроможності США у визначенні та мінімізації загроз міжнародній безпеці розбестили та приспали європейських партнерів по НАТО.

Чи виправдані дії США, які рішуче взялися виводити з Афганістану свій військовий контингент, — питання окреме. Але для Європи та, зокрема, Німеччини головним наслідком цього стали безпорадність та нескоординовані дій щодо ухвалення державних рішень без підтримки США, передусім військової.

Окремим проблемним напрямом залишаються координація та обмін розвідувальною інформацією між країнами ЄС і НАТО, ефективність діяльності європейських безпекових структур в умовах новітніх несиметричних загроз та нетрадиційних способів ведення війни.

 

Схожі публікації