Вторгнення Путіна в Україну змінило також і Німеччину

Актуальне сприйняття Німеччини зовнішнім світом

Die Welt, Німеччина

Вторгнення Путіна в Україну цього року змінило також і Німеччину. Видання Die Welt робить короткий огляд ставлення інших країн до Німеччини у викладенні власних кореспондентів, що має спектр оцінок від «поворотного моменту» до спричиненої Берліном енергетичної кризи в Європі та формування нової зовнішньої політики Німеччини. Деякі погляди на Берлін дають підстави для оптимізму та здійснюють ефект рушія Німеччини вперед, інші — гальмують потенціал та перспективи розвитку країни, зазначає Die Welt.

Історична промова федерального канцлера Німеччини Олафа Шольца з приводу російського вторгнення в Україну була схвально сприйнята у світі, нарешті її зміст дійшов до свідомості самих німців, зазначає видання. Для такого усвідомлення німцям потрібно було 10 місяців часу, наразі у суспільстві панує значне розчарування та, водночас, повільне визнання реального стану речей.

Україна

…Загалом люди в Україні залишаються скептичними до Німеччини…

Ставлення до Німеччини в Україні від початку російського вторгнення ставало дедалі більш негативним, адже Берлін протягом місяців уникав постачань важкого озброєння до країни, що зазнала вторгнення з боку росії. Між тим, відзначає Die Welt, військова допомога Німеччини Україні в абсолютних значеннях поступається лише Великобританії та США та відповідним чином цінується.

Однак загалом люди в Україні залишаються скептичними до Німеччини. Згідно з опитуванням групи «Рейтинг» (Rating Group) у листопаді ц. р., лише 63 % респондентів в Україні вважають Німеччину дружньою до України країною. 97 % українців називають дружньою країною Польщу, США — 91 %, Великобританію — 90 % опитаних українців.

Власний кореспондент видання Die Welt у Москві Павел Локшин (Pavel Lokshin) вважає, що схоже, що Німеччина все ще перебуває у боргу перед українцями, з огляду на німецько-російські оборудки на кшталт «Північного потоку-2». Дещо симпатії до Німеччини зросли в Україні та отримали певний поштовх через нещодавнє визнання Бундестагом Німеччини Голодомору геноцидом.

Сполучені Штати Америки

…Промова канцлера Шольца про «поворотний момент» у зовнішній політиці Німеччини була сприйнята у США оплесками…

Протягом багатьох років як республіканські, так і демократичні уряди США, а також велика двопартійна більшість у Конгресі США різко критикували газопровід «Північний потік-2» і зростаючу енергетичну залежність Німеччини від росії. Німецькі міністри любили кепкувати з цього приводу та навіть стверджували, що США бажають продавати Німеччині лише власний газ.

Тотальний провал німецької енергетичної політики, спричинений війною росії в Україні, у Вашингтоні сприймають як підтвердження того, що оцінка ситуації та існуючих загроз були здійснені у США правильні.

Однак для уряду Байдена домінування і шефство США є менш важливими, ніж питання про те, як Німеччина може допомогти вирішити існуючі проблеми. Тому промова канцлера Олафа Шольца про «поворотний момент» у зовнішній політиці Німеччини була сприйнята у США оплесками. Нарешті, як сподівалися у Вашингтоні, наймогутніша країна Європи також може стати рівноправним партнером у питаннях забезпечення безпеки.

Наприкінці року ця надія дещо згасла, оскільки після благородних слів Шольца було небагато дій. Місяці вагань Німеччини щодо постачання зброї Україні, принципова відмова вести мову про постачання бойових танків Leopard 2 та бюрократичні хащі щодо оголошеного збільшення оборонного бюджету Німеччини викликають зростання скепсису у США, зазначає видання.

Провідний кореспондент німецького видання Клеменс Вергін (Clemens Wergin) відзначає, що натомість британці та поляки цього року стали найважливішими партнерами США у підтримці України, хоча у Вашингтоні й зафіксували, що останнім часом фінансовий та військовий внесок Берліна значно зріс.

Італія

…У 2023 році Рим сподівається на більшу відкритість у Берліні, зокрема й у питанні критеріїв стабільності ЄС…

У 2022 році Німеччину сприймали в Італії як головне гальмо у дискусії щодо ліміту ціни на газ для всього ЄС, запропонованого Римом. Обидві країни, Італія та Німеччина, мали виразно негативне ставлення до перебігу війни в Україні, тому що на початку війни вони були надто залежні від російських енергоносіїв.

Рим розцінює категорично негативне ставлення Німеччини до введення верхньої межі закупівельної ціни на газ як егоїзм Берліна. Та звинувачує Берлін у застосуванні егоїстичного гасла: яким би не був дорогим газ, головне, щоб він прямував до Німеччини. Солідарність в рамках ЄС німців не цікавить.

Незалежна журналістка, яка працює між Римом і Гамбургом та висвітлює події в Європейському Союзі, Вірджинія Кірст (Virginia Kirst) зазначає, що повідомлення з Берліна про те, що федеральний уряд Німеччини виділяє 200 млрд євро для підтримання національної економіки та громадян на тлі енергетичної кризи в Європі, підтвердило це упередження в очах італійців. У 2023 році Рим сподівається на більшу відкритість у Берліні, зокрема й у питанні критеріїв стабільності ЄС, які Рим охоче хотів би послабити, але Берлін такий підхід не поділяє.

Африка

У багатьох країнах континенту Федеративна Республіка Німеччина в політичних дискусіях майже не відіграє жодної ролі. Інакше відбувається у тих країнах, де Німеччина займає чільне місце. Зокрема, у Намібії, де існує велике обурення щодо вибачень Німеччини за геноцид з боку так званих німецьких військ захисту проти племен гереро та нама понад 110 років тому.

Довідково:

Геноцид племен гереро і нама — знищення в 1904–1908 роках колоніальними військами кайзерівської Німеччини близько 65 тис. (до 80 %) чоловік з племені гереро (банту) і 10 тис. (50 %) чоловік племені нама (готтентоти) у Германській південно-західній Африці на території сучасної Намібії під час жорстокого придушення народного повстання. У 1985 році доповідь ООН віднесла знищення племен до актів геноциду, порівнюючи його з нацистським геноцидом євреїв. У 2004 році Німеччина визнала вчинення геноциду в Намібії.

Багато нащадків загиблих вважають недостатніми погоджені розміри компенсації, як додаткової допомоги на розвиток у розмірі 1,1 млрд євро. Вони також вимагають, щоб гроші виплачувалися безпосередньо тим, хто вижив. У 2023 році Німеччині потрібно буде знайти якесь прийнятне рішення з цього приводу.

…Африканські країни очікують від Німеччини, що вона й надалі буде боротися із ісламістською загрозою…

У Західній Африці Німеччина присутня в Малі, де проводить свою найбільшу військову операцією на континенті. При цьому контингент Бундесверу у кількості 1000 солдатів буде виведений з регіону не пізніше 2024 року.

Але Західна Африка вже давно стала новим центром «Ісламської держави», яка все більше загрожує прибережним країнам, що мають тісні зв’язки із Заходом, зокрема таким як Кот-д’Івуар і Гана.

Німецький журналіст, який спеціалізується на висвітленні проблематики Африки, власний кореспондент видання Die Welt Крістіан Путч (Christian Putsch) вважає, що країни регіону очікують від Німеччини, що вона й надалі буде боротися із ісламістською загрозою. Але як можливо це реалізувати без присутності Німеччини в Малі (країні, яка найбільше постраждала в регіоні за останні десять років), — є одним із найскладніших завдань Берліна на 2023 рік.

Велика Британія

…У Лондоні завжди були сумніви щодо готовності Німеччини захищатися…

Лондон описує свої відносини з Берліном як дружбу, «міцну як скеля». У складні роки Brexit британські консерватори завжди бачили в столиці Німеччини «хорошого хлопця», який в кінцевому підсумку готовий йти на компроміс.

Однак у Лондоні завжди були сумніви щодо готовності Німеччини захищатися. Тому проголошений Олафом Шольцом «поворотний момент» у політиці Берліна на британському острові зустріли з ентузіазмом. Той факт, що його впровадження майже не просувається, британці поки що не згадували.

Їм важливіше, щоб Захід продовжував рішуче надавати Україні військову допомогу, щоби путін програв війну. Позиція Лондона щодо Москви ще задовго до війни була конфронтаційною, після того як російські агенти двічі здійснили вбивства на британській землі.

Власний кореспондент німецького видання у Великій Британії та в Ірландії Стефані Болзен (Stefanie Bolzen) стурбовано відзначала, що візит Олафа Шольца до Пекіна відбувся відразу після з’їзду Комуністичної партії Китаю. В останні роки Лондон зайняв жорстку позицію щодо Китаю, зокрема під тиском США, заборонивши китайським постачальникам технологій доступ на зовнішні ринки.

Туреччина

…Ердоган задоволений тим, що відносини з Німеччиною формуються геополітичною реальністю, а не політикою цінностей…

Для Анкари створення так званої світлофорної коаліції в уряді Німеччини стало розчаруванням після прагматичної ери Ангели Меркель. Коаліційна партія Німеччини «Зелені» виступала за більш жорсткий підхід до президента Реджепа Тайїпа Ердогана. Федеральний міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок (Annalena Baerbock) у липні ц. р. прагнула конфронтації зі своїм турецьким колегою Мевлютом Чавушоглу. Турецький міністр висловив роздратування через те, що політика Німеччини більше не була збалансованою.

«Поворотний момент» у німецько-турецьких відносинах є в кращому випадку риторичним, зазначає видання. Війна в Україні додала Ердогану міжнародної ваги як посереднику. Туреччина зараз надто важлива, щоб її засмучувати. Суперечлива угода про підводні човни між Берліном і Анкарою залишається недоторканою.

Власна кореспондентка видання, яка висвітлює події у Туреччині, Греції та в регіоні Балкан, Кароліна Друтен (Carolina Drüten) відзначає, що Ердоган задоволений тим, що відносини з Німеччиною формуються геополітичною реальністю, а не політикою цінностей. Новий зовнішньополітичний вплив стане лідеру Туреччини в нагоді у 2023 році, коли відбудуться вибори, а Ердоган, ймовірно, востаннє зустрінеться з виборцями.

Франція

…Париж зрозумів, що німецький уряд просуває свої найбільш невідкладні проекти в галузі озброєння наодинці, але разом з американцями…

«Поворотний момент», проголошений у Німеччині, вітається у Франції як запізніле досягнення повноліття після того, як сусіди французів десятиліттями комфортно влаштувалися у власній борговій ніші історії та ухилялися від своїх зобов’язань в галузі здійснення спільної політики безпеки.

Однак розчарування швидко зросло, коли Париж зрозумів, що федеральний уряд Німеччини просуває свої найбільш невідкладні проекти в галузі озброєння наодинці, але разом з американцями.

Розвиток військової промисловості Франції, що здійснюється нею ізольовано від європейських партнерів, наполегливе дотримання Парижем відмови від ядерної зброї, легендарні «подвійні підходи» (double vumms) та блокада Берліном гальмування європейських цін на газ змушують європейців розглядати Німеччину як сусіда, який думає лише про себе.

Власний кореспондент видання Die Welt у Парижі Мартіна Майстер (Martina Meister) вважає, що Олаф Шольц наразі лише наполовину завершив свою трансформацію Німеччини згідно з його планами та бажаннями, щоб у 2023 році він міг стати «великим європейським канцлером».

Польща

…Пройшли ті часи, коли польські політики очікували від Німеччини лідерства з питань європейської безпеки…

У Польщі почалася передвиборча кампанія, часом її визначає антинімецька кампанія під проводом урядового табору. З точки зору націонал-консервативних кіл у країні, такий підхід приносить свої плоди, оскільки довіра до Німеччини серед виборців і країни загалом впала до найнижчого рівня після 24 лютого 2022 року.

Навіть опозиція у Польщі, яка насправді симпатизує Берліну, не може приховати свого розчарування через невдалу енергетичну політику Німеччини, нерішучу допомогу Україні зброєю чи мляве переозброєння німецьких збройних сил (Бундесверу).

Незалежний кореспондент видання у Варшаві, який спеціалізується на висвітленні подій у Центральній і Східній Європі Філіпп Фріц (Philipp Fritz) зазначає, що пройшли ті часи, коли польські політики очікували від Німеччини лідерства з питань європейської безпеки. Добре економічне співробітництво не може приховати того факту, що нинішній уряд у Варшаві небагато очікує від Берліна. У політиці забезпечення безпеки Польща спирається насамперед на США.

* * * * *

Перелік думок провідних кореспондентів видання Die Welt у європейських столицях свідчить про неоднозначне ставлення до Німеччини. Очевидно, причиною такого строкатого ставлення європейських партнерів є невпевнена зовнішня і оборонна політика Німеччини, нерішучість особисто федерального канцлера Олафа Шольца стосовно виділення Україні важких ефективних озброєнь, що мали місце на початковому етапі війни. Відвертою несподіванкою як для Шольца так і для його федерального міністра оборони Крістіне Ламбрехт став незадовільний стан бойової готовності національних збройних сил Німеччини, зокрема основних танків і БТР, вертольотів, літаків, кораблів різних класів. Ситуація вимагає негайного реагування та виправлення, на чому наполягає як канцлер Шольц, так і міністр Ламбрехт, яка висунула ультимативні вимоги до представників військової промисловості. Неповна бойова готовність провідної країни ЄС і НАТО в Європі стала шоком для партнерів Німеччини та змусила більш серйозно ставитися до національних збройних сил, переглянувши їх реальні бойові спроможності.

…Німеччина починає розуміти серйозність стану економічної кризи та воєнної загрози, чому її лідери на чолі з Ангелою Меркель сприяли останніми десятиліттями…

Німеччина починає розуміти серйозність стану економічної кризи та воєнної загрози, чому її лідери на чолі з Ангелою Меркель сприяли останніми десятиліттями. Війна росії в Україні та міжнародна коаліція держав західного світу на чолі зі США і Великобританією, що очолили спротив путінському вторгненню, сприяє також оздоровленню німецької нації, зовнішньої та внутрішньої політики, приведенню економіки і витрат з бюджету Німеччини до реальних потреб і вимог часу.

Останні заяви та дії канцлера Олафа Шольца дають привід сподіватися, що Німеччина залишається надійним партнером України та знайде у себе сили остаточно звільнитися від газового ярма та інших форм економічної залежності від росії. Головні перспективи подальшого політичного і демократичного курсу Німеччини, як і загалом Європи, залежатимуть від перемог України у війні з росією. Боротьба триває.

 

Схожі публікації