В передчутті можливих бойових дій країни Європи активно зміцнюють свої армії

Чому і у який спосіб європейські сусіди України зміцнюють свої армії

«Wnp.pl», Польща

В передчутті можливих бойових дій країни Європи активно зміцнюють свої армії, помітно збільшуючи виділення з бюджету чималі кошти. Нещодавно ми повідомляли про набуття чинності 23 квітня поточного року змін до Закону про оборону у Польщі, де визначається нове додаткове джерело фінансування — Фонд підтримки польського війська. І ось ще одне повідомлення: польський президент Анджей Дуда нещодавно підписав поправку до цього закону, якою розширюється каталог фінансування закупівлі військової техніки та озброєння. У поточному і наступному році планується на розширення 70 мільярдів злотих. Одночасно йдеться про збільшення чисельності польського війська до 300 тисяч та використання отриманих додаткових коштів за рахунок кредитів, позик і облігацій на модернізацію та придбання зброї. Загалом, оборонний бюджет Польщі у наступному році становитиме не менше 3 %.

Ми купили F-35 в американців.
Джерело: фото Локхід Мартін, https://www.wnp.pl/

Щодо згаданого Фонду FWSZ, то кошти до нього надходитимуть як з державного бюджету, так, зокрема, за рахунок прибутку Національного банку Польщі, від казначейських цінних паперів, пожертвувань, облігацій, випущених BGK під гарантію Державної скарбниці. Фонд також отримуватиме кошти за надану іноземним військам допомогу, наприклад, для за можливість користуватися військовими полігонами чи отримання інших спеціалізованих послуг, також внаслідок компенсації або договірних штрафів, повернутих авансів, а також коштів, пов’язаних з реалізацією контрактів на закупівлю військової техніки або її ремонту чи оновлення. Але за прогнозом міністра оборони М. Блащака, цих додаткових коштів все одно не вистачатиме для її модернізації. Фінансовим планом передбачаються видатки з FWSZ цього року в сумі 20 450 млн злотих, а в наступному, 2023 році, — 49 310 млн злотих. «Цього всього ще замало, щоб можна було закупити необхідне обладнання», — наводиться висловлювання міністра оборони на сторінках ЗМІ.

Як вже згадувалося, тиждень тому президент Анджей Дуда підписав поправку до закону про оборону, яку Сейм ухвалив, не вагаючись. Так, розширюються джерела фінансування FWSZ за рахунок кредитів і позик, у тому числі іноземних. Ще однією категорією додаткових доходів FWSZ будуть кошти з безповоротних іноземних джерел. Значна частина цих розходів буде за рахунок кредитів.

Щоправда, не підтримує таких рішень польська опозиція, бо вважає, що за створення і утримання великої армії за рахунок кредиту розраховуватимуться майбутні покоління. Тобто, їм доведеться повертати ці кредити. Та і ці витрати, на її переконання, — непрозорі. Тому депутати внесли кілька поправок, у т. ч. що за правилами, аванси повинні бути співрозмірні, необхідність часткового погашення принаймні при наданні іншого — не застосовуються у випадку міжнародних угод, наприклад, укладених з урядом США в рамках FMS (Foreign Військові продажі). Те саме стосується продажу за кордон зброї, яка використовується американськими військовими або у співпраці з Агенцією допомоги НАТО та закупівлі. Однак зняття обмежень на виплату авансів стосується лише закупівлі за ФМС і не буде застосовуватися до інших договорів.

Зрештою, під час внесення поправки до закону опозиція в Сеймі застерігала, що така постанова дозволяє витрачати державні кошти поза бюджетом і парламентським контролем. Проте запропоновані опозицією поправки, що посилюють контроль Сейму над витратами на оборону та боргами держави, були відхилені. Отож, підписаний президентом новий акт набирає чинності через 14 днів після його опублікування, тобто, на початку вересня.

Паралельно у польських ЗМІ також повідомлялося, що 27 серпня планується підписання документу, за яким Польща і Чехія з вересня цього року спільно охоронятимуть повітряний простір Словаччини. Це підтвердила речниця міністерства оборони Словаччини Мартіна Коваль-Какащикова: «Словацькі винищувачі МіГ-29 вже припиняють свої польоти над країною. Охорона повітряного простору Словаччини не буде територіально поділена між Чехією та Польщею, а здійснюватиметься одночасно. Залежно від конкретної ситуації, завдання виконуватимуть або чеські, або польські літаки. Винищувачі здійматимуться з баз, розташованих в обох країнах, і після польоту повернуться на свої бази в Польщі та Чехії. Якщо виникне потреба, то вони зможуть приземлятися на резервних аеропортах Словаччини».

МіГ-29
Джерело: https://www.wnp.pl/

Щодо налагодження таких польотів країнами, що є членами НАТО, то вони охоронятимуть словацьке небо до того часу, поки Словаччина не отримає замовлених нових винищувачів F-16, які замінять нинішні винищувачі МіГ-29. Найімовірніше, останні польоти словацьких МіГів відбудуться під Братиславою під час Міжнародних словацьких авіаційних днів (SIAF), які заплановані на 27 і 28 серпня.

 Є ще одна новина, пов’язана у тому числі з військовими літаками у небі Польщі, і не тільки. Йдеться про угоду Польщі з Південною Кореєю, в рамках якої планується придбати 48 навчально-бойових літаків, а також тисячу танків, 650 гармат-гаубиць. Не виключено, що поляки зможуть закупити корейські винищувачі та БМП, що вважається достойною продукцією корейської промисловості і технічної думки південно-корейських інженерів. Так, повідомляється про заявлений корейцями ще рік тому винищувач KF-21 Boramae (Jastrząb), який здійснив свій перший політ у липні 2022 року. Літак став одним з найбільш важливих проєктів Південної Кореї, масове виробництво якого розпочнеться у 2026 році. Щодо планів Польщі, то вона висловила зацікавленість в участі у другому етапі спільної розробки та виробництва такого винищувача. А ось, як його зараз називають, корейський поворот у польських оборонних закупівлях пояснюється оперативністю доставки такої техніки і її гарантованою якістю. Самі ж польські фахівці відзначають, що «Корея показує нам, що необхідно інвестувати кошти у власну оборонну промисловість». Що Польща намагається повсякчас робити, і як приклад — виробництво також такої техніки, що гарантуватиме безпеку польським морським портам.

Йдеться про виробництво гідролокаторів і підводних дронів. Так, після багатьох місяців випробувань і приймальних іспитів була офіційно передано ВМС Польщі ORP Albatros — minehunter, сучасного мінного мисливця Kormoran II. Таким чином, зараз на озброєнні перебувають дві модернові установки такого типу — найкращі кораблі, коли-небудь побудовані на польських верфях. Всього їх буде шість.

Донедавна Minehunts були найскладнішими військовими кораблями, коли-небудь побудованими в країні.
Джерело: 8.FOW, https://www.wnp.pl/

Мінні есмінці — донедавна найскладніші кораблі, які будували в Польщі. Їх виготовили на ремонтному підприємстві Remontowa Shipbuilding Shipyard у співпраці з OBR Centrum Techniki Morskiej і PGZ Stocznia Wojenna в Гдині. Поляки переконані, що можуть похвалитися такими кораблями перед своїми союзниками. Кораблі такого типу застосовуються для пошуку, ідентифікації морських мін та їх знешкодження, для визначення фарватерів, проведення інших суден через мінно-небезпечні води, для мінування акваторій. Їх будують за системою 1 + 2: тобто, спочатку створюється експериментальний блок, який піддають різноманітним випробуванням; додатки використовуються для модифікації конструкції та озброєння і вони підходять для оснащення наступних двох, уже «серійних» кораблів. Незважаючи на те, що у такої методики є багато противників, оскільки вона збільшує тривалість постачання кораблів на озброєння та вартість будівництва, це дозволяє ефективніше впроваджувати новітні рішення та системи в модифіковані агрегати. У серпні 2020 року був підписаний додаток до контракту вартістю 115 мільйонів злотих, який передбачив пореби флоту і багато суттєвих змін, головним чином у результаті виконання рекомендацій після кваліфікаційних та експлуатаційних та військових випробувань прототипу корабля ORP Kormoran.

А що являє собою ORP Albatros, будівництво якого розпочалося в 2018 році, а спущено на воду в жовтні 2019 року? Це корабель завдовжки 58,5 м і водотоннажністю 830 тон, екіпаж складається з 45 моряків. Його корпус виготовлений з немагнітної сталі; оснащений двома дизельними двигунами MTU 8V369TE74L, що дає змогу судну рухатися зі швидкістю не менше 15 вузлів. Дальність руху — 2,5 тис. морської милі. Базовою бойовою системою корабля залишається система бойового управління SCOT-M, що забезпечує інтеграцію всіх підсистем і обмін інформацією з системами управління. Для навігації використовується радар Mk11 SharpEye. Корабель озброєний 35-мм гарматою Triton, 12,7-мм великокаліберними кулеметами та пусковими установками зенітних ракет Grom/Piorun. Але, як і ORP Kormoran, ORP Albatros не має потужної протиповітряної оборони. Різні типи його приладів допомагають виявляти міни та інші підводні загрози, він зазнав численних вдосконалень. Найважливішими з них є гідролокатори, такі як підкілевий SHL-101 / TM, що використовують довгі або середні хвилі та короткі звукові хвилі для виявлення об’єктів або навігації. Оснащений різними типами підводних безпілотників — в т.ч. автономними підводними апаратами сімейства Gavia зі спеціальними системами навігації.

Серед контрактів, озвучених віце-прем’єр-міністром і міністром національної оборони Маріушем Блащаком, була також інформація про закупівлю ще трьох есмінців класу Kormoran. Договір підписано у червні 2022 року. Повідомляється, що кораблі будуть отримані в 2026–2027 роках. Зрештою, ВМС Польщі використовуватимуть аж шість кораблів такого типу. Нові увійдуть до складу 12-ї ескадрильї тральщиків 8-ї флотилії берегової оборони.

Ну і насамкінець, про що йдеться на згаданому сайті, так це про ще одну південно-корейську новинку — танк К-2. Як застерігає автор інформації, така броньована машина може витіснити з європейського ринку бронетехніки американський M1 Abrams і німецький Leopard. Це може стати наслідком інтересів Польщі, Норвегії та… наслідками війни в Україні, принаймні, так автор посилається на інформацію у іспанському щоденному ЗМІ El Confidencial. Наводяться деякі характеристики такого корейського танка: привід і коробка передач, від Leopard; 120-мм гармата 55-го калібру вважається однією з найкращих у світі; стрільба ведеться на основі високочастотного радара, а завдяки тепловізійній камері дозволяє знаходити ціль вночі, яку може локалізувати на відстані до 10 км; система автоматичного виявлення цілей (ATDTS) працює разом із системою IFF, яка відрізняє «свого від ворога» та автоматично ідентифікує ціль, наводячи на неї гармату. Його ціна — близько 9 мільйонів доларів.

Корейський танк K2 може витіснити з ринку німецький Leopard.
Джерело: фото Shutterstock.com, https://www.wnp.pl/

Норвегія розглядає його закупівлю і ухвалюватиме рішення з цього приводу до кінця цього року. 22 липня уряд Польщі підписав лист про наміри придбати К2. Щоправда, передбачається, що це буде спецверсія — K2PL, що матиме більшу платформу з додатковою колісною віссю та іншими змінами. Контракт буде укладено на 1 тисячу одиниць до 2026 року (182 одиниці вироблені в Кореї та внутрішнє виробництво), пише El Confidencial.

За даними цієї іспанської газети, німецька збройна промисловість припустилася кількох помилок. Крім політичних моментів («перевага K2 в тому, що він не німецький»), його характеризують захмарні ціни, клієнтів не влаштовують терміни доставки та надмірні вимоги до запчастин і ремонту. Крім того, виявлено дефекти в частинах важкої артилерії, як, наприклад, у самохідних гарматах PzH 2000, визнаних одними з найкращих у світі, які під час інтенсивного використання під час війни в Україні показують надмірний знос ствола, що потрібно вчасно контролювати.

 Ще що: продукція Південної Кореї давно не асоціюється з низькою вартістю. Але ця країна визнана світовим лідером у сучасних технологіях, а тепер завдяки інвестиціям і державній підтримці знаходить своє місце в галузі озброєнь. Західні армії почали поважати корейську продукцію високої якості, таку як 155-мм САУ K9 Thunder, морську та авіаційну техніку.

Підготував Олег Махно

https://www.wnp.pl/przemysl-obronny/beda-nowe-zrodla-finansowania-armii-trzeba-minimum-70-mld-zl,613478.html

https://www.wnp.pl/przemysl-obronny/polska-i-czechy-przejma-ochrone-slowackiej-przestrzeni-powietrznej,612518.html

https://www.wnp.pl/przemysl-obronny/sonary-podwodne-drony-polskie-porty-beda-bezpieczniejsze,612842.html

https://www.wnp.pl/przemysl-obronny/koreanski-czolg-k2-moze-wyprzec-niemieckiego-leoparda-z-rynku,613023.html

Схожі публікації