«Війна триватиме, доки не завалиться путінська піраміда влади. Для цього нам потрібна єдність і рішучість держав Європейського Союзу»

«Війна триватиме, доки не завалиться путінська піраміда влади. Для цього нам потрібна єдність і рішучість держав Європейського Союзу»

«irozhlas.cz», Чехія

Ці слова належать одному з двох чинних міністрів Естонії, які нещодавно давали інтерв’ю журналістам чеського видання iROZHLAS під час свого перебування у Празі, де проходили неформальні наради міністрів країн ЄС. Зрозуміло, що темою спілкування естонських високопосадовців з представниками преси були події на теренах України, тобто, російсько-українська війна. Естонія, як країна Балтії, беззастережна у своєму ставленні до цієї війни і однозначно стоїть на боці України, навіть попри те, що чимало її місцевого населення (а це — росіяни, які залишаються там ще з часів СРСР) дотримується, як правило, протилежних позицій. Тому громадянам Чехії цікавими виявилися погляди цих двох естонців, тим більше, що зараз росіяни намагаються нав’язувати європейцям свої наративи, включно з тими, що мають відволікати світову спільноту від справжнього стану справ, в тому числі й в Україні.

Зустріч міністрів закордонних справ країн Європейського Союзу.
Фото: Kateřina Šulová | Джерело: ČTK

…Одним зі способів посилення тиску на російську владу та керівництво Кремля — припинення видачі росіянам туристичних віз. Міністри закордонних справ Євросоюзу, обговорюючи таке питання у Празі минулого тижня, спочатку не дійшли до спільної думки і повертаються до цього питання знову. Але до європейських політиків відносяться також представники країн Балтії. Саме вони не сумніваються у необхідності вжиття таких обмежувальних заходів і обіцяють від слів перейти до діла. «Ми обмежимо в’їзд російських громадян самотужки», — пообіцяв глава МЗС Естонії Урмас Рейнсалу в інтерв’ю популярному чеському ЗМІ iROZHLAS. Cz, коли перебував нещодавно у Празі на неформальних переговорах зі своїми європейськими колегами. Зокрема, він розповідав про таку ситуацію, коли біженцям з України іноді де-факто доводиться обслуговувати російських туристів.

На початку свого інтерв’ю на запитання чеської журналістки Урбанової естонський міністр відповів, що Естонія зробила крок у правильному напрямку, чітко давши зрозуміти, що хотіла б бачити спільне європейське рішення у вигляді візової заборони. «Поки цього не сталося, ми своїми силами обмежимо в’їзд громадян Росії на національному рівні», — пообіцяв він зокрема. Щодо Естонії, то він повідомив, що йдеться про дозвіл на перетин кордону щонайменше для 300 тисяч осіб. І якщо мати на увазі Європу в цілому, то за останні пів року таку активність до перетину виявили близько 12 мільйонів російських громадян, з яких туди прибуло понад один мільйон. Міністр у такій забороні на в’їзд вбачає не лише фактор безпеки, але й моралі. «Бо ми приймаємо відважних українців як біженців. Вони заробляють на життя, влаштовуючись на будь-яку роботу, а коли у вас є росіяни в країні на відпочинку, наприклад на курорті, в основному їх обслуговують українці. З цим явищем, на мою думку, щось не так».

Міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу,
Фото: SOPA Images | Джерело: Reutershttps://www.irozhlas.cz/

Відповідаючи на запитання про такі ж заходи щодо білорусів, У. Рейнсалу пояснив, що їх не можна прирівнювати до росіян, оскільки для цього є вагомі аргументи. Наприклад, чимало білорусів виступили проти своєї влади, що безпосередньо суперечить пасивності російського суспільства щодо звірств їхнього режиму. Та й на відміну від росіян, кількість білорусів, які приїжджають до Естонії, не збільшилася.

Під час розмови йшлося також про права тих росіян, які народилися в Естонії ще за радянських часів і після відновлення естонської незалежності на початку 90-х років минулого століття. Також міністр нагадав, що за радянських часів тисячі естонців були депортовані до Сибіру, ​​тим часом етнічні росіяни переселялися до Естонії, що призвело до великої кількості російськомовного населення в регіоні. Наразі російськомовне населення становить близько 30 відсотків. «Але ми повинні розрізняти їхнє походження. Тому, що багато з них вже народилися в Естонії, коли країна стала незалежною, і вони мають естонське громадянство. Іншу частину складають в основному люди похилого віку, які мають російське громадянство, але вони, можливо, навіть не мали змоги його змінити і стали резидентами з постійним місцем проживання. Їхні діти тоді отримали російське громадянство» – пояснив міністр ситуацію, що виникла. Одночасно нагадує, що Естонія готова виступити у такому питанні за більш обмежувальний підхід в рамках ЄС. «Треба і надалі тиснути на режим Путіна. Ми не можемо заспокоюватися, особливо в той час, коли режим організовує маріонетковий референдум на окупованих територіях, – переконує міністр, маючи на увазі події, які нині відбуваються на захоплених росіянами територіях України. – Війна триватиме, доки не завалиться путінська піраміда влади. Для цього нам потрібна єдність і рішучість держав Європейського Союзу. Кермо влади в руках Заходу. У наших силах підтримати українців постачанням зброї, введенням інших жорстких санкцій, і ми будемо це робити. Ми знаємо про хід війни, уявляємо і її неправдиві картини, які змальовують наближені до Путіна люди. Адже йдеться у кінцевому рахунку про європейські демократичні цінності, які зараз підпадають під удар».

Висловлювання і думки естонського міністра закордонних справ доповнюються позицією його колеги по уряду – міністра оборони Естонії Ханно Певкура, який у своєму інтерв’ю цьому ж чеському виданню «Естонія щодня знаходиться у стані кібервійни» також порушував тему постійної агресії Росії проти України. Головний висновок, до якого він дійшов після неформальної зустрічі міністрів оборони Європейського Союзу, – підтримка України триватиме і надалі, що підтверджується, зокрема, запуском для неї нової військової навчальної місії. «Я дуже радий, що не відчував щонайменшої втоми серед міністрів, бо розв’язаною росіянами інформаційною війною зараз намагаються нас переконати: Європа вже втомилася від війни. Я не відчуваю цього, і для мене дуже важливо, що існує чітке розуміння: ми повинні допомогти Україні як потрібно, і поки це потрібно».

Міністр оборони Естонії Ханно Певкур на неформальній зустрічі міністрів оборони ЄС в Празі.
Фото: Томас Ткачик / SOPA Images/Sipa США | Джерело: Reuters

Розповідаючи про вищезгадану навчальну програму для українських військовослужбовців, естонський міністр оборони повідомив, що це робиться в контексті тренувань Великобританії, яка зобов’язалася підготувати десять тисяч українських солдатів. «Для нас важливо, щоб такі навчання відбувалися безпосередньо і в Естонії… У нас вже налагоджена співпраця в певних сферах, але я не буду коментувати це зараз. Головна увага приділятиметься виробленню основних військових навичок, як це здійснює Британія чи США», – сказав міністр. І пояснив, чому порівняно невелика за розміром Естонія є однією з найбільших держав-прихильниць України.

— Перш за все, у нас схожа історія. Ми розуміємо, до чого всі такі події можуть призвести, якщо ми не допоможемо Україні. Питання не лише в тому, що Україна має бути вільною країною, а українці – мати можливість самостійно вирішувати свою долю. Ця війна, війна України проти Росії, є випробуванням для всього вільного демократичного світу… Два дні тому ми провели нове опитування громадської думки в Естонії, і воно показало, що понад 90 відсотків естонців підтримують надання допомоги Україні. Це конкретна позиція. Ніхто не хоче втрачати свою свободу та незалежність.

Міністр оборони Естонії Ханно Певкур під час інтерв’ю iROZHLAS.cz.
Фото: Анна Сламечкова

Також естонський міністр оборони розповів, що протягом останніх шести місяців Естонія вдвічі збільшила свій оборонний бюджет. Так, було закуплено прибережні ракетні системи та ракетні системи HIMARS, система протиповітряної оборони короткої та середньої дальності дії. Починаючи з 24 лютого в Естонії фіксується величезне збільшення кількості кібернападів. Щодня доводиться нейтралізувати десятки таких атак. Вони виконуються, як правило, з території Росії.

У розмові з журналістом міністр оборони Естонії нагадав про існування різних неспокійних ділянок, чи то «гарячих точок», і що Росія зацікавлена ​​в ескалації ситуації в них. Тут мається на увазі в тому числі «армія Вагнера» в Африці чи Сирії. У таки й спосіб Росія намагається переключити увагу світової спільноти з війни в Україні до цих країн. «Наче голкою вона постійно поколює в різних місцях, намагаючись порушити європейську єдність, але ми не маємо права дозволити цього зробити. Ми повинні усвідомлювати, що це не просто якийсь збіг обставин, коли десь час від часу щось серйозне відбувається. Чи то стосується експорту зерна, чи ситуації у Сирії чи у Західних Балканах… Це все є частиною російського стратегічного плану».

Підготував Олег Махно

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/estonsko-ministr-zahranici-urmas-reinsalu-gymnich-viza-rusko-valka-na-ukrajine_2209020500_aur

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/estonsko-ministr-obrany-rada-eu-zasedani-praha_2209010700_gut

 

Схожі публікації