Відгуки грому з Ізраїлю

Загрози ядерній програмі Ірану

 

 

За цілеспрямованими нападами на ядерну програму Ірану стоїть затятий ворог, який ховається, як тільки може, зазначає німецька Süddeutsche Zeitung. Іран змушений діяти, оскільки відсутність будь-якої реакції означатиме слабкість його позиції, вважають кореспонденти Süddeutsche Zeitung у Тель-Авіві Пауль-Антон Крюгер та Петер Мюнх.

Прес-секретар Організації атомної енергетики Ірану (AEOI) Бехроуз Камалванді виступив на державному телебаченні у зв’язку з аварією, що виникла на іранському ядерному об’єкті у місті Натанз рано-вранці минулого тижня. Б. Камалванді давав інтерв’ю на фоні зруйнованого промислового об’єкту, у кадр потрапили обгорілі стіни, зірвані з петель двері, зігнуті елементи жерстяного даху.

Місце для інтерв’ю чиновник обирав ретельно, намагаючись якось приховати розміри завданих об’єкту пошкоджень. Проте, зазначає видання, на супутниковому знімку приватної Planet Labs добре видно, що майже половина 80-метрового машинного залу зруйнована вибухом повністю. Уламки даху розлетілися на сотні метрів.

У зруйнованому промисловому приміщенні були встановлені коштовні машини, за допомогою яких Іран збирав і збалансовував нещодавно розроблені ним центрифуги для збагачення урану. Ймовірно, там також зберігалися окремі компоненти. Тут, пише Süddeutsche Zeitung, було знищено технічну перлину іранської ядерної програми. Нові центрифуги, у десятки разів більш ефективні, ніж IR-1, що наразі використовуються, давали режиму можливість створювати атомну бомбу, що крім іншого є вагомим політичним важелем. Внаслідок пошкоджень в середньостроковій перспективі може уповільнитися розвиток і виробництво сучасних центрифуг в Ірані. Вища рада національної безпеки Ірану заявила, що причина вибуху відома, але не буде поки що оприлюднюватися з міркувань національної безпеки.

Пошкодження на іранському ядерному об’єкті у Натанзі добре видно на супутниковому знімку

Ще не встигла стихнути громовиця з вибуху в Ірані, зазначає німецьке видання, як почулося відлуння з Ізраїлю — затятого ворога Ірану. Зокрема, міністр оборони Бенні Ганц заявив, що «не все, що відбувається в Ірані, обов’язково пов’язане з Ізраїлем». Але міністр закордонних справ Ізраїлю Габі Ашкеназі, який як і Б. Ганц, є колишнім начальником Генерального штабу Ізраїлю, був більш відвертим: «…Іранові слід заблокувати доступ до ядерної зброї… Ми вживаємо заходів, про які краще не згадувати». У той же час анонімний «офіцер розвідки Близького Сходу» повідомив для New York Times і Washington Post, що Ізраїль організував вибух у Натанзі за допомогою «надзвичайно потужної бомби». І, врешті-решт, колишній міністр оборони Ізраїлю Авігдор Ліберман повідомив, що маються посилання на анонімного інформатора, ім’я якого пізніше з’явилося в ізраїльських ЗМІ. За його словами, це був не інакший, як директор Національного розвідувального агентства Ізраїлю (Моссад) Йоссі Коен.

Така реакція Ізраїлю є наслідком його політики цілеспрямованої неоднозначності, що передбачає поширення страху, і який офіційно ніколи не бере на себе відповідальність. Щоразу, коли вдається провести успішну спецоперацію проти іранської ядерної програми, — від поширення комп’ютерного вірусу Stuxnet до знищення центрифуг та нападів на іранських учених-ядерщиків — підозрюються не лише США, а й Ізраїль. Проте щоразу Ізраїль свідомо демонструє свою міць. Коли два роки тому Моссаду вдалося викрасти тисячі документів, що містять вибухову інформацію про ядерну програму Тегерану, ізраїльський уряд їх навіть оприлюднив, даючи зрозуміти, що він здатен виконувати операції в самому центрі Ірану.

Нещодавні інциденти і вибухи в Ірані

Цього разу підозру підживлює відносно професійно виготовлене викривальне відео, що містить певні інсайдерські відомості. Його отримала Перська служба BBC за кілька годин до того, як інцидент на збагачувальній іранській установці став загальновідомим в Ірані чи деінде. У відео досі абсолютно невідома група «Гепарди батьківщини» бере на себе відповідальність за вчинену диверсію на одному з найкраще захищених об’єктів Ірану. Назва групи нагадує назви Корпусу вартових Ісламської революції (КВІР), на відео йдеться про дисидентів з апарату державної безпеки Ірану. Зрада у центральному апараті силових структур країни, зазначається у виданні, була б найбільшим жахом для режиму. Тим більше, що досі ще не з’ясовані причини кількох інших вибухів, що сталися нещодавно, в тому числі на військовому полігоні Парчін поблизу Тегерану. Тут вибухнув будівельний комплекс, на якому виготовляли балістичні ракети для КВІР.

Офіційна іранська інформаційна агенція IRNA вбачає в інцидентах «перетин червоних ліній ворогами Ісламської республіки, особливо з використанням сіоністських структур», під якими розуміється Ізраїль. Ізраїльський експерт Сіма Шине, яка раніше відповідала за зв’язки за Моссадом, а тепер спостерігає за Іраном в інтересах Інституту досліджень національної безпеки (INSS) Ізраїлю у Тель-Авіві, вважає «незвичним» те, що іранське керівництво визнає шкоду, завдану вибухом в Натанзі. Це змушує Іран до дій. «…Їм буде важко не відповісти, — заявила ізраїльський експерт, — тому що не реагувати для Ірану означатиме його безсилля». Вона може уявити собі іранську помсту шляхом завдання кібератак, але також бачить, що перед режимом Тегерану постала «велика дилема». Бо кінцева мета іранців — це припинення санкцій. Тому вони жодним чином не зацікавлені у військовій ескалації.

Уряд Ізраїлю тиждень тому наголосив, що за Іраном постійно наглядають з космосу. Таку заяву Ізраїль зробив після успішного запуску на навколоземну орбіту нового розвідувального супутника Ofek-16. Він повинен стежити за ядерною програмою Ірану, зазначає німецьке видання, — про яку Ізраїль уже, здається, й без цього добре поінформований.

 

Схожі публікації