Суперечка Німеччини з Польщею щодо танків для України

Суперечка Німеччини з Польщею щодо танків для України

22.05.2022 р. «Der Spiegel», Німеччина

Зі сторінок політичних оглядачів тривалий час не сходять повідомлення щодо суперечки між Німеччиною та її партнером по НАТО Польщею, що виникла навколо обіцяних постачань танків для України.

Небажання постачати важку зброю Україні напружує німецько-польські відносини. Причина цього є глухий кут у перемовинах про обмін танками між країнами-партнерами по НАТО, згідно з якими Польща зобов’язується поставити танки Україні, а замість них отримати від Німеччини техніку більш нового покоління. Тим часом, Варшава вже відкрито звинувачує Берлін у порушенні свого слова.

Німецьке видання «Der Spiegel» надрукувало 21 травня ц.р. статтю власних кореспондентів Маттіаса Гебауера (Matthias Gebauer) та Яна Пула (Jan Puhl), в якій висвітлюються деталі танкової оборудки, внаслідок якої Україна мала би отримати знайомі їй за характеристиками танки Т-72 від Польщі, які не потрібно довго вивчати та які можна було би швидко відправити для участі у бойових діях проти агресора Росії на сході України. Але поки що Україна танків не отримала. Причини затягування Німеччиною процесу передавання важкої техніки для України давно є предметом уваги міжнародних оглядачів та політологів. Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц постійно перебуває під критикою через затягування процесу забезпечення України важкою зброєю. Проте у Шольца завжди знаходяться обґрунтування причин власних дій, а тим часом зброя до України через позицію Німеччини так і не надходить.

  Основний танк «Леопард» у найбільш сучасній модифікації (2 A7V)
на військових навчаннях Бундесверу.
Джерело: «SPIEGEL», фото Philipp Schulze / dpa

Коли заходить мова про модернізацію української армії, зазначає видання, у Німеччині охоче розповідають так звану «Процедуру кругового обміну» типами озброєнь між кількома партнерами (Ringtauschverfahren). Зокрема, Федеральний міністр оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт (Christine Lambrecht, СДП), яка наразі перебуває під гострою критикою за результатами своєї діяльності, у минулий четвер 19 травня із задоволенням повідомила, що обмін танками з Чехією є «дуже хорошим прикладом того, як ми можемо швидко і легко допомогти Україні проти російської агресії».

Ламбрехт дуже коротко описала зміст угоди про озброєння: «Чеська Республіка постачає Україні важке озброєння, ми допомагаємо їй закрити прогалини важким озброєнням із німецьких промислових запасів», — пояснила вона. У результаті оборудки, яка зараз відомий майже у всьому світі під німецьким терміном Ringtausch, Чехія тепер може передати Україні власні танки російського виробництва, за що партнер по НАТО отримує від Німеччини системи зброї Leopard безкоштовно.

«Нам просто доводиться жахливо відчути, наскільки близькі війни та конфлікти можуть прийти до нас»,
– міністр оборони Крістін Ламбрехт на військовому полігоні в Мюнстері.
Джерело: «Süddeutsche Zeitung», фото Sean Gallup/Getty Images

У випадку з Чехією старанно відпрацьовану ідею Німеччини вдалося реалізувати. З політичних міркувань уряд Німеччини не бажав поставляти в Україну важкі бойові танки. Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц неодноразово наголошував, що США і Франція також ще не поставили Україні жодного бойового танка. Проте, в результаті «Процедури кругового обміну» типами озброєнь зі східними партнерами по НАТО, на фронт надходять принаймні старі російські танки, якими можуть керувати та які вміють обслуговувати українці.

Однак згадана процедура спрацьовує не в кожному випадку, зазначає «Der Spiegel». За інформацією видання, переговори щодо процедури в рамках Ringtausch між Німеччиною та Польщею, яка є безпосереднім сусідом Німеччини, безнадійно зайшли в глухий кут. Тому міністр оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт минулого понеділка під час конфіденційного обміну думками з коаліційними політиками довелося визнати, що вона має слабку надію на досягнення порозуміння з Варшавою.

Польща, яка безпосередньо постраждала від кризи як географічний сусід України, діяла у цій ситуації зразково. Невдовзі після початку російського вторгнення в Україну Варшава передала сусідній країні майже всі свої 240 танків російського виробництва, оскільки українська армія підготована до дій на цих типах танків. У той час, як свідчать повідомлення з польських урядових кіл, Варшава покладалася на німецькі обіцянки заповнити прогалини у танковому парку Польщі, що виникли внаслідок передавання власних танків Україні, сучасними танками.

Польща поставила Україні понад 200 танків Т-72 та кілька десятків БМП.
Джерело: «Polskie Radio S.A.»,  фото MARKO DJURICA/Reuters/Forum

Але те, що в теорії звучить просто, зазначає німецьке видання, в реальності виявилося більше ніж складним. Причина у тому, що, на відміну від Чехії, Польща, коли мова йде про заміну танків для власних збройних сил, не хоче задовольнятися застарілими німецькими танками. У підсумку, під час переговорів з Німеччиною Польща вимагала поповнити кількісний склад польських танків новітніми німецькими танками Leopard, оскільки «будь-що інше загрожуватиме обороноздатності Польщі».

Сам Бундесвер наразі порожній

Для німців швидко стало зрозуміло, що така угода не може бути прийнята. У самому Бундесвері поки що немає останніх моделей танку Leopard, німецькою промисловістю саме зараз лише розпочато модернізацію невеликої частини німецького танкового парку. В результаті відповідальний держсекретар оборонного відомства Німеччини не зміг дати жодних обіцянок під час переговорів з Польщею і був змушений безуспішно завершити переговори.

Шимон Шинковскі вель Сенк

Те, що починалося як символ співпраці, тепер перетворюється на безкомпромісну і неприємну суперечку. В інтерв’ю для SPIEGEL заступник міністра закордонних справ Польщі Шимон Шинковскі вель Сенк (Szymon Szynkowski vel Sęk) заявив, що «німці обіцяли посилити нашу обороноздатність, але, на жаль, жодна з обіцянок не була реалізована». Для офіційного чиновника міністерства закордонних справ Польщі Шинковскі вель Сенк, зазначає видання «Der Spiegel», висловлюється про Берлін досить недипломатично. Отже, Варшава відчуває себе обдуреною.

Для Федерального уряду Німеччини непорозуміння з Варшавою є болючим. У НАТО Польща вважається важливим партнером, коли справа стосується України. Адже прямий сусід прийняв більшість біженців із зони бойових дій. Однак ще більш важливою є хаб-функція цього партнера по НАТО, оскільки майже всі західні поставки зброї, а також транспортні конвої терміново необхідної гуманітарної допомоги прихованим шляхом здійснюються до України саме через Польщу.

З німецької точки зору проблему з Польщею щодо обміну танками вирішити складно. З Федерального міністерства оборони Німеччини повідомили, що швидка поставка танків Leopard останнього типу просто неможлива. Спроби досягти компромісу з польськими партнерами зазнали невдачі. Зокрема пропонувалося, що спочатку Польща отримає дещо старіші моделі танків Leopard, які потім будуть послідовно модернізовані Німеччиною або в найближчі роки замінені новими системами.

Довідково. Основний танк «Leopard 1»

Основний танк «Leopard 1» (Porsche Model 814) спроєктований у 1960–1963 роках.

У червні 1963 року танк було прийнято на озброєння Бундесверу.   У період з 1965 по 1974 рік було виготовлено 4024 танки (2427 передано Бундесверу). До 1979 року танк позначався як «Leopard».

Основним озброєнням танка є гармата 105-мм L7A3/L51 з. Для стрілянини використовуються 105-мм унітарні постріли із бронебійним підкаліберним, кумулятивним та бронебійним фугасним снарядами. Боєкомплект гармати складає 60 пострілів.

Джерело: https://warfor.me/

[згорнути]
Тоні Хофрайтер

Залишається побачити, чи виповняться такі обіцянки уряду Німеччини, адже критика його дій вже лунає від його власної коаліції. «Ми прийняли пропозицію про поставки зброї значною більшістю голосів у Бундестазі, яка тепер має бути реалізована», — попереджає політик партії «Зелені» Тоні Хофрайтер (Anton «Toni» Hofreiter). Він заявляє, що «вкрай важливо, щоб в рамках процедури Ringtausch обмін танками з Польщею був здійснений, тому що Варшава вже багато зробила для підтримки України».

Геополітична танкова суперечка між обережною та хитрою Німеччиною та агресивно налаштованою Польщею свідчить про існуючі старі проблеми в організації НАТО та у забезпеченні власної обороноздатності країн Альянсу. Україні потрібні танки для захисту своєї цілісності та забезпечення власного існування. Проблеми німецької нерозпорядності та самозакоханості, що культувалася у часи багаторічного канцлера Німеччини Ангели Меркель, не були вирішені до початку агресії Росії в Україну. Обороноздатність Німеччини дійсно під загрозою через занедбаність парку основних систем озброєнь Бундесверу, зокрема й танків. Коли вони будуть вирішені та чи будуть вирішуватися взагалі, Україні неважливо. Неприємним фактом у відносинах з багатою та безпечною Німеччиною є небажання розв’язувати власні питання обороноздатності, що можуть сприяти збільшенню бойових спроможностей України.

https://www.spiegel.de/politik/deutschland/ukraine-streit-um-waffenlieferungen-belastet-verhaeltnis-zwischen-polen-und-deutschland-a-693c5be5-ef24-4bbe-a709-cbd8b045fb94#ref=rss

У заголовку матеріалу фото з сайту Deutsche Welle: «Концерн Rheinmetall звернувся до уряду ФРН за дозволом на постачання Києву 88 старих танків Leopard. До цього він уже надіслав аналогічну заявку щодо 100 бронетранспортерів Marder».

Схожі публікації