США розглядають можливість передачі Україні сучасного БПЛА

США розглядають можливість передачі Україні сучасного БПЛА MQ-9 Reaper «Sensenmann»

26.05.2022 р. «Berliner Zeitung», Німеччина

Загострення військової ситуації на сході України виникло внаслідок активізації зусиль ЗС Росії та її намірів якомога швидше вийти на адміністративні кордони Луганської та Донецької областей, долучити Запорізьку і Херсонську області та провести там псевдореферендуми щодо проголошення їх самостійними республіками з негайним приєднанням їх до Росії.

Поспіх Москви пояснюється виснаженням її наступальних ресурсів та потенціалу їх відновлення за рахунок часткової і прихованої мобілізації без оголошення загального воєнного стану, що обґрунтує загальну мобілізацію. Водночас, після формального приєднання захоплених територій до складу Росії, у випадку продовження активних контрнаступальних дій з боку України та її намагання звільнити власну територію у межах міжнародно визнаних кордонів, буде негайно розцінено Москвою як посягання на територіальну цілісність держави Росія, що легітимізує оголошення війни Україні та проведення загальної мобілізації.

Це також дуже ризикований крок для Москви, оскільки загальна мобілізація зовсім не входила до планів російського військового керівництва та російського населення. Проте, зважаючи на програшні стратегічні позиції у війні, що мала відбуватися короткий проміжок часу, Кремль, вочевидь, вимушено прийняв політичне рішення на загострення конфронтації та продовження агресивної війни в Україні. Населення Росії поки що підтримувало такий курс Путіна. Що буде внаслідок загальної мобілізації та неминучих масових жертв серед мобілізованих росіян, поки що невідомо.

У західних та українських аналітиків і військових експертів існує переконання, що вимушені втрати частини територій на сході України пов’язані з нестачею у ЗС України сучасного озброєння, здатного зупинити навалу російських військ. Втрачені території не можуть бути повернені без силового примусу за допомогою власної військової потуги, яку Україна розраховує посилити за рахунок постачань від Заходу сучасних високотехнологічних та потужних озброєнь.

Незважаючи на надзвичайно запеклий характер війни з боку Росії, яка водночас застосовує весь спектр власних можливостей та впливів на політичних лідерів Європи і світу, сучасні типи озброєнь і військової техніки поступово надходять до України, здійснюється підготовка фахівців та екіпажів, Україна готує потужну військову відповідь.

Одним з елементів протидії російським військам в наземних операціях вважається застосування сучасних безпілотних літальних апаратів (БПЛА), які ще мають назву дронів. Німецьке видання «Berliner Zeitung» 25 травня ц.р. надрукувало статтю щодо розгляду у США можливості передавання Україні сучасного дрону «Sensenmann» («Ангел смерті»).

Видання зазначає, що компанія-виробник зброї General Atomics Aeronautical Systems наполягає на поставках до України найсучаснішого безпілотника ближньої дії MQ-Reaper. У Сомалі та Афганістані ці дрони ефективно застосовувалися проти парамілітарних загонів та знищили багатьох бойовиків.

Американський дрон MQ-9 Reaper.
Повітряні сили США здійснюють їх вильоти з Індіан-Спрінгс, штат Невада.
Цей тип БПЛА може бути застосовним в Україні.

Джерело: imago/ZUMA Wire

США ще не поставляли в Україну бойових літаків, здатних зупинити наступ Росії. Тепер оборонна промисловість США закликає уряд Байдена погодитися на поставку новітніх БПЛА типу MQ-9 Reaper. Про це повідомляє портал розслідувань The Intercept.

Довідково. MQ-9 Reaper

MQ-9 Reaper («Жнець») — модульний розвідувально-ударний БПЛА армії США .

Розроблений компанією General Atomics Aeronautical Systems для використання у ВПС США, ВМС США, і Британських КВПС.

Перший політ відбувся 2 лютого 2001 року. Створений на основі MQ-1 Predator.

  • Дальність польоту: 1 850 км
  • Максимальна швидкість: 482 км/год
  • Максимальна висота польоту становить до 15 400 м.
  • Максимальна тривалість польоту 27 годин.
  • Розмах крил: 20 м
  • Крейсерська швидкість: 313 км/год
  • Вартість одиниці: 16 900 000–16 900 000 USD (2013)

У назві MQ-9 Reaper буква «M» означає «багатоцільовий» (multipurpose), а «Q» означає, що він відноситься до дистанційно пілотованих безпілотних літальних апаратів. Навіть «9» наприкінці має значення – це дев’ята машина в лінійці безпілотних і дистанційно керованих безпілотних літальних апаратів, тобто дронів. Reaper це вже звичайна назва, як Predator або Hawk.

Вся система складається з безпілотного літака, оснащеного датчиками та озброєнням, наземної станції управління, лінії зв’язку Predator Primary Satellite Link, систем підтримки та кваліфікованої команди операторів. Як ви розумієте, вся техніка досить складна, і передбачає безвідмовну та злагоджену взаємодію багатьох технічних компонентів та людей.

Основний екіпаж складається з оператора, що є командиром апарату, та його помічника, відповідального за роботу з датчиками та наведення зброї. Тут слід зазначити, що система досить гнучка, для конкретних завдань можна використовувати різні набори датчиків та озброєння, тому операція як у пункті управління, так і на землі повинна бути всебічно підготовлена. Це максимально розширює можливості платформи.

Головним завданням MQ-9 Reaper є  – розвідка, тобто збирання даних. Саме для цього і були розроблені дрони.

Але збір даних – це все. Звичайно, ефективна робота була б неможлива без розвиненої системи зв’язку. У минулому, якщо літак проводив розвідку (це було до появи дронів), аналіз даних проводився після повернення на базу. Так було зі знаменитим У-2, так було через багато років і на інших платформах. Завдяки розвитку засобів зв’язку стало можливим передавати дані у режимі реального часу. Саме так працює безпілотник MQ-9 Reaper.

MQ-9 Reaper може виконувати такі місії, як ISR (стеження, спостереження та розвідка), авіаційна підтримка або CSAR (бойовий пошук та порятунок), наприклад, пошук пілотів збитих літаків. Американці також використовують їх для спостереження за конвоями та наступальними операціями, очищення маршрутів, визначення цілей та управління високоточною зброєю.

Треба, звичайно, відзначити, що в порівнянні з Predator, Reaper має майже в шість разів більшу вантажопідйомність, що дозволяє йому використовувати набагато ширший діапазон зброї, що виходить далеко за межі ракет Hellfire.

Типи зброї, якими можуть оснащуватися дрони MQ-9 Reaper, включають, в першу чергу, такі системи, як ракети AGM-114 Hellfire, які вже успішно використовуються на Predators. Це керовані ракети класу «повітря-земля», призначені для ураження броньованих, легкоброньованих та інших цілей, що потребують точних ударів.

Іншим озброєнням є системи GBU-12 Paveway II, тобто високоточні авіабомби на базі класичних бомб Mk 82, масою 227 кг та оснащені лазерною системою наведення.

Як дрони MQ-9 Reaper наносять авіаудари по ворогам

Запуск ракети AGM-114 Hellfire із БПЛА MQ-9 Reaper.

Це один із найкращих безпілотників-розвідників у світі, який може виявляти цілі супротивника та наводити на них ракетні установки. Завдяки широкому вибору озброєння, MQ-9 Reaper може вражати танки, БМП, БТР та броньовані машини. Ракети Hellfire здатні навіть збивати гелікоптери. Бомби також є потужною зброєю, яка може застосовуватися для знешкодження укриттів ворога, складів, будівель тощо.

Але найголовніше, цей БПЛА може навіть долетіти до Москви і там пошуміти. Але все ж таки краще його використовувати для наземних цілей. Американські військові дуже люблять «Жнець». З його допомогою було знищено багато угруповань терористів. «Тиха смерть» — саме так його називають.

БПЛА MQ-9 Reaper: найстрашніший дрон ВВС США у світі

Джерело: «© Root Nation», https://root-nation.com/ru/posts/weapons-ru/ru-general-atomics-mq-9-reaper/

[згорнути]

Ця система зброї американського виробника General Atomics, представлена ​​в 2020 році, в основному використовується для підтримки наземних військ в операціях ближнього бою. Як повідомляє The Intercept, представники згаданої оборонної компанії зустрілися з представниками київської влади. Washington Post з посиланням на прес-секретаря компанії Марка Брінклі (Mark Brinkley) повідомляла на початку квітня ц. р., що посол України в США Оксана Маркарова провела відповідні переговори з компанією General Atomics.

«Berliner Zeitung» зазначає, що цей потрібний Києву безпілотник, також відомий під найменуванням «Мисливець — вбивця» («Hunter-Killer»), може бути оснащений протитанковими ракетами повітряного базування Hellfire. В цій конфігурації він використовувався збройними силами США в Афганістані та Сомалі. Під час застосування цих безпілотників були численні втрати та поранення серед мирних жителів. Портал розслідувань Intercept зазначає, що збройні компанії США та представники уряду України у Вашингтоні звернулися з проханням дозволити експорт безпілотників, «незважаючи на високий ризик ескалації, яка може перетворити нищівну війну на ядерну».

Дрони підтримують дії у ближньому бою

MQ-9 Reaper заснований на базі дрону Predator, але набагато більший його за розмірами.

Безпосередній попередник «Жнєца» — MQ-1 Predator.
Джерело: «MilitaryArns», https://militaryarms.ru/

Ці безпілотні літальні апарати коштують близько 40 мільйонів євро кожен, та є незамінними для участі у розвідувальних місіях і операціях зі збору розвідувальних даних. Ці якості та їх здатність до підтримки ближнього бою роблять їх необхідними для України з огляду на сучасний хід війни. У середу 25 травня ц. р. президент України Володимир Зеленський говорив про «хитку» ситуацію на фронті, коли російська армія масованими обстрілами на сході знищує лінії оборони українських сил.

Додатково. Фото БПЛА MQ-9

Джерело: «MilitaryArns», https://militaryarms.ru/

MQ-9 Reaper із відкритим відсіком обладнання.
Добре видно супутникову антену
БПЛА MQ-9 з «типовим» комплектом озброєння під крилами

«Екіпаж» ударного БПЛА за роботою

MQ-9 Reaper ER – одна з останніх модифікацій БПЛА

Місце загибелі Сулеймані, іранського воєначальника, убитого ударом із MQ-9 Reaper

[згорнути]

Білий дім у Вашингтоні демонструє зростаючу готовність озброювати Україну протягом розвитку війни. Після поїздки до Києва наприкінці квітня ц. р. міністр оборони США Ллойд Остін (Lloyd Austin) заявив, що існує намір зрушити «небо і землю», щоб підтримати Україну в її боротьбі з Росією, Росію необхідно послабити. Відтоді була збільшена фінансова допомога військовим ЗС України, а постачання військової техніки спрощено.

Список постачання зброї від США

Як повідомляє портал розслідувань The Intercept, на додаток до вже наданих протитанкових ракет, запуск яких здійснюється з плеча оператора, США також постачали невеликі переносні безпілотні літальні апарати Switchblades («Складаний ніж») з боєголовками, що дозволяють наземним наносити точні удари та вражати цілі противника за межами прямої видимості. Побудовані за аналогічним принципом дії БПЛА «Phoenix Ghosts» («Привиди Фенікса»), які вже також були поставлені Україні, мають більшу дальність дії. Також у США були затверджені поставки Україні важкої артилерії та бронетранспортерів.

Довідково. Барражуючі БПЛА

Баражуючий боєприпас (англ. loitering munition), також дрон-камікадзе (англ. kamikaze drone) — тип безпілотних літальних апаратів з інтегрованою бойовою частиною, які здатні тривалий час у режимі очікування знаходитися в повітрі в районі мети та оперативно атакувати її після отримання відповідної команди від оператора або виконувати завдання, що передбачаються закладеним алгоритмом.

Такі комплекси за своїм задумом мають поєднати переваги безпілотного літального апарату (БпЛА) та бойової частини авіаційної бомби.

Switchblades — барражуючий БПЛА, розроблений американською компанією AeroVironment. Несе боєголовку і призначений, залежно від модифікації, для атаки живої сили, незахищеної техніки та броньованих цілей.

БПЛА Switchblades

Досить малий для того, щоб оператор міг переносити БПЛА у себе в рюкзаку, і запускається з багатьох наземних, морських та повітряних платформ.

Switchblade 300 розроблений як одноразовий БПЛА-камікадзе, покликаний збільшити загальну вогневу міць невеликих піхотних підрозділів. Він має довжину 610 мм і важить 2,7 кг (включаючи чохол для перенесення та пускову установку).

Великий барражуючий боєприпас Switchblade 600 важить 23 кг, але його можна носити із собою та підготувати до використання за 10 хвилин. Він призначений для польоту на 40 км за 20 хвилин, потім може баражувати повітря ще 20 хвилин (що дає йому загальну дальність польоту 80 км) і атакувати з максимальною швидкістю 185 км/ч. Несе протитанкову бойову частину типу Javelin, призначену для нейтралізації бронетехніки.

Phoenix Ghost — БПЛА, барражуючий БПЛА, має ті самі можливості, що й боєприпас Switchblade. Цей дрон може бути використаний для спостереження з повітря, проте його основне призначення — атакуюче.

Дрон ефективний проти середньоброньованих наземних цілей, може злітати вертикально і перебувати в польоті понад шість годин, а також може застосовуватися вночі завдяки наявності інфрачервоних датчиків. Боєприпас компактний, може поміститися в рюкзак.

За словами представників Міністерства оборони США, Phoenix Ghost був розроблений до російського вторгнення на Україну 2022 року, однак створювався відповідно до потреб Збройних сил України під час бойових дій на Донбасі.

Раніше переносні БПЛА могли виявляти загрози, але не мали зброї. У зв’язку з цим, був розроблений відносно недорогий Switchblade, який, у свою чергу, володіючи тією ж компактністю, що і розвідувальні БПЛА, ще й оснащений датчиками, що допомагають виявляти ворожих бійців, і боєголовкою, що дозволяє підривати їх з неба, що особливо корисно в атаці на недоступні із землі місця, таких як, наприклад, дахи будівель.

[згорнути]

Навряд чи один окремий тип озброєнь та військової техніки може змінити перебіг всієї війни та докорінно вплинути на геополітичну ситуацію у регіоні. Щоправда, за визначенням американської сторони, ця система озброєнь може суттєво змінити розстановку сил як на полі бою, так і політичній площині, оскільки «існує високий ризик ескалації, яка може перетворити нищівну війну на ядерну».

Водночас, рішуча позиція США і союзників, яка виявилася неочікуваною для Росії, сприяють якісному переозброєнню України на сучасні західні зразки озброєнь, що мають перевагу над російськими аналогами. Якість військового потенціалу ЗС України підвищується внаслідок постачань сучасної техніки від партнерів із Заходу, зростає бойовий потенціал та спроможності ЗС України у боротьбі з агресією Росії.

Позиція США та їх партнерів щодо рішучої підтримки України сприяє консолідації сил Заходу, утримує від «втоми від війни», заспокійливих закликів та намірів швидше закінчити війну в Україні на будь-яких умовах та втратах її територій. Накопичення сил ЗС України разом з мужньою боротьбою в оборонних боях, в яких поступово знищуються кращі наступальні спроможності ЗС Росії, призведе незабаром до зміни в розстановці сил. Україна тримає оборону та готується до контрнаступу.

https://www.berliner-zeitung.de/politik-gesellschaft/ruestungsexport-us-superdrohne-sensenmann-fuer-ukraine-einsatz-im-gespraech-li.229928

Схожі публікації