Кремлівські спецоперації впливу

Як Росія використовує політиків Німеччини для розширення свого впливу

 

 

 

Росія і надалі умисно розхитує систему світових демократичних цінностей, що наразі існують у світі, намагаючись їх знищити. Одним із звичних засобів досягнення поставленої мети у політиці для Росії і її теперішнього керівництва є спеціальні операції впливу. Як правило, вони маскуються під звичайні публічні заходи, але їх політично-стратегічні цілі по-справжньому серйозні. Жодна з країн світу, жодні геополітичні потуги не можуть уникнути впливу таких спецоперацій Росії. Вони поширюються географічно, тематика їх множиться, вони набувають нових організаційних та юридично-правових форм. Збільшується і кількість залученої агентури, яка часом використовується «втемну», тобто участь політиків у планах організаторів спецоперацій неусвідомлена. Очевидно, деструктивний вплив таких операцій на інші держави чи навіть об’єднання держав припиниться лише після того, як стануться докорінні зміни у керівництві Кремля.

Нещодавно у німецьких ЗМІ йшлося про один з таких публічних заходів, що у січні ц. р. відбувся у Берліні, і до якого причетні начебто політично нейтральні та відомі німецькі політики і депутати Бундестагу. Кореспонденти німецької Die Zeit розповідають про цю подію у статті під специфічним запитанням-заголовком «Чи використовує Росія депутатів та підприємців Німеччини для розширення свого впливу у Берліні?».

* * * * *

У шикарному берлінському готелі Hilton це була, на перший погляд, абсолютно пересічна зустріч під назвою «Стратегічний діалог регіону Балтійського моря», повідомляє Die Zeit. Її організували консалтингова агенція з Великобританії та берлінська «Федеральна асоціація економічного розвитку та зовнішньої торгівлі» (BWA). На порядок денний виносився розгляд екологічних проблем, наслідки Brexit та політика цифровізації в країнах, що межують з Балтійським морем. Через пандемію спікери змушені були виступати на камеру у облаштованій у готелі телевізійній студії. Запрошені учасники, включно з представниками бізнесу та студентами, мали змогу спілкуватися і переглядати виступи з телеекранів.

Проте, зазначається у статті Die Zeit, якщо уважніше придивитися до тих, хто брав участь і у плануванні, і у проведенні конференції, то багато що виявиться дивним чи навіть підозрілим. Як вважають автори публікації, працівники телеканалу ARD та політичного журналу Kontraste, у підготовці заходу брала участь росіянка Юлія Берг, уроджена як Афанасьєва, яку нещодавно держказначейство США внесло до санаційного списку. Британська консалтингова агенція, як з’ясовується, тісно контактує з цією Ю. Берг. Під виглядом буденної конференції, вважають європейські розвідслужби, у центрі Берліну відбулася прихована російська спецоперація впливу.

Довідково:

Берг (Афанасьєва) Юлія Андріївна, внесена до санкційних списків США та до бази «Миротворець». Співробітниця «Асоціації за вільні дослідження і міжнародне співробітництво» (Association for Free Research and International Cooperation, AFRIC), що сприяє зловмисним операціями Євгена Пригожина в Африці і Європі, працюючи в основному з території Росії. AFRIC виступала в якості підставної компанії для операцій впливу Є. Пригожина в Африці, в тому числі у спосіб спонсорування фальшивих місій зі спостереження за виборами в Зімбабве, Мадагаскарі, Демократичній Республіці Конго, Південній Африці та Мозамбіку. Незважаючи на те, що AFRIC видає себе як таку, яку очолюють африканці, вона розповсюджує вигідні для Росії повідомлення, у т. ч. дезінформацію. Ю. Берг входить до «африканського бек-офісу» Є. Пригожина, як член команди політичних консультантів, що розробляють стратегію маніпулювання політикою на африканському напрямі для підтримки інтересів Є. Пригожина.

Влада США звинувачує Ю. Берг з її мережею контактів у проведенні «зловмисних операцій в Африці та в Європі» під орудою Є. Пригожина — російського олігарха і довіреної особи президента В. Путіна. Крім іншого, Є. Пригожин є тим, хто фінансує сумнозвісну «фабрику тролів» — «Агенцію інтернет-досліджень» (Internet Research Agency) в Санкт-Петербурзі. У 2016 році агенція намагалася вплинути на вибори президента США. Є. Пригожин заробляє на діяльності у сфері громадського харчування (кейтерингові послуги), ресторанів та на державних контрактах. У лютому ц. р. ФБР США запропонувало 250 тис. доларів за інформацію, за яку його можна притягнути до відповідальності.

Структура деяких зв’язків та видів і форм діяльності за участі Євгенія Пригожина, Юлії Берг та інших ключових осіб. Джерело: https://dossier.center/godmother/

Німецькі органи безпеки переконані, що згадані операції впливу стають дедалі більшою проблемою. Видання Die Zeit та Kontraste мають у своєму розпорядженні конфіденційний документ федерального міністерства внутрішніх справ Німеччини, де є застереження щодо «дезінформації та операцій впливу» іноземних держав та їх спецслужб. Зазначається, що навіть існує підвищений «потенціал впливу», з огляду на пандемію коронавірусу та федеральні парламентські вибори у Німеччині, що призначені на вересень ц. р.

У статті видання Die Zeit пояснюється, що операції впливу мають на меті дезорганізувати суспільство будь-якої визначеної держави-об’єкта впливу. Набір інструментів таких операцій включає поширення фейкових новин або прихований вплив на публічні дебати, зокрема у соціальних мережах. До інструментів операцій впливу також входить приховане створення мереж та контактів, справжня вигода від яких не завжди зрозуміла навіть тим, хто залучений до їх використання.

Організаторам конференції «Стратегічний діалог регіону Балтійського моря» в Берліні в січні ц. р. вдалося залучити до участі в ній чотирьох членів Бундестагу Німеччини в якості спікерів конференції, а саме Маркуса Хельда (SPD), Александра Куліца (FDP), Стефана Альбані (CDU) і Штефана Койтера (AfD). Німецьким співорганізатором стала «Федеральна асоціація економічного розвитку та зовнішньої торгівлі» (Bundesverband Wirtschaftsförderung und Außenwirtschaft, BWA). У цьому ж об’єднанні Ю. Берг значиться «сенатором», за що вона сплачує 3 тис. євро на рік.

Асоціація BWA подає себе на своєму веб-сайті (https://www.bwa-deutschland.com) як асоціацію «відповідальних підприємців». Проте депутат Бундестагу від Соціал-демократичної партії Німеччини (SPD) М. Хельд, який надіслав до відкриття конференції свій шестихвилинний відео-виступ з питань європейського співробітництва в умовах переходу до використання альтернативних видів енергії, заявив, що він навіть не мав гадки про організаторів заходу.

— Такі запити та запрошення до участі надходять часто, — пояснив парламентар від «Вільної демократичної партії» Німеччини (FDP) А. Куліц. І заявив, що нічого не знав про російських організаторів конференції.

У статті зазначається, що Стефан Албані не відповідав на запити редакції, що й не дивно, оскільки він є не тільки членом парламенту Німеччини, але й віце-президентом BWA. Голова президії BWA Міхаель Шуман пояснив, що його асоціація «вже багато років займається регіоном Балтійського моря, як привабливим економічно для німецьких середніх компаній». Однак, за його словами, BWA «не в змозі перевіряти зв’язки своїх членів з Росією та в кожному окремому випадку надавати їм оцінку».

 

Операції впливу визначати складно

Вплив таких операцій визначити непросто, зазначається у Die Zeit. Зазвичай межа між їх загальними та приватними інтересами розмита. Такі операції не є винаходом лише Росії, оскільки у холодній війні вони були частиною інструментарію у протистоянні супердержав. Але в даний час Москва вважається лідером у цій галузі, та, на думку європейських спецслужб, одночасно, так би мовити, приватизувала цю роботу. Це можна назвати аутсорсингом: такі союзники, як Є. Пригожин, забезпечують виконання побажань Кремля і особистою участю в них, і грішми. Натомість в якості компенсації отримують доброзичливе ставлення президента РФ. Тим самим у планування операцій впливу та у способи їх реалізації заздалегідь закладаються комплексні переваги для В. Путіна, а походження таких операцій приховується.

Як вважають експерти та представники європейської розвідки, пояснюється у Die Zeit, берлінська конференція могла започаткувати таку операцію впливу. Офіційно організацією конференції займалася британська консалтингова компанія Admis та берлінська асоціація BWA. За компанією Admis стоїть громадянка Литви Вайва Адомайтіте, психолог, яка називає себе «експертом із глобальних змін» і у складі однієї особи представляє своє підприємство як глобальний аналітичний центр, що генерує ідеї в всьому світі. В розпорядженні Die Zeit і Kontraste є документи, згідно з якими В. Адомайтіте тісно співпрацювала з Ю. Берг щонайменше з 2019 року. В електронних листах вона навіть називала росіянку своєю «хрещеною мамою», яка уповноважила опрацювати проект доповіді Ю. Берг на конференції та навіть дозволила скласти і затвердити її резюме.

Довідково:

Вайва Адомайтіте. Засновник, головний виконавчий директор ADMIS Consultancy. Учасник схем Є. Пригожина та російського фонду «Росконгресс».

З іншого боку, Ю. Берг, згідно з дослідженнями Die Zeit та Kontraste, майже напевно була співробітницею Є. Пригожина, принаймні до 2019 року. Про такий зв’язок повідомляв російський проект журналістських розслідувань — Центр «Досье». За повідомленням джерел в уряді США, вона керувала мережею експертів, структурованих у групу «Африка», що діяли в інтересах Є. Пригожина, спеціалізація якої — операції впливу.

Росіянка давно пов’язана з BWA. На фото, зробленому в лютому 2019 року на присвяченій Африці конференції в Берліні, Ю. Берг зафіксована з керівником BWA М. Шуманом, радником асоціації з питань зовнішньої торгівлі Фолькером Чапке та експертом з питань міжнародних відносин Урсом Ункауфом. Керівник BWA М. Шуман заявив для журналістів, що «до вашого запиту ми не знали, що пані Афанасьєва входила до санкційного списку уряду США. Ми дізналися із ЗМІ про її приналежність до оточення пана Пригожина. Ми запитали про це пані Афанасьєву, але вона це заперечує».

На запит редакцій Die Zeit та Kontraste Ю. Берг (Афанасьєва) відповіді не дала.

У червні 2020 року логотипи мережі експертів AFRIC, компанії Admis та асоціації BWA з’явилися поруч — на конференції, присвяченій наслідкам пандемії COVID-19. Очевидно, йшлося також про спецоперацію впливу Кремля, або про один з її етапів. Якщо переглянути список учасників, зазначає німецьке видання, то складеться враження, що події, подібні до цієї, мають на меті збільшити російський вплив, а не поширювати експертних науково обґрунтованих знань. В якості нібито експертів на конференції 2020 року, окрім Ю. Берг, брали участь активісти та симпатики проросійської політичного руху Зепп-Ларуша. Як відомо, дехто з прихильників цього руху пропагують антисемітські міфи про теорію змови, передбачають крах західної цивілізації та крах фінансової системи.

Звіт конференції 2020 року відверто банальний. Головною стала теза, що «пандемія стала тривожним сигналом для людей не вважати природу надійною». За іншим висновком, «експерти та політики» наголошували на тому, що санкції ще ніколи не були ефективні.

Те, що Ю. Берг все ще працює на Є. Пригожина і працювала в Берліні за його завданням, не може бути доведено без певної долі сумніву, зазначає Die Zeit. Проте, оскільки для конференції, напевно, потрібно було чимало коштів, яких ніхто з учасників не сплатив, то безперечне одне: Ю. Берг має добрі зв’язки з лояльною до В. Путіна партією «Единая Россия».

 

Зацікавлені в хороших відносинах з Росією

Колишній аналітик з розвідувальної служби Естонії Індрек Каннік повідомив, що традиційно на таких заходах спочатку розглядаються нечутливі теми. Лише згодом, коли створено певну довіру громадськості, на порядку денному порушуються необхідні для Кремля питання, зокрема такі, як ситуація в Україні чи у Криму. Планувалася й наступна конференція, але, очевидно, її відклали на пізніше.

Один з провідних експертів у галузі зовнішньої політики, старший науковий співробітник Центру кібернетичної і внутрішньої безпеки Університету Джорджа Вашингтона, науковий співробітник Інституту зовнішньої політики (FPRI) Клінт Уоттс заявляє, що «в очах пересічного спостерігача такі конференції мають вигляд легітимних, тоді як російська рука залишається прихованою, а критики — дезорієнтованими». Це підтверджує випадок з учасником від країн Балтії: про цей зв’язок з Росією він дізнався лише після конференції, коли до нього звернулися представники спецслужби.

«Пане президенте, прошу до столу». Прислужник президента РФ Євген Пригожин (ліворуч) позаду Володимира Путіна

Виникає запитання: з якою метою асоціація BWA, яка стверджує, що «прямо та опосередковано» представляє інтереси 1300 німецьких компаній, установ та асоціацій, здійснює свою діяльність у такому середовищі? Керівник асоціації BWA М. Шуман пояснив, що консалтингова компанія Admis справила на нього позитивне враження, однак проведення подальших спільних заходів з нею не планується.

Очевидно, керівний склад BWA намагається позиціонувати себе досить некритично, коли йдеться про сприяння німецько-російським економічним відносинам. Керівник асоціації BWA М. Шуман є жорстким противником санкцій щодо Росії і в одному з виступів заявив наступне: «Ми всі знаємо, що Росія зазнала багато принижень з боку західних сил». В своєму інтерв’ю експерт з питань міжнародних відносин У. Ункауф закликає визнати «еквівалентність різних цінностей» у Росії та на Заході.

На своєму веб-сайті асоціація BWA також заявляє про партнерство з суперечливою організацією «Діалог цивілізацій» (Dialogue of Civilizations, DOC). «Діалог цивілізацій» вважається ще одним інструментом російського впливу, що функціонує у формі аналітичного центру (think-tank). Одним із його засновників є Володимир Якунін, колишній співробітник КДБ і довірена особа В. Путіна. «Обмін думками з такими аналітичними центрами, як DOC, в яких російські позиції обговорюються нарівні з іншими позиціями міжнародного середовища, сам по собі не є політикою», — заявив керівник BWA М. Шуман. Водночас, він обережно підкреслює, що «…це не означає, що ми поділяємо ці позиції». Тим часом, зазначає Die Zeit, партнерство закінчилося «через припинення діяльності DOC у Берліні».

Один з представників європейської служби розвідки підозрює, що інтереси BWA та інтереси російського уряду з огляду на існуючі взаємозв’язки перетинаються: одна сторона обіцяє бізнес, інша — корисні інструменти для ведення бізнесу.

На думку експертів, жодну із залучених сторін не можна засудити юридично. Експерт у галузі зовнішньої політики К. Уоттс заявляє, що для російського підходу є характерним «використовувати відкритий доступ на Захід, а потім підривати демократію Заходу, яка дозволяє Росії доступ до нього». Йорг Форбріг, директор з питань Центральної та Східної Європи у Німецькому фонді Маршалла в США, сказав наступне: «Я думаю, що ця конференція є спробою підготувати підґрунтя для здійснення подальших впливів».

Примітною є оцінка тональності та характеру обставин на проведеному заході самими учасниками та організаторами конференції «Стратегічний діалог регіону Балтійського моря». Ознаки, притаманні для спецоперації впливів, містяться, зокрема, у висловлюваннях члена Бундестагу Німеччини, депутата праворадикальної партії «Альтернатива для Німеччини» (AfD) Ш. Койтера. Він відверто визнає її нетипові для подібних заходів атмосферу та характер перебігу, наявність конфлікту інтересів. Щодо враження, які викликала конференція, то він заявив наступне: «Питання в тому, чи відчуваєте ви себе вже використаним, чи відчуваєте, що вас використовують для досягнення чужих інтересів, чи ці інтереси, які там переслідуються, можливо, є вашими власними інтересами».

Примітно, констатується у статті Die Zeit, що Ш. Койтер реалізував вже четвертий свій публічний захід у готелі Hilton разом з мережею Ю. Берг. Він каже, що зацікавлений у добрих відносинах з Росією, а позиція уряду США для нього не є визначальною. Крім того, вважає Ш. Койтер, діє презумпція невинуватості. Ю. Берг характеризує Ш. Койтера як «друга». На запитання журналістів, як він познайомився з нею, Ш. Койтер відповів, що «…їх представив одне одному знайомий з адміністрації президента Росії», тобто, відзначає Die Zeit, інакше кажучи, — Кремль.

 

Схожі публікації