Китай у 2021 році: орієнтири, пункти напруженості та визначальні дати

Брифінг з Інституту досліджень Китаю Меркатора

 

 

Німецький Інститут досліджень Китаю Меркатора (Mercator Institute for China Studies, MERICS), що вважається однією з найважливіших європейських установ з питань досліджень сучасного Китаю, опублікував дослідження про орієнтири, пункти напруженості та визначальні дати у розвитку Китаю у поточному році.

 

Де знаходиться Китай наприкінці 2020 року?

Економічна сила та демонстративна впевненість у собі після успішної боротьби з пандемією коронавірусу формують імідж Китайської Народної Республіки наприкінці 2020 року. Там, де країни усього світу впадають у рецесію, Китай фіксує помірне економічне зростання. Експортні показники, які в листопаді 2020 року зросли на рекордний 21 відсоток у порівнянні з показниками попереднього року, свідчать, що світовий попит на продукцію, вироблену в Китаї, навіть ще більше зріс під час кризи. Глава держави та лідер компартії Китаю Сі Цзіньпін після нормалізації епідеміологічної ситуації в країні перейшов у політичний наступ, оголосивши, що самопроголошеної мети з подолання «крайньої бідності» у країні досягнуто. На міжнародній арені Китай демонструє свою готовність до кооперації у боротьбі з пандемією коронавірусу COVID-19. Водночас на дипломатичному рівні Китай все частіше демонструє жорстку позицію і свою силу, зокрема, у відносинах з Австралією чи у ставленні до критиків своєї політики щодо Гонконгу.

 

На що сподіватися у 2021 році?

У Китаї мають бути ухвалені важливі рішення, він перебуває напередодні визначних подій. Новий, вже 14-й за ліком п’ятирічний план, повинен ухвалюватися навесні. Найважливіші його цілі: Китай намагається стати економічно більш незалежним та модернізувати свою промисловість.

В якості головних пріоритетів передбачається мати інноваційні стратегії, зокрема у галузі захисту клімату та екологічних технологій. Також у 2021 році очікується значне зростання бюджетних видатків на забезпечення «національної безпеки» та інвестицій у системи цифрового контролю. Без сумніву, до відзначення 100-річчя Комуністичної партії Китаю в липні 2021 року президент Сі Цзіньпін намагається забезпечити у країні мир та стабільність.

У галузі цифрових технологій протягом року також передбачаються деякі зміни у ставленні для іноземних компаній внаслідок ухвалення закону про захист даних. Економіка Китаю продовжує стикатися із суттєвими проблемами, і не лише через високий рівень боргу системно важливих державних компаній. Нестабільна світова економіка несе великі ризики для Китаю, який надав мільярдні позики економічно нестабільним іноземним країнам в рамках своєї амбіційної ініціативи «Пояс і шлях» (The Belt and Road Initiative). Згідно з наявними повідомленнями, з цього приводу в новому році з Пекіна слід очікувати коригування курсу.

Міжнародний саміт країн-учасниць Азійсько-Тихоокеанського економічного партнерства (АРЕС) у лютому 2021 року визначать, чи буде посилюватися напруження у відносинах Китаю з Австралією. За розвитком подій також повинні будуть пильно стежити й інші країни, зокрема такі, як Швеція, а також Німеччина та інші члени ЄС, які останнім часом все частіше стають мішенню наступальної дипломатії Китаю, яка отримала виразну назву «дипломатія воїнів-вовків» (Wolf Warrior Diplomacy).

Протягом 2021 року Китай буде брати активну участь у міжнародних подіях на всіх континентах світу, найважливіші з яких зображені на схемі:

 

У фокусі уваги: трикутник Китай — США — ЄС та глобальна архітектура влади

У відносинах між Євросоюзом і Китаєм, після досить невтішного для взаємних відносин 2020 року, все ще не визначена доля всеосяжної інвестиційної угоди Китай-ЄС (The EU-China Comprehensive Agreement on Investment, CAI), на укладення якої сподівалася Німеччина під час її головування в Раді ЄС. Адже режим санкцій за порушення прав людини, який нещодавно ухвалила Рада ЄС, може стосуватися і Китаю. У галузі захисту навколишнього середовища та клімату конфлікти можуть виникнути до початку 26-ї Конференції ООН щодо змін клімату (COP26) наприкінці 2021 року, якщо ЄС наполягатиме на реалізації своїх планів щодо прикордонного податку на викиди вуглецю СО2.

У березні 2021 року ЄС надасть переглянуту стратегію щодо Китаю. Вирішальним фактором у відносинах між ЄС та Китаєм буде те, чи зможе відродитись трансатлантичний союз після перемоги Джо Байдена на виборах у США, щоб обидві сторони могли разом виступити проти Китаю, зокрема з економічних питань, політики гарантування безпеки чи політики у сфері прав людини.

Без сумніву, Китай і надалі зміцнюватиме свій глобальний вплив у світі. Так звана вакцинаційна дипломатія, вірогідно, зробить свій внесок та сприятиме таким діям. Якщо Китай надасть терміново необхідні протипандемічні вакцини, як це вже сталося в Індонезії, — то це зміцнить його відносини з країнами, що розвиваються. Нічого не змінять та не загрожують інтересам Китаю результати розслідування ВООЗ, яке наразі визначає китайське походження коронавірусу COVID-19, та результати якого очікуються у другому кварталі 2021 року.

Директор аналітичного центру MERICS Мікко Хуотарі вважає, що «У 2021 році світ повинен бути готовим до жорсткого Китаю: суворо орієнтований на інновації та економічну незалежність, він дотримуватиметься жорсткості у в політичних відносинах та ще більш рішуче намагатиметься залучати глобальних партнерів до свого курсу. У відносинах зі США, можливо, матимуть місце тактично мотивовані більш м’які тони. Мислення в Пекіні все частіше формуватиметься у парадигмі образів «друг-ворог». Китай намагатиметься досягти національної могутності, розвивати нові геоекономічні сфери впливу та контролю над стратегічно важливими ланцюгами створення нової вартості».

Довідково:

Інститут досліджень Китаю Меркатора (Mercator Institute for China Studies, MERICS) є провідним німецьким та найбільшим європейським аналітичним центром з ексклюзивним акцентом на Китай.

Некомерційна організація заснована у 2013 році компанією Stiftung Mercator, одним з найбільших приватних фондів Німеччини.

 

Схожі публікації