Фрагментація політичної палітри Німеччини

Реакція на отруєння Олексія Навального

 

 

На інформаційному порталі RND (RedaktionsNetzwerk Deutschland) постійно оновлюється інформація про перебіг політичної дискусії у Німеччині з приводу отруєння нервово-паралітичним газом російського опозиційного політика Олексія Навального. Ця тема суттєво впливає на теперішні відносини Берліна з політичними партнерами та розстановку пріоритетів у внутрішній політичній боротьбі провідних німецьких партій. Гострота та актуальність ситуації для провідної країни Євросоюзу пояснюється складними чинниками впливу, зокрема поточною економічною та політичною співпрацею Німеччини з Росією, залежністю її політики від позицій економічного, зокрема. газового лобі в Німеччині та в Європі, наближенням виборів у США і у тій же Німеччині, геополітичними пріоритетами основних країн-суб’єктів міжнародної політики тощо.

Канцлер Ангела Меркель гостро засуджує Росію за факт отруєння О. Навального. Кремль традиційно не визнає свою причетність до злочину, одночасно вимагаючи детальних пояснень і висновків з досліджень, щоб нав’язати міжнародній спільноті свою версію та, зокрема, денонсувати дослідження, виконані у військовій спеціалізованій лабораторії, де встановлено факт такого отруєння.

За умов відсутності аргументів на свою користь Москва традиційно, без жодних пояснень все заперечує

На інформаційному порталі RND зацікавились принципами конкретної німецької політики стосовно РФ після того, як там продовжують порушення прав людини, застосовуючи бойові отруйні речовини на зразок «Новачка».

Канцлер Німеччини Ангела Меркель

Найпершою і найбільш відчутною для Росії реакцією міжнародної спільноти було припущення, що Німеччина відмовиться від реалізації сумнозвісного проекту «Північний потік-2». Адже через цей проект Європа може потрапити в економічну залежність від монопольного постачальника російського газу, що й остаточно посварить Німеччину зі США. Тому аналітики RND кидають оком на північ Німеччини, точніше на місто Засніц, що на острові Рюген, де у порту Мукран, який обслуговує міжнародні пороми, наразі складовані труби, що повинні стати частиною «Південного потоку-2». Кожна завдовжки 12 метрів, вагою 24 тонни. Вони складовані для завершення останньої недобудованої частини трубопроводу у 160 км. Нагадаємо, що загальна довжина магістралі — 2 460 км.

Складовані у порту міста Мукран труби для завершення будівництва «Північного потоку-2»

Обіцянка США застосувати санкції до учасників проекту зупинили прокладання газопроводу. Наміри Росії закінчити будівництво за допомогою трубоукладальника «Академик Черский», що вже знаходиться у місці проведення робіт, також безрезультатні.

Аналітики звертають увагу на наполегливість росіян, які намагаються будь що добудувати газопровід. Безперечно, з реалізацією цього проекту його учасники прагнуть не лише задовольнити свої економічні, але і геополітичні інтереси. Росії і Німеччини — передусім.

«Академик Черский» у порту міста Мукран,
травень 2020 року

Стан справ з будівництва газопроводу загострило протистояння всередині політичних сил і громадськості Німеччини, оскільки стосовно його функціонування вже зроблені не лише детальні розрахунки, але й прораховані можливі прибутки. Протиріччя, які канцлеру А. Меркель дотепер вдавалося нівелювати, перемістилися у публічну площину, зокрема й на рівні парламенту Німеччини.

 

Внутрішня реакція на події

Дехто з німецьких політиків категорично виступають за припинення будівництва. Зокрема, найбільш резонансними стали виступи політика від партії «Зелених» та Християнсько-демократичної партії (ХДС).

Керівник фракції «Зелених» Катрін Герінг-Еккард вимагала у Бундестазі зробити «чесні висновки» для «дуже чіткої відповіді». На її думку, вже можна заявити, що «Північний потік-2» більше не є тим проектом, який Німеччина може просувати разом з Росією.

Таку позицію підтримали провідні політики від коаліційної Християнсько-демократичної партії, чий високопосадовий представник, голова комітету Бундестагу з зовнішньої політики Норберт Рьоттген пояснює, що подальше будівництво газопроводу стимулюватиме В. Путіна до подальшого запровадження практики замовних терористичних актів, що порушує міжнародне право.

У німецькій газеті Bild навіть з’явилася інформація про «зупинку проекту газопроводу Путіна».

Несподівано обережну позицію зайняв голова найбільш впливової партії правлячої коаліції — «Християнсько-соціальний союз» (ХСС) — Маркус Зьодер. Зокрема, він стримано поставився до того, що отруєння О. Навального пов’язують із припиненням будівництва газопроводу «Північний потік-2», і вимагає з’ясувати всі політичні та економічні питання з тим, щоб зберегти цінності Західного суспільства.

Голова партії ХСС Маркус Зьодер стримано ставиться до того, що отруєння О. Навального пов’язують із припиненням будівництва «Північного потоку-2»

Традиційно помірковану позицію зайняли представники парламентської Вільної демократичної партії (ВДП), яка притримується ліберальної ідеології. Зокрема, радник парламентської фракції партії ВДП з питань внутрішньої політики Константін Куле вважає, що Німеччина повинна надати О. Навальному політичний притулок. К. Куле та три інші депутати Бундестагу мають намір якомога скоріше винести питання щодо отруєння О. Навального на розгляд Європейської ради.

Радник парламентської фракції партії ВДП з питань внутрішньої політики Константін Куле

Проте, зазначає інформаційний портал RND, негайно виникли й протилежні точки зору та позиції, переважним чином серед регіональних політиків з узбережжя Балтійського моря у Німеччині, які безпосередньо пов’язані з реалізацією проекту. Так, керівниця регіонального уряду федеральної землі Німеччини Мекленбург-Передня Померанія Мануела Швезіг формулює протилежну позицію. Вона заявила в інтерв’ю для мережі RND, що хоча вона і обурена злочином проти О. Навального, «але його не слід використовувати для того, щоб знову поставити під сумнів майже завершений трубопровід у Балтійському морі». Політик вважає, що цей трубопровід необхідний для енергопостачання Німеччини у майбутньому. І вказує, що не дивно, що ті, хто завжди виступав проти проекту «Північний потік-2», негайно використали привід з отруєнням О. Навального, щоб знову вимагати відмови від цього газопроводу.

 

Про що застерігає німецька економіка

Інформаційний портал RND зазначає, що мають місце також голоси застереження з боку німецької економіки. Зокрема, голова Східного комітету Німеччини Олівер Гермес заявив, що «…Ми не повинні допустити, щоб цей інцидент перетворився на постійний тиск на наші двосторонні відносини і, таким чином, ще більше погіршив німецько-російські економічні контакти».

Інформаційний портал RND відзначає, що А. Меркель є найбільш потужнішим захисником проекту. Її різкий тон до Москви у справі О. Навального помітно контрастує з її словами минулої п’ятниці, під час її традиційної літньої прес-конференції. Канцлер відповідала на запитання преси, зокрема й кореспондента з Росії, чи розглядає Німеччина можливість виходу з проекту «Північний потік-2» за фактом справи О. Навального.

Вона відповіла наступне: «…Ми повинні розглядати це як окреме питання.., наша думка полягає в тому, що «Північний потік-2» слід добудувати». І наголосила на приватно-економічному характері будівництва. На її погляд, «не слід поєднувати цей економічно керований проект із питанням Навального».

Портал RND зазначає, що А. Меркель неодноразово виступала як спритний прагматик, просуваючи позиції, які загалом сприймалися як належне. Одним з таких прикладів є відмова Німеччини від використання атомної енергетики, іншим — скасування обов’язкової військової служби. Але «Північний потік-2» не належить до цих категорій. Проте, не зважаючи на значну критику з боку численних партнерів з ЄС та загрози санкцій з боку США, А. Меркель наполегливо відстоює необхідність завершення будівництва газопроводу.

Вона також запевнила у цьому свою аудиторію у місті Штральзунд у на початку вересня ц. р., коли відвідала свій виборчий округ у Передній Померанії.

Інформаційний портал RND зазначає, що у випадку з проектом «Північний потік-2» йдеться перш за все про геополітику. Як з’ясовується, це стосується також і місцевої політики, принаймні для А. Меркель.

Проте, чи А. Меркель перейде до конкретних дій, що слідують за її гострими заявами проти Москви, залишається відкритим питанням.

 

Позиція спецслужб Німеччини

Інформаційний портал RND наводить позицію неназваного представника Федеральної служби розвідки Німеччини (Bundesnachrichtendienst, BND) який застерігає від «відштовхування» В. Путіна.

У колах спецслужб Німеччини пояснюється, чому раптом отруєння О. Навального стало таким публічним. Адже це «суперечить будь-якій логіці розвідувальних служб», і означає або те, що за цим стоять не спецслужби, а «якісь олігархи», або те, що хтось свідомо сприймає очевидний процес в якості певного сигналу. Зрештою, інформація щодо справжніх намірів поки що відсутня.

Неназваний досвідчений представник BND з багаторічним стажем застерігає водночас проти «відштовхування Росії ще далі». Щоправда, В. Путін є «владним чоловіком» і «зрештою агентом спецслужб», який зібрав навколо себе інших представників спецслужб. У той же час політики не повинні втрачати терпіння, а навпаки — повинні створити ситуацію, з якої російський президент також міг би отримати вигоду. На думку представника BND, «все інше веде до протистояння».

Голова парламентського комітету з питань внутрішніх справ Бундестагу, представник партії ХДС Армін Шустер розглядає ситуацію інакше. «Такі методи нагадують мені міністерство державної безпеки Східної Німеччини та радянський КДБ, — заявив він для порталу RND. — Державні замовлення на вбивства були частиною профілю деяких спецслужб на Сході. Не хочеться це собі уявляти, але ми знову потрапили у ті часи».

А. Шустер повідомив про спеціальне засідання комітету. «Нас цікавлять обставини злочину, — заявив він, — і питання, чи це була операція спецслужби, чи щось інше… Це не німецько-російська проблема, а проблема міжнародна проблема. Ось чому я в основному чекаю інформації від наших партнерів».

Справа О. Навального переростає в лакмусовий папір для зовнішньої політики Німеччини, підбиває підсумки RND.

 

Схожі публікації