Еволюція поглядів уряду Німеччини щодо постачання зброї Україні
12.09.2022 р. «Die Welt», Німеччина
Серед антипутінської коаліції країн Європи, що згуртувалися навколо України та допомагають їй вести боротьбу за незалежність проти більш потужного військово ворога, окреме місце завжди займала Німеччина. Правляча коаліція на чолі з найбільшою за численністю у Бундестазі Соціал-демократичною партією Німеччини та її лідером, Федеральним канцлером Олафом Шольцом дотепер займала помірковану позицію та стримано ставилася до ініціатив США і європейських країн щодо підтримки України важкою зброєю. Берлін хоча й приєднався до всіх санкційних пакетів, запроваджених Заходом щодо Росії, але всіляко намагався гальмувати та стримувати власні можливості з надання Україні важкої летальної зброї. Причини такого ставлення Шольца та його уряду стануть зрозумілими пізніше, але ситуація наразі вже змінюється, вимагаючи від політичних еліт більш конкретних та ефективних кроків, спрямованих на підтримку України. Провідну роль у зміні пріоритетів правлячих партій відіграли безумовні успіхи ЗС України на полях боїв, деокупація значних територій на сході України, що протягом деякого часу перебували під контролем росіян, деморалізований стан керівництва та паніка військ Російської Федерації.
Олаф Шольц заліз на ЗСУ «Гепард»
Джерело: dpa/Маркус Брандт
Впливове німецьке видання «Die Welt»12 вересня ц. р. надрукувало редакційну статтю, в якій розкриває поступову зміну поглядів провідних німецьких політиків на питання надання військової допомоги Україні від Німеччини. Видання ставить запитання, чи зможе Україна перемогти у війні? Адже її успіхи на полі бою надихають, стимулюють у Німеччині оптимістичні переконання та знову розгортають дискусію про власний внесок німців. Коаліційні партії «Зелені» та Вільна демократична партія Німеччини (FDP) наполягають на більшій кількості зброї, що має передаватися Україні. Водночас генеральний секретар коаліційної Соціал-демократичної партії (SPD) Кевін Кюнерт ( Kevin Kühnert) стримує оптимістичні очікування стосовно передавання Україні важких танків Leopard .
Українські війська можуть фіксувати успіхи та звітувати про здобутки території.
Тепер Київ продовжує вимагати від Заходу зброю, щоб продовжувати тиск на російські війська.
Джерело: стоп-кадр відео, WELT/ Isabell Finzel

Успіхи українських військових у контрнаступі на російські війська, що вторглися в Україну, знову призвели в Німеччині до посилення закликів збільшити кількість зброї для України. У правлячій коаліції уряду Німеччини, зазначає видання, на постачанні важкого озброєння до України наполягають насамперед партії «Зелені» та Вільна демократична партія Німеччини FDP. Лідер Зелених Омід Нуріпур (Omid Nouripour) заявив для видання «Augsburger Allgemeine», що «всі в уряді знають, що можливо було би з цього питання зробити і більше». «З цією метою необхідно було поставляти більше зброї Україні не лише за принципом «кругового обміну» між країнами Альянсу, але також, де це можливо, безпосередньо зі складів Бундесверу та промисловості».
Нуріпур заявив, що Німеччина повинна допомогти Україні «звільнити якомога більшу частину власної країни до настання зими». Політик залишив відкритим питання, чи має це також стосуватися основних бойових танків Leopard II, як того вимагає Україна, які зараз є частиною програми «кругового обміну» разом із БМП Marder. Омід Нуріпур заявив виданню, що «ми повинні діяти спільно з нашими союзниками». Це «важливіше, ніж дебати про окремі системи озброєння».
Успішний контрнаступ українських військ у Донецькій області.
Джерело: REUTERS/AMMAR AWAD

У рамках так званого «кільцевого обміну» Німеччина передає власне озброєння до своїх східноєвропейських партнерів по НАТО, а саме бойові танки Leopard і БМП Marder, а партнери Німеччини натомість передають Україні танки попередніх модифікацій радянської конструкції. Водночас, зазначає видання, експерт ліберальної партії FDP з оборони Маркус Фабер (Marcus Faber) закликав до прямої поставки Україні бронетранспортерів Marder. Він заявив для видання Bild, що «з нашими танками визволення окупованих територій відбувалося би швидше і меншій кількості українців довелося би гинути». Федеральний міністр фінансів Німеччини, лідер Вільної демократичної партії (FDP) Крістіан Лінднер (Christian Lindner) заявив виданню Bild з огляду на послідовні останні успіхи України, що «ми повинні щодня перевіряти, чи можемо ми зробити більше, щоб допомогти їй у цій війні».
Дотепер Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц (СДП) намагався уникати прямих поставок систем важких озброєнь, звертаючи увагу на те, що головні партнери НАТО також поки що не постачають танки напряму і що Німеччина не хоче робити це наодинці. Лідер коаліційної партії «Зелені» Омід Нуріпур також вважає, що Німеччина повинна погоджувати свої дії із союзниками та що це є більш важливим, ніж вести дебати про окремі системи зброї.

Водночас, зазначає «Die Welt», Надзвичайний і Повноважний Посол США в Німеччині Емі Гутманн (Amy Gutmann) обережно виступає за посилення підтримки Києва Німеччиною. У неділю 11 вересня ц.р. вона заявила на каналі ZDF, що вітає і захоплюється тим, що німці роблять для України, проте її очікування від Німеччини є ще вищими. Німеччина з питання надання допомоги Україні намагається відігравати провідну роль. Емі Гутманн заявила, що «ми сподіваємося і очікуємо, що Німеччина здійснить це». Посол США вважає, що «ми повинні зробити все, що в наших силах», але водночас ухилилася від конкретної відповіді на запитання, чи повинна Німеччина постачати більше важкого озброєння.
Штрак-Ціммерманн попереджає Шольца і Ламбрехта

Голова Комітету з питань оборони в Бундестазі Марі-Агнес Штрак-Ціммерманн (Marie-Agnes Strack-Zimmermann, FDP) вимагає поставити до України німецькі бойові танки. В передачі на каналі ARD «Morgenmagazin» політик від партії FDP підкреслила, що Німеччина має підтримати успіхи України в її контрнаступі шляхом надання їй бойових машин піхоти Marder, а також бойових танків Leopard II. «Це надзвичайно важливо і це має відбутися негайно», вважає політик.
Зважаючи на негативне ставлення Федерального канцлера Німеччини Олафа Шольца та Федерального міністра оборони країни Крістіне Ламбрехт (Christine Lambrecht, SPD) до поставок бойових танків Україні, Штрак-Ціммерманн заявила, що «вона бажає, щоб федеральний канцлер змінив свою позицію». Політик переконана, що зараз є «вирішальний момент» для поставок відповідної зброї для підтримки України, «і ми не повинні вагатися».
Штрак-Ціммерманн відкинула точку зору, що Німеччина таким чином стане стороною війни. «Ми маємо справу з нападом Росії на Україну, що порушує норми міжнародного права, Україна захищає власну державу згідно з міжнародним правом, отже цілком прийнятно, що партнери можуть постачати їй зброю».
Лідер соціал-демократів Німеччини не виключає можливість поставок

Лідер Соціал-демократичної партії Німеччини Ларс Клінгбайль (Lars Klingbeil) не ухиляється від розгляду проблеми поставок зброї Україні, хоча й наголошує на необхідності міжнародної координації. В ефірі телеканалу ARD він заявив у неділю, що «звичайно, ми в західному альянсі також повинні здійснити оцінку, чи повинні ми тепер постачати більше зброї. І це має статися швидко». «Ми повинні обговорити між главами держав і урядів ситуацію з огляду на вимоги з боку України, також з огляду на ті успіхи, які зараз вона має».

Генеральний секретар правлячої Соціал-демократичної партії Німеччини СДП Кевін Кюнерт (Kevin Kühnert), навпаки, схильний стримано оцінювати позитивні очікування щодо поставок німецьких танків в Україну. В ефірі німецького телеканалу RTL/ntv Кюнерт заявив, що жодна держава ще не поставила західні танки Україні. «Але ми однозначно підтримуємо «кільцевий обмін» з нашими східноєвропейськими партнерами».
Крім того, продовжує бути актуальною позиція, що Німеччина не хочемо бути поступово втягнутою у війну, що «ми не бажаємо заохочувати Росію діяти абсолютно нераціонально і врешті-решт нападати на зовсім інші держави». Це важливий аспект у протиріччях і його потрібно завжди враховувати, вважає лідер соціал-демократів Німеччини.
Нуріпур вважає, що «у Німеччині повинні зосередитися на потребах Збройних Сил України в забезпеченні їх бойових спроможностей. Саме зараз, ще до настання зими, ми повинні допомогти Україні звільнити якомога більше власної землі ще цього року». Політик не відповів на запитання, чи така політика Німеччини повинна передбачати передавання Україні основного бойового танка Leopard II та БТР Marder, які запросив Київ та які німецька промисловість здатна постачати негайно. Вірогідно тому, що схвалення такої можливості прямого постачання поки що не схвалені Канцелярію Федерального канцлера Німеччини.
Танк Leopard II.
Фото з відкритих джерел
Федеральний міністр оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт не бажає давати Україні озброєння із запасів Бундесверу. В онлайн-журналі Politico вона послалася на угоду НАТО щодо зміцнення східного флангу Альянсу, яку Німеччина сприймає дуже серйозно. Але, зазначила міністр оборони, вона також повинна бути спроможною передати військову техніку і обладнання до Литви. Вона також зазначила, що на папері має багато техніки, але коли вивчати питання боєготовності Бундесверу, то все виглядає зовсім по-іншому. Негативний стан справ пов’язаний з попереднім недофінансуванням Бундесверу. Однак, зазначила Крістіне Ламбрехт, нещодавно генеральний секретар НАТО Йєнс Столтенберг (Jens Stoltenberg) визнав більш важливим підтримати Україну, ніж планово наповнювати запаси зброї в країнах НАТО.

Союз опозиційних партій ХДС-ХСС також знову посилює тиск. «Поточний розвиток подій в Україні показує, що за допомогою необхідних засобів Заходу прагнення Путіна до подальшої агресії можна успішно відбити». Речник фракції ХСС з питань оборонної політики Флоріан Хан (Florian Hahn) заявив газетам медіа-групи Funke, що «Берлін повинен нарешті відмовитися від свого небажання і постачати Україні більше зброї».

Експерт із закордонних справ партії ХДС Норберт Рьоттген (Norbert Röttgen) заявив для видання Bild, що такий підхід «стосується, зокрема, танків із запасів Бундесверу. Адже ніде більше вони зараз не використовуються для відновлення миру».
Успішна динаміка контрнаступу українських Збройних Сил, деокупація значної території на сході України, спричинені панічні настрої серед командування Росії та її бойових підрозділів в Україні призвели також до принципового зламу у ставленні до проблеми надання важкого озброєння Україні силами Бундесверу Німеччини. На офіційному рівні керівництва держави поки що не прийнято принципових рішень з цього приводу, або вони ще не оголошені. Але провідні політики Німеччини, як правляча коаліція, так і опозиційні партії, схиляються до прямого надання Україні важкого озброєння. Принципова стримана політика з цього приводу канцлера Олафа Шольца та підконтрольної йому міністра оборони поки що використовує відмовки та посилання на консолідовану політику в рамках НАТО. Продовження такої політики керівництва Німеччини надалі стає все менш логічним та навіть небезпечним, насамперед для нього самого. Німеччина продовжує з острахом розмірковувати над прийдешнею зимою та запасами газу, такі тривоги стимулюються промисловим та газовим лобі.
Міністр оборони України Олексій Резніков та міністр оборони США Ллойд Остін
під час засідання Консультативної групи з безпеки України на авіабазі Рамштайн, Німеччина, 8 вересня 2022 р.
Джерело: Getty Images, https://suspilne.media/
Тим часом, сумніви і коливання у керівництві Німеччини не поділяють партнери у США і НАТО. Зокрема, відповідно до останніх повідомлень, Пентагон розглядає можливість передачі Україні сучасних бойових танків західного зразку, у США закликають інших партнерів здійснити аналогічні кроки. На останньому засіданні робочої групи з питань забезпечення оборони України у Рамштайні (Ramstein), Німеччина, був продемонстрований намір США стимулювати інших європейських партнерів, зокрема й Німеччину, до більш активних кроків із забезпечення обороноздатності України. Повідомляється, що серед іншого, розглядаються поставки Україні танків та сучасних бойових машин піхоти, і не тільки радянського виробництва.
Перемога України та крах Росії наближаються одночасно. Хтось із сучасних партнерів буде разом з Україною будувати нову Європу, хтось залишиться з власними розбитими надіями, сподіваннями та програшними розрахунками. Німеччина, з огляду на її місце і геополітичну вагу в Європі, не ризикує залишитися серед тих, хто врешті-решт програє. Проте в Європі наразі формується стійкий пул країн-друзів України та тих країн, які у розпал війни та спротиву українського народу російській навалі вираховували оптимальний для себе варіант з найменшими фінансовими втратами та небажанням виходити із зони звичного комфорту. Така позиція Німеччини та її окремих політиків буде врахована Україною та її партнерами у подальшому.
Коаліційний уряд Німеччини має незначну стійкість до гібридних впливів Кремля та намірів зламати систему колективної безпеки в Європі. Зусилля США, НАТО та нових членів Альянсу підштовхують Німеччину до прийняття правильних рішень.
У заголовку матеріалу фото: «У Міноборони Німеччини заявили про припинення постачання зброї Україні».
Джерело: Getty Images, https://meta.ua/