Кібернетичні та шпигунські атаки на Німеччину мають високу інтенсивність

Кібернетичні та шпигунські атаки на Німеччину мають високу інтенсивність

20.05.2022 р. «Tagesspiegel», Німеччина

Агресивна війна Росії проти України спричинила також цілу низку загроз і небезпек для національної безпеки держав Європи. Найбільш економічна потужна в ЄС Німеччина також стурбована зростанням рівня недружніх впливів та активністю проросійських організацій, що спрямовані на пропаганду ідей «русского мира». За оцінкою керівництва і компетентних органів Німеччини, проведені Москвою та її сателітами публічні та негласні заходи у багатьох містах Німеччини становили і продовжують становити загрозу конституційному ладу Німеччини. Окремим напрямком, що тривожить керівництво Німеччини, є посилення кібернетичних атак на об’єкти критичної інфраструктури та державні відомства Німеччини.

Федеральне відомство із захисту Конституції Німеччини перебуває у стані підвищеної готовності, повідомляє німецьке видання «Tagesspiegel» 19 травня ц. р.

Довідково. Федеральне відомство з охорони конституції

Федеральне відомство з охорони конституції (ФВоК, BfV, Bundesamt für Verfassungsschutz)

Джерело: Гвоздь В. Історичні, правові і політичні аспекти розвідувальної діяльності держави. Київ, видавництво «Борисфен Інтел», 2018. С. 275–284

Федеральне відомство з охорони конституції є однією з трьох основних спецслужб ФРН, підпорядковується міністрові внутрішніх справ Німеччини. В його завдання входить збір і аналіз інформації про дії та наміри, спрямовані проти конституційного ладу ФРН, гарантування безпеки федеральних установ і запобігання діяльності, що загрожує безпеці країни, зокрема розвідувальної діяльності на користь «іноземних держав». Крім того, ФВоК намагається викривати шпигунів іноземних держав, які оперують в Німеччині. У всіх федеральних землях є свої відповідні служби, підпорядковані місцевим міністрам внутрішніх справ.

Відомство ФВоК створене у 1950 році. Перед спецслужбою спочатку ставилося завдання з охорони вільного демократичного ладу в Німеччині. Довгі роки основним завданням ФВоК була боротьба зі службою Головного управління розвідки у складі «Штазі» — Міністерства державної безпеки НДР, і в багатьох випадках перевага була на боці розвідки НДР.

Особливе значення в роботі ФВоК надається нейтралізації розвідувальної і підривної діяльності таємних закордонних служб на території Німеччини. Також відомство займається збором інформації про екстремістські угруповання і партії, їх діяльність, плани і наміри, що суперечать основному закону країни. Бюро захисту конституції виконує і інші завдання, наприклад, займається боротьбою з промисловим шпигунством.

Штаб-квартира BfV у Köln-Chorweiler. Фото A. Kirch

Більшість прихильників існування цього відомства вказують на таке злободенне завдання, як боротьба з правим екстремізмом, необхідність отримувати достовірну інформацію про діяльність неонацистів, фашистів та інших аналогічних організацій. Становлячи серйозну загрозу німецькому суспільству, ці структури часто діють конспіративними методами.

Керівник Федерального відомства захисту Конституції Німеччини
Томас Хальденванг (Thomas Haldenwang)
Джерело: «Tagesspiegel», фото BERND VON JUTRCZENKA/DPA

За даними дослідника спеціальних служб, співробітника міністерства оборони ФРН, заступника директора Інституту з вивчення тероризму і політики в галузі безпеки (IFTUS) в Ессені Кая Хіршманна, штат ФВоК складається з центрального адміністративного відділу (Відділ Z) і шести спеціалізованих відділів:

  • Відділ I. Основні питання охорони конституції, звітність, захист даних, спостереження та розвідувальна техніка.
  • Відділ II. Правий екстремізм і тероризм.
  • Відділ III. Лівий екстремізм і тероризм.
  • Відділ IV. Контррозвідка, захист державних таємниць, захист від актів саботажу.
  • Відділ V. Загрози і небезпеки, екстремістські дії і наміри іноземців, що проживають у ФРН, а також ті самі наміри, які спрямовуються з-за кордону.
  • Відділ VI. Ісламський екстремізм / ісламський тероризм
    Джерело: Хіршманн К. Секретные службы. — Kai Hirschmann. Geheimdienste, Reihe Wissen 3000, Europäische Verlagsanstalt/ Sabine Grönewold Verlage, Hamburg, 2004. / Перевод: Виталий Ю. Крюков, К., 2004. — 49 с.

    [згорнути]

На зростання рівня загроз звернула увагу Федеральний міністр внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фезер (Nancy Faeser) та спеціальні служби держави. Вони попередили про зростання інтенсивності шпигунських атак на Німеччину та повідомили, що «загроза нашій безпеці є реальною».

Ненсі Фазер: перша жінка, яка очолила міністерство внутрішніх справ Німеччини.
Незважаючи на тривалий досвід роботи в державній політиці, вона була багато в чому невідома на федеральному рівні.
Джерело: «derStandard.de», фото Reuters / Christian Mang

За оцінками Федерального відомства із захисту Конституції, наразі Німеччина перебуває в центрі уваги спецслужб іноземних держав, які різко активізували діяльність своїх агентів і диверсантів. Президент Федерального відомства із захисту Конституції Німеччини Томас Хальденванг (Thomas Haldenwang) заявив у четвер 19 травня ц.р. на організованому його відомством симпозіумі в Берліні, що «сьогодні ми оцінюємо рівень шпигунства проти Німеччини принаймні таким же високим, як під час холодної війни, якщо не значно вищим».

Томас Хальденванг

Доцільно очікувати, попереджає глава вітчизняної внутрішньої спецслужби Томас Хальденванг, що «у світі відкритого збройного протистояння та жорстких взаємних санкцій поріг стримування шпигунства, диверсій і незаконного впливу продовжить знижуватися». Індикатори нової системної конкуренції між демократіями та авторитарними державами, за оцінкою Хальденванга, є безсумнівними.

У Німеччині російське керівництво використовує «широкий спектр впливових осіб, включаючи співробітників спецслужб, аналітичних центрів і журналістів».

Федеральний міністр внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фезер заявила: «Загроза нашій безпеці від нової війни в Європі реальна». Це стосується шпигунської діяльності та кібернетичних атак, а також «кампаній впливу іноземних держав, які мають на меті дестабілізувати нашу демократію через пропаганду, брехню та цілеспрямовану дезінформацію».

Яке походження мають кампанії дезінформації

Органи безпеки Німеччини продовжують відслідковувати спроби іноземних агентів вплинути на громадську думку та на державних і виборних посадових осіб шляхом здійснення пропаганди та встановлення корисних для себе контактів. Загарбницька війна Росії проти України, яку російські державні ЗМІ називають «спецоперацією», надала цьому процесу нової актуальності.

Протидія постійним дезінформаційним кампаніям Росії
Джерело: «EUvsDisinfo», https://euvsdisinfo.eu/

Федеральний міністр внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фезер підсумувала, що під час пандемії коронавірусу насамперед Росія та Китай поширювали в Німеччині дезінформацію та пропаганду. Від початку російської загарбницької війни проти України президент Росії Владімір Путін також намагається закріпити на Заході наратив про начебто існуючу «русофобію», маючи намір також вплинути на російськомовне населення Німеччини. Ненсі Фезер оголосила, що має намір використати головування Німеччини в G7, щоб зосередитися на питанні подолання дезінформації.

Як боротися з дезінформацією

У боротьбі з дезінформацією, зазначає видання, важливо визначити, хто першим поширив неправдиву інформацію. Серед тих, хто поширює такі фейкові новини, є багато тих, хто як мінімум контролюється, якщо не оплачується Росією.

Таким чином, у відносно спокійній і благополучній Німеччині насправді воєнно-політичне керівництво країни стурбоване негативними впливами на конституційну цілісність держави, що спричинені Росією.

Війна в Україні стосується всіх в Європі та у світі. Вони не можуть надалі бути такими, якими були до початку агресії Росії в Україну. Консолідована військова протидія агресору, усвідомлена неминучість і необхідність стримування Путіна на українських полях боїв поступово приходить до провідних лідерів Європи.

Німеччина, як довго чинила спротив антиросійській коаліції країн Заходу та наданню важкого озброєння Україні, нарешті прокидається. Водночас, у Берліні усвідомлюють небезпеки для власної країни від агентурних впливів Москви, що мають прояви у вигляді масових протестів на вулицях німецьких міст та національного егоїзму і промосковських настроїв в офіційних відомствах Німеччини.

 Кібернетичні загрози та проксі-війни використовуються не лише проти України, але й проти загальноєвропейської системи безпеки та світоустрою. Боротьба з ними є загальною справою тих, хто протистоїть чистому, рафінованому нацизму в сучасному його вигляді, втіленням якого є путінська Росія. 

https://www.tagesspiegel.de/politik/verfassungsschutz-ist-alarmiert-cyber-und-spionage-angriffe-gegen-deutschland-auf-hohem-niveau/28358976.html

 

Схожі публікації