Іран продовжує не лише надавати летальну зброю росії, але й здійснює давній план щодо створення власної ядерної зброї

Інспектори МАГАТЕ виявили в Ірані високозбагачений уран

 

Die Zeit, Німеччина

Щойно завершила свою роботу Мюнхенська конференція з безпеки, що вперше відбувалася за умов реальної і жорстокої війни в Європі. Вона принесла загалом позитивні для України підсумки та запевнення стратегічних партнерів у подальшій та рішучій підтримці України у війні проти російського агресора. США, Велика Британія, Німеччина, Італія, Франція та інші країни висловили свої запевнення у подальшій підтримці України шляхом надання нових, необхідних на цьому етапі війни систем озброєння та боєприпасів. Здійснюється підготовка екіпажів ЗС України для застосування сучасних танків, літаків, систем ППО і ПРО західних зразків, триває діалог щодо шляхів відбудови України після завершення війни та подальшого світоустрою за участі оновленої, боєздатної та спроможної у військовому плані України. України, яка своїм прикладом участі у війні довела, що вона спроможна стати гарантом безпеки всього Північноатлантичного альянсу на східному фланзі НАТО, розширивши зону безпеки на схід від Польщі, країн Балтії і Румунії.

Певним відносно позитивним наслідком Мюнхенської конференції для України є також конкретизація та оприлюднення позицій країн, що не підтримують Україну або відверто підтримують росію. До проросійського прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який чомусь дотепер отримує запрошення на подібного рівня і спрямованості форуми, фактично долучився Китай. У виступі держсекретаря США Ентоні Блінкена після зустрічі з керівником китайської делегації, очільником комітету КПК, який здійснює кураторство над МЗС Китаю Ван І, пролунало, що у керівника зовнішньополітичного відомства США склалося відчуття, що Китай може переглянути свою позицію стосовно перебігу війни росії в Україні та почати надавати москві летальне озброєння. Вірогідно, конкретизація позиції Пекіна відбудеться у Москві, куди відразі після завершення Мюнхенської конференції відбув Ван І. Очевидно, що окрім підготовки анонсованого раніше візиту до москви лідера Китаю Сі Цзіньпіна, мова буде йти також про ставлення Пекіну до надання допомоги москві та, вірогідно, постачання їй нових типів зброї. США негайно відреагували на потенційну загрозу ескалації конфлікту в Україні за участі китайської зброї та запевнили, що у Вашингтона маються засоби для нейтралізації подібних намірів Китаю.

Москва не припиняє згубний для неї курс на ескалацію війни в Україні та готує нові наступальні операції. Зокрема, на аеродромах на безпечній для себе відстані до 300 км від кордонів України зосереджена більшість всієї авіації ВПС росії, здатної нести ракетне та бомбове озброєння. Очікується, що до анонсованої на 21–22 лютого ц. р. промови путіна до федеральних зборів та держдуми росії російські війська спробують здійснити якісь військові атаки та наступи, забезпечивши путіну інформаційний привід для звернення до нації.

Після оприлюднення інформації щодо несподіваного візиту президента США Джо Байдена до Києва 20 лютого ц. р. відразу було здійснено зліт російського винищувача з аеродрому у Білорусі, здатного нести гіперзвукову ракету «Кинджал», внаслідок чого по всій Україні було оголошено повітряну тривогу. Втім, це не завадило програмі перебування Байдена у Києві, всі заплановані заходи і зустрічі відбулися, а росія отримала черговий потужний іміджевих удар.

Тим часом у світі залишаються й інші джерела напруженості та потенціальні точки загострень глобальної обстановки. Одне з таких місць — Іран, країна-прямий партнер та посібник росії у війні проти України, який надає їй дієві засоби для нанесення ударів по об’єктах на території України.

Німецькі ЗМІ звертають увагу на повідомлення, що фахівцями МАГАТЕ в Ірані було виявлено уран зі ступенем збагачення, якого майже достатньо для побудови атомної бомби. Зокрема, видання Die Zeit повідомляє, що інспектори Міжнародної агенції з атомної енергетики (МАГАТЕ) знайшли в Ірані уран зі ступенем чистоти, що лише трохи нижче значень, необхідних для побудови атомної бомби. А саме, уран був збагачений до 84 відсотків, повідомляє агенція Bloomberg, посилаючись на два джерела з дипломатичних кіл. Для створення атомної бомби необхідний уран, збагачений приблизно до 90 відсотків, зазначає видання.

Наразі інспектори МАГАТЕ намагаються встановити, чи Іран навмисно виробляв цей матеріал, чи його критично висока концентрація є результатом ненавмисного випадкового накопичення, йдеться у звіті.

Інспектори Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ) знайшли в Ірані уран, збагачений до 84 відсотків.
Фото: IMAGO/NurPhoto; джерело: 20 Minuten

Іран, звичайно, відкидає звіт МАГАТЕ

Міжнародна агенція з атомної енергетики 19 лютого ц.р. повідомила у Twitter, що ознайомлена з такими повідомленнями ЗМІ і наразі веде перемовини з Іраном щодо «результатів нещодавніх заходів з перевірки».

Іран прогнозовано відхилив висновки звіту експертів МАГАТЕ. За твердженням прессекретаря Національного управління атомної енергетики Ірану Берруса Камалванді, жодного разу уран у країні не був збагачений до ступеню чистоти понад 60 відсотків.

Переговори щодо відновлення дії міжнародної «ядерної угоди» з Іраном були продовжені міжнародною спільнотою у квітні 2021 року, але вже протягом кількох місяців загальмовані. Угода має на меті обмежити іранську ядерну програму та забезпечити, щоби країна не створила ядерну зброю, зазначає німецьке видання. Крім усього іншого, поріг збагачення урану для Ірану встановлено у 3,67 відсотка.

Інспекції фахівців МАГАТЕ обмежені

Договір щодо продовження терміну дії «ядерної угоди» по Ірану погоджували США, Китай, Росія, Німеччина, Франція, Великобританія та Іран. Сполучені Штати Америки за колишнього президента Дональда Трампа у 2018 році в односторонньому порядку вийшли з угоди та ввели нові санкції проти Ірану. Як результат, Іран також поетапно вилучав свої зобов’язання за «ядерною угодою».

У квітні 2021 року Іран, згідно з власними заявами, розпочав виробництво урану, збагаченого до 60 відсотків. Країна також обмежила перевірки своїх ядерних установок експертами МАГАТЕ.

Іранська атомна електростанція в Бушері.
Архівне фото від 20.08.2010 р. Джерело: © Abedin Taherkenareh/dpa

Таким чином, за підтримки та сприяння з боку агресора та країни-терориста росії, Іран продовжує не лише надавати летальну зброю москві, але й здійснює давній план, також погоджений з росією, щодо створення власної ядерної зброї. Ситуація в Ірані відслідковується з боку МАГАТЕ, США та Ізраїлю, який перебуває у постійному збройному протистоянні з Тегераном.

При цьому протистояння та зусилля основних геополітичних гравців щодо отримання стратегічних переваг над конкурентами у світі триває. Війна росії в Україні виявила приховані антагоністичні сили, що накопичилися протягом мирних десятиліть в Європі, та готовність країн з імперськими амбіціями ризикувати миром і спокоєм на планеті заради досягнення власних егоїстичних цілей.

Підготував Сергій Польовик

Схожі публікації