Іран перебуває на шляху до статусу ядерної держави

Переговори зайшли в глухий кут, Іран де-факто перебуває на шляху до статусу ядерної держави

01.06.2022 р. «Die Welt», Німеччина

З огляду на ефективність створеної антипутінської коаліції та створення перешкод для наповнення бюджету Росії коштами від продажу її природних енергоресурсів, що стимулюють і забезпечують війну в Україні, одним з важливих геополітичних гравців у регіоні є Ісламська Республіка Іран.

Оскільки значну частину коштів для воєнного бюджету Росія отримує від продажу нафти, то Іран, який наразі перебуває під міжнародними санкціями, та внаслідок припинення дії іранської ядерної угоди, досягнутої в квітні 2015 року та Спільного комплексного плану дій між Іраном і Групою 5 + 1 та ЄС, може відіграти помітну роль на ринку нафти в Європі і світі. Для цього Тегеран домагається анулювати санкцій проти своєї країни, запроваджених за часів президентства Дональда Трампа, який підозрював, що Іран розробляв ядерну зброю. Підставою для підозр адміністрації США були отримані документи щодо використання місцевих АЕС для накопичення обсягів збагаченого урану до рівнів, достатніх для виготовлення ядерної зброї.

Ядерна збагачувальна установка в Ірані.
Джерело: AFP

Взамін на поступки США по ядерній угоді Тегеран готовий вийти на міжнародні ринки зі значними обсягами нафтопродуктів і природного газу, що неминуче вплине на доходи Росії. Готовність до досягнення такої домовленості з Іраном нещодавно була озвучена на рівні керівництва Єврокомісії. Внаслідок експансії іранської нафти впадуть ціни на неї, скоротяться обсяги надходжень грошової маси до бюджету Росії та послабиться наповнення зброєю наступального потенціалу агресора Росії.

Крістіне Кенше

Вже у середньостроковій перспективі це призведе до сповільнення темпів наступу військ Росії та набуття війною затяжного характеру. Тим самим, Україна отримає додатковий час та можливість отримати сучасну важку зброю від Заходу в рамках програми так званого нового ленд-лізу та організувати контрнаступальні дії.

Німецька «Die Welt» 31 травня ц. р. надрукувала статтю власного кореспондента на Близькому Сході Крістіне Кенше (Christine Kensche), в якій висвітлюються питання щодо міжнародної суперечки по ядерній угоді та перспектив виходу Ірану на міжнародний ринок нафти.

Тим часом, зазначає німецьке видання, останні висновки Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) щодо справжніх намірів Ірану з розробки ядерної зброї викликають занепокоєння. З технічної точки зору, для Тегерана залишилося здійснити лише один крок, щоб мати власну атомну бомбу.

Іранський прапор перед будівлею Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) у Відні.
Джерело: «Die Welt», фото REUTERS

На початку року переговірники у Відні заявляли, що «прорив відбудеться незабаром», або «не вистачає лише кількох підписів». Вже протягом півтора року Захід веде переговори з Іраном про нову версію ядерної угоди 2015 року. Відтоді Тегеран обмежив свою ядерну програму, у відповідь Захід зняв економічні санкції.

Але у 2018 році за тодішнього президента Дональда Трампа Сполучені Штати Америки вийшли з ядерної угоди. Трамп сподівався змусити Іран піти на ще більші поступки шляхом запровадження більш жорстких санкцій. Натомість шиїтський режим Ірану з тої пори порушував одну умову за іншою.

Нещодавно Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) повідомило, що Іран має приблизно 3809,3 кілограма збагаченого урану, що в 18 разів більше, ніж йому було дозволено мати згідно з угодою 2015 року.

Особливо тривожним видається те, повідомляє німецьке видання, що за даними МАГАТЕ, в Ірані було збагачено 43,1 кілограма матеріалу до ступеня його чистоти 60 відсотків. Відомо, що для створення ядерної бомби достатньо приблизно 50 кілограмів збагаченого урану, якщо матеріал збагачений до 90 відсотків. З технічної точки зору збагачення від 60 до 90 відсотків є відносно невеликим кроком.

Ракета «Khaybar Shekan» на фото іранського інформаційного агентства Wana.
Назва нової ракети – «Руйнівник Хайбара». Хайбар — це назва єврейського села на території нинішньої Саудівської Аравії, завойованого та знищеного військами пророка Мухаммеда в 628 році.

Джерело: «Die Welt», фото REUTERS

Таким чином, Іран де-факто перебуває на межі статусу ядерної держави. Якщо Тегеран продовжить збагачення урану, то, за існуючими оцінками, за кілька тижнів у нього може бути достатньо матеріалу для створення власної ядерної бомби. За словами експертів-ядерників, для того, щоб створити її власними силами, Ірану знадобиться ще близько року.

Схоже, що прорив Тегерана у напрямку створення ядерної бомби є більш імовірним, ніж підписання нової ядерної угоди, переговори про яку зупинилися приблизно два місяці тому.

Причинами сповільнення віденських переговорів, зазначає «Die Welt», є насамперед, початок війни в Україні. Росія раптом зажадала позапланових гарантій стосовно того, що міжнародні санкції через її вторгнення в Україну не вплинуть на майбутню торгівлю з Тегераном. Москва зараз блокує Іран та, якщо видається можливість, також і США.

Тегеран наполягає на тому, щоб Вашингтон виключив Корпус вартових Ісламської революції Ірану (КВІР) зі свого списку міжнародних терористичних організацій. Таке виключення є необхідною умовою для зняття санкцій проти КВІР. Але президент США Джо Байден не має наміру йти на цю далекосяжну поступку.

Корпус вартових Ісламської революції Ірану (КВІР).
Джерело: «Pikaby», https://pikabu.ru/

Роберт Меллі

Нещодавно спеціальний посланець Байдена щодо Ірану Роберт Меллі (Robert Malley) заявив, що саме через позицію Росії шанси на нову ядерну угоду впали з рівня «дозрілих для підписання» до «у кращому випадку незначних».

 

Нафталі Беннетт

У дипломатичному глухому куті Тегеран порушує одне обмеження за іншим. Згідно з останньою доповіддю МАГАТЕ, всупереч тому, що було обіцяно, режим у Тегерані досі не навів жодної поважної причини, чому Агентство виявило сліди урану на кількох об’єктах, які не були задекларовані як ядерні. За даними МАГАТЕ, Іран не надав жодних «технічно достовірних пояснень». Ізраїль неодноразово звинувачував Іран в експлуатації секретних ядерних об’єктів. Ці підозри підсилюють підозри від слідів урану, виявлених МАГАТЕ.

 

Прем’єр-міністр Ізраїлю Нафталі Беннетт (Naftali Bennett) звинуватив іранський уряд у брехні. На думку Ізраїлю, ядерна програма Ірану спрямована не на чисто цивільне використання, як було задекларовано, а на таємне створення ядерної бомби.

Іран викрав секретні документи МАГАТЕ

Уряд Ізраїлю опублікував документи з іранського ядерного архіву, які Моссад дійсно викрав зі складського приміщення в Тегерані в 2018 році та приховано переправив до Ізраїлю. Ці документи свідчать, що у 2004 та 2005 роках Іран викрав секретні документи МАГАТЕ.


За повідомленням видання Wall Street Journal, якому вперше вдалося побачити документи з ядерного архіву Ірану, існують певні докази навмисного обману інспекторів МАГАТЕ. Відповідні документи містять рукописну записку перською мовою від Мохсена Фахрізаде (Mohsen Fachrisadeh), батька програми розробки ядерної зброї Ірану.

Мохсен Фахрізаде

У записці Фахрізаде закликає створити «сценарій» з поясненнями, чому записи в реєстрі компаній були змінені для цивільної компанії, яка, за даними Ірану, здійснює діяльність на іранській урановій копальні.

Внесення таких змін до даних про реєстрацію дозволила уряду Ірану обдурити МАГАТЕ, стверджуючи, що роботи виконувалися цивільною компанією для Іранського агентства з атомної енергії, а не для військової ядерної програми Ірану.

Наразі незрозуміло, зазначає «Die Welt», яким чином міжнародне співтовариство держав матиме справу з ядерними амбіціями Ірану в майбутньому, якщо не буде досягнуто нової ядерної угоди.


Ситуація навколо суперечки США та Ірану навколо зняття санкцій з Тегерану у випадку виконання ним умов Вашингтону щодо припинення розробки ядерної зброї, загострюється, зважаючи на війну Росії в Україні. Нафта Ірану може відіграти роль знекровлювача російської економіки та важливого чинника у примусі Росії до припинення війни. Розвиток подій ближчими днями покаже, чи вдасться колективному Заходу на чолі зі США вплинути на Тегеран достатньо, аби примусити його виконати умови за ядерною угодою по Ірану від 2015 року. Чи США підуть на поступки та знімуть санкції з Тегерану взамін інтервенції іранської нафти на світові ринки задля повалення економіки Росії і примусу її закінчити війну.

Ситуація загострюється внаслідок нещодавно проголошеного наміру Туреччини здійсненими вторгнення на північ Сирії з метою створити 30 кілометрову зону безпеки задля нейтралізації діяльності курдських сепаратистів.

З урахуванням того, що Росія, Іран і Сирія є партнерами, ситуація може загостритися, розвиток подій у регіоні стає слабко прогнозованим і небезпечним.

https://www.welt.de/politik/ausland/plus239101717/Neuer-IAEO-Bericht-Verhandlungen-stehen-still-und-der-Iran-steht-de-facto-an-der-Schwelle-zur-Atommacht.html

У заголовку матеріалу зображення з сайту «ANNA NEWS».

Схожі публікації