Навчання Росії та ситуація в Індо-Тихоокеанському регіоні

Індія та Німеччина у спільних військових навчаннях в Індо-Тихоокеанському регіоні

02.09.2022 р. «Die Welt», «Die Zeit», Німеччина

Геополітичні устремління найбільш впливових держав-суб’єктів міжнародної політики в Азійсько-Тихоокеанському регіоні мають тенденцію до активізації та загострення, зокрема у відносинах між головними гравцями Китаєм, Індією, Японією та Росією. На перебіг подій і розстановку пріоритетів впливають США і НАТО та окремі країни ЄС. Міжнародні стратегічні військові навчання у регіоні «Восток-22» («Схід-22»), що цьогоріч проводить Росія, сприяють лише загостренню ситуації та підвищенню градусу напруженості у стосунках між країнами в регіоні.

Німецькі ЗМІ відслідковують події в регіоні та висвітлюють їх перебіг. Зокрема, «Die Welt» 31 серпня ц. р. надрукувала статтю власного кореспондента Крістіни цур Недден (Christina zur Nedden), в якій аналізує двозначну політику Індії в активних діях Росії і НАТО в регіоні та визначає вірогідний напрямок подальшого розвитку подій, з огляду на нарощення військових навчань протиборчих сторін і одночасну участь в них Індії.

Президент США Джо Байден, прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді та президент Росії Владімір Путін.
Джерело: Quelle: picture alliance/Newscom/Ting Shen, REUTERS/Maxim Shemetov,
REUTERS/Adnan Abidi; Montage: Infografik WELT

Індія – єдина демократична країна, яка бере участь у військових навчаннях на території Росії, зазначає видання. Водночас індійські пілоти-винищувачі тренуються спільно з пілотами країнам НАТО в Австралії. Така подвійна гра Нью-Делі є небезпечною для Заходу, оскільки країна потрібна йому в боротьбі з Китаєм.

Лише два тижні тому, зазначає видання, офіцери ВПС Індії стояли перед своїми літаками разом з пілотами з Австралії та інших західних країн і потискали один одному руки перед камерами. Пілоти з 17 країн, включаючи Сполучені Штати Америки, Німеччину та Велику Британію, разом відпрацьовують військові завдання у рамках військових навчань «Pitch-Black» в Дарвіні, Північна Австралія, що відбуватимуться до 8 вересня. У списку запрошених до участі у навчаннях немає Китаю та Росії, зазначає «Die Welt», адже більшість країн-учасниць навчань в Австралії засуджують загарбницьку війну Росії в Україні, а також критикують посилення курсу на розширення впливів Пекіна.

17 країн об’єднаються у навчаннях, щоб перевірити свої військові можливості.
Що таке Pitch-Black, які країни входять до їх складу?

 

Але вже починаючи з четверга, 01 вересня ц. р., підрозділи ЗС Індії братимуть участь у військових навчаннях разом з військовиками інших країн під командуванням Москви у великих військових маневрах на сході Росії. Військові навчання «Схід-22» — це перші великі військові маневри, які Москва проводить після початку загарбницької війни проти України. Не дивно, зазначає видання, що Китай також бере участь у них.

Пекін не приховує своєї підтримки війни Росії, і Москва також продемонструвала свою солідарність з Пекіном, коли лідер США Ненсі Пелосі в серпні відвідала самоврядну острівну державу Тайвань, на яку претендує Китай. Індія, навпаки, дотепер ще чітко не визначила свою позицію. Вона утримується від приєднання до консолідованих західних санкцій, але водночас надсилає Україні гуманітарну допомогу.

Результатом такої політики стало те, що Індія наразі одночасно бере участь у російських військових навчаннях, і в той же час індійські пілоти в Австралії тренуються у рамках маневрів «Pitch-Black» разом з пілотами США та інших країн НАТО. Автор дослідження розглядає причини такого подвійного підходу Делі до політичних пріоритетів у регіоні та можливий подальший розвиток подій.

 

Для Путіна військові навчання є підтвердженням підтримки його прихильників. Від початку наступу на Україну Москва намагається налагодити більш тісні зв’язки з Китаєм, Південною Америкою та африканськими країнами. Цього року в російських маневрах «Схід-22» офіційно беруть участь 13 країн. Серед них багато є автократій, на зразок Білорусі, а також найбільша за чисельністю демократія у світі, Індія. За даними ЗМІ, Індія відправляє до Росії делегацію у складі лише 75 осіб. Проте для Путіна це все одно тріумф, адже через півроку після початку війни в Україні він все ще може розраховувати на підтримку великих держав Китаю та Індії.

Навчання «Схід-2022» є демонстрацією Заходу тісних відносин Росії та Китаю.
Джерело: Daily Express, фото function.mil.ru

За даними Міноборони Росії, у навчаннях «Схід-22» беруть участь близько 50 тисяч військових. Це набагато менше, ніж в останніх навчаннях 2018 року, коли поряд із підрозділами Монголії, Сирії, Китаю та Індії брали участь майже 300 тисяч російських військових. Навчання цього року значно менші, оскільки, за оцінками експертів, понад дві третини російських військ задіяні у війні в Україні. Військові маневри в Східному Сибіру та в Японському морі, які відбуваються кожні чотири роки, задумані як видовищне шоу, в якому використовується 5000 різних видів озброєння, 140 літаків і 60 бойових кораблів та інших суден.

Смертельні сутички між Індією та Китаєм

За даними уряду в Москві, навчання проводяться «для забезпечення військової безпеки Росії та її союзників». Згідно з інформацією, у понеділок 29 серпня ц. р. до участі у навчаннях прибули війська з Білорусі, інших колишніх радянських республік, Китаю та Індії.

Раніше Індія часто брала участь у багатонаціональних військових навчаннях на території Росії. У багатьох із цих навчань брали участь китайці та навіть пакистанці. Водночас відносини між Індією, Китаєм і Росією складні і не завжди мирні. Всього два роки тому вздовж китайсько-індійського кордону в Гімалаях спалахнули військові зіткнення зі смертельними наслідками. Щоб тримати цей невирішений конфлікт під контролем, Індія імпортує з Росії зброю. Росія все ще залишається найважливішим постачальником зброї для Індії, хоча відносини дедалі більше псуються.

Раніше Індія вважалася найбільшою демократією у світі.
Але прем’єр-міністр Нарендра Моді хоче створити націоналістичну індуїстську державу
та керує дедалі більш автократично. Захід стримується з критикою. Для цього є причина.
Джерело: Маркус Шрайбер/AFP; Indranil Aditya/NurPhoto/picture alliance; Монтаж: інфографіка СВІТ

Ця залежність від Росії також пояснює стриманість Індії з питання її ставлення до війни Росії в Україні. Щоправда, правий консервативний уряд у Нью-Делі неодноразово закликав припинити насильство в Україні. Однак Індія неодноразово утримувалася від голосування щодо різних резолюцій ООН проти Росії. Зокрема так було і в 2014 році, коли Росія анексувала Крим. Той факт, що Індія зараз бере участь у військових навчаннях в Росії, деякі оглядачі сприймають як «мовчазну підтримку» Москви.

Доцент кафедри дипломатії та роззброєння Університету Джавахарлала Неру (Jawaharlal Nehru University) в Нью-Делі Хеппімон Джейкоб (Happymon Jacob) вважає, що «відносини Індії з Росією слід розглядати в історичному контексті. Індії потрібен певний час, щоб стати більш незалежною у військовому відношенні від Росії». Останніми роками Індія все більше диверсифікувала свій військовий імпорт.

Неформальна зустріч QUAD у Токіо

Водночас зміцнюються відносини між ядерною державою Індією та США. У жовтні підрозділи спеціального призначення Індії та США проведуть тритижневі військові навчання поблизу китайсько-індійського кордону. У неформальному безпековому альянсі «Чотиристоронній безпековий діалог» (Quadrilateral Security Dialogue, QUAD) представники Індії, США, Японії та Австралії в травні ц. р. зустрічалися в Токіо. Ці держави об’єднує мета стримування впливу Китаю та його територіальних претензій в Індо-Тихоокеанському регіоні. Цим також пояснюється участь індійських льотчиків у навчаннях «Чорна пітьма» (Pitch Black), які наразі тривають в Австралії спільно з країнами НАТО.

США, Японію, Австралію та Індію звинувачують у спробі створити «азійський НАТО».
У Токіо зустрічаються лідери Австралії, США, Японії та Індії.
STR/AFP через Getty Images

Проте експерт Хеппімон Джейкоб нагадує, що Індія жодним чином не є західною країною. «Існує постійне очікування, що Індія повинна діяти як західна країна, оскільки вона є демократія. Але Індія розташована в Азії. Її геополітичне положення та стан існування населення відрізняються від існування людей Заходу». Зокрема 40 відсотків населення Індії живе за межею бідності. Тому зрозуміло, каже Джейкоб, що Індія, навіть після початку війни в Україні продовжує імпортувати великі обсяги дешевої нафти з Росії. Уряд Нью-Делі офіційно обґрунтовує це подібним чином.

Тим не менш, наводить слова політичного експерта Хеппімона Джейкоба німецьке видання, в якийсь момент Індії доведеться прийняти рішення. На думку експерта, бажання Індії бути присутнім скрізь не є стійким рішенням. Джейкоб вважає, що в довгостроковій перспективі Індія зблизиться зі США та західними країнами, також і тому, що Китай не зацікавлений у вирішенні прикордонного конфлікту в Гімалаях з Індією. Поки що Індія намагається тримати відкритими для себе всі можливі варіанти та не відштовхувати жодного зі своїх союзників чи торгових партнерів. Але незабаром Вашингтон може спонукати Нью-Делі зайняти чітку позицію. 

https://www.welt.de/politik/ausland/plus240782301/Militaeruebung-in-Russland-Indiens-Doppelspiel-wird-zum-Risiko-fuer-den-Westen.html

___________________________________________

З огляду на заплановані Росією стратегічні навчання «Схід-22» в регіоні примітною виглядає позиція провідної країни ЄС Німеччини, яка невиразно поводить себе на рівні політичного керівництва щодо ставлення до війни Росії та підтримки України. Німецьке видання «Die Zeit» 31 серпня ц.р. надрукувало коротку редакційну статтю з посиланням на Reuters та агентство новин  dpa щодо наміру Німеччини поширити власну військову присутність в Індо-Тихоокеанському регіоні. Повідомляється, що разом з ядерними державами Індією, Китаєм, Росією та Північною Кореєю, які визначають важливе геополітичне значення регіону, Німеччина також передбачає зафіксувати там свою присутність.

Корвет ВМС Німеччини «Ерфурт» (Erfurt) у військово-морській базі Вільгельмсхафен (Wilhelmshaven).
Джерело: © Mohssen Assanimoghaddam/​dpa

Довідково. Корвет — клас багатоцільових військових кораблів ближньої морської зони, призначених для дозорної і конвойної служби, протичовнової і протиповітряної оборони військово-морських баз і пунктів базування. Легкі фрегати. Один з найчисельніших класів сучасних бойових кораблів.

Генеральний інспектор збройних сил Німеччини Еберхард Цорн (Eberhard Zorn) підтвердив намір Німеччини розширити свою військову присутність в Індійсько-Тихоокеанському регіоніта оголосив, що наступного року Бундесвер планує взяти участь у серії навчань в Австралії разом із «ціннісними партнерами». Відповідно до заяв німецького генерала, Військово-морські сили Німеччини Бундесмаріне (Bundesmarine) повинні прибути  до Індо-Тихоокеанського регіону у складі з’єднання з кількох кораблів.

Через свою відкриту глобальну політичну ситуацію Індо-Тихоокеанський регіон
все більше стає центром уваги Німеччини та її європейських і трансатлантичних партнерів.
Джерело: https://www.bmvg.de/

Генерал збройних сил Німеччини заявив, що «ми не хочемо нікого провокувати своєю присутністю, але ми маємо намір надіслати чіткий сигнал солідарності нашим ціннісним партнерам». Генерал Еберхард Цорн заявив також, що ВМС Німеччини при цьому виступають за вільне використання морських шляхів і дотримання міжнародних правових норм, посилення німецької присутності в регіоні може цьому лише сприяти.

Німецьке видання зазначає, що країни Заходу все більше турбує ставлення Китаю до Тайваню. Демократично керований острів Тайвань розглядається Китаєм як частина Китайської Народної Республіки, тоді як острівна держава вважає себе незалежною. Візит спікера Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі (Nancy Pelosi) до Тайваню на початку серпня ц.р. викликав серйозну напруженість у відносинах з Китаєм. Китайський уряд провів військові маневри навколо острова. Крім іншого, на цих навчаннях відпрацьовувалося захоплення Тайваню.

Збройні сили Китаю модернізують свої технології

З точки зору США, ці військові навчання становлять собою явну спробу Китайської Народної Республіки назавжди змінити статус-кво на Тайвані та навколо нього. Шляхом застосування у маневрах літаків-винищувачів, військових кораблів і використанню безпілотних літальних апаратів Китай перетинає лінію поділу, якої досі в основному дотримувався. Директор із комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі (John Kirby) заявив, що Китай «намагається встановити якусь нову норму для своєї діяльності та поведінки». Однак США не визнають цього.

Генеральний інспектор збройних сил Німеччини Еберхард Цорн заявив також, що «ми спостерігаємо колосальне переозброєння китайських збройних сил. Обсяги китайських збройних сил завжди були великими, але зараз вони додатково модернізують свої технології». Однак гострої військової загрози для Європи у зв’язку з цим наразі генерал не бачить. Окрім Китаю, Федеральне міністерство оборони Німеччини також відзначає переозброєння в інших країнах регіону, зокрема внаслідок чого за останнє десятиліття витрати на це зросли приблизно на 50 відсотків.

 https://www.zeit.de/politik/2022-08/indo-pazifik-bundeswehr-marine-militaeruebung

Схожі публікації