Берлін у лещатах між Вашингтоном та Пекіном

Німеччина має намір перейняти роль посередника між США і Китаєм

 

 

Сергій Польовик

Інтеграція нинішньої Німеччини в економіку Китаю настільки серйозна, що з нею не зможе зрівнятися у цьому сенсі жодна інша європейська країна. Ясна річ, це пояснюється значними економічними зисками. Проте політика німецького канцлера Ангели Меркель стосовно Китаю в часи пандемії та конфлікту зі США стає ризикованою.

Звернімо увагу, що ставлення китайських дипломатів до Європейського Союзу і до Німеччини не однакове. Німеччину вони вважають надійним партнером, бо німці, на їх погляд, як ніхто розуміються на економіці та технологіях. Їх навіть не дратує систематична критика з боку Німеччини за порушення прав людини у КНР. Німеччина також зважає на таке ставлення до себе з боку китайських партнерів і намагається його зберігати. Тим більше, що вона головуватиме в Раді Євросоюзу з 1 липня і до кінця поточного року. Особлива роль у такому питанні належить канцлеру Німеччини А. Меркель, зазначає у своїй статті власний кореспондент швейцарського видання Neue Zürcher Zeitung (NZZ) Крістоф Прантнер. На його переконання, А. Меркель останнім часом найбільш активно співпрацює з саме китайською стороною, чого не скажеш про інші зовнішньополітичні напрямки Німеччини. Саміт «ЄС-Китай», призначений на осінь у Ляйпцигу, повинен стати підтвердженням багаторічних зусиль А. Меркель у цьому напрямі.

…Німеччині під час свого головування в Раді ЄС доведеться, переймаючись своїми інтересами, одночасно відстоювати інтереси Євросоюзу…

Проте вже з початком пандемії коронавірусу Німеччина опинилася у своєрідних політичних лещатах, які щораз міцніше стискаються внаслідок боротьби за геополітичну першість між Китаєм та США. Німеччині під час свого головування в Раді ЄС доведеться, переймаючись своїми інтересами, одночасно відстоювати інтереси Євросоюзу, кожний член якого у стосунках з Китаєм остерігається його економічного впливу, зазначає NZZ.

 

Значні експортні постачання та інвестиції

За підсумками минулого року Китай вчетверте поспіль з 2015 року став головним торговельним партнером Німеччини. Показник обсягів обороту двох країн становить 206 млрд євро. Жоден інший партнер не забезпечує Німеччині таких експортних показників, як Китай. Наприклад, минулого року вони склали 96 млрд євро. Продукція німецьких концернів Volkswagen, Siemens, Bosch та BMW в Китаї забезпечує відчутний прибуток. Окрім ринку збуту для німецьких товарів Китай надає виробничий майданчик: понад 2 тис. німецьких компаній мають там свої представництва, обсяги їх прямих інвестицій склали у 2018 році 86 млрд євро. Один лише німецький хімічний гігант BASF планує інвестувати в економіку КНР найближчими роками близько 9 млрд євро. Своєю чергою, китайські компанії з 2016-го по 2018-й роки скупили частки у німецьких підприємствах на суму понад 36 млрд євро.

Вищезгадана раніше запланована на 14 вересня зустріч на вищому рівні у Ляйпцигу остаточно скасована. Замість неї наразі розглядається проведення саміту у листопаді ц. р. у Берліні, де передбачається участь керівника держави та лідера Комуністичної партії Китаю Сі Цзіньпіна. Проте, важливою передумовою є підписання до цього часу інвестиційної угоди між ЄС і Китаєм, що вже кілька років ніяк не подолає стадію погодження. А. Меркель на відеоконференції зі своїм китайським колегою Лі Кецяном вкотре вказала на таку обов’язкову передумову.

 

Переговори про інвестиційну угоду гальмуються

Відповідно до положень згаданої угоди з ЄС, Китай повинен зробити свій ринок для європейських компаній більш відкритим і відповідно з однаковими, як у китайських, умовами. Майже тридцять раундів переговорів щодо угоди не дали жодного позитивного результату. Всі пропозиції гальмує Пекін, оскільки у випадку підписання угоди він змушений буде надати аналогічні преференції і для компаній зі США. Але, як заявляють китайські дипломати у Берліні, Китай має намір дочекатися підсумків президентських виборів у США. Бо якщо у Білому домі на президентському кріслі опиниться представник Демократичної партії США Джо Байден, то автоматично відійде у минуле відносна поважна роль європейців, а разом з нею і вплив ЄС у переговорах з Китаєм. З огляду на це, зазначається у статті, підписання угоди між ЄС та Китаєм під час головування Німеччини в Раді ЄС вважається малоймовірним.

…Німеччина у трикутнику відносин «Вашингтон — Берлін — Пекін» є найслабшою і найменш впливовою…

Загалом Німеччина у трикутнику відносин «Вашингтон — Берлін — Пекін» є найслабшою і найменш впливовою. На відміну від президента США Д. Трампа, А. Меркель уникає відкритого конфлікту з Китаєм, хоча останнім часом для цього з’явилися відповідні підстави. Обережну таку політику підтверджує, зокрема, ледь чутна німецька критика ухваленого у Пекіні закону про безпеку для Гонконгу, зазначає Neue Zürcher Zeitung.

 

Гонконг та мережа зв’язку 5G як проблемні зони

…Якщо Німеччина виведе зі свого ринку китайську компанію Huawei, це матиме відповідні наслідки, насамперед стосовно німецького автомобілебудування в Китаї…

У частині, що стосується оснащення мереж мобільного зв’язку за стандартами 5G новим обладнанням виробництва китайського концерну Huawei, ставлення Федерального уряду Німеччини також неоднозначне. Соціал-демократична партія Німеччини (SPD) висловилася проти будівництва таких мереж. Правляча коаліція з цього приводу загалом не знайшла спільної мови. Так, депутат від коаліційної партії «Християнсько-демократичний союз» (CDU), Федеральний міністр економіки Німеччини Петер Альтмаєр намагається публічно не критикувати китайську компанію, за якою, очевидно, стоять інтереси Народно-визвольної армії Китаю, проте демонструє бажання забезпечити безпеку цифрових мереж Німеччини. Китайський посол у Німеччині Ву Кен вже протягом кількох місяців погрожує, що якщо Німеччина виведе зі свого ринку китайську компанію Huawei, це матиме відповідні наслідки, насамперед стосовно німецького автомобілебудування.

Кілька днів тому Данія повідомила, що більше не має наміру використовувати китайські технології у будівництві національної мережі телекомунікацій 5G. Німеччина, зазначає видання, навряд чи може собі таке дозволити. Німецький телекомунікаційний холдинг Deutsche Telekom у майбутньому не планує використовувати у своїх основних мережах ані американські, ані китайські компоненти. Водночас для периферійних радіопередавальних станцій, що монтуються на території всієї Німеччини, навпаки, закуповуватиметься обладнання концерну Huawei.

 

Упереджена інформаційна політика та піар-кампанія щодо пандемії

На стосунках між основними геополітичними гравцями позначається пандемія коронавірусу. Німецький уряд не дуже критикував упереджену інформаційну політику та пов’язану з нею піар-кампанію Китаю щодо пандемії. Проведене у квітні ц. р. Фондом Кербера опитування продемонструвало, що 36 % німецьких громадян визнають, що для них Китай більш важливий, ніж США, а 37 % надають перевагу більш тісним стосункам саме з Вашингтоном. У вересні 2019 року відповідь на аналогічне запитання становила 50 % до 24 % на користь США.

Представник коаліційної Соціал-демократичної партії, Федеральний міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас спробував перетворити таку позицію роздвоєності на позитивну позицію доброчесності. Він заявив, що Німеччина має намір перейняти роль посередника між США і Китаєм і висловив жаль, що досі не існує жодної стратегії ЄС щодо стосунків з Китаєм.

…Рік тому президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер представив стратегію ЄС, в якій Китай визначався як партнер, але, вперше також як і «конкурент»…

Власне кажучи, зазначає швейцарське видання, таких письмових заяв у Брюсселі чимало. Рік тому президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер представив стратегію ЄС, в якій Китай визначався як партнер, але, вперше також як і «конкурент». Десять пунктів цієї стратегії були покликані покращити кооперацію між сторонами. Але для Китаю насамперед важливою передумовою для його міжнародної політики залишаються вже встановлені двосторонні відносини з державами-членами ЄС, в яких Китай завжди має переваги.

Останнім часом деякі, зокрема й потужні, держави-члени ЄС намагаються вплинути на політику Німеччини стосовно Китаю, відзначається у швейцарському виданні. Вони вважають, що підтримавши великі німецькі підприємства у Китаї, дістануть можливість налагодити свій успішний бізнес. Проте, відзначається у статті, якщо інвестиційна угода з ЄС буде допрацьована та підготовлена до підписання з таким пунктом, то у Пекіні серйозно не сприйматимуть не лише Євросоюз, але й Німеччину.

 

Схожі публікації